Kızgınlıkta İştah Kaybı ?

Öncellikle okuyan ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim şimdi biz sürekli mama değiştirmekten sıkıldık en son acana da kaldık mamayada bayıldık fakat son 2 gündür iştahının azaldığını gördüm ama bu günler öncesinde kızgınlıktaydı şuan durgunlaştı bağırma çağırma yok ama yaş mama koyduğum zaman baya iştahlıca yiyor kuru mamada öyle değil ben acaba mamayımı artık sevmediğinden mi düşündüm hocamız kızgınlıktan dolayıdır iştahı için aşı felan yaptık ama onun dışında önerisi olan varmı iştah açıcı ilaç
Felan yada damla vitamin

57 CEVAP

simbakedi

Ancak, gerekli ve meşru sebeplerle; toplum menfaati gereği evde beslenen hayvanların gebe kalmalarını engelleyici ilaç ve benzeri şeylerin kullanılmasında ve ekolojik dengeyi bozmamak şartıyla kedi, köpek vb. başıboş hayvanların kısırlaştırılarak çoğalmalarının kontrol altına alınmasında dinen bir sakınca yoktur (el-Fetâva’l-Hindiyye, V, 437).
gunah derken bile cahilsiniz. bu kedilerin nesilleri tukenecek mi sizce? siz kisirlastirinca ekolojik denge mi bozulacak? hayir. yeterli her sebep varken kisirlastirmak gunah degildir. gunah dusunuyorsaniz hayvana ettiginiz eziyeti dusunun once. yasayacagi stresi, yavrulara gecirecegi hastaliklari… herkes imam kesiliyor da isine gelen kisma kadar

Aliye87

Fetvanın dili bir "vacip-haram" dili değil. İcazet, yani izin ve ruhsat dili. Böyle bir şeye ruhsat var demek. Burdan da kısırlaştırıp kısırlaştırmamanın kişilerin "ruhsatına bırakıldığı" sonucu çıkar.

Ruhsata bırakılan şeyler ve Kedici gibi bir dergide bile yazılanlar esas alınırsa bu konudaki tercihlerin hayvan sahiplerine bırakıldığı bir konu için burda neden bu kadar ağır ve yargılayıcı ifadeler kullanıldığını anlamak zor. Her ikisi de bir ruhsattır, dileyen belli maslahatları gözeterek uygular, etraflıca düşünüp taşınıp uygulamak istemeyen de uygulamaz.

Kısırlaşmanın tehlikeleri de sağlık açısından kısırlaşmamanın tehlikelerinden daha az değil ne yazık ki... Dezavantajlarını da birlikte söylemek gerekir... Bir idrar yolu enfeksiyonuyla, bir böbrek taşı düşürmeyle uğraşan kısır bir kedinin çektiği acı, doğumun acısından daha ağır bile olabilir. Birinin acısını belki anlık yaşayıp kurtulacak, diğerini ise tedavi oldukça da çekmeye devam edebilecek... Obezite, kalp rahatsızlıkları, diabet, bir bela gibi gösterilen doğumdan daha az yıpratıcı değil bir kedi için, çoğu kedi bu hastalıklardan da hayatını kaybedebiliyor... Rahim iltihabı ve kanseri gibi hastalıklara rastlanma oranlarıyla çığ gibi büyüyen idrar yolu ve böbrek hastalıklarının istatiklerini bir karşılaştıralım... Bu konuda sırf mama seçimi gibi bir konuda bile ne kadar seçici ve ayıklayıcı olmak zorunda olduğumuza da değinelim kısır kediler için...

Hilalkoca

Arkadaşlar siz iyi misiniz? Sorunun amacı bu değildi ve siz cevaplarınız ile amacı fazlasıyla aşmışa benziyorsunuz. Düşünce şekline katılmıyor olabilirsiniz, yanlış buluyor da olabilirsiniz ama en azından o yavru için bir çözüm üretin eğer çözümünüz yoksa saçma sapan yazılar yazıp diğer soruların önünü kapatmayın lütfen.

Anonymus297519

Kedimi sağlık sorunlarından dolayı “şuanlık” kısırlaştıramıyorum. Kuru mamasına biraz yaş mama karıştırıp iştahını düzgün tutmaya çalışıyorum. Sağlığı el veriyorsa kısırlaştırın.

Evet kızgınlığa girince iştahsızlık oluyor, stres bir yandan iştahsızlık bir yandan bağışıklığıda düşüyor ve hastalıklara açık hale geliyor. En sağlıklısı hiç bu döneme girmesini bile beklemeden kısırlaştırmak

Hilalkoca

İştahını azalması çok normal kızgınlık döneminde psikolojisi çok etkileniyor çünkü. Gimcat multivitamin malt alın mamasının üstüne sıkın az da olsa mamasını yemesini sağlayın.

