Orijen Cat&Kitten Uzun Vadede Nasıl Bir Mama?

Aliye87

Merhabalar, tecrübeli üyelerin görüşlerini öğrenmek istediğim bir konu var? Dışardan yaklaşık 3 haftadır sahiplendiğim bir kedim var. İlk kez bir pet'im oluyor. En iyisini aldığını düşündüğüm mama olan Orijen Cat&Kitten ile ilgili sorularım vardı...

Kedimin ilk maması oldu, hiç zorlanmadı. Gayet iyi yiyor bu mamayı... Kısırlaştırdıktan sonra kullanırım diye Orijen Fit Trim de aldım. Aslında kırmızı et de tüketmiş olsun diye (çünkü Cat&Kitten da hiç kırmızı et yok, sadece kümes hayvanları ve balık türleri içerikli) Orijen Regional Red de almayı düşünmüştüm, ancak içeriğindeki domuzdan dolayı almaktan vazgeçtim. Bunun yerine kırımızı ette genel olarak kedilerimizin damak tadına en uygun olan N&D tahılsız kuzu etli & yaban mersinli kuru mamayı da aldım, yukarıdaki Orijenlere ek olarak. Elbette yaş mamalar olarak aldığım Schesir, Carny ve N&D’yi özellikle kırmızı etli türlerinden seçmiştim. Genel olarak beslenme planı, Orijen Fit Trim ve N&D kuzu etli (kısırlaştırılmış kediler için olanı) olarak sürdürmeyi düşünüyorum. Seçici bir kedi değil... Yukarıda bahsettiğim yaş mama markalarıyla birlikte değerlendirecek olursanız beraber iyi bir seçim mi?

Ayrıca veterinerlerin protein ağırlıklı beslenme ve beslenmeme konusundaki tutumlarına nasıl bakıyorsunuz? Acizane görüşüm tahılsız ve protein ağırlıklı beslenmenin daha uygun olduğu yönünde...

Özellikle uzun vade Orijen kullananların yorumlarını bekliyorum.

58 CEVAP

AslanPati

Ben de bir ara Brit Care almaya niyetlendim ama ishal yorumları beni vazgeçirdi.

Lils

Hayvansal yağ yazıyorsa firmalar domuz yağını gizlemek için öyle yazıyor. Çünkü domuz yağı ucuz. Nd kuru mamalarda yağın kaynağını belirtiyor. Yaş mamada belirtmediyse domuz yağı olduğu için bence. Şu ana kadar her firmanın müşteri hizmetlerine sorduğumda hep hayvansal yağ kaynakları içinde domuzu söylediler. Brit care de ishal yaşayan kediler var ama ishal basit ve hemen kendini belli eden bir sorun mamada iade garantili zaten. Ben orijen alacak param olsa bile kısır dişi kedim için yılda 1 küçük paket alırdım. Fazlası risk bence. Kısır erkek kedilerde hiç kullanılmamalı zaten. Kısırlaştırma doğal bir işlem değil ve buna göre beslenmeleri gerekiyor. Ben risk almazdım ama siz bilirsiniz orijen konusunda. Nd kuru mamayı kısır kediye asla önermem çünkü onda ciddi olarak çok fazla sorun yorumu var. Nd seviciliği aşırı fazla Türkiye

Lils

Nd seviciliği aşırı fazla Türkiye'de ve o yüzden çok yorum görme şansımız var. Orijen için yurtdışı yorumları daha sağlıklı olur. Türkiye'de kullanan sayılı insan var kilosu 180 lira olduğu için. Ben onun yerine çiğ beklerdim açıkçası ama o tür konusunda da emin değilim. Yoksa çiğ beslemeye geçmeyi düşünmüştüm ama düzenli olarak hazırlamak biraz uğraş gerektiriyor ve hala en sağlıklı yöntem olduğuna emin değilim.

Aliye87

Sevgili simbakedi,
Ben de ondan tercih ettim kendisini :) Losemi asisi hakkinda da tereddutlerim vardi, baska yer asiri baski yapinca (evcil hayvan sahibinin kararina ve tercihine saygısızlık yaptigindan) degistirip bu veterineri buldum hatta. Losemi asisi konusunda da kendisini tebrik ettim acikcasi, direkt gerek yok dedi. Eger anneden tasiyiciysa bile, bu virus bedeninde inaktiftir ve onu harekete gecirmemek onemli dedi. İlginc bir yorumdu bu benim icin. Yani bagisikligi guclu tutmaya vurgu yapmasi (ki konu da mamasina boylece geldi, orijen vermemi olumlu karsiladi) onemliydi. Stres vs olmadikca o uyuyan dev de uyanmamis olacak vucunda diye... Dedigim gibi de N&D sattigini gordugum tek yerdi:)

Lils

Evet veterinerinizin görüşleri diğer veterinerlere göre daha açık. İdrar yolu hastalıkları genelde erkek kedilerde görülüyor ve aşırı korkutuyor beni. O yüzden erkek kedi sahiplenmeye daha uzağım hep çünkü son saniye belli ediyorlar hastalıklarını. Kedim dişi olduğu için daha rahatım ben sizin kediniz de dişiymiş. Kısırlaşınca acana indoor entree de iyi olabilir. Tavuk ve hindili ve biraz balık olması kötü sadece. Daha değişik et çeşitleri olabilirdi. Ördek ya da balık ağırlıklı mesela. Kısır olmayan kedi için en iyisi orijen sanırım

beyzathemoc1

Ben hiç orijen kullanmadım ama bi ara instinct (yeni adıyla natures variety) kullanmıştım mükemmeldi

Eğer kedinize yarıyorsa kullanın maddi sıkıntınız yok galiba her yıl check up öneririm böbreklere vs bakarsınız zaten erkenden fark ediliyor hastalıklar veterinerinizin de onayıyla devam edersiniz

Gimlihanim

Ben kendim korktuğum için kızımda acana kullanmayı bırakacağım. Nd yi zaten kızım hiç sevmediği için ona pek yorum yapamayacağım. Acana yı bırakma nedenim ise veterinerimiz idrar yolu şikayeti ile gelen kedilerin genel olarak acana tükettiği yönündeki yorumu. Acana kesinlikle önermem dedi. Nd, proplan ve hills önerdi kızım için. Nd yi de önerdi aslında ancak dediğim gibi kızım sevmediğinden alma niyetinde olmadım hiç açıkçası. Orijen için bir yorum yapmadı.

