Orijen Cat&Kitten Uzun Vadede Nasıl Bir Mama?

Aliye87

Merhabalar, tecrübeli üyelerin görüşlerini öğrenmek istediğim bir konu var? Dışardan yaklaşık 3 haftadır sahiplendiğim bir kedim var. İlk kez bir pet'im oluyor. En iyisini aldığını düşündüğüm mama olan Orijen Cat&Kitten ile ilgili sorularım vardı...

Kedimin ilk maması oldu, hiç zorlanmadı. Gayet iyi yiyor bu mamayı... Kısırlaştırdıktan sonra kullanırım diye Orijen Fit Trim de aldım. Aslında kırmızı et de tüketmiş olsun diye (çünkü Cat&Kitten da hiç kırmızı et yok, sadece kümes hayvanları ve balık türleri içerikli) Orijen Regional Red de almayı düşünmüştüm, ancak içeriğindeki domuzdan dolayı almaktan vazgeçtim. Bunun yerine kırımızı ette genel olarak kedilerimizin damak tadına en uygun olan N&D tahılsız kuzu etli & yaban mersinli kuru mamayı da aldım, yukarıdaki Orijenlere ek olarak. Elbette yaş mamalar olarak aldığım Schesir, Carny ve N&D’yi özellikle kırmızı etli türlerinden seçmiştim. Genel olarak beslenme planı, Orijen Fit Trim ve N&D kuzu etli (kısırlaştırılmış kediler için olanı) olarak sürdürmeyi düşünüyorum. Seçici bir kedi değil... Yukarıda bahsettiğim yaş mama markalarıyla birlikte değerlendirecek olursanız beraber iyi bir seçim mi?

Ayrıca veterinerlerin protein ağırlıklı beslenme ve beslenmeme konusundaki tutumlarına nasıl bakıyorsunuz? Acizane görüşüm tahılsız ve protein ağırlıklı beslenmenin daha uygun olduğu yönünde...

Özellikle uzun vade Orijen kullananların yorumlarını bekliyorum.

58 CEVAP

simbakedi

uzun sure kullanan var midir bilmiyorum tr gibi bir ulkede ama protein orani zarar veriyor = hicbir kaynagi olmayan bir yorum. neye gore zarar veriyor bu protein orani? hangi kaynakta kanitlanarak yazilmis seyler cok merak ediyorum. oyle sacma sapan kaynak belirtmeyen blog yazilarindan gorulen “protein zarar verir” lafini burada satinca bilgilendirilmis olunmuyor insanlar. catsfoodb sitesinde fit&trim gercekten ust duzey bir mama olarak geciyor. ayni sekilde acana vs de oyle. bence sadece orijen gitmek degil de diger markalarla donusumlu kullanmak cok daha iyi olabilir acana gibi. bobrek rahatsizliklarinin nedenlerinin en buyugu susuzluk. kedisi su icmiyor, sonra diyor ki su mama bobrek sorunu yapti proteini cok gidiyor proplan kisir kullaniyor. kullandigi mamada da %41 protein var. demek ki sorun proteinde degil yani. ben erkek kedime hangi mama olursa olsun biofeline urinary tableti haftada 1 vermeyi dusunuyorum. ayni sekilde kizilcik da kaynatilabilir ama oyle bir vaktiniz yoksa bu tablette zaten kizilcik var. yurt disi kaynaklarinda hep arasitiyorum orijen (ozellikle fit&trim) hep en ustlerde geliyor. turkiyede ovulup bitirilmeyen proplan, rc, hills uclusu kaliteli olarak bile gecmiyor neredeyse. kedinize iyi geliyorsa kullanin ama kullanmadiginiz/sizin kedinize iyi gelmeyen mamayi da sacma sapan kaynaksiz karalamaya calismayin bence. her mama kac kere toplatildi, hatta bir yerde okuduguma gore acana toplatildi haberi yalanmis, baska bir sey icin denetime alinmis ve sorun olmamis mi ne oyle bir sey de okumustum. o yuzden kedinize iyi geldigi surece devam edin derim, veterinerinizi de cok merak ettim genelde hepsi soyledigim uclu disinda mama onermez :D

