Engelli Kedi Sahiplenmekten Neden Çekinilir?

Engelli kedilerin ilanlarına dönüşler nerdeyse yok denecek kadar az 1,2 kişi... Hatta ilanlarına bakan sayısı bile çok az. Neden böyle ? Güzellik, cins olsun algısı haricinde duyarlı ve gerçekten can kurtarmak için sahiplenen gönül gözü açık bir çok insan da var aslında. Ama neden talepler çok düşük en çok onların ihtiyacı yok mu yuvaya aslında ?

51 CEVAP

hannnngggg

bence engelli bir kedi veya köpekten önce normal cins olmayan bir kedi veya köpegi de sahiplenmek istemiyor kimse cunku sorumluluk istiyor maddiyat istiyor cins olmadığı icin estetik olarak güzel gelmiyor ben engelli canlıların normal canlılardan bir farkı olduğunu düşünmüyorum allah korusun bugün kedimiz veya kopegimize birsey olup engelli kalmayacagının garantisi yok mesela suan ailem ile yaşadığım icin sahiplenme gibi bir durumum yok ne yazık ki ama ileri de boyle bir canlıyla hayatımı paylaşmak düşüncesi her zaman aklımda erkek arkadaşıma bile kör kedi ile yasamak istiyorum ileri de dediğim de sacmalama ya diye bir tepki aldım cins kedi algısını kıramıyorum, insan olarakta kimse dış görünüşünü beğenmediği kimseyi tanımak istemez, insanların ön yargıları ve duyguları var ben üç bacaklı kedi ile dört bacaklı kedi arasında hiç bir fark göremiyorum kedi kedidir her hayvan her canlı güzeldir önemli olan ona refah içerisinde bir yaşam sürdürebilmek ömrü yettiğince, buda bizim ülkemiz standartlarında pek mümkün degil tüm sebebi bu aslında

Ozge00

Herkes o kadar haklı ki...

AdaCoco

Bu her zaman güzellik algısıyla alakalı bir şey olmuyor. Maddi ve manevi olarak engelli bir canla ilgilenecek durumu yok çoğu insanın. Sokakta baktığım 2 tane engelli kedim var.1 tanesinin 1 gözü kör ve gözü alındı, diğerinin bacaklarında sorun var. Kışın sokakta nasıl yaşayacaklarını bilmiyorum. En azından geçici yuvaları olsa çok güzel olurdu,

blue_hpood 😔 Cins ve güzellik öncelikleri oldu iyice evet haklısınız. Bulmak zorundayım onun için...

Riarbiy çook teşekkür ederim ❤🙏🐾 Onlar bize daha muhtaç elimden geleni yapıyorum, sahiplenemiyor olsam da :( O çiftleştirme konusuna hiç girmicem tamamen bilinçsiz birşey zaten

orhdoner

Onların daha çok ihtiyacı var aslında insanlar bu konuda biraz seçici davranıyorlar malesef umarım o tatlı çocuklar da vicdanlı merhametli insanlara denk gelirler size de teşekkür ederim bu şekilde sahip çıktığınız için 🥰🙏

Şimdi engelli diyince Hastalık, maddiyat denilmesi garip oluyor 🙄 Sanki onlar hep hasta oluyormuş gibi algılanabilir ama hiçte öyle birşey yok.
Hepsinin de gözleri alınmak zorunda olmuyor.
Ayrıca sadece engelli değil diğer hepsinde bu sorunlar yaşanabilir ama herkes ponçik bi kedi ilanı görsün hemen arıyor ben bunu demek istiyorum. Evinizdeki sayıya sayı katmak zorunda değilsiniz tabiki hepimiz hepsine kucak açabilsek keşke..

simbakedi

evet gözü, bacağı olmayan kedinin olandan farkı yok gerçekten. ben de ailem kedi istemediğinde hep diyordum ilerde engelli bir kedi sahiplenicem sizden ayrı diye, karşımıza soğukta simba çıkınca dayanamadık aldık eve :D ilanı görseniz kimse istemez, o kadar çirkindi. aslında en azından sokakta yaşayan sağlıklılara bile şans verilse bize böyle engelliler düşecek, daha çok engelli hayvan yuva bulacak ama işte biz daha ilk adımı aşamadık ki...

Merve7

Bazı insanlar için güzellik kaygısı maalesef

Busraskanli

patiseveryelda
Tedavisi bitmiş engelli çocuklar da var aslında tedavi masrafına bütçe ayıramayacak durumda olup kedi sahiplenmek isteyenler onları da sahiplenebilir bence... O bebeklerin engelleri aslında biz insanların kalplerimize sığdıramadığı sevgi bana kalırsa.
Ya ismi ne güzel çok sevdim😻 Pıtırcık'ı benim yerime kocaman öperseniz çok sevinirim💖 sayenizde hem sahiplendirdiğiniz çocuklar hem de Pıtırcık çook şanslı😊

Herkesin bu kedileri tedavi ettirecek kadar dolu bir cüzdanı ve iyi bir yüreği olmayabiliyor. Ya da ikisi bir arada olmuyor. Hasta bir kedi sahiplendim öyle çok büyük kalıcı bir sorunu olmamasına rağmen cebimden hayvani rakamlar çıktı tedavi ettirene kadar ki hâlâ tam olarak iyileşmiş değil. İnsanların çekincelerini anlıyorum, herkes böyle bir yükün altına girmeyebilir belki kendince haklılar da.

Ki sadece maddi değil manevi olarak da yıpratıcı oluyorlar. Para durumunu geçiyorum, insanın gözünün önünde eriyorlar. Her zaman olumlu sonuç alamıyorsunuz isterseniz en iyi veterinere gidin. Tüm çabalar, her hafta veteriner veteriner dolaşmak ama hiç yol kat edememek... psikolojik olarak eritiyor insanı. Herkes bu kadar güçlü olmayabilir.

orhdoner Çok teşekkür ederim , bende sizinle aynı düşünüyorum👍😌

duman_cat_world

Bunun birçok nedeni var. Önemli bir sebebi ekonomik. Bir diğer sebep dediğiniz gibi insanların güzellik algısı. Tekir kediler bile zor yuva buluyor. Hele yetişkin bir tekire yuva bulmak çok zor, yavruya talip çıkabiliyor. Yani dediğim şartlarda engelli kediye yuva bulmak kader kısmet. Bulabilirseniz kendinizi çok şanslı saymalısınız.

Mesela ben öğrenciyim. Daha önce de ikinci bir kediyi düşündüm. Hatta petlebi’deki ilanlara bile göz atmışlığım var. Ancak mamalara gelen zamları hala sindirememişken ve veteriner masraflarının alıp başını gitmesinden ötürü bir süre önce ”Hele bir oku, yurtdışında yüksek lisans yap, ondan sonra bakarız ikinci kediye” dedim:)

Bir çocuk gibi sorumluluk demek bir can sahiplenmek de... O konuda hiç birşey diyemem ama sahiplenmek isteyip bu canları es geçmelerini pek sindiremiyorum. Tek problemleri engelleri, sağlıkları yerinde diğer canlarda olabilecek şekilde aynı problemler yaşanabilir tabi ama hepsinde zaten bunu göze alıp sahiplenilmeli. 3 engelli kediye yuvalar buldum yıllardır gayet güzel yaşamları var ve normal diğer kedilerden farksızlar :) Tek farkları ailesine güvenip , sevgi dolu pıtırcıklar olmaları ❤ Bizdeki tek gözü kör olan kedinin de adı Pıtırcık mesela bu sebepten koyduk muhtemelen 😁😊