Sokö (Sokak Köpeği)

Sokö (Sokak Köpeği)
Egzersiz İhtiyacı
Enerji Seviyesi
Taranma İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Korunma
Köpeklerle Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Yabancılarla Dostluk
Sıcağa Dayanıklılık
Soğuğa Dayanıklılık
Bekçilik

Sokö (Sokak Köpeği) Açıklaması

Ülkemizde sıklıkla karşılaştığımız, kimi zaman maruz kaldıkları şiddet ve duyarsızlıkla içimizi burkan sokak köpekleri her türde ve her boyutta olabilir. Boyutları ve türleri gibi renkleri de çeşitlilik gösterebilir. Yavruluk döneminden itibaren sokaklardaki zor şartlara adapte olabilirler, olmak durumunda da kalabilirler. İnsanlara karşı bazıları temkinli davranabilirken bazıları sevecenlikleri ile kalpleri fethedebilirler. Maalesef ülkemizde şiddet görenlerine de aç kalanlarına da sıklıkla rastlamak mümkündür. Sevecen ve masum tavırları kadar kendilerini seven ya da onlarla ilgilenen kişilere karşı büyük bir bağlılık duyan SOKÖ dostlarımızın Osmanlı döneminde korunma altına alındıkları bilinmektedir. Şehir sokaklarında özgürce dolaşırlarken bir turisti kovalamaları ve onun da düşmesi sonucu toplanarak Hayırsız Ada'ya gönderilmişlerdir. Önceki yıllarda korunan hayvanlar Batılılaşma hareketleri ile birlikte şiddet görmeye de başlamıştır. Günümüzde sokakta yaşayan köpeklerin barınaklara gönderildikleri ya da kısırlaştırılarak sokaklara geri bırakıldıkları biliniyor. Genellikle mahalle sakinlerinin beslediği bu canlıların yaşam standartları konusunda oldukça büyük endişeler olduğu rahatlıkla söylenebilir. Her zaman mama da taze su da bulamıyorlar. Hayvan severlerin bireysel çabaları da maalesef yeterli gelemeyebiliyor. Çok soğuk ya da çok sıcak havalarda yiyecek ve içecek bulmaları zorlaşıyor. Durum böyle olunca da sağlıkları bozulabiliyor. Bir de trafik var tabii, araçlar mahalle aralarında hız yaptığı için maalesef dostlarımız hayatlarını kaybedebiliyor.

SOKÖ Kaç Kilo Olmalı?

Sokaktaki köpekler küçük, orta ve büyük ırk olabiliyorlar. Boyutları ile ilgili bir standart olmadığı için kiloları ile ilgili de bir genelleme yapılması mümkün olmuyor. Farklı cinslerin zaman içerisinde çiftleşmesi ile tek bir ırkın niteliğini de taşımadıkların kiloları hakkında bir söylemde bulunmak doğru olmayacaktır. Sokakta 40 kilo olana da 5 kilo olana da rastlanabiliyor.

SOKÖ Köpek Hangi Ülkeye Ait?

Belirli bir türleri olmadığı için sokak köpeklerinin herhangi bir ülkeye ait olduğunu söylemek gerçekçi bir yaklaşım değildir. Evrenseldirler, her ülkede bulunurlar. Toplu olarak katledilmedikleri ya da zehirlenmedikleri sürece sokaklarda onlara rastlamak mümkündür.

SOKÖ Çok Tüy Döker mi?

Sokak köpekleri tüy dökme dereceleri değişiklik gösterebilir. Bazı hayvan severler onları sahiplenir ve ailelerinin bir parçası haline getirir. Bu durumda düzenli olarak bakımları yapıldığı için tüy sağlıkları da iyileşir. Ancak dikkat ederseniz karşılaştığımız birçok SOKÖ kalıplaşmış ve keçeleşmiş tüylere sahiptir. Tüy dökme mevsimlerinde de bakımları yapılmadığından kürkleri sertleşir. Melezlendikleri cinslere göre tüy dökme dereceleri de değişiklik gösterir.

SOKÖ Kaç Saat Uyur?

Yazın sıcakta bir gölge bulduklarında, kışın ısınabilecekleri ve yağmurdan korunabilecekleri bir yer keşfettiklerinde onların uyuduklarına şahit oluruz. Yaşadıkları çevredeki insanların tutumu da diğer sokak hayvanları arasındaki hiyerarşik konumları da uyku saatlerini ve kalitelerini etkileyebilir. Bazı yerlerde kendi sürülerini kurarlar ve toplu kalabildikleri için uyku süreleri uzayabilir. Onları uyurken rahatsız etmemek önemlidir. Masum bir şekilde yatarken, geçmişte şiddete maruz kalmışlarsa, ani hareketlere aynı hızda reaksiyon verebilirler.

SOKÖ Köpek Eğitimi Nasıl Olur?

Onları eğiten, konforlarını arttıran ya da en temel komutları öğreten arkadaşları yoktur. Dolayısıyla hemen hemen hepsi eğitimsizdir. Yine de kendi başlarına erken dönemden itibaren sosyalleşmeyi çok güzel öğrenmişlerdir. Üstelik eğitimsiz olmaları onların akıllı olmadığı anlamına da gelmez. Sokaktaki köpekler oldukça akıllı olabilir, hayatta kalmalarını sağlayan içgüdüleri de oldukça gelişmiştir. Onlara yemek veren kişilere çok bağlı olurlar ve onların yaşadıkları bölgelerde bekçilik yapabilirler.

SOKÖ Nasıl Beslenmeli?

Cinsleri ne olursa olsun onların da en az evlerimizdeki dostlarımız kadar kaliteli beslenmeye ihtiyaçları vardır. Ancak şartlar gereği genellikle bozulan, artan ev yemekleri ve ekmekleri yerler. Onlara kesinlikle bozulan, tarihi geçen yiyecekler verilmemelidir. İmkanı olan hayvan severler kuru mama alarak dostlarının sağlığına katkıda bulunmaktadır. Temiz su ve bir kap mama onların hayatını güzelleştirebilir, onlara hayat verebilir. Toplumsal bilinçlenme dostlarımızın yaşamını sürdürebilmesi için çok önemlidir.

SOKÖ Kaç Tane Yavru Doğurur?

Sokak köpekleri bulundukları ilçelerdeki belediyeler tarafından kısırlaştırılarak sokaklara geri gönderilirler. Bu nedenle yavru doğurduklarına pek rastlanmaz. Özellikle büyük şehirlerde yavru sokak köpeklerini sokaklarda görmek çok mümkün değildir. Ancak kısırlaştırılma işlemi yapılmadığı takdirde dünyaya getirebilecekleri yavru sayısının değişiklik göstereceği söylenebilir. Büyük ırkların küçük ırklara oranla daha fazla yavru doğurdukları bilinir. Geçmiş dönemde ya da günümüzde kısırlaştırılmayan küçük ve orta, orta ve büyük ırklar çiftleşebilmektedir. Erkek daha büyük olduğu zaman doğumları çok zor geçmekte ve hatta dişiler hayatlarını kaybedebilmektedir. Veterinerlik hizmetlerinden yararlanması halinde canları kurtulabilir. Bu nedenle halkın bilinçlenmesi; sakatlanan, yararlanan ya da doğum yapacak olan dostlar için ücretsiz veteriner hizmetlerine başvurabileceklerinin farkında olmaları gerekir.

Evcil dostunuz için indirimli köpek mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Sokö (Sokak Köpeği) Yorumları

Diğer Adları

SOKÖ, Sokak Köpeği


Renkleri

Her renk olabilir


Çıkış Yeri

Türkiye


Çıkış Tarihi

1600 'ler


Familya

Karışık, melez veya belilrgin bir ırk olabilir


Orjinal İşlevi

Çeşitli


Günümüzdeki İşlevi

Çeşitli


Ortalama Ömrü

Değişken


Kilo (Erkek/Dişi)

15-35/13-30 kg


Boy (Erkek/Dişi)

40-58/35-48 cm


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Sokö (Sokak Köpeği) sahiplenmek istiyorsanız, Sokö (Sokak Köpeği) sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Sokö (Sokak Köpeği) dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Köpek İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Badismom kullanıcısının #70608 peti
Nazliig kullanıcısının #72918 peti
Nazliig kullanıcısının #72921 peti
minnoskoss_123 kullanıcısının #36829 peti
Selinece kullanıcısının #56753 peti
guineapigela kullanıcısının #39187 peti
CaglaCagla72837 kullanıcısının #29485 peti
minky kullanıcısının #52222 peti
Esma12345678 kullanıcısının #49895 peti
Muzeyyennb kullanıcısının #29071 peti
minky kullanıcısının #52387 peti
kopekhayrani kullanıcısının #9023 peti