Korat

Korat
Taranma İhtiyacı
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Bakım İhtiyacı
Sağlık ve Cesaret
Hareketlilik
Sahibine Şevkat
Mırıldanma
Özgürlük Düşkünlüğü
Zeka Seviyesi

Korat Açıklaması

Si-Sawat yani refahın rengi olarak da adlandırılan bu cins şansın ve zenginliğin sembolü olarak görülmektedir. Sevecen, şakacı ve özgür ruhludurlar. Yabancılardan pek hoşlanmazlar ve yeni insanlar görünce saklanmayı tercih ederler. Kedilerle anlaşabilirler ancak gürültüye duyarlı oldukları için havlamadan pek hoşlanmazlar. Bu nedenle bir köpek ile birlikte yaşamaları için belirli sosyalleşme çalışmaları yapılması önerilir. Gürültüden hoşlanmadıkları için küçük çocuklarla da pek anlaşamazlar, çocukların onların bu isteklerini anlaması sağlanırsa onlarla iyi arkadaş olmalarına engel olabilecek tek neden ortadan kalkmış olur.

Korat Kedisi Nerenin Kedisi?

Tayland’ın kuzey doğusunda bulunan Khorat Platosu onların ilk ortaya çıktığı bölgedir. Bu cinsin geçmişinin 1300’lü yıllara dayandığı düşünülmektedir. 1959 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderildiler ve bundan yaklaşık 6 - 7 yıl sonra resmi bir cins olarak tanındılar. 1966 yılında ise yarışmalara katılmalarına izin verildi.

Korat Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Ortalama yaşam beklentisi 15 - 20 yıl arasındadır. Pek çok cinsten daha uzun yaşarlar, 25 yaşını görenlerin sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Genel olarak sağlıklı bir cinstir. Kalıtsal hastalıklarına bakıldığı zaman Gangliosidoz’e yani beyinde patojen madde birikmesine yol açan bir soruna yatkın oldukları ve genetik testlerin mutlaka yapılması gerektiği bilinmektedir. Buna ek olarak soğuk havaya ve neme karşı duyarlıdırlar. Solunum yolu hastalıklarına karşı önleyici tedaviler almaları onlar için iyi olacaktır.

Korat Kedisi Çok Tüy Döker mi?

Dökülme seviyesi çok düşüktür. Bu nedenle tüy hassasiyeti olan kişiler için oldukça ideal bir seçimdirler.

Korat Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Tüy bakımları çok kolaydır. Haftada bir kere taranmaları genel tüy ve cilt sağlığı açısından yeterli olacaktır. Ayda bir kere kulak kiri temizliği yapılabilir. Periodontal hastalıklara karşı önlem amacıyla düzenli olarak dişleri fırçalanabilir.

Korat Kedisi Ne Kadar Süre Hamile Kalır?

Hamilelikleri ortalama olarak 58 - 65 gün sürer. Doğum, dişi tarafından herhangi bir yardım ve müdahale gerekmeden gerçekleştirilebilir. Ancak dişinin bunu yapabilmesi için ihtiyaç duyduğu sessiz, karanlık ve sıcak ortam sağlanmalıdır. Bu cinsin tam olarak olgunlaşması 3 yılı bulur. Tam olgunlaşma gerçekleşmeden çiftleşmeleri önerilmez. Bu nedenle dişinin hamile kalıp kalamayacağının mutlaka bir veteriner tarafından onaylanması gerekir.

Korat Kedisi Kaç Yavru Doğurur?

İlk hamilelikte doğacak yavru sayısı 1 - 3 arasında olabilir. Sonrasında gerçekleşecek ker hamilelikte ortalama olarak 5 adet yavru doğması beklenir. Yavru sayısı dişinin yaşından genel sağlık durumuna kadar pek çok farklı nedene bağlı olarak değişir. Bu cinsin farklı cinslerle çiftleşmesi standartların korunmasını imkansız kılacağı için önerilmemektedir.

Korat Nasıl Beslenmeli?

Miskinlik yapmaya alışırlar ve egzersizlerini aksatırlarsa kilo alma eğilimleri vardır. Bu nedenle kilo kontrolüne dikkat edilmesi gerekir. Yaş, hamilelik ya da kısırlaştırma gibi unsurlar mama seçiminde belirleyici olmalıdır. Sitemizde yer alan kedi maması çeşitleri arasından onlar için mutlaka doğru ürünü bulabilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli kedi mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Korat Yorumları

Karakteri

Enerjik, zeki, sadık, sevecen, uyumlu, nazik, dost canlısı, oyuncu.


Bakım

Bakımı zahmetsizdir; haftada bir iki kez taranmalı/fırçalanmalı.


Renkleri

Açık gri-mavi.


Tüy Şekli

Kısa


Çıkış Yeri

Tayland


Vücut Yapısı

Orta


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Korat sahiplenmek istiyorsanız, Korat sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Korat dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Kedi İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

Humeyracbsy kullanıcısının #68571 peti
Zuhalzuhu132 kullanıcısının #6425 peti
demetozge kullanıcısının #7207 peti
Cnssaracogl kullanıcısının #3623 peti
k675512 kullanıcısının #121046 peti
Akinnaz kullanıcısının #21552 peti
sadik3434 kullanıcısının #46578 peti
Chakil kullanıcısının #18041 peti
Muhammetsaylam kullanıcısının #6016 peti
Samir kullanıcısının #3615 peti
Ketlebi_ kullanıcısının #79419 peti
Bihter_ kullanıcısının #79002 peti