AslanPati

Bu soruyu ben de merak ediyorum. Uzun süredir(ama çok uzun😄) Acana veya Orijen kullananlar varsa görüşlerinizi almak isteriz.

beyzathemoc1

Hep bakmanıza gerej yok tam kan biyokimya organlarda olabilecek bi hastalığı aylar öncesinden gösteriyor ben maalesef oğlumu böbrek yetmezliğinden kaybettim çok acılı ve kötü bir süreçti veterinerimizle nedenlerini konuşurken hiç protein yüksekliğinin bahsi geçmedi araştırırken de öyle sadece hastalar yüksek protein tüketemez

Yüksek proteinin zarar vereceğini düşünmüyorum kaliteli mama daima iyidir asıl gereksiz ek vitaminler vs zarar verir hayvana maalesef günümüzde çok yaygın

Bu dediğim markaya da bakın bi ara kötü gelen hiç kedi duymadım ama çok zamlandı o yüzden alamıyorum artık ben siz de bi ara değişiklik olsun isterseniz deneyin

Poncimin

Acana Bountiful Catch 1.8 kg almıştım sonra Acana Pacifica 1.8 kg ve Acana Grassland 1.8 kg kullandık. Bizde bir sorun olmadı. İndirimde yakalayınca bir üstü Orijen'in Cat&Kitten 1.8 kg mamasını aldım, şuan onu kullanıyoruz. Kedim yetişkin, kısır değil. Acana üst serisi ile Orijen hemen hemen benzer içerikte, orijen et oranı olarak daha önde. Karıştırmadan direkt geçiş yaptım Acana'dan, 2 haftadır kullanıyoruz geçişte ishal gibi bir durum da olmadı. Orijen'i de çok sevdi. Biraz susatan bir mama ama kedim bolca su içiyor, sorun olacağını sanmıyorum. Mamasını yerken durup suyunu içiyor, maması bitirince tekrar suyunu içiyor güzelce. Su içme konusunda bir sıkıntımız yok, suyunu da sürekli taze tutuyorum, ayrıca hareketsiz kalmasın diye oyun da oynatıyorum. Su içmesi ve hareketi yerinde ise kullanabilirsiniz bence. Sadece kısır kedilere göre fosfor-magnezyum gibi değerleri biraz yüksek kalıyor, bu yüzden kısır kediler için çok uzun süre Orijen-Acana kullanmak ne kadar doğru onu bilmiyorum. Kullanılacaksa önlem olarak üriner koruyucu tablet alınabilir. Orijen biraz bütçeyi zorluyor ama Orijen ile Acana'yı dönüşümlü kullanmayı düşünüyorum, memnun kaldığım ve güvendiğim mamalar. Bir sorun olmazsa bu mamalar ile devam etmek istiyorum. İndirimde yakalarsam yine Orijen Cat&Kitten ve bir de belki Six Fish alabilirim. Regional Red ve Tundra mamalarını da denemek isterdim, özellikle Tundra mamasındaki et çeşitliliği tüm Orijen mamalarından önde. Yalnız fiyatları çok pahalı ve bu iki mamasında da domuz eti, böbreği vs. var. Orijen'in başlıca 10 içeriği taze veya çiğdir yazıyor, domuz da bunun içinde. Domuz biraz riskli et gibi geliyor bana hastalık taşıma ihtimali falan, kontrolleri yapılıyordur tabiki ama yine de yanaşamıyorum ben pek. Fit&Trim maması da kilosu fazla olan kediler için, öyle ki karbonhidrat oranı en düşük Orijen maması Fit&Trim. %15 karbonhidrat içeriyor. Cat&Kitten ise %19 karbonhidrat içeriyor. Fit&Trim maması diğer mamalarından farklı olarak ilave L-Carnitin de içeriyor. Kilo kontrolü için yararlı diye biliyorum. Ayrıca diğer mamalarında %3 lif varken, bu mamasında %6 lif oranı var. Yüksek lif olduğu için daha tok tutuyor. Kısır kediye Orijen alınacaksa kilo problemi olmaması için bu maması tercih edilebilir.

