Orijen Cat&Kitten Uzun Vadede Nasıl Bir Mama?

Aliye87

Merhabalar, tecrübeli üyelerin görüşlerini öğrenmek istediğim bir konu var? Dışardan yaklaşık 3 haftadır sahiplendiğim bir kedim var. İlk kez bir pet'im oluyor. En iyisini aldığını düşündüğüm mama olan Orijen Cat&Kitten ile ilgili sorularım vardı...

Kedimin ilk maması oldu, hiç zorlanmadı. Gayet iyi yiyor bu mamayı... Kısırlaştırdıktan sonra kullanırım diye Orijen Fit Trim de aldım. Aslında kırmızı et de tüketmiş olsun diye (çünkü Cat&Kitten da hiç kırmızı et yok, sadece kümes hayvanları ve balık türleri içerikli) Orijen Regional Red de almayı düşünmüştüm, ancak içeriğindeki domuzdan dolayı almaktan vazgeçtim. Bunun yerine kırımızı ette genel olarak kedilerimizin damak tadına en uygun olan N&D tahılsız kuzu etli & yaban mersinli kuru mamayı da aldım, yukarıdaki Orijenlere ek olarak. Elbette yaş mamalar olarak aldığım Schesir, Carny ve N&D’yi özellikle kırmızı etli türlerinden seçmiştim. Genel olarak beslenme planı, Orijen Fit Trim ve N&D kuzu etli (kısırlaştırılmış kediler için olanı) olarak sürdürmeyi düşünüyorum. Seçici bir kedi değil... Yukarıda bahsettiğim yaş mama markalarıyla birlikte değerlendirecek olursanız beraber iyi bir seçim mi?

Ayrıca veterinerlerin protein ağırlıklı beslenme ve beslenmeme konusundaki tutumlarına nasıl bakıyorsunuz? Acizane görüşüm tahılsız ve protein ağırlıklı beslenmenin daha uygun olduğu yönünde...

Özellikle uzun vade Orijen kullananların yorumlarını bekliyorum.

58 CEVAP

Aliye87

Simbakedi, bu arada eklemeyi unuttum :) veterinerimizi sormuşsunuz, İzmir empati veteriner... Simdiye kadar dukkaninda N&D satan tek veteriner. Hepsinde royal canin ile proplan var genelde... Tek bu veterinerde goremedim:). Sirf N&D urunleri var. Orijeni de cok methetti ayrica. Onun ustunde mama olmadigini, devam etmemi söyledi.

Aliye87

Sevgili Lily,
Bende N&D yaş mamalari vardi, hatta simdi Farmina’nin resmi instagram turkiye hesabina da yazdim, yagin icerigini sordum. Berecekleri cevabi gormek istiyorum. Siz eger her yere sormussaniz dogrudur, kelime oyunu yapmislar. Simdi tekrar baktim ambalaja. Balik yagi ornegin acikca belirtilmis ama yaninda hayvansal yag ibaresi de ekli, kaynagi yazilmadan, genel bir ustu kapalilik. Bu durumda yas mamalarini yedirmem bir daha kedime.

Aliye87

Sevgili Lils,

Acanaya da bakmistim onceleri, kirmizi et arayisindayim ama onunkiler de hep kanatli ve kumes hayvani agirlikli ya da deniz mahsulu... Orijenin hem fit triminde hem de cat&kitten cesidinde hic kirmizi et yok, tek eksisi bu benim icin. Bu boslugu o yuzden arada N&D kuzu etlilerle kapatmaya calisacagim. Kirmizi et almasini onemsiyorum, sadece beyaz et jaynakli protein almis olmasin diye. Keske Acana'da olsaydi diyecegim ama o da malesef kirmizi etli degil. Guzel kediciginizi de Rabbim korusun insallah, evet benimki de disi... Yemek konusunda hic zorluk cikarmadi simdiye kadar. Cinsiyetler arasi hastaliklarda hangi kedi cinsiyeti daha avantajli sayilir pek bilgim yok henuz malesef, ancak hep disi sahiplenmek isterim acikcasi, daha munis ve zarifler. Sadece kisirlasmalari erkeklerden daha zor :( Benimki de yakin zaman icinde kisirlastirilcak, simdiden cok endiseleniyorum o sancili surec icin. Allah yardımcımiz olsun insallah.

Aliye87

Sevgili beyzathemoc1,

İlk kez duydum bu markayi. Yorumlari varsa bakabilirim sonra insallah. Benim icin yeni bir isim oldu:)
Maddi acidan bir problem yok cok sukur, elden geldiğince, imkanlar elverdiğince Allah'in bu guzel emanetine elimden gelenin en iyisini sunmak istiyorum her zaman...
Bobreklerini hep takipte olacagim insallah. İc dis parazitlere goturdukce de baktirabilirim. Su icmesi cok iyi. O da şimdilik beni cok rahatlatiyor. İnsallah hicbir zaman bir sorun yasamaz.

