Manx

Manx
Taranma İhtiyacı
Oyunculuk
Sıcakkanlılık
Hayvanlarla Dostluk
Çocuklarla Dostluk
Bakım İhtiyacı
Sağlık ve Cesaret
Hareketlilik
Sahibine Şevkat
Mırıldanma
Özgürlük Düşkünlüğü
Zeka Seviyesi

Manx Açıklaması

Kuyrukları olmayan nadir bir cins olarak bilinirler. Kuyruklarının olmaması mutasyon geçirmiş genlerle ilgilidir ve Japon Bobtail cinsinin kuyruk yapısı ile karıştırılmaması gerekir. Sevgi dolu, arkadaş canlısı, kapı ve musluk açabilecek pratik zekaya sahip ve herkes ile iyi anlaşan bu tür aile üyesi olmak için idealdir.

Manx Kedisi Nerenin Kedisi?

Man Adası bu cinsin merkezi olarak kabul edilir. Bundan yaklaşık 300 yıl önce genetik mutasyona uğramışlardır. Adada izole durumda oldukları için gen mutasyonu hızla gerçekleşmemiş ve zamana bağlı olarak yavaş yavaş ortaya çıkmıştır. Bu da onların tamamen doğal bir cins olmalarında etkili olmuştur. 4 tane alt türü vardır. Rumpy, Stumpy, Longy ve The Riser alt türler için kullanılan isimlerdir.

Manx Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Ortalama yaşam süreleri 15 yıldır ancak daha uzun yaşamaları da beklenir. Mutasyona uğramış genleri sebebiyle omurgaları kısadır. Bu da arka bacaklarda, mesanede ve bağırsaklar da anomaliler ortaya çıkabilir. Megacolon, intertrigo ve kornea distrofisi de bu cinste görülen kalıtımsal hastalıklar arasında yer alır. Manx sendromu ve onunla ilişkili olan Megacolon yaşam süresini önemli ölçüde kısaltır. Geri kalan kalıtsal hastalıklar için önleyici tedaviler uygulanabilir.

Manx Kedisi Çok Tüy Döker mi?

Kürkleri ve astarları oldukça yoğun tüylere sahip olsa da çok fazla tüy dökmeleri beklenmez. Bu nedenle tüy dökülmesi ile ilgili endişesi olanlar için ideal cinsler arasında yer alırlar.

Manx Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Özellikle kalıtsal sağlık sorunları için önleyici bakımlar uygulanması gerekir. Ağız ve diş sağlığı açısından düzenli diş fırçalanması ve ağız temizliği önemlidir. Cilt sorunları yaşamamaları için düzenli fırçalanmaları önerilir. Ayrıca tüy topaklarının mide ve bağırsaklarında tıkanmaya yol açmaması için malt içerikli ürünler kullanmaları da iyi olacaktır.

Manx Kedisi Ne Kadar Süre Hamile Kalır?

Bu cinsin yetişkin boyutlarına erişmesi 5 yıla kadar uzayabilir. Bu nedenle çiftleşmenin veteriner tarafından onaylanması önemlidir. Hamilelikleri ortalama 63 - 68 gün sürer. Dişinin hamileliği 4. haftadan sonra kendini belli etmeye başlar.

Manx Kedisi Kaç Yavru Doğurur?

Her hamilelikte ortalama 3 - 5 adet yavru dünyaya gelir. Ancak bu cinsin yetiştirilmesinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır Manx geni sebebi ile iki kuyruksuz kedinin çiftleşmesi önerilmez. Bu kalıtsal sorunun aktarılmaması ve ölümlere neden olmaması için çok önemlidir bu yüzden çiftleşecek kedi sahiplerinin özellikle dikkat etmesi gerekir.

Manx Nasıl Beslenmeli?

Aşırı kilo almaya yatkınlıkları olması sebebiyle kilo kontrolüne özellikle dikkat edilmesi önerilir. Kedi maması seçimi yaparken mutlaka genel sağlık durumunun ve yaşın göz önünde bulundurulması gerekir. Sitemizdeki kedi maması çeşitleri arasından seçim yaparken ürün içeriklerini ve besin değerlerini detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Ayrıca kullanıcı yorumlarına da göz atarak doğrudan son kullanıcı deneyimlerinden destek olarak karar verebilirsiniz.

Evcil dostunuz için indirimli kedi mamaları petlebi.com'da! Alışverişe Başla

Manx Yorumları

Karakteri

Oyuncu, zeki, sahibine bağlı, eğitilebilir, sadık, çocuklarla ve diğer hayvanlarla arası iyi, eğlenceli, nazik, meraklı, konuşkan.


Bakım

Bakımı zahmetsizdir; haftada bir iki kez taranmalı/fırçalanmalı.


Renkleri

Siyah, kızıl, krem rengi, kahverengi, füme, açık gri, mavi-krem, kızıl-krem.


Tüy Şekli

Orta


Çıkış Yeri

İngiltere


Vücut Yapısı

Orta


SAHİPLENDİRME İLANLARI

Bir Manx sahiplenmek istiyorsanız, Manx sahiplendirme ilanlarına göz atın.

ilanları Göster
İSMİ NE OLACAK?

Manx dostunuza vermek istediğiniz isme karar verdiniz mi? İsim rehberine göz atın.

Kedi İsimleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SİTEDEKİ ÜYELERİMİZ

senemkaraca kullanıcısının #11594 peti
lanabanana kullanıcısının #52798 peti
zelissakten kullanıcısının #20242 peti
Stanislav kullanıcısının #42504 peti
Tuanaaaa59 kullanıcısının #61787 peti
Gums kullanıcısının #5281 peti
Derin_sudem kullanıcısının #33748 peti
Dofi kullanıcısının #8462 peti
E_Kinali kullanıcısının #9499 peti
djjoshua2005 kullanıcısının #47924 peti
Havin_olmz kullanıcısının #52531 peti
shimylonely kullanıcısının #76455 peti