Bu arada yaş mama olarak da sürekli Schesir, Nutri Feline, Gimcat veriyorum. N&D de veriyordum ama şu sıralar pek almadım. Jöleli olarak ise elimde olduğu için arada bir Vets Plus jöleli mamasını veriyorum, içerisindeki ilaveler de iyi. Ama sürekli olarak jöleli yaş mama verme taraftarı değilim, arada sırada vermenin ise bir sorun olacağını sanmıyorum.

Aliye87

Dün veterinerimiz en üst segment mama olduğunu, gönül rahatlığıyla kulanabileceğimi söylemişti. Bu kadar kaliteli ve kedilerin doğal yaşamlarındaki beslenme şeklini dikkate almayı prensip haline getiren bir markanın mamasının idrar yollarına ve böbreğe zarar vermemesi gerektiğini düşünüyorum mantıken ama, bilemiyorum.

Aliye87

Sevgili beyzathemoc1,

Kiyamam, cok uzuldum :( sizi cok iyi anliyorum, ne kadar uzuntu verici olabilecegini. İnsanin ici gidiyor gercekten. Ben simdiden nasil kisirlastircagimi bile kara kara dusunuyorum, o surec nasil gececek diye. Dediginiz periyotlarda tam kan sayimi ve diger tahlilleri talep ederim insallah. Bir check-up her zaman iyidir. Bobreklerle ilgili sorunun protein olabilcegine ben de inanmiyorum pek acikcasi. Cunku bir o kadar da karsit görüşlü veterinerler de var bu konuda. Nerdeyse fifty fifty bir durum... Yuzde yuz olcu degil. Genel olarak su tuketiminin yetersiz olusu ya da baska fizyolojik sebepler olabilir ama yuksek protein bana da zayif bir ihtimal geliyor. Kediler her zaman karbonhidrat ve yagdan dusuk proteinden yuksek beslenmeliler... İnsan gibi dengede olmasi gereken bir varlik degil yani kediler. Etoburlar zaten... Bu konu yuzde yuz ispatlanmadan benim icin de mechul kalacak. O yuzden simdilik bu cizgide ilerlemek en dogrusu gibi gorunuyor. İnsallah bahsettiginiz mamayi da arada cesit olmasi icin denerim:)

beyzathemoc1

Ne demek her zamann estetik dikişin sadece küçük bi ipi görünüyor dışarıda ordan da dikiş açılmıyor kendi kendine düşüyor o ip daha sonra aldırmaya gitmiyorsunuz yakalık da gerekmiyor gereksiz stres olmuyor

Anestezinin de en risksizi gaz olanı

Benim danalar kısırlaştığı gibi koşmaya başlamışlardı veterinerimiz 1 metreden yükseğe zıplamasın ilk gün demişti tüm gece peşinden koştum o gene de zıpladı her yere siz düşünün

Palyaco

Uzun vadede böbrek ve idrar sorunları yapıyor yüksek protein agar geliyor önerim dusuk protein kullanmanız ev kedileri için dusuk proteinli mamalar her zaman iyidir 36 geçmeyin 34 ideal

simbakedi

ah be keske istanbulda olsaymis o veteriner :D bu arada brit care bence de cok guzel ama bizim kedide cok kokuttu kakasini. memnun kalip kullanan da var. yine de deneyin derim ama istahinda vs sorun olmadi bizim kedinin ama iste kakasinda sorun yasadik

beyzathemoc1

Kısırlaştırma konusunda hiç şüpheniz olmasın dünyanın en kolay operasyonu önemli konular Kısırlaştırmadan önce kan tahlili gaz anestezi ve estetik dikiş başka dert etmeniz gereken bir sey yok inanın ben de Kısırlaştırmaya verince oturup ağlamıştım tabi orası ayrı dkwpfnwojdd

Gimlihanim

Aslında veterinerimiz şunu da belirtti. Bu mamalar illa ki her kedide sorun yaratacak diye bir durum söz konusu değil. O yüzden kullanılabilir de. Ancak ben tavsiye etmem dedi. Riske atmamak adına biz de bu kararı aldık. Yoksa acana, orijen, nd içeriklerini çok beğendiğim mamalar.

