Weimaraner

Weimaraner
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Weimaraner Açıklaması

Sahibinin peşinden bir an olsun ayrılmaması nedeniyle "gri gölge" lakabını alan Weimaraner; sadık, akıllı, yüksek enerjili ve korkusuz bir ırk olma özelliği taşır. Avcılık yetenekleri üst düzeyde olur ve özellikle koku alma yetisi çok gelişmiştir. Enerjisini atması için yüksek tempolu egzersizler yapması gerektiğinden apartman hayatı onun için çok uygun değildir. Diğer köpeklerle, çocuklarla ve yabancılarla arasında hep bir mesafe olsa da erken dönemde sosyalleştirildiğinde uyum sağlama becerisi de gelişir. Eğitim süreci oldukça kolaydır ancak eğitim sırasında dikkatinin toparlanabilmesi için mental ve fiziksel olarak yorgun olması gerekir. Bu cinsin fazlasıyla hassas olduğu bilinmektedir. Yalnız kalmak onların isteyeceği son şeylerden biri dahi değildir. Uzun süre ailelerinden uzak kalırlarsa terk edilme kaygısını yaşayabilirler. Hafif cezalar bile onların hassas kalbini kırabilir. Dışarıda yaşamak onlar için uygun değildir, uyku zamanlarında evlerinde olmak isterler.

Weimaraner Kaç Kilo Olmalı?

Uzun bacakları ile narin ve aynı oranda atletik bir bedene sahip olan bu cinsin ağırlığı 32 – 39 kilogram arasında değişiklik gösterebilir. Erkeklerin boyları 69, dişilerin boyları ise 64 santimetreye kadar uzayabilir.

Weimaraner Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Menşe ülkesi Almanya’dır. 1800’lü yılların başlarında üretilmişlerdir. Cesur, akıllı ve avlarda başarı getirecek bir koku duyusuna sahip olmaları amaçlanmıştır. Gelişimlerinde English Pointer, Great Danua ve Bloodhound gibi ırkların kullanıldığı düşünülse de bu konuda kesin bir bilgi bulunmamaktadır. 1943 yılında AKC tarafından tanınmışlardır. Günümüzde Almanya’da hala avcıların en yakın arkadaşlarından biri olmayı sürdürür.

Weimaraner Kaç Tane Yavru Doğurur?

Dişilerin her doğumda 6 – 8 yavru doğurdukları söylenebilir. Yavru sayısı üzerinde hem dişinin hem de erkeğin sağlık durumları ve yaşları önemli bir değişken olarak görülmektedir. Gebelik süreleri 60 – 64 gün arasında sürer.

Weimaraner Çok Tüy Döker mi?

Orta derecede tüy dökerler ve haftada 2 – 3 kere fırçalanmaları gerekir. Bakımları ile ilgili en dikkat edilmesi gereken konu tırnaklarının kısa tutulmasıdır. Kulakları uzun ve sarkık olduğu için kulaklarının içi kontrol edilmeli, dişlerinin fırçalanması da ihmal edilmemelidir.

Weimaraner Kaç Saat Uyur?

Enerjik ve hayat dolu bir profil çizerler, uykuyla araları çok yoktur. Gün içerisinde 10 – 12 saatlik bir uyku onlar için yeterli olacaktır.

Weimaraner Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Akıllı ve ne istediklerini bilen köpeklerdir. Eğitimlerinin erken dönemde başlaması gerekir ve bu eğitimin hayat boyu devam etmesi önerilir. Onlara karşı nazik yaklaşılmalı, komut öğretilmeden önce dikkatlerini topladıklarından emin olunmalıdır. Avcılık içgüdüleri nedeniyle çevrelerinde küçük ve tüylü hayvanların olması eğitimden uzaklaşmalarına neden olabilir. Yavruluk döneminde mümkün olduğunca çok kişiyle, çocukla ve hayvanla aynı ortamda bulunmalarının sağlanması gerekir.

Weimaraner Nasıl Beslenmeli?

Kilo almaya yatkın oldukları söylenemez ancak genetik olarak kalça ve eklem sorunları sık görülebilir. Ek olarak mide dönmesi sorunu ile de karşılaşabilirler. Büyük ırk köpekler için özel olarak formüle edilen kuru mamalarla günde iki öğün beslenebilirler.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Weimaraner Yorumları

Diğer Adları

Weimaraner Vorstehhund


Renkleri

Grinin bütün tonları


Çıkış Yeri

Almanya


Çıkış Tarihi

1800'ler


Familya

Av köpeği, avı işaret eden köpek, çok yönlü av köpeği


Orjinal İşlevi

Büyük iz sürme oyunları


Günümüzdeki İşlevi

Avı işaret etme, avı işaret etme yarışmaları


Ortalama Ömrü

10-13 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

32-39/32-39 kg


Boy (Erkek/Dişi)

64-69/58-64 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Weimaraner sahiplenmek istiyorsanız, Weimaraner sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Weimaraner dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Aytacz5 kullanıcısının #57259 peti
ilyas_mendes kullanıcısının #108846 peti
k853168 kullanıcısının #150868 peti