Amerikan Yerli Köpeği

Amerikan Yerli Köpeği
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Amerikan Yerli Köpeği Açıklaması

Tarihi çok eskilere dayanan bir ırk olarak dikkat çeken Amerikan yerli köpeği ile ilgili bilinmesi gereken en önemli unsurlardan biri, bazı genetikçilerin gerçek atalarının neslinin tükendiğini ve günümüzdeki bu cins köpeklerin tarihi belgelere dayanarak geliştirildiğini iddia etmeleridir. Oldukça asil ve güçlü hayvanlardır. Kurtlara çok benzerler ve bir kesim tarafından atalarının kurtlardan evrildiği iddia edilir. Gerçek anlamda zekidirler, orta ve iri ırk sınıflandırmasında yer alan bu kuvvetli cins avcılık konusunda da çok başarılıdır. Üstelik kızak çekme söz konusu olduğunda da görev bilinciyle hareket edip başarılı işler ortaya koyarlar. Çok iyi derecede eğitilebilirler, hisleri çok kuvvetli olduğu için bekçilik konusunda da çok iyidirler. Ailelerine karşı çok sadık olurlar ve erken dönemde sosyalleştirilip eğitildiklerinde diğer hayvanlara dostça yaklaşabilirler. Bu ırk atalarının özgürlüklerine düşkünlük mirasını taşır yine de ailelerinin yanından ayrılmayı istemezler. İnsanlarla etkileşime çok açık olurlar ve ailelerini memnun etmek için büyük çaba sarf edebilirler. Sadıktırlar ve ailelerine karşı bir tehdit sezdiklerinde onları tereddüt etmeden korurlar. Apartman hayatı için uygun değillerdir, enerjilerini atmaları için geniş bahçeler onlar için idealdir.

Amerikan Yerli Köpeği Kaç Kilo Olmalı?

Bu orta - büyük ırk cinsi köpeklerin ağırlıkları dişiler ve erkekler için farklılaşır. Genel anlamda kiloları 25 – 55 kg arasında değişebilir. Boyları ise 58 – 67 santimetre aralığında olur. Kilo almaya diğer ırklar kadar müsaittir, bu nedenle hem beslenmeleri hem de egzersizlerinin düzenliliği önem arz eder.

Amerikan Yerli Köpeği Hangi Ülkeye Ait?

Amerika orijinli bir cinstir. Yazımızın girişinde de belirttiğimiz gibi geçmişinin çok uzun zaman önceye dayandığı kabul edilir. Bu noktada bazı genetik bilimciler günümüzde yaşayan Amerikan yerli köpeklerinin yeniden geliştirildiğini iddia eder. Kızılderililer ile birlikte yaşadıkları ve Amerika topraklarına getirildiği de rivayetler arasındadır. Tarih boyunca birçok farklı amaç için bu cinsin yeteneklerine başvurulmuştur. Avcılıkta, bebek bakıcılığında, terapilerde, iz sürmede, araştırma ve kurtarmalarda yardımlarına başvurulduğu bilinmektedir. Günümüzde yumuşak başlılıkları, becerileri, zekaları, sevecenlikleri, bekçilik yetenekleri ve koruma özellikleri nedeniyle evlerde de yer almaya başlamışlardır.

Amerikan Yerli Köpeği Kaç Tane Yavru Doğurur?

Amerikan yerli köpeklerinin dişileri tek seferde 4 ila 10 arasında yavruyu dünyaya getirebilir. Genel olarak oldukça sağlıklı olduğu kabul edilen bu cinsin doğumu doğal yollarla gerçekleşir. Gebelik sürecinde veterinerler tarafından izlenmeleri önerilir. Dünyaya gelen yavru sayısı dişinin yaşı, sağlık durumu ve erkeğe çiftleşme iznini kaç kez verdiğine göre değişiklik gösterebilir.

Amerikan Yerli Köpeği Çok Tüy Döker mi?

