Karelya Ayı Köpeği

Karelya Ayı Köpeği
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Karelya Ayı Köpeği Açıklaması

Güçlü, tetikte ve korkusuz bir ırk olan Karelya ayı köpeği, doğaları gereği agresif bir yapıya sahiptir. Yüksek yoğunluklu egzersize ihtiyaç duyar ve günlük rutinlerinin aksatılmaması gerekir. Cesareti ve özgüveni ile asil bir duruşa sahip olan bu cins vahşi hayvanların av sürecinde harikalar yaratmasıyla tanınmaktadır. Erken dönemde sosyalleştirilmedikleri takdirde hem diğer hayvanlara hem de yabancılara karşı saldırganlık gösterebilirler. Genellikle beyaz üzerine siyah lekeli görünümde olurlar, atalarının Cilalı Taş Devri'nde evcilleştirildiği düşünülür. Orta büyüklükte olan bu ırk ailesine karşı çok sevecen ve sadık davranışlar sergileyebilir. Soğuk havalara yüksek direnç gösterir ancak sıcak havalara pek dayanamaz. Yalnız kalmayı ve rutininin sürekli değiştirmesini istemez, alışkanlıklarına bağlıdır. Uzun süre yalnız bırakılırsa psikolojik olarak reaksiyon gösterebilir.

Karelya Ayı Köpeği Kaç Kilo Olmalı?

Orta ırk sınıflandırmasında yer alırlar, ağırlıkları 20 – 23 kilogram arasında değişir. Boy uzunlukları ise 48 – 58 santimetre civarında olur. Kilo almaya pek yatkınlıkları yoktur.

Karelya Ayı Köpeği Hangi Ülkeye Ait?

Finlandiya menşe ülkesidir. Kuzeybatı Avrupa ve Rusya topraklarında yaşayan köylüler tarafından avcılık yetenekleri nedeniyle beslenmişlerdir. Finlandiya’daki en yaygın 10 ırktan biri olma özelliği taşır. Her ne kadar yırtıcı hayvanların avlanmasında kullanılsalar da kızak çekmede ve arama kurtarma çalışmalarında da yeteneklerine başvurulmuştur.

Karelya Ayı Köpeği Kaç Tane Yavru Doğurur?

Gebelikleri 60 ile 64 gün arasında olur. Dişilerin yaşına, erkeklerin genel sağlık durumuna göre yavru sayısı değişebilir. Genel olarak tek seferde 4 – 8 arasında yavruyu dünyaya getirebilirler. Yılda birden fazla kez doğum yapmamaları gerekir.

Karelya Ayı Köpeği Çok Tüy Döker mi?

Haftalık düzenli olarak bakımlarının yapılması ve ek olarak ayda bir kere banyo yapmaları önerilmektedir. Orta ve çok seviyelerinde tüy dökerler. Haftada 2 – 3 kere fırçalanmaları gerekir. Kulak kirlerinin temizlenmesi enfeksiyon oluşumunun önlenmesi için önemlidir. Tırnakları hızlı uzar kesilip törpülenmediğinde kırılabilir, çatlayabilir ve ağrı oluşumuna neden olabilir. Dişlerinin düzenli fırçalanması gerekir.

Karelya Ayı Köpeği Kaç Saat Uyur?

Uykuyla arası iyi olmayan bir türdür. Günde 10 – 12 saatlik bir uyku ihtiyaçlarının karşılanması adına yeterli olacaktır.

Karelya Ayı Köpeği Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Eğitimlerine başlanmadan fiziksel olarak enerjilerini atmış olduklarından emin olunmalıdır. Yavruluk döneminden itibaren eğitilip sosyalleştirilmeleri doğalarından kaynaklanan agresiflik özelliklerinin baskılanmasını sağlayabilir. Eğitim sırasında liderin kim olduğu onun karakterine uygun şekilde belli edilmelidir. Sert davranışlar onu eğitimden uzaklaştırabilir. İyi bir deneyim yaşarlarsa itaat sorunu yaşanmaz.

Karelya Ayı Köpeği Nasıl Beslenmeli?

Eklem sorunlarına yatkın oldukları için fazla kilo almalarının engellenmesi gerekir. Düzenli egzersiz ve doğru beslenme sağlıklarının korunmasında belirleyicidir. Orta ırkların gelişim dönemlerine özgü ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirilen kuru mamalar beslenmelerinde tavsiye edilir. Mama miktarı sağlık durumuna, aktivite düzeyine ve yaşı itibarıyla gereksinimlerine göre belirlenebilir.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Karelya Ayı Köpeği Yorumları

Diğer Adları

Karelian Bear Dog, Karelsk Bjornhund, Karjalankarhukoira, Karelischer Barenhund


Renkleri

Siyah; başında, boynunda, göğsünde ve ayaklarında beyaz lekeleri vardır.


Çıkış Yeri

Rusya


Çıkış Tarihi

Çok eski zamanlar


Familya

Kuzeyli


Orjinal İşlevi

Ayı avı, geyik avı, koklayarak iz zürer


Günümüzdeki İşlevi

Koklayarak iz sürer, av köpeği


Ortalama Ömrü

10-12 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

20-23/18-21 kg


Boy (Erkek/Dişi)

54-60/50-57 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Karelya Ayı Köpeği sahiplenmek istiyorsanız, Karelya Ayı Köpeği sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Karelya Ayı Köpeği dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Fatma70 kullanıcısının #9198 peti
Kapran kullanıcısının #17284 peti
senasila kullanıcısının #43891 peti