Ücretsiz Cins Kedi Peşinde Koşup Durmak

sahraxfittiko

evet bazılarımız illa "CİNS CİNS, CİNS YOKMU YA? CİNS KEDİ VERİN BANA ÜCRETSİZ CİNS KEDİ YOKMUUUU" diyor evet hala var bunlardan.Bazıları ise "bana şöyle ücretsiz verilecek pof pof, basık yüzlü uzun tüylü kedi bulabilir misiniz?" linç yiyeceğini bilip ücretsiz iran kedisi istiyorum diyemiyor da pof pof basık suratlı kedi istiyorum tamam, olur. PİŞŞTT ! VER ABİME ŞURDAN POF POF Bİ KEDİ oldu mu canım? he? Bizim s*lak olmadığımızı anlayınca geri hemen siliyorlar zaten ne bu cins kedi şeyi ne yani cins olunca ne oluyor seni daha çok mu seviyor? Sonra da ben hayvat satmaya karşıyım sahiplenelim canım, canım benim senin amacını biz anlamıyor muyuz o hayvanlar üretim ve para olarak görülüyor ama senin hiç umrunda değil sana bedavaya cins kedi versinler yeter değil mi?

49 CEVAP

nemos_world

Size o kadar katılıyorum ki anlatamam. Sokakta yüzlerce sahipsiz hayvan varken insanların sırf tipinden dolayı (yok yüzü basık yok kulağı küt ) cins hayvan arayışına girmelerine gerçekten sinir oluyorum. Hatta bu işi ticarete dönüştüren insanlar var, onlara ayrı sinir oluyorum. Önemli olan kendi isteğinize göre hayvan siparişi vermek değil bunu bir anlayın. SATIN ALMAYIN SAHİPLENİN !!

DilekTus

Merhaba, 4 tane sokaktan aldığım kedim var. Aslında bugüne kadar hiç sağlıklı yavru kedi almamıştım. Tüm baktığım hayvanlar yetişkin ve sokakta yaşaması mümkün olmayan hayvanlar oldu. Fakat cins kedi, köpek isteyenleri de anlıyorum. Kedilerin cinslerine göre özellikleri var misal ben asla sakin bir kedim olsun istemem koşup oynamasını orayı burayı dağıtmasını seviyorum. Tabi cinslere göre de genetik hastalıkları da var.. Misal Ankara kedilerinin çoğunlukla sağır olduğu söylenir. Bakımı zahmetli ve masraflı genetik hastalıklar da var... Bence cins kediler satılmalı, İnsanlar para verip aldığı şeyleri kolayca dışarı atamıyor. Benim asıl sinir olduğum bazı çocukları için yavru kedi sokaktan alıp 1-2 ay çocuğuna o kediyi oyuncak edip sokağa atanlar var onar. Nasıl olsa sokaktan topladığı için durmadan bir yavru kediyi annesinden eğitiminden ayırıp hevesleri geçince sokağa atıyorlar.

pasakli_

çok uzun zamandır bu cins sokak kedisi konusunda düşünüyorum, arkadaşımla bu konu üzerinde neredeyse kavgaya dönen bir tartışmaya girdik ve açıkçası benim de aklım çok karıştı. evet hayvan satışına çok karşıyım. ancak bu cins diye tabir edilen ırklar da büyük şehirdeki yaşam koşullarına uygun yani, bir çoğu az hareketli ve genelde sesleri pek çıkmıyor. o yüzden insanlar daha çok ilgi gösteriyor. şimdi bir yerde satışı olmazsa öyle böyle el altından , internetten alıp hayvanları zorla çiftleştirip yavrularını satıyorlar. mesela benim arkadaşım gibi.
maddi sıkıntıya girdi. biritish bir kedisi vardı, kısırlaştırmayı planlarken, işsiz kaldığı için çiftleştirmeye karar vermiş 3-4 kez çiftleştirmiş ki tek sefer de çok yavru alabilmek için. 5 yada 6 yavruya hamile. iki kediyi şimdiden satmış onun parasıyla da gerçekten kontrollerini ve sağlığını ihmal etmeden hamilelik sürecini iadere ediyormuş ama maalesef ki bu işi sevmiş yani yine parasız kaldığında yine sıkıştığında çiftleştiririm olur biter sayanacağım 1-2 ay diyor. şimdi bunları düşünüce de aklım çok karışıyor. sertifikalı kuruluşlarda satışı olsa ve kısırlaştırılmak mecburiyetinde olsa ya sa kısırlaştırmayanı takip etme şansı olsa ne güzel olur.

blue_hpood

pasali_ ben cins kedilerin eve daha uyumlu olduğunu düşünmüyorum. sadece scotish foldlar daha hareketsiz sebebini de biliyoruz. iran kedileri de nefes darlığı sıkıntısı yaşıyor. bazı van kedilerinde de sağırlığı var bu da bir seviyeye kadar hareketlerinde yavaşlığa sebep olabilir fakat asıl sorun şu tüm kedilerin asıl yeri doğa zaten. hiçbirimiz onları doğadan koparmak istemiyoruz fakat doğa artık onların yaşamasına uygun bir koşul sağlamıyor. foldların zaten ‘doğal’ kediler değil, mutasyonlar. iranların da doğal olduklarını söyleyemeyiz. ben de hiçbir tekirin eve hapsolmasını istemezdim ama maalesef artık doğa yok. ayrıca özür dilerim ama arkadaşınız midemi bulandırdı. kediye doğum yaptırıp yavruların parasıyla doğum masrafını karşılamak nasıl aptalca bir döngü?