Fox Terrier (Wire)

Fox Terrier (Wire)
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Fox Terrier (Wire) Açıklaması

Enerji dolu bir ırk olan Wire Fox Terrier, mutlu bir mizaca sahiptir. Meraklıdır, çevresini keşfetmeyi sever. Avcılık yetenekleri son derece gelişmiştir. Parlak bir zekaya sahiptir ve sahiplerini mutlu etmek istediği için eğitimleri son derece kolaydır. Onlarla ilgili bilinmesi gereken en önemli şeylerden biri yemek yemeye fazla düşkün olmalarıdır. Özellikle hareketleri azaldığında obezite hastalığına yakalanabilirler. Oyun oynamaya ve aileleri ile birlikte aktivitelere katılmayı çok severler. Sahiplerine çok bağlı ve sadık olurlar. Sıcak havaları iyi bir şekilde tolere edebilirler, çok soğuk iklimler onlara uygun değildir. Çocuklara, diğer köpeklere ve yabancılara temkini yaklaşırlar. Apartman hayatına uyum sağlayabilmeleri nedeniyle günümüzde sıklıkla tercih edilirler.

Fox Terrier (Wire) Kaç Kilo Olmalı?

Küçük ırka mensupturlar. Ağırlıkları 6 – 9 kilogram arasında değişir. Erkeklerin boyları 41, dişilerin boyları ise 38 santimetreye kadar uzayabilir.

Fox Terrier (Wire) Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Menşe ülkesi İngiltere’dir. Özellikle tilki avları sırasında üstün yetenekleri nedeniyle tercih edilmişlerdir. Tilkileri saklandıkları yerden çıkarmak onların üstlendiği görevlerden biri olmuştur. Aynı zamanda fare ve küçük haşerelerin avlarında da üstün yeteneklerine başvurulduğu bilinmektedir. Geçmişleri 1700’lü yıllara dayanmaktadır. Popülerlikleri 1930’lu yıllarda zirveye ulaşmıştır. AKC tarafından 1885 yılında tanınmışlardır.

Fox Terrier (Wire) Kaç Tane Yavru Doğurur?

Tek bir doğumda 4 – 6 arasında yavruyu dünyaya getirebilirler. Dişiler yetişkinliğe girmeden önce doğum yapmamalıdır. Yavru sayısı fazla olduğu takdirde sezaryen gündeme gelebilir. Gebelik süreçlerinin veterinerler tarafından kontrol edilmesi önemlidir.

Fox Terrier (Wire) Çok Tüy Döker mi?

Az – orta derecede tüy dökme sorunları vardır. Bakımları oldukça kolaydır. Haftada 2 – 3 kez fırçalanmaları gerekir. Ara sıra banyo yapabilirler. Şovlara katılmaları söz konusu olduğunda tüylerinin tıraş edilmesi gerekir. Tırnakları fazla uzarsa ağrıya yol açabilir, çatlayıp kırılarak enfeksiyon oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle belli aralıklarla kesilmesi gerekir.

Fox Terrier (Wire) Kaç Saat Uyur?

Uykuyu çok sevdiği söylenemez. Oldukça enerjik bir yapıları vardır. Gün içerisinde 10 – 12 saatlik bir uyku ihtiyaçlarını karşılar. Uyku sürelerinde bariz bir artış olursa veteriner kontrolüne gidilmesi gerekli olabilir.

Fox Terrier (Wire) Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Zeka seviyeleri ortalamanın üzerinde olur ancak bağımsızlıklarına düşkün olmaları ve avcılık içgüdüleri eğitim sürecini zorlaştırabilir. Eğitim sırasında kararlı ve sabırlı olunmalıdır. Onu eğlendirecek metotlar denenmediği takdirde canının sıkılması ve eğitime yanıt vermemesi mümkündür. Pozitif eğitim metotlarına ve arada küçük ödüller verilmesine olumlu yanıt verirler.

Fox Terrier (Wire) Nasıl Beslenmeli?

Küçük ırklara özel kuru mamalar ile sorunsuz bir şekilde beslenebilirler. Mama seçimi ve mama miktarı belirlenmesi yaşına, genel sağlık durumuna ve ek olarak aktivite düzeyine göre şekillendirilmelidir. Yemek yemeyi sevdikleri için kilo alabilirler, öğünleri dışında çok fazla yemek tüketmemeleri gerekir.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Fox Terrier (Wire) Yorumları

Diğer Adları

Tilki Teriyeri (Karışık tüylü)


Renkleri

Baskın beyaz, kızıl veya kırmızımsı kahverengi benekler


Çıkış Yeri

İngiltere


Çıkış Tarihi

1800'ler


Familya

Terrier


Orjinal İşlevi

Küçük haşere ve fare avı, tilki avı


Günümüzdeki İşlevi

Köpek yarışmaları


Ortalama Ömrü

10-13 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

8-9/7-8 kg


Boy (Erkek/Dişi)

36-41/36-41 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Fox Terrier (Wire) sahiplenmek istiyorsanız, Fox Terrier (Wire) sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Fox Terrier (Wire) dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Linbonrick kullanıcısının #14696 peti
Gamzelim45 kullanıcısının #19153 peti
Gizemkys kullanıcısının #28726 peti
hayatsu kullanıcısının #4399 peti
Keremtascioglu kullanıcısının #49924 peti
Isun kullanıcısının #174901 peti
asenahazal kullanıcısının #4301 peti
k965488 kullanıcısının #171853 peti
srkndgr55gmailcom kullanıcısının #123304 peti
k662267 kullanıcısının #118568 peti
k494209 kullanıcısının #91509 peti
k482594 kullanıcısının #89658 peti