Amerikan Eskimo

Amerikan Eskimo
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Amerikan Eskimo Açıklaması

Beyaz ve kabarık kürkü ile dikkat çeken bu ırk "Güzel Köpek" olarak da isimlendirilmiştir. Irkın bir diğer adı da Eskie'dir. Üç farklı boydadırlar. Oyuncak, minyatür ve standart boyları vardır. Dost canlısı olmaları ile tanınsalar da küçük çocuklarla pek anlaşamazlar ve yabancılara karşı daha ketum olurlar. Aslan yelesine benzer bir omuz kürküne sahip olan ırkın, beyazlığını vurgulayan kara gözleri ve burunları da çok dikkat çekicidir. Gülümseyen bir yüz yapısına sahip olan ırk eğitilebilir olması sebebi ile çok tercih edilmektedir.Maceracıi, meraklı ve komik doğaları sebebiyle aktif bir yaşama sahip kişilerle çok daha kolay anlaşırlar. Duyarlıdırlar ve aile içi tartışmalar onlar üzer. Eğer bir Eskie sahiplenecekseniz onun önünde tartışmaktan kaçınmanız gerekecektir.

Amerikan Eskimo Kaç Kilo Olmalı?

Üç farklı boyda oldukları için her boyun ideal kilo aralığı farklıdır. Oyuncak, minyatür ve standart boy olmak üzere üçe ayrılırlar. Oyuncak boy için saptanmış kilo aralığı 3 - 4,5 kg aralığındadır. Minyatür boy için 4,5 - 9 kilogram standart boy için ise 11 - 15 kg ideal aralık olarak tanımlanmıştır. Yüksekliklere baktığımız zaman minyatür boy için 22 - 30 cm; orta boy için 25 - 38 cm ve standart boy için 38 - 48 cm ideal olarak saptanmıştır.

Amerikan Eskimo Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Nefes kesici bir güzelliğe sahip olan bu ırk beyaz Alman Spitz, beyaz Pomeranian ve yine bir Spitz ırkı olan Volpino İtaliona gibi İskandinav ırklarından yaratılmıştır. 19. yüzyılda Amerika birleşik Devletleri’nde yaşayan Alman göçmeler tarafından geliştirilen bu ırk bir dönem boyunda Amerikan Spitz adıyla tanınsa da 1917 yılında şimdiki adını almıştır. Kuzey kutbuna yakın bölgelerde yaşayan ırklara verilen Spitz adıyla bu köpeklerin ana vatanının kutuplar civarında olduğunu söylemek mümkün.

Amerikan Eskimo Kaç Tane Yavru Doğurur?

Eskie’ler her doğumda ortalama olarak 5 yavru dünyaya getirirler. Genel olarak baktığımız zaman hamilelik başına 3 - 7 arasında yavru doğumunun normal olduğunu söylemek mümkün. Doğan yavru sayısı türün boyuna göre de değişim gösterir. Aynı zamanda dişinin fiziksel özellikleri, genel sağlık durumu gibi unsurlar da yavru sayısını doğrudan etkiler.

Amerikan Eskimo Çok Tüy Döker mi?

Sürekli olarak tüy dökerler. Genel olarak mevsimsel bir dökülme söz konusu değildir. Kapsamlı bir fırçalama ile tüylerin döşemelere ve kıyafetlere batması engellenebilir. Haftada 2 ya da 3 kez taranmaları gerekir. Beyaz tüyleri şaşırtıcı bir şekilde temiz kalır. Bu nedenle 3 ayda bir yıkanmaları yeterli olacaktır.

Amerikan Eskimo Kaç Saat Uyur?

Yetişkin bir Eskie günde ortalama olarak 12 - 14 saat kadar uyumak isteyecektir. Onun uyku süreleri egzersiz ihtiyacının olmadığı anlamına gelmez. Yavrular için uyku süresi 20 saate kadar çıkabilir. Orta yaştan sonra daha sakin olurlar ve daha çok uyuma eğilimi gösterirler. Bu dönemde egzersizlerine ve yürüyüşlerine ara verilmemelidir.

Amerikan Eskimo Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Erken sosyalleşme ve yavruyken eğitime başlama Eskie’ler için de geçerlidir. Bu köpekler yalnız kaldıkları zaman mutsuz olurlar ve sorunlu davranışlar geliştirmeye başlarlar. Zeki oldukları için kolayca öğrenebilirler. Yeni komutları çabucak kavramaları sahiplerinin eğitme motivasyonunu arttıran bir unsur. Bir köpeğin cinsi ve toplum tarafından altı çizilen ve kötü olarak tabir edilen özellikler aslında tamamen köpeğin sahibine ve köpeğe yaklaşımla ilgilidir. Bu nedenle doğru bir eğitim almayan köpeklerin genel karakter özellikleri ne kadar sevecen ve sakin olsa da tam aksi sonuçlarla karşılaşmak mümkündür. Amerikan Eskimo’lar yüksek enerjiye sahiptirler ve fazla meraklı olarak bilinirler. Bu da onların egzersiz, aktivite ve oyun ihtiyaçlarını arttıracaktır.

Amerikan Eskimo Nasıl Beslenmeli?

Yavru, yetişkin ya da 7 yaşını geçmiş köpekler için özel beslenme planları uygulanmalıdır. Her yaşta beslenme ihtiyacı farklılaşır. Köpeğin genel sağlık durumu ve fiziksel özelliklerine uygun mama seçimi ise sağlıklı olması açısından kritik öneme sahiptir. Küçük ve orta ırk köpek mamaları Eskie’nin hangi boyda olduğuna bakılarak tercih edilebilir. 3 farklı boyda oldukları için mama seçiminde veterinere danışmak gerekir. Sitemizde yer alan köpek maması çeşitleri arasında Eskie’lerin yüksek kaliteli besin ihtiyaçlarına cevap verebilecek çeşitleri bulabilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Amerikan Eskimo Yorumları

Diğer Adları

Eskie


Renkleri

Beyaz; beyazla birlikte krem rengi


Çıkış Yeri

Amerika


Çıkış Tarihi

1900'ler


Familya

Spitz, kuzeyli (arkadaş)


Orjinal İşlevi

Arkadaş, gösteri


Günümüzdeki İşlevi

Arkadaş


Ortalama Ömrü

12-14 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

3-18/3-18 kg


Boy (Erkek/Dişi)

23-48/23-48 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Amerikan Eskimo sahiplenmek istiyorsanız, Amerikan Eskimo sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Amerikan Eskimo dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Dila2003 kullanıcısının #1917 peti
sewdaozz kullanıcısının #33236 peti
HAY_DOST kullanıcısının #15075 peti
dyazici kullanıcısının #557 peti
Mehmet_Turkoglu kullanıcısının #40482 peti
vefa62 kullanıcısının #2265 peti
betuldemir4 kullanıcısının #28711 peti
Baharcansel kullanıcısının #7557 peti
minehappy kullanıcısının #10693 peti
Hicyakmaznursima kullanıcısının #43313 peti
nilay1974 kullanıcısının #51872 peti
Iremozsen kullanıcısının #55494 peti