Aliye87

Merhabalar sevgili Poncimin,
Masallah size markalar ve icerikleri konusunda cok donanimli ve bilinclisiniz. Tebrik ederim.

Benim tatlim da cok memnun, bir sorun yasamadi, o yuzden rutinini bozmayayim diyorum. Su icmesi ve uyanik oldugu saatlerdeki hareketliligi cok guzel.. ben de onu epey oynatiyorum, tek basina da uzun sureler oynayabiliyor. Su tuketimi ve hareketliliginden dolayi ben de orijendeki protein oraninin bir sorun olusturmayacagina inaniyorum. Tundra’yi ben de almak istemistim, ancak malesef onda da Regional Red'deki gibi domuz oldugundan vazgectim. Yukarida bir yerde de yazdigim gibi keske su kirmizi etli urunlerinde domuzun olmadigi secenekler de sunabilse. İnancimdan dolayi domuz yemedigim gibi kedime de yedirmeme hassasiyeti tasiyorum. En miktobik ve bakteriyel et turu o. Turlu risk barindiriyor, temizlenmis dahi olsa almam mumkun degil. Necis olmasindan dolayı, ayrica bizim belki de bilemeyeceğimiz nedenlerden dolayi haram kilinmis olmasinin hikmetini de es gecemiyorum burda.. sigir ve kuzu gibi secenekler varken hic gerek yok.

Kedime 1.8 kglik Cat&kittendan iki paket arti 1 paket de fit&trim aldim. Fit trimi kisirlastirdiktan sonra verecegim, simdilik cat kittenin ve N&D’nin kuzulu (kisirlastirilmis degil normal cesidi) mamasinin bitmesini bekliyorum. Sonrasinda fit&trimle devam edecegim gibi..

Degerli katiliminiz icin cok tesekkur ederim. Uriner koruyucuyu ben de dusunecegim insallah uzun vadede bir sorun cikmamasi icin.

duman_cat_world

Onu bumu boşverin de bir ”kediye” fazla protein nasıl zarar verebilir, aklım almıyor? Onlar ki kedigiller zorunlu etçil canlılar.

Fazla protein zarar vermez efenim, susuzluk ve hareketsizlik zarar verir. Kedi Acana veya Orijen kullanıyor diyelim, yeterli miktada su tüketiyorsa ve hareket ediyorsa sorun olmayacaktır uzun vadede de . Biz müstakil evde oturuyoruz merdivenler in çık sürekli egzersiz yapıyor, ben de koşturuyorum onu. Bol bol da su içiyor. Acana kullanıyoruz, bir sıkıntı yaşamadık, çok da seviyor.

Aliye87

Sevgili Lils, yorumlarda aradım, ancak cevabini bulmak istediklerim yoktu bu konularda... Uzun vadede bobrek sorunlarina yol aciyor mu ornegin gibi sorularim vardi... Bahsettigim yas mamalar esliginde de devamli verilebilecek bir mama midir mesela gibi.

Lils

O zaman tavsiyem brit care. İçerik olarak nd ile yarışır ve değerleri kısır kediler için daha uygun. Fosfor, magnezyum değerleri idrar yolu hastalıklarına yol açmaması için gayet uygun. Yağ oranıda kiloyu önlemek için düşük. Ben de domuz içeren bir mama kullanmak istemediğim için brit care tercih ettim. Kullandığı yağ hayvansal olarak geçiyorsa domuz oluyor. Brit care direk olarak yağ kaynağını belirtmiş ve domuz yok.