Orijen Cat&Kitten Uzun Vadede Nasıl Bir Mama?

Aliye87

Merhabalar, tecrübeli üyelerin görüşlerini öğrenmek istediğim bir konu var? Dışardan yaklaşık 3 haftadır sahiplendiğim bir kedim var. İlk kez bir pet'im oluyor. En iyisini aldığını düşündüğüm mama olan Orijen Cat&Kitten ile ilgili sorularım vardı...

Kedimin ilk maması oldu, hiç zorlanmadı. Gayet iyi yiyor bu mamayı... Kısırlaştırdıktan sonra kullanırım diye Orijen Fit Trim de aldım. Aslında kırmızı et de tüketmiş olsun diye (çünkü Cat&Kitten da hiç kırmızı et yok, sadece kümes hayvanları ve balık türleri içerikli) Orijen Regional Red de almayı düşünmüştüm, ancak içeriğindeki domuzdan dolayı almaktan vazgeçtim. Bunun yerine kırımızı ette genel olarak kedilerimizin damak tadına en uygun olan N&D tahılsız kuzu etli & yaban mersinli kuru mamayı da aldım, yukarıdaki Orijenlere ek olarak. Elbette yaş mamalar olarak aldığım Schesir, Carny ve N&D’yi özellikle kırmızı etli türlerinden seçmiştim. Genel olarak beslenme planı, Orijen Fit Trim ve N&D kuzu etli (kısırlaştırılmış kediler için olanı) olarak sürdürmeyi düşünüyorum. Seçici bir kedi değil... Yukarıda bahsettiğim yaş mama markalarıyla birlikte değerlendirecek olursanız beraber iyi bir seçim mi?

Ayrıca veterinerlerin protein ağırlıklı beslenme ve beslenmeme konusundaki tutumlarına nasıl bakıyorsunuz? Acizane görüşüm tahılsız ve protein ağırlıklı beslenmenin daha uygun olduğu yönünde...

Özellikle uzun vade Orijen kullananların yorumlarını bekliyorum.

58 CEVAP

Aliye87

Sevgili duman_cat_world, aynen katiliyorum. Hic makul degil bu iddia... Su ve hareket iki temel anahtar. Ayrica bu varliklarin tabiati bu, besin zincirindeki yerleri de belli. Dogal ve biyolojik hiyerarside beslenme turleri ne ise o olmalidir diye düşünüyorum ben de... Aksine karbonhidrat olan tahil, bence kedinin yavas yavas olumudur, agirlastirir, hantallastirir, dogasina uygun da değil, kendisine bir katki/fayda saglayacak bir besin grubu degil.

Palyaco

Aliye87 hareketli kedilerde protein guzel ama hareketsiz kedilerde protein büyük sağlık sorunlarını beraberinde getirir

Palyaco

Ozaman cok guzel hareketliyse kullanın saten benim burda hareketsiz kediler içindi yorumum 1 saat oynayan kediler içindi günde 13 14 saat uyuyan diğer kalan saatleri oynuyorsa hiçbir sorun olmaz

Renklipati

Hemen hemen 1 yıl olacak sadece ve sadece acana kullandım hiç farklı mamaya geçmedim kedim dişi ve kısır. Acananın üst segment tüm çeşitleri kullandım, şuan kısır mamasını kullanıyorum..veteriner tavsiyesi kesinlikle kullanacaksan acana yada orjien de karar kılmıştır.ve böyle yoluma devam ettim Allah'a şükür bir kere bile sorun yaşamadım su içmesi güzel kilo problemi yok kısır olmasına rağmen..mama kedinize yarıyor ise hiç değişim için gitmeyin derim..1 yılıdır kullanıp sorun yaşamadım 4 ay önce tüm tahlilleri ni yaptırdım sorun hiç çıkmadı..

Renklipati

InsaAllah,kaliteli bir mama veteriner masrafindan uzak tutar..ilk yavrumu götürdüğüm zaman veteriner in ilk sözü sağlık sebebiyle sürekli buraya gelmek istemiyor san kaliteli mama kullan demek oldu..ilk orjien ve acana ilk önerisi oldu..şükür yolumuza böyle başladık devam ettik..umarım sizin yavrunuza da yarar sağlıkla büyür can dostunuz.

Lils

Burada uzun süre orijen kullanan yoktu ama belki aktifliği yüksek olmayan bir üye kullanıyordur. Soru cevap kısmına ilk girdiğinizde koyu mavi filtreleme kısmından anahtar kelime ile eski sorulara bakabilirsiniz. Eski birkaç kullanıcı yorumu görmüştüm ama genelde uzun sürede sıkıntı yaratan bir mama. Özellikle idrar yolunda. Bence kısırlaşınca proplan, hills, royalcanin üçlüsüne bakın en azından garanti mamalar. Bu üçlü domuz yağı içeriyor o yüzden tercih etmek istemezseniz brit care tavsiye ederim kısır kediler için değer olarak gayet iyi.

