Kızgınlıkta İştah Kaybı ?

Öncellikle okuyan ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim şimdi biz sürekli mama değiştirmekten sıkıldık en son acana da kaldık mamayada bayıldık fakat son 2 gündür iştahının azaldığını gördüm ama bu günler öncesinde kızgınlıktaydı şuan durgunlaştı bağırma çağırma yok ama yaş mama koyduğum zaman baya iştahlıca yiyor kuru mamada öyle değil ben acaba mamayımı artık sevmediğinden mi düşündüm hocamız kızgınlıktan dolayıdır iştahı için aşı felan yaptık ama onun dışında önerisi olan varmı iştah açıcı ilaç
Felan yada damla vitamin

57 CEVAP

👏🏽👏🏽👏🏽👏🏽👏🏽👏🏽👏🏽 @hilalkoca

metmet

@Hilalkoca siz tüm yanıtları okumadınız sanırım, bu soruna kesin bir çözüm var denmiş bu da kısırlaştırmak. Yani sorunun cevabı verilmiş ve bunun üzerine konuşulmuş, bir taraf yazarken tabi ki karşı tarafın diyecek cümlesi varsa yazar herkese açık bir platform sonuçta, güzel de cevaplamışlar ellerine sağlık üşenmemişler şimdi anlamayan varsa ilerde denk gelen biri anlar vazgeçer bu sevdadan diyip izah etmeye çalışmışlar sağolsunlar👏 Burdaki "cins" kedi kısırlaştırilsa ne kısırlaştırmasa ne...ne geçecek karşı tarafın eline, tek dusundukleri yine bu kedinin sağlığı yoksa niye bu kadar dil doksunler.

Aliye87

@metmet kısırlaştırmayı bu kadar idealize edip güllük gülistanlık göstermeye, diğer görüşü de bu kadar şeytanlaştırmaya gerek yok. Kısırlaştıktan sonra neşesini kaybedip zindeliğini, hareketliliğini yitiren bir hayvan için her şeyin yolunda gittiğini söyleyemeyiz. Birçok saygın kuruluş bile yüzde yüz destekliyor değil şu olayı.. Bu kadar fanatizme ve taassuba lüzum yok.

Çözüm kısırlaştırma değil, sahiplerin, "kedilerinin durumlarını dikkate alarak" kedilerinin maslahatlarına karar verebilmelidir. O maslahat da her ikisi de olabilir. Vesselam.

metmet

Aliye Hanım, yorumumu tekrar okudum ve hiçbir fanatiklik göremedim ama sizinki şu an buram buram fanatiklik kokuyor, sinirlenmişsiniz de🙂 Sakin olun herkes fikirlerini belirtiyor ve size tavsiyem bir şeyi bu kadar ateşli savunacaksanız da önemli yayınların makalelerini paylaşarak yorumunuzun altını doldurmanız ki görmeye dayanamadığınız kısırlaştırma tavsiyesi yorumları yapılmasın burada. Selametle...

Aliye87

@metmet Gayet sakinim emin olabilirsiniz😊. Sizin tek bir çözümü (kisirlastirma) çözüm olarak göstermeniz fanatizmdir aslında, benim orta yolcu ve ılımlı tavrım değil.

@Hilalkoca'nın yazdığı şey, konuyu açan kişinin görüşüne ve farklı düşüncelere saygı iken, siz hala Hilal hanımı kısırlaştırma çözümüne yönlendiriyorsunuz, başka goruslerdeki kimseler hiçbir şey yazmamış gibi... Bu gormezden gelmeniz neden?:) Bırakın Hilal hanım, neyin ne olduğuna kendisi karar versin.. Hanımefendinin ne dedigini anladiginizdan emin misiniz? :) Bu yönlendirme sekli bir taassup ve şartlanmışlık kokusu tasimiyor mu?

Yorumunuzda bunu çözüm olarak yazdığınız için diyorum. Çözüm her ikisi de olabilir demişim duruma göre, bunun neresi fanatizm? :) Durumları, maslahatları gözetmek ve buna göre karar vermek, çareyi sadece kisirlastirmada gormekten daha farkli bir tutum degil mi? Siz kisirlastirmayi dogru goruyor olabilirsiniz, sozum sizin görüşünüze değil, baskasini yonlendirme seklinizedir burda..

Dikkat ederseniz ben orta yol izliyorum. İki durumun da artilarindan ve eksiklerinden bahsediyorum, tarafsizca.. Kendi kedimi de kisirlastirdigimdan bahsetmisim ayrıca.