Aliye87

Allah razi olsun, cok tesekkur ederim beyzathemoc1 tecrubelerinizle beni aydinlattiginiz icin. Yorumunuz icimi bir parca rahatlatti diyebilirim. Ben de baslik acmistim bu konuda. İzsiz, estetik, kediye de zorluk cikarmayacak olan bir yontemi aradigimi yazmistim, boyle seyler duymustum cunku ama ayrıntıları hakkında pek bir bilgim yoktu. Gaz anestezi faktorunu ise yeni ogrenmis oldum. Buna da dikkat edecegim insallah.

Aliye87

Sevgili beyzathemoc1,
Cok sevindim bunu ogrendigime. Ozellikle baslik gerekmediğine :) o da ayri bir panikletmisti beni. Ya da zibin veriyorlarmış galiba onun yerine :) Su an iki veteriner tavsiyesi almistim yorumlarda. Bu iki yere baslik gerekip gerekmedgini de sorarim insallah. Bir de 10 gun kaliyorlarmis oyle :( cok uzulurdum gercekten. Kedilerinizle masallah bu süreci cok rahat gecirmissiniz o zaman. Ne mutlu size :)
Anestezinin keyfiyeti konusunda da endiselerim vardi. Bizlere uygulandigi gibi mi uygulanıyor, uyanamama gibi durumlari var mi? Ve bu kimyasal maddeleri vucutlarinda fazla tutmadan hemen atabiliyorlar mi diye (uzun badede kanser olusturma riski sebebiyle)... Sanirim bu gazli anestezi bu konuda da icimizi rahatlatacak insallah.

Aliye87

Sevgili beyzathemoc1,☺️☺️ cok teşekkür ederim yardımlarınızı icin. Bir soru/n olursa cekinmem insallah... Guzel yureginize saglik🌹tatlilarinizla omur boyu saglik, mutluluk ve keyifli anlar/hatıralar dilerim.

Aliye87

Sevgili Palyaco,
Hareketsizlik gibi bir durumu yok cok sukur:) icimi en cok rahatlatan etken, bir de su tuketimi cok guzel.

Aliye87

Aynen sevgili Renklipati,

Size katiliyorum, düzenli check-uplarini da yaptiracagim bobreklerden vs. Okuyoruz çoğu yerde, belli bir mamaya baslamak ya da gecmek kediler icin buyuk oranda sorun. İlk mamasini bu derece tolere edebildigini gördükten sonra bu duzeni bozmanin bir geregi de yok tabii ki. Ve malesef cogi marka da bana guven vermiyor ve icime sinmiyor. Uzun vadede de sagligina ve bagisiklik sistemine en guzel yatirim olur insallah.

Aliye87

Oyy oyy sevgili Renklipati, amin insallah, Allah razi olsun, cok tesekkur ederim. Rabbimiz bu guzelleri bizlere bagislasin, saglik afiyet versin her zaman insallah.

Cok haklısınız. Ben de losemi-1 asisini yaptirmaktan vazgectim, bunun dahi kaliteli bir beslenmeyle ilgisi oldugunu soyledi. Stres ve kalitesiz mamalar bagisikliklarini dusurup anneden kapmis olduklari bir virus varsa onun aktive olmasina neden olabiliyor. Benim veterinerim de dun Orijen kullanmamdan cok memnun kaldi ve devam etmemi onerdi (kisirlasma durumuna gore fit&trim cesidine gecilebilcegi, kisirlasmayacaksa cat&kittenla devam etmemi)... İnsallah sizin guzel yavrulariniz da hicbir zaman bir sorun yasamazlar. Sifa olsun canlarina insallah.🙏💖🐾

Aliye87

Palyaco, kesinlikle haklisiniz. Pilates de yapiyorum ornegin orda dahi bizlere soylenen, protein agirlikli beslenmemiz ama bir o kadar da hareketi artirmamiz gunluk hayatta. Aksi takdirde vucutta yaga donusuyor.

duman_cat_world

Merhaba,
Biz çook uzun zaman değil 4 aydır Acana kullanıyoruz. Kedimin su içmesi çok iyi. Uyanık olduğu zamanlarda da çok hareketli, ben de onu bol bol oynatıp koşturuyorum. Bir sorun yaşamadık, içeriğinden ve kalitesinden ben, tadından kedim ikimiz de memnunuz, fiyatlar daha da artmazsa devam edeceğiz gibi görünüyor. En kısa Zamanda Sanabelle de denemek istiyorum ayrıca🙏 Sensitive kuzulu mamasını merak ettim☺️

cat_expert

pahalı bir mama :)))