Yıl boyunca orta derecede tüy döktüğü için düzenli olarak fırçalanmaları gerekir. Tüyleri anti alerjik özelliktedir. Kaliteli mamalarla beslendiklerinde ve bakımları düzenli yapıldığında tüy sorunları rahatsız edici değildir. Tüy bakımlarına ek olarak dişlerinin periyodik aralıklarla fırçalanması ve tırnaklarının kesilmesi gerekir.

Amerikan Yerli Köpeği Kaç Saat Uyur?

Çok enerjik ve enerjisi tükenmeyen dayanıklı bir ırktır. Uykuyla arası çok iyi değildir. Gün içerisinde 10 – 12 saat gibi standart bir uyku düzeni ihtiyacını karşılamak için yeterli olacaktır. Ailesiyle birlikte zaman geçirmeyi çok sevdiği için yalnız bırakılmamalıdır. Yalnızlık onun depresif moda girmesine ve uyku süresinin artmasına neden olur. Yeterince egzersiz yaptığında uyku kalitesinde artış olacağı ve sağlığının korunacağı bilinmektedir.

Amerikan Yerli Köpeği Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Irk özellikleri göz önünde bulundurularak verilen eğitimlere pozitif yanıtlar verebilecek olan Amerikan yerli köpekleri sahiplerini mutlu etmek isterler. Ailelerine duygusal olarak bağlandıkları için onların öğrettiği komutları hızlı bir şekilde kaparlar. Dikkat edilmesi gereken temel unsur onlara herhangi bir komut öğretilirken sert ve kaba davranışlarda bulunulmamasıdır. Liderin kim olduğu kararlılıkla ve sabırla belli edilmelidir. Eğitim sürecine yavruluk döneminde başlanırsa ve bu süreç sosyalleştirme ile pekiştirilirse çok başarılı sonuçlar alınabilir. Bu cinsin özel eğitimlere de yatkın olduğu ve spesifik alanlarda özel eğitime tabi tutulduğunda pozitif sonuçların alınabildiği bilinir.

Amerikan Yerli Köpeği Nasıl Beslenmeli?

Orta ve büyük ırk köpeklerin gelişim ihtiyaçlarına yanıt veren kaliteli mamalarla beslenmeleri gerekir. Evde pişirilen ya da insanlar tarafından tüketilen her besin onlara verilmemelidir. Özellikle yeterince egzersiz yapmadıklarında kilo alabilirler ve bu durum genetik olarak yatkın oldukları kalça displazisi rahatsızlığını tetikleyebilir. Öğün sıklıkları ve miktarları veteriner önerileri doğrultusunda belirlenmelidir. Bu asil, sevgi dolu ve koruma içgüdüleri yüksek dostunuz için en doğru mama seçimini sitemizi ziyaret ederek yapabilir, onun gelişim süreçlerine özgü ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Amerikan Yerli Köpeği Yorumları

Diğer Adları

American Indian Dog, Kızılderili Köpeği


Renkleri

Siyahtan beyaza kadar her renkte ve çok çeşitli varyasyonlarda olabilir.


Çıkış Yeri

Amerika


Çıkış Tarihi

Tam olarak bilinmiyor


Familya

Çoban


Orjinal İşlevi

Çoban


Günümüzdeki İşlevi

Avcı, bekçi, koruma


Ortalama Ömrü

14-20 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

25-55/25-55 kg


Boy (Erkek/Dişi)

58-67/58-67 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Amerikan Yerli Köpeği sahiplenmek istiyorsanız, Amerikan Yerli Köpeği sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Amerikan Yerli Köpeği dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Hacar11 kullanıcısının #5426 peti
Rekss kullanıcısının #10359 peti
slma kullanıcısının #17517 peti
Yelizeroglu kullanıcısının #22059 peti
Sezcangs kullanıcısının #25049 peti
wegaserhan kullanıcısının #31128 peti
rafi35 kullanıcısının #37310 peti
Svg1 kullanıcısının #44146 peti
busrnurr kullanıcısının #47321 peti
Serdar89 kullanıcısının #48008 peti
k626155 kullanıcısının #111283 peti