Canaan Köpeği

Canaan Köpeği
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Canaan Köpeği Açıklaması

Orta ırka mensup, dik kulaklı, akıllı, bağımsızlığına çok düşkün ve içgüdüsel olarak bekçilik yetenekleri çok gelişmiş olan Canaan köpeği, en eski ve ilkel cinslerden biri olarak kabul edilir. Kökeni Lübnan ve İsrail olan bu nadir köpekler American Kennel Club tarafından 1997 yılında tanınmıştır. Sık ve kısa tüyleri vardır; tüy renkleri çeşitlilik gösterebilir. Genellikle sarı, kırmızı, beyaz, krem, ten ve siyah renklere sahip olan bu ırkın bakımı oldukça kolay olmakla birlikte özen de istemektedir. Sahiplerini mutlu etmeyi severler ve eğitimlere pozitif yanıt verirler. Ailesine karşı oldukça düşkün olduğu bilinen bu ırk yabancılar söz konusu olduğunda ciddi bir duruş sergiler. Bölgesini sahiplenen bu cins alanına yabancıların girmeye çalışması durumunda havlar ve gerektiği takdirde kontrolü ele almaktan çekinmez. Çok enerjiktir, gün içerisinde yoğun egzersiz programlarıyla enerjisinin atılması gerekir. Apartman hayatına adapte olabilirler ve sahipleri ile birlikte oyun oynamayı da çok severler. Kilo alma potansiyelleri oldukça az olmakla birlikte beslenmeleri ve egzersizlerinin düzenliliği belirleyici olacaktır. Daha önce hiç köpek yetiştirmemiş kişiler için doğru tercih oldukları söylenemez.

Canaan Köpeği Kaç Kilo Olmalı?

Canaan türündeki dişilerin ve erkeklerin ağırlıkları 18 ila 25 kilogram arasında değişiklik gösterebilir. Dişi ve erkekler arasında kilo bakımından çok belirgin farklar yoktur. Fakat boy uzunlukları konusunda cinsiyet önemli bir değişkendir. Dişilerin boy uzunluğu 45 – 50 cm, erkelerin ise 50 – 60 cm olur. Sürülerin idare edilmesinde yüzyıllardır kullanılan bu cins çevikliği ve atikliği ile eski zamanlardan günümüze Orta Doğu halkının en büyük yardımcılarından biri olmuştur.

Canaan Köpeği Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Kökenleri eski Canaan topraklarıdır. Lübnan ve İsrail menşeli olan Canaan köpeği sürülerin korunmasında ve idaresinde kullanılıyordu. Yaklaşık 4000 yıl öncesine ait eserlerde bu cinse yapılan atıfların olduğu bilinmektedir. Irkın dönüm noktasının ise milattan sonra 70 yılı olduğu kabul edilmektedir. Roma İmparatorluğu zamanında Kudüs yağmalanıp yok edildi ve bölgede yaşayan Yahudi halkı Orta Doğu ve Akdeniz havzasına doğru göç etti. Köpekleri ile birlikte Necef Çölü’ne sığındılar ve o bölgede izole bir hayat sürdüler. İsrail Devleti’nin kuruluşuna kadar geçen sürede bu türü K-9 eğitimine benzer süreçlere tabi tuttular. Çöl hayatına adapte olabilen bu dostlarımız ilkel bir tür olmalarına rağmen adaptasyon yetenekleri sayesinde hayatta kalmayı başardılar.

Canaan Köpeği Kaç Tane Yavru Doğurur?

Dişilerin tek seferde 4 – 6 arasında yavru dünyaya getirdiği söylenebilir. Dişinin sağlık durumu kadar kaç yaşında olduğu ve nasıl beslendiği yavru sayısını değiştirebilir. Doğumları büyük çoğunlukla doğal yollarla gerçekleşir.

Canaan Köpeği Çok Tüy Döker mi?

Kısa ve sık tüyleri yıl boyunca orta dereceden bir miktar fazla dökülür. Tüy bakımları oldukça kolaydır, haftada 2 – 3 kere fırçalanmaları yeterli olacaktır. Yılda bir kere tüy dökme sezonuna girerler, bu dönemde fırçalama sıklığı arttırılmalıdır. Tırnakları düzenli olarak kesilmelidir.

Canaan Köpeği Kaç Saat Uyur?

Çok uyuyan, tembel hayvanlar oldukları söylenemez. Enerjik olurlar ve gün içerisinde 10 – 12 saatlik bir uyku onların ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli olacaktır. Aktif bir hayat sürmek istemeyen ve köpeklerinin sürekli hareket halinde olmasını tercih etmeyenler için uygun değildir.

Canaan Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Sorumluluk duyguları gelişmiştir, hassastırlar ve ailelerine kendilerini adarlar. Çok akıllı oldukları için hızlı bir şekilde eğitilebilirler. Fakat kendilerini ve bölgelerini koruma içgüdüleri çok gelişmiştir. Yabancı kişilere veya köpeklere saldırganlık gösterebilirler. Erken dönemde eğitilmeleri ve sosyalleştirilmeleri gerekir. Sert eğitimler onlarda negatif etki yaratabilir. En yumuşak ceza uygulamaları dahi duygusal olarak etkilenmelerine neden olabilir. Eğitime yanıt verebilmeleri için sabırlı ve kararlı olunmalı, saygısı kazanılmalıdır. Düzen çok önemlidir ve eğitim süreleri çok uzun tutulmamalıdır. Bağımsızlıklarına düşkün oldukları için onların itaat etmesi adına bir neden verilmelidir.

Canaan Köpeği Nasıl Beslenmeli?

Orta ırk köpeklerin ihtiyaçlarına özel formüle edilen kuru mamalar ile beslenmeleri önerilir. Günde iki öğün uygun miktarda mama onlar için yeterli olacaktır. Kilo almamaları adına veterinerlerden görüş alınmalı ve mamaların yönergelerine uyulmalıdır. Sitemiz üzerinden kaliteli ürünlerin içeriklerini inceleyebilir, kullanıcı yorumlarını okuyabilir, dostunuz için en doğru seçimi %100 orijinallik garantimizden yararlanarak yapabilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Canaan Köpeği Yorumları

Diğer Adları

Kalef K'naani, Canaan Dog


Renkleri

Çehre beyaz, göz ve kulaklar simetrik bir şekilde herhangi bir renkle kaplı olabilir; vücudunda benekler görülebilir.


Çıkış Yeri

İsrail


Çıkış Tarihi

1930'la


Familya

Çiftlik köpeği, çoban köpeği, primitif (ilkel), güneyli sokak köpeği


Orjinal İşlevi

Bekçi, rehber, postacı


Günümüzdeki İşlevi

Çoban köpeği yarışmaları


Ortalama Ömrü

12-13 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

18-25/16-20 kg


Boy (Erkek/Dişi)

50-60/45-50 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Canaan Köpeği sahiplenmek istiyorsanız, Canaan Köpeği sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Canaan Köpeği dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

bihtercik kullanıcısının #47143 peti
elifsgn kullanıcısının #34193 peti
Obugra028 kullanıcısının #37379 peti
DenizmeDenizmex kullanıcısının #5418 peti
senanla1 kullanıcısının #14937 peti
SerayA kullanıcısının #45613 peti
betusunmiasi kullanıcısının #50441 peti
k781024 kullanıcısının #138247 peti