Lils

İçerik olarak çok güzel olsada acana ve nd çok sorun yaratan mamalar. Orijen de aynı segmentte diye düşünüyorum. Kalp rahatsızlığı yaptığını da duymuştum. Proplan, Hills, Royal Canin kedilere iyi gelen mamalar. Bu işi çok iyi yapıyorlar çünkü yorumları çok iyi. Durumunuz müsaitse ve domuz olması sakıncalı değilse bunları tercih etmek mantıklı olan. Sonuçta kedilerimiz doğada etçil olsada evde minimum düzeyde hareket eden canlılar ve doğadaki gibi değiller.

Aliye87

Sevgili Lils,
İlk mesajinizda bahsettiginiz üç markayi sirf domuzdan dolayi bile tercih etmem mumkun degil. O yuzden malesef elemek zorunda kaliyorum. Ayrica tahil icerikli mamalar cok elestirildiginden royal canin'in mamalari icin duydugum bu elestirinin kedinin sindirim vs sistemine, etcil yapisina ne kadar faydalı oldugu da tartismali gibi. Tahil hakkinda cok fazla olumsuz elestiri mevcut. Ben bu bobrek sorununun aslında kalitesiz mamalardan kaynaklandigini okudum ve isittim. Dun veteriner de soyledi, kedinin bagisiklik sistemi icin de en iyisinin kaliteli (ve malesef pahali) ust segment mamalar oldugunu belirtti. Dogada yasamasalar da dogal beslenme sekillerini elden geldiğince korumak önemli diye düşünüyorum. Cevabiniz icin cok tesekkur ederim.

Aliye87

Sevgili Palyaco, kedinin hareketli ve oyuncu olmasinin bu duruma etkisi var mi acaba? Kedim cok hareketli uyanik olduğu saatlerde.

Aliye87

Protein agirlikli beslenip ayni oranda da hareketli ve enerjik olmak proteinin vucutta aktif bir sekilde kullanildigi, dolayısıyla zararli olmayacagi anlamini tasir mi?

Aliye87

Sevgili Lils, Brit Care’i düsunebilirim sonrasi icin. Tesekkur ederim tavsiyeniz icin. Bu arada N&D'nin kuzulu konserve mamasinda hayvansal yag demis, bu direkt domuz yagi anlamina mi geliyor yoksa?

Aliye87

Sevgili simbakedi,
Yorumunuz icin cok tesekkur ederim. Size katiliyorum ben de. Protein bi kedi icin nasil zararli olabiliyor onu dusunuyorum dusunuyorum aklima yatmiyor. Bir varligin dogal yasam alani ne sekilde degismis olursa olsun, onun hucreleri, organsal sistemleri, beslenme sekli tahillara kayacak kadar degisemez. Bu hayvanlar etçil sonucta. Ben de hic sasmadan Orijen'e devam etmekten yanayim, cunku gercekten icerigi cok tatmin ediyor, kedimde de hicbir rahatsizlik, hazimsizlik belirtisi de gormedim. Onu dogal beslenme sekliyle beslemenin vazifem ve sorumlulugum olduguna inaniyorum. İcimi rahat ettiriyor bu mama acikcasi. Bir hayvanin fitri aliskanliklarina cok fazla mudahale edilmemesi gerektiginden yanayim. Arti hareketliyse hele, zaten o protein vucutta atil kalmayip kullaniliyor ve enerjiye donusuyor demektir. Uyanik kaldigi o 8 saatin hakkini veriyor kedim.

Şunu da ilave edeyim, su içmesi harika. Koca kaseyi gun icinde dibine kadar icebiliyor, 2-3 kez su tazeledigim oluyor yani. Su tuketiminin cok iyi olmasi da beni ayrica bobreklerinden yana rahatlatiyor (Not: Fazla su tuketimi sekerden degil, ona baktirdim).

Aliye87

Sevgili. Aslanpati,

Eğer ishal yapiyorsa eledim bile, riske atamam. Sonuçta orijende hicbir sıkıntı yasamadi. Şu an henuz kisirlasmadigi icin Orijen cat&kitten kullaniyorum, kisirlastiktan sonra orijen fit&trim ile N&D'nin kuzu etli kisir turlerini donusumlu olarak kullanabilirim. Arada cesit olmasi icin.

simbakedi

ya tabi belki verir her seyin fazlasi zarar ancak bu kadar buyuk markalarin verecegini dusunmuyorum. zarar verse bile bunun protein oraniyla ilgili oldugunu sanmiyorum. umarim bir omur sorunsuz kullanirsiniz

Aliye87

Simbakedi, oyle bir riskin onune gecmek de donusumlu olarak baska bir mamayi da katmaktan gecebilir. Orijen uluslararasi capta muteber, koklu, kadim bir firma. Belli prensiplerle hareket ettikleri kesin, bu da onların tecrubesini goz ardi etmemek gerektigini isaret ediyor. Guvenim tam dedigim gibi.

İnsallah hicbir zaman sorun yasamaz, hicbirimizin kedisi...