Aliye87

Kedilerde annelik duygusunun olmadığı iddiası da tartışılır. Hangi güdü ona yavrularını emzirtip korumaya aldırtıyor o halde? Yavrusuna bazı şeyleri öğrettiren nedir?

simbakedi

ayrica insanlara bilmis demek icin acmiyorsunuz burada baslik. cok biliyorsunuz ya neden hala bilincsiz bir ciftlestirme yapacaksiniz onu soruyorlar. yazik o hayvanlara istahi bile kesilmis hala 2 tane yavru sevicem diye kediye cektirdiklerinize bakin. size gore gulluk gulistanlik olabilir her sey ama kediniz ayni sekilde dusunmuyor emin olun. o kadar guzel anlatmislar hala yuzsuzce bilmislik demeniz cahilliginizin gostergesi. boyunuzu asan konulara kalkip bu konuda bilincli insanlar yorum yapinca hemen saldiriya gecin zaten. sey diye savunmaniz da vardir simdi, ben 3782 tane sokak kedisi besliyorum :D

Aliye87

@simbakedi yavrusuyla çiftleşiyor bile olsa burda da insanlardaki gibi hüküm veremezsiniz. Onların birbirlerine nasıl ve ne şekilde baktıklarının dilini çözmek ne görevimiz ne de üzerinde düşünmemiz gereken bir şey... Burda bir kedinin kuyruk sallamasının ne anlama geldiği üzerinde onlarca yorum yapılabiliyor. Yavrusuna önce ve sonra nasıl baktığının tartışmasını, iç okumasını mı yapacağız şimdi? Burda insanoğlunu ilgilendiren, zihnini meşgul etmeye değen konu nedir? Neden her şeyleri insanlara kıyasla anlatılıyor? Karşımızda her şeyiyle bizden farklı varlıklar olduklarını; kedinin anneliğinin kediliği kadar, karıncanın anneliğinin de kendi karıncalık şuuru kadar olduğunu neden anlamak istemiyoruz?

Sizin romantize dediğiniz şey, hukukta da felsefede de biyolojide de fıtratın, doğanın kanunları olarak geçer. İslami boyutuna ise hic girmeyelim, hayatın kendisi demek kısaca
... Anlatabildim mi acaba?

simbakedi

@Aliye87 kedilerin duygularindan bahsetmiyoruz zaten. kedi sunu soyle hisseder diye keskin yorumlar yok. ancak icgudusel olarak yapilan seylere duygusal anlam yuklemeye luzum yok. doganin kanunu dediginiz sey uremek, bunun altinda soyle annelik duygusu boyle annelik duygusu vs diyerek insanlarla siz karsilastiriyorsunuz ben degil. bir yere kadar annelik duygusu var dediginiz soyledigim gibi icgudusel yine. madem annelik/babalik duygulari var dogada anne neden babadan cocuklarini koruyor? anne neden cocuklarini koruyor? cunku baba hicbir zaman cocuklarini tanimaz, anne de bu cocuklari besler ki nesilleri tukenmesin. altinda gerektigi kadar annelik vs yatmiyor tekrardan, icgudu yatiyor. biyolojiden bahsedeceksek duygulara yer yoktur zaten. insan iliskilerinde bile bitolojide duygulardan degil hormonlardan konusulur, oyle dusunun

Lokumcukk

Balık yağı kullanabilirsiniz benim kedimin bir miktarda olsa iştahını açtı Benim kedimde acanadan çok kısa sürede sıkılmıştı Hatta tester gelen refleks plus mamayı tercih ediyor acana ve nd yerine sorunlular yani Yaş mamayla karıştırıp vermeyi deneyin kuru mamayı

theyusra

ya "sahibinin tercihi" ne demek? SİZ BU HAYVANLARIN SAHİBİ FALAN DEĞİLSİNİZ ANLAYIN ŞUNU ARTIK VE BU SİZİN KARARINIZ DEĞİL. benim çiftleştirmeye karşı olmadığımı burda herkes bilir, eğer bilgili kişiler tarafından yapılıyorsa. söyler misiniz çiftleştirmeyi savunanların kaçı yavru kedi, anne kedi baktı? karşılaşacağınız komplikasyonlarda ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? kediniz en başında zaten hastalıklı bir kedi, bir de üstüne doğum ve sonrasında çekeceği acıları vicdanınız kabul ediyor mu? boş konuşmayacakmışım ağır abiye bak laf ediyor bir de :D tek çözümü var o da kısırlaştırmak, tatmin oldun mu şimdi. sabır.

Aliye hanım sizde yormayın kendinizi şahıs anlamak istemiyor

simbakedi

@Aliye87 ama sunu unutuyorsunuz ki bu hastaliklar kisir olmayanlarda da cok yuksek. buradan birinin kedisi de kisir degil yavru daha ama ifrar yolu enfeksiyonu geciriyor. kedinin omur boyu yasayacagi stres + artan hastalik risklerinin yani sira kisirlastirip bu gibi hastaliklara onlem almak daha mantikli. cunku kisirlastirmazsak bunun bir onlemi yok. en basitinden kedi stres altinda yasar. ayrica kisir kedilerin daha uzun ve saglikli yasadigi da kanitli. hem de ciftlestirip sokakta ya da yrdima muhtac kedileri evine almayan insanlarin da sevaptan uctugunu dusunmuyorum. kedisini kisirlastirip sokaktan ya da oradan buradan ihtiyac sahibi bir kedi sahiplenmesi ile karsilastirinca bu daha mantikli geliyor. ayrica her seyi din uzerinden yorumlamasak da sadece bir canli kurtarmak, ev kosullarinda daha iyi yasam kalitesi sunmak olarak baksak daha iyi. ha illa ciftlestirmeyi dusunuyorlarsa soyle yapsinlar. birkac tanr kedi adayini ayni odaya koysunlsr, onlar disi icin kavga etsin birbirini oldursun, guclu olanla da disi isterse ciftlessin. her sey dogasina gore yapilacaksa bunlar yapilsin. dogada gidip hicbir disi baskasinin getirdigi erkekle ciftlesmez.

sahraxfittiko

uzun uzun bir şeyler yazmıştım ama , zaten anlamadığını fark ettim tek tuşla sildim yazdıklarımı.Ne olursa olsun kararından dönmeyecek galiba