Siz kendi savundugunuz gorusu savunanlara neden "atesli savunucular" tabirini kullanmadiniz acaba? Agresifligi kimlerin sergilediğine ve ifadelerde saygisizliga ve alaya varan tabirleri kimlerin kullandigina donup bakin isterseniz. Orta yol izledigim bir konuda da kalkip "atesli savunucu" yapmışsıniz :)

Otomatige baglanmis gibi surekli ayni savunmaları ve argumanlari ("kedilerde annelik duygusu yok, kisirlastirma gulluk gulistanlik süt liman, maazallah yavrulariyla ciftlesiyorlar olacak sey mi,...") gordugum bir konu hakkinda ilk defa gorusumu belirttim ben.. Bu saygisiz uslup ve carpik mantik bu konu hakkinda açılan her soruda sergileniyor cunku. İsin ilginc yani diger görüşün iyi olabilecek yonleri bile kotu gosterilirken kısırlaştırmadaki tehlikelerden hic bahsetmeyen bir dil... E onlari da konusalim... Artısıyla eksisiyle. Kime neye hizmet ediyoruz bu tavrımizla? Hakkin ve hakikatin yaninda miyiz gercekten bu sekilde?

Size istastikleri dokuman olarak sunma geregi duymuyorum. Şu foruma bile baksanız, veterinerlerle de bir hoş beş cayiniz varsa kendiniz de delilli olarak görürsünüz kedilerin su an en cok hangi hastaliklarla bogustugunu... Yabanci diliniz varsa cesitli kuruluslarin makalelerini de gorebilirsiniz nette.. Bana da gokten inmedi, vaktim neredeyse bu konularla geciyor, kedim icin vicdanen de insafen de en iyisini sunabilmek ve yapabilmek adina.

Ve her hayvanseverin bu konulari tarafsizca takip etmesi gerektiginden yanayim. Propaganda ve goygoy dilini ve tavrini bir kenara birakip, hakikatin hatrini her şeyin ustunde tutmalarindan yana...

https://www.google.com/amp/s/www.sfgate.com/pets/yourwholepet/amp/The-unspoken-truth-about-spaying-and-neutering-2464233.php

https://www.brown.edu/Research/Colwill_Lab/CBP/spaynueter.htm (karsilastirmali anlatim)

https://derwent.es/en/benefits-and-risks-of-spaying-neutering-cats/ (karşılaştırmalı anlatim)

Kedici dergisinin de yeni postlarindan biri: "Kedisini kisirlastirmak isteyenler kisirlastirabilir, uremesinden yana olanlar da bu konuda gerekenleri yaparak uremesini saglamali." Instagram hesaplarından ve web sitelerinden bakilabilir bu posta (Hani var mi bir zorunluluk, dayatma ve linç dili burda?)

Petlebinin dahi kullandigi ifade: Faydalariyla ve zararlariyla kisirlastirma:
https://www.petlebi.com/blog/faydalari-ve-zararlari-ile-kedi-kisirlastirma

beyzathemoc1

İştah iğnesi? Öyle bir şey yok beyefendi kızgınlık dönemi bağışıklık düşürür İştah kaybına sebep olur ve yoğun stres yaşatır umarım yavrunuzun ne kadar zor durumda olduğunu anlar da kısırlaştırırsınız sokamtaki yavruların hakkına girmezsiniz eğer bu işi yapacaksanız da bilgili ve düzgün yapın kendi kedinize check up yaptırın karşıdaki kediye bulaşıcı hastalıklarla ilgili test yaptırın bağışıklığını yükseltin istemediği bi kediyle çiftleşmeye zorlamayın onların da seçme durumu var

metmet

İlahi Aliye hanım gülümsettiniz peki sakinsiniz. Yazdığım ortada, sizin yazdıklarinızda... Kimin savunma psikolojisine girdiği de ortada, bunu da anlayamadım neyin savunması bu kadar... Bir başkasının yorumunu bir yerlere çekeceğinize kendi yorumlariniza ve gittiği yerlere bakin. Bu arada kendi kedinizin kısır olması da ayrı ilginç, insanlara yanlış yönlendirmeler yaparak kendiniz kedinizi garantiye almışsınız, o taraf daha ağır basmasaydı siz de kısırlaştırmaz ciftlestirirdiniz ya da kizginliktaki ev kedisini kıvrandırırdınız ciftlesmeden evde, başka yolu yok bunun değil mi, işin sadece bu