Bergamasco

Bergamasco
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Bergamasco Açıklaması

Sığır sürülerini beklemesi için yetiştirilen ancak günümüzde başarılı bir refakatçi olan bu cins, kendine özgü tüy yapısı ve gülümseyen yüz ifadesi ile dikkat çeker. Ortalamanın üzerinde zekası ile kolay öğrenen cinsler arasında yer alırlar. Aileler için idealdirler özellikle yaşlılara başarılı bir şekilde refakat ederler. Ortalama yaşam süreleri 13 - 15 yıl arasındadır. Ailesine karşı her zaman bağlı ve sevgi dolu olacağı için apartman dairesinde yaşayabilirler ama onlar için en iyi yaşam alanı geniş bir bahçe olacaktır.

Bergamasco Kaç Kilo Olmalı?

Dişiler erkeklere kıyasla daha minyondur. Yetişkin bir dişinin 26 - 32 kg aralığında olması beklenir. Erkekler için ideal aralık 32 - 38 kg olarak belirlenmiştir. Ortalama yükseklikleri 54 - 62 cm aralığındadır.

Bergamasco Köpek Hangi Ülkeye Ait?

2000 yıllık geçmişi ile en eski cinsler arasında yer alırlar. Atalarının Alpler'de yaşadığı düşünülmektedir. Bu bölgede yaşayan göçebelerin onları İran’dan getirdiğine inanılır. Kalın kürkleri onları aşırı soğuk havalardan ve yırtıcılardan korur. Bir dönem yok olma tehlikesi geçiren bu cins, 1960’lı yıllarda kurtarıldı. 2015 yılında ise AKC tarafından resmen tanındı ve standartları netleştirildi.

Bergamasco Kaç Tane Yavru Doğurur?

Sağlıklı bir dişinin her batında 6 - 10 adet yavru doğurması beklenir. Doğacak yavru sayısı dişinin genel sağlık durumuna ve ne kadar sık hamile kaldığına göre değişiklik gösterirken aynı zamanda çiftleştiği erkeğin sperm kalitesi ile de alakalıdır.

Bergamasco Çok Tüy Döker mi?

Görünüşleri tüy dökme seviyeleri ve bakım ihtiyaçları ile ilgili yanlış bilgi verir. Yoğun ve kalın kürklerinden beklenenin aksine çok fazla tüy dökmezler. Bakımları nispeten zor olabilir ve tüylerin yapısı sebebi ile dönem dönem profesyonel yardım gerekebilir. Ara sıra banyo yapmaları ve çok iyi kurutulmaları gerekir. Bu nedenle güneşli günlerde yıkanmaları tavsiye edilir.

Bergamasco Kaç Saat Uyur?

Çok fazla uyumak onlara göre değildir. Günde 10 - 12 saatlik uyku enerjilerini kazanmaları ve sağlıklı olmaları için yeterlidir. Yavruların uyku süresi daha fazladır bu süre 20 saate kadar çıkabilir.

Bergamasco Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Eğitimlerinde sabırlı davranmak ve doğru motivasyon yöntemini bulmak önemlidir. Bu cins zaman zaman inatçı ve söz dinlemez olabilir. Bu tür durumlarla karşılaşanların mutlaka sabırlı olması ve agresif tavırlar sergilememesi gerekir. Aksi takdirde onlarla iletişimi kaybetmek ve başına buyruk davranmalarına neden olmak kaçınılmazdır.

Bergamasco Nasıl Beslenmeli?

Büyük ırk köpekler için özel olarak hazırlanan mama çeşitleri arasında onlar için uygun olanı bulmak mümkündür. Yaş, genel sağlık durumu ve özel beslenme gereksinimlerini göz önünde bulundurarak seçim yapılması önerilir. Günden 2 öğün yemeleri mide spazmı gibi sorunlar yaşamalarına engel olur. Sitemizde yer alan köpek maması çeşitleri arasından onlar için en sağlıklı ve doğru içeriğe sahip olanı bulabilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Bergamasco Yorumları

Diğer Adları

Bergamese Çoban Köpeği, Bergamaschi


Renkleri

Benekli grinin tüm tonları, siyah


Çıkış Yeri

İtalya


Çıkış Tarihi

Çok eski zamanlar


Familya

Çoban köpeği


Orjinal İşlevi

Çoban köpeği


Günümüzdeki İşlevi

Çoban köpeği, bekçi, koruma, kurtarma-yardım


Ortalama Ömrü

10-15 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

32-38/28-32 kg


Boy (Erkek/Dişi)

58-65/56-58 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Bergamasco sahiplenmek istiyorsanız, Bergamasco sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Bergamasco dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Alperenm1 kullanıcısının #22814 peti