Büyük İsveç Dağ Köpeği

Büyük İsveç Dağ Köpeği
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Büyük İsveç Dağ Köpeği Açıklaması

Bekçilik, koruma ve çobanlık gibi birçok görevi başarıyla tamamlayabilecek niteliklere sahip olan Büyük İsveç Dağ Köpeği, iri cüsseli ve cüssesiyle ters orantılı şekilde sevecendir. Ailesine karşı çok sadık olur ve tüm hayatını onları mutlu etmeye adayabilir. Yavruluk döneminden itibaren sosyalleştirildiklerinde ve eğitildiklerinde çocuklara, hayvanlara ve hatta yabancılara karşı da olumlu yaklaştığı bilinmektedir. Korku nedir bilmeyen, korumacı, özgüvenli ve kararlı bir profile sahip olan ırk, orta derecede eğitilebilir. Diğer köpeklere nazaran daha hassas olurlar, sahipleri tarafından cezalandırıldıklarında ya da onlardan uzak kaldıklarında depresyona girme olasılıkları yüksektir. Zaman zaman farklı yerleri, insanları, hayvanları ve ortamları tanımaları gerekir. Mutlu ve sağlıklı olabilmeleri için geniş bahçelere ya da arazilere ihtiyaç duydukları için apartman hayatı onlara göre değildir. Yetenekleri arasında gözlemcilikleri ayrı bir seviyededir, çok uzun süre sessiz bir şekilde gözlem yapabilir ve en ufak bir değişimde çevikliklerini sergileyebilirler.

Büyük İsveç Dağ Köpeği Kaç Kilo Olmalı?

Bu devasa ırkın erkeklerinin ağırlığı 70, dişilerininki ise 60 kilograma kadar artabilir. Dişilerin boyları 60 – 68, erkeklerinki ise 65 – 72 santimetre aralığında olur. Kilo almaya fazlaca müsait olduklarının unutulmaması gerekir.

Büyük İsveç Dağ Köpeği Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Orijin ülkesi İsviçre’dir. İsviçre Alpleri'nde geliştirilen bir ırk olma özelliği taşır. Atalarının geçmişinin 2000 yıl öncesine dayandığı söylenmektedir. St. Bernard cinsinin atalarından biri olduğu düşünülmektedir. 1900’lü yılların sonunda soyları tükenme riski ile karşı karşıya kalmıştır. AKC tarafından 1995 yılında tanınmıştır.

Büyük İsveç Dağ Köpeği Kaç Tane Yavru Doğurur?

Dişiler tek seferde 5 – 10 arasında yavru doğurabilirler. Vücut yapıları gereği sezaryen ihtiyacı oluşma olasılığı oldukça azdır. 60 – 64 gün aralığında tamamlanan gebelik sürecinde özel beslenmeleri gerekir.

Büyük İsveç Dağ Köpeği Çok Tüy Döker mi?

Tüylerinin bakımı çok kolaydır. Genellikle haftada bir kere taranmaları yetecektir. Mevsim dönümlerinde tüy dökme oranları bir miktar artar. Bu cins belli aralıklarla banyo yapmalıdır. Kulakları ve gözleri temizlenmeli, tırnakları doğal yollarla törpülenmiyorsa kısaltılmalıdır.

Büyük İsveç Dağ Köpeği Kaç Saat Uyur?

Enerjik olsalar ve uyumayı çok tercih etmeseler de büyük boyutları nedeniyle günde 12 – 16 saat uykuya ihtiyaçları olabilir. Bekçilik görevlerindeyken uyur gibi görünürler, ancak her zaman tetikte oldukları bilinmelidir.

Büyük İsveç Dağ Köpeği Köpek Irkının Eğitimi Nasıl Olur?

Yiyecek ödülü verildiği zaman öğrenemeyecekleri komut yoktur denebilir. Pozitif bir yaklaşım sergilendiğinde eğitimlerinde ilerlenebilir. Ancak doğaları gereği bir miktar bencil ve inatçı olabilirler. Sahiplerinin kararlılığı çok önemlidir. Sert tavırlardan kaçınılması gerekir. Eğitime kendilerini kapatabilirler ve itaatsizlik sorunları başlayabilir.

Büyük İsveç Dağ Köpeği Nasıl Beslenmeli?

Oburdurlar ve kilo almaya son derece yatkın olurlar. Genetik olarak kalça displazisine, eklem sorunlarına ve omuz problemlerine uygun oldukları için kilo kontrollerinin sağlanması önemlidir. Büyük ırklara özel kaliteli mamalarla günde iki öğün olacak şekilde beslenebilirler.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Büyük İsveç Dağ Köpeği Yorumları

Diğer Adları

Grosser Schweizer Sennenhund, Great Swiss Cattle Dog, Greater Swiss Mountain Dog


Renkleri

Siyah ve pas rengi ile birlikte beyaz ayaklar, göğüs, ağız ve burun, kuyruk, boyun (belki); bacaklarında siyah ve beyazla birlikte pas rengi


Çıkış Yeri

İsviçre


Çıkış Tarihi

Çok eski zamanlar


Familya

Çiftlik köpeği, mastiff (draft/cattle)


Orjinal İşlevi

Koruma, yük arabası çekici


Günümüzdeki İşlevi

Arkadaş


Ortalama Ömrü

10-12 yıl


Kilo (Erkek/Dişi)

48-64/39-50 kg


Boy (Erkek/Dişi)

65-72/60-69 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Büyük İsveç Dağ Köpeği sahiplenmek istiyorsanız, Büyük İsveç Dağ Köpeği sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Büyük İsveç Dağ Köpeği dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

k557040 kullanıcısının #100824 peti
Batuha123 kullanıcısının #3079 peti
Batuha123 kullanıcısının #3080 peti