Hollanda Çoban Köpeği

Hollanda Çoban Köpeği
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Hollanda Çoban Köpeği Açıklaması

Akıllı, çevik ve hayat dolu bir cins olan Hollanda çoban köpeği, kurt benzeri görüntüye sahiptir. Doğasında bağımsızlık vardır ve anlık olarak kendi kararlarını vermeye yatkındır. Sürülerin hizaya sokulması görevini başarıyla tamamlayabilir ve gün boyu hareket halinde kalabilecek dayanıklılığa sahiptir. Atması gereken çok enerji olduğu için apartman hayatına adapte olması çok zordur. Yalnız kalmaya dayanma eşiğinin de düşük olduğu söylenebilir. Ailesiyle çok sıkı bağlar kuran bir cinstir ve yavruluk döneminden itibaren sosyalleştirilirse çocuklarla ve hayvanlarla iyi anlaşabilir. Ancak yabancılar onların aldığı eğitimden bağımsız olarak yabancı kalmaya devam edecektir. Onu mutlu etmenin en temel yöntemi ona görev vermek, ilgi göstermek ve oyun oynayabileceği küçük sürprizler yapmaktır. Sadakatiyle her zaman ailesine itaat etmeye hazır olur ve ileri derecede eğitilebildiği için onunla konforlu bir yaşam sürülebilir. Tüyleri kısa, orta veya uzun olabilir.

Hollanda Çoban Köpeği Kaç Kilo Olmalı?

Ağırlıkları 23 – 32 kilogram arasında değişir. Dişilerin boyları 55 – 60, erkeklerin boyları ise 57 – 62 santimetreye kadar uzayabilir. Orta ırka mensup bu cinsin kilo almaya yatkınlığı yok denecek kadar azdır.

Hollanda Çoban Köpeği Hangi Ülkeye Ait?

Menşe ülkesi Hollanda’dır. Geçmişten bu yana çiftliklerde başta çobanlık olmak üzere çok çeşitli görevlerde ırkın zekasından yararlanılmıştır. Cinsin standartları ilk olarak 1898 yılında belirlenmiştir ve daha sonra 1900’lü yıllarda yenilenmiştir. Günümüzde Hollanda’nın çiftliklerinde görev yaparlar ve aynı zamanda evlere de girdikleri bilinmektedir. İleri eğitim alabilmeleri nedeniyle rehberlik, polis yardımcılığı, arama ve kurtarma gibi işlerde de kullanıldıkları söylenebilir.

Hollanda Çoban Köpeği Kaç Tane Yavru Doğurur?

Yılda bir kere doğururlar ve ortalama olarak 6 – 10 arasında yavruyu dünyaya getirirler. Gebelik süreleri 60 ila 64 gün arasında tamamlanır. Doğumları çok büyük oranda doğal yollarla gerçekleşir. Yavru sayısı dişinin yaşı ve genel sağlık durumu doğrultusunda değişebileceği için gebelik sürecinin veterinerler tarafından takip edilmesi önemlidir.

Hollanda Çoban Köpeği Çok Tüy Döker mi?

Az önce de belirttiğimiz gibi tüyleri farklı uzunlukta olabilir. Kısa tüylü olanların haftada 1, orta ve uzun tüylere sahip olanların haftada 2 – 3 fırçalanmaları gerekir. Gerektiği takdirde banyo yapabilirler. Tırnakları düzenli olarak kısaltılmalıdır.

Hollanda Çoban Köpeği Kaç Saat Uyur?

Gün içerisinde enerjilerini attıklarında 12 saat civarında uyurlar. Uykuya çok düşkün değillerdir, görevlerini yapmayı uyumaya tercih ederler.

Hollanda Çoban Köpeği Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Çok akıllıdır ve zorluklarla mücadele edebilir. İtaat etmeye hazır olurlar ve kısa eğitim süreçlerinde canları sıkılmadan sahiplerini mutlu edecek bir hızda yeni beceriler edinebilirler. Doğaları gereği kendi kararlarını uygulamaya yatkın oldukları için eğitimlerine erken dönemde başlanmalıdır.

Hollanda Çoban Köpeği Nasıl Beslenmeli?

Orta ırkların gelişimsel ihtiyaçlarına özel formüle edilen kuru mamalar ile beslenmeleri uygun olacaktır. Öğün miktarı aktivite düzeyine ve sağlık durumuna göre revize edilebilir

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Hollanda Çoban Köpeği Yorumları

Diğer Adları

Dutch Shepherd


Renkleri

Gümüş, koyu gri, altın rengi çizgiler, sarı ve kızıl


Çıkış Yeri

Hollanda


Çıkış Tarihi

1900'lar


Familya

Çoban köpeği, çiftlik köpeği


Orjinal İşlevi

Sığır, koyun çobanı, çiftlik köpeği


Günümüzdeki İşlevi

Çoban köpeği


Ortalama Ömrü

10-12 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

29-31/28-30 kg


Boy (Erkek/Dişi)

58-63/53-57 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Hollanda Çoban Köpeği sahiplenmek istiyorsanız, Hollanda Çoban Köpeği sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Hollanda Çoban Köpeği dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Bulent341 kullanıcısının #35162 peti
Hurcanbayram kullanıcısının #59295 peti
Arpay kullanıcısının #71091 peti
Arpay kullanıcısının #71094 peti
Arpay kullanıcısının #71097 peti
Temihsopak kullanıcısının #73932 peti