Kashmir

Kashmir
Taranma İhtiyacı
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Bakım İhtiyacı
Sağlık ve Cesaret
Hareketlilik
Sahibine Şevkat
Mırıldanma
Özgürlük Düşkünlüğü
Zeka Seviyesi

Kashmir Açıklaması

Uzun tüylü Bengal olarak da bilinirler. İnsan ilişkileri oldukça iyidir. Aktif ve oyuncu hayvanlardır. Bazı otoriteler tarafından ayrı bir cins olarak alınmazlar. Tırmanmaktan ve zaman zaman su ile oynamaktan keyif alırlar. Evcil hayvanlarla iyi anlaşırlar bu da onları kalabalık aileler için ideal bir seçim yapar. Kürkleri genellikle kısa tüylü Bengal cinsi gibi mermer/leopar desenli bir forma sahiptir. Işıkla birlikte parlayan kürkleri göz alıcıdır.

Kashmir Kedisi Nerenin Kedisi?

1980’li yıllarda yetiştirilen Bengal cinsinin uzun tüylü versiyonu olarak kabul edilirler. Ancak Bengal kedileri gibi ayrı bir tür olarak kabul edilmesi uzun zaman almıştır. İlk kez 2017 yılında TICA tarafından tanmışlardır. Kuzey Amerika’da siyam benzeri bir İran kedisi yetiştirmek isteyenlerin yaptığı çalışmalar sonucunda ortaya çıkan Himalaya’ların da bu türe etkisi olduğu düşünülmektedir.

Kashmir Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Ortalama yaşam süreleri 9 - 15 yıldır ancak bu sürenin 20 yıla kadar çıkması çok sık rastlanan bir durumdur. Göz enfeksiyonlarına karşı eğilimleri vardır. Burunlarının nispeten basık olmaları solum sorunları yaşamalarına neden olabilir. Bazı cinslerde sıkça ortaya çıkan polikistik böbrek hastalığı da bu cinste normalden biraz daha sık görülür.

Kashmir Kedisi Çok Tüy Döker mi?

Bu cins ortalamadan biraz fazla tüy dökmesi ile bilinir. Mevsime bağlı olarak dökülme miktarı artar. Artan tüy dökülmesi kedide tüy topağı oluşumuna neden olur çünkü keratin içeren tüyler sindirilemez. Bu durumun önüne geçmek için malt içeren takviyeler kullanılabilir.

Kashmir Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Uzun tüyler bakım gereksiniminin çok olduğunun düşünülmesine neden olsa da haftalık düzenli taranma onlar için yeterlidir. Tüylerin kendine özgü yumuşak dokusu sayesinde karışması pek mümkün olmadığından aynı zamanda matlaşmaz. Tüy bakımı olduğu kadar diğer bakım ihtiyaçları da azdır. Rutin kulak temizliği ve tırnak kesiminin ayda bir yapılması yeterlidir.

Kashmir Kedisi Ne Kadar Süre Hamile Kalır?

Hamilelik 64 - 71 gün aralığında sürebilir. 65. günden itibaren anne adayının yemek yememeye ve su içmemeye başlaması durumunda beklemeden veterinere haber verilmesi tavsiye edilir. 18 - 24 aya kadar büyümeleri devam eder. Yetişkinliğe erişmeleri hamile kalmaları için gereklidir. Bu nedenle dişilerin yetişkinliğe erişip erişmediği bir veteriner tarafından kontrol edilmelidir.

Kashmir Kedisi Kaç Yavru Doğurur?

Her hamilelikte ortalama olarak 3 - 5 yavru doğurmaları beklenir. Yavru sayısı annenin sağlık durumuna ve doğru zamanda çiftleşmesine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. İlk hamileliklerde yavru sayısı 3 ve daha az olabilir.

Kashmir Nasıl Beslenmeli?

Kilo kontrolü özellikle kısırlaştırma operasyonu sonrasında önemlidir. Kedinin yaşına, sağlık durumuna ve ihtiyaçlarına yönelik kedi maması seçimi yapılması gerekir. Sitemizde yer alan tahıllı, düşük tahıllı ya da tahılsız kedi maması çeşitleri arasından onların ihtiyacına göre bir seçim yapılabilir. Su içme alışkanlıkları nedeniyle susuz kalma ihtimallerini ortadan kaldırmak için yaş mama tüketmeleri de önerilir.

Evcil dostunuz için indirimli kedi mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Kashmir Yorumları

Karakteri

Sahibine düşkün, sadık, sakin, hareketsiz, gürültüden hoşlanmaz, korkak, çocuklarla ve diğer hayvanlarla uyumsuz.


Bakım

Bakımı zordur. Her gün mutlaka taranmalı/fırçalanmalı.


Renkleri

Krem rengi, açık gri, füme, açık kahverengi, lila.


Tüy Şekli

Uzun


Çıkış Yeri

İran


Vücut Yapısı

Orta


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Kashmir sahiplenmek istiyorsanız, Kashmir sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Kashmir dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Kedi İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

VETERINERLERGRUBU kullanıcısının #4523 peti
Tuncpamuk kullanıcısının #1598 peti
TOFFIEE kullanıcısının #85451 peti
Friseur kullanıcısının #19000 peti
Prm_112_nk kullanıcısının #51140 peti
mervesefa kullanıcısının #39662 peti
k781582 kullanıcısının #138358 peti
seher kullanıcısının #596 peti
Gulh663 kullanıcısının #110404 peti
k610053 kullanıcısının #108302 peti
k419562 kullanıcısının #78441 peti
Cappuccino kullanıcısının #63263 peti