Aliye87

Sevgili Gimlihanim,

Hmm dogrudur. Acana ile orijen icerigi gordugum kadariyla pek de fark etmedigi icin ve malesef aradigim icerik de onda olmadigi icin tercih edecegim bir marka degil. Keske seceneklerini biraz daha artirabilse, ayni sekilde orijen de domuz urunlerine hassasiyeti olanlar icin kirmizi et seçenekleri gelistirebilse... N&D'den genel olarak ben de pek sikayet duymadim, okumadim. Anadolu kedilerinin damak tadina en uygun mama oldugu yönünde yorumlar var hep... Diger markalar hakkinda ise pek bi bilgim yok.

hannnngggg

bence orijen bile olsa sürekli aynı mama kullanılmamalı hem lezzet açısından sıkılacaktır hemde mamada birsey iyi gelmiyorsa bunu anlayamazsınız kediler metanetli canlılardır hastalıkları sinsice olur genelde rotasyon şart diyebilirim hem diğer mamalarda olan vitaminlerden fakir kalmayacaktır hemde sürekli aynı mamayı yiyip organları yorulmayacaktır kediler için tahıla ihtiyaç var mı bilemiyorum kedinin yedigi bir farenin midesindeki tahıl ona yeterlidir bence anca o tahıllar zaten bence doldurma madde maliyeti ucuza çekmek için boş içerik, orijen bence alınabilecek güzel mamalardan bende acana kullanıyorum bir ara denemek isterim yas mama seçimlerinizde güzel olmuş beğendim valla ben

Aliye87

Sevgili hannnngggg,

Cok haklısıniz, bu tatlilar cok gururlular gercekten. Acilarini belli etmiyorlar. O yuzden kontrolleri extra onem tasiyor, erken teshis adina. Evet benim de nihai kararim bu yonde oldu: Orijen agirlikli gitmek arada kaliteli cesit mamalar da verebilmek inşallah.

Sizin de söylediğiniz gibi besin degeri olmayan bos dolgu maddeleri bu tahillar malesef. Karbonhidrat olarak bir faydasi da yok. O yuzden tahil icerikli/agirlikli bir mamaya karsiyim her halukarda.

Yas mama tercihimde de burdaki fiyat skalasi etkili oldu. Kedim onlari da cok begendi. Sadece burda bir uyemizin belirttigi gibi N&D'nin yas mamasinda domuz kullanilmis olabilcegi endisesi uzdu beni. Almayacagim tek yas mama o olur herhalde. Digerlerini cok severek yiyor.

beyzathemoc1

Kıyafet tarzı şeyler giydirmeyin stres oluyorlar içinizin rahat etmesi için sadece orayı sardırabilirsiniz sadece biz öyle yaptık çünkü oyun oynarken bir şey olur diye korktuk

Kilosu ve sağlığı iyiyse anesteziden masada kalma ihtimali çok düşük ama tabi anestezi her zaman ihtimal taşır bizdeki gibi aynı siz içinizi rahat tutun yine de biliyorum çok zor ben de çok duygusal olduğumdan sürekli ağladım ama şimdi o fotoğraflara videolara bakıp gülüyorum çok komik foepfneod bizimkileri hep dürüm gibi yaptırdım ya bide komik oluyo

Aliye87

beyzathemoc1, kiyamam size de tatlilariniza da :) cok sukur ki bu sureci acisiyla tatlısıyla geride birakmissiniz. İlkin ben bu kisirlastirmayi enjeksiyonla uygulanan asi gibi bir sey zannetmistim :), ne zaman ki rahim ve yumurtaliklarin alincagini, ameliyat gerektirdiğini duydum o vakit agladim, hala da uzuluyorum, atlatmadikca da rahat edemiycem biliyorum. Kedim cok narin ve hassas.. o hali icimi goturuyor, bu dokunakli halinden dolayi ister istemez ne kadar icimi rahatlatıcak bir yer olsa da hep bir parca korku da var. Ama beni simdi oyle rahatlattiniz ki... Bir de asilardaki metaneti ve soğukkanlılığını da dusundukce, bunu da atlaticak diyorum... İpek eldivendeki demir yumruk deyim yerindeyse :) narin oldugu kadar da metanetli ve dayanikli masallah. İnsallah karma-2 son asisindan hemen sonra bu meseleyi en iyi sekilde atlatmamiz icin ugrasicagim.

beyzathemoc1

En iyisini yaparsınız inşallah hemen toplar sizinki de

Aliye87

Amin amin insallah 🙏🙏 hayirlisiyla sevgili beyzathemoc1... Sizin gibi gercek hayvanseverlerle tanisip onlarin yol gostericiliginden faydalandigin icin cok cok mutlu oldum. Cok teşekkür ederim her sey icin💖🐾

beyzathemoc1

Rica ederim bi sorunuz olursa özelden yazabilirsiniz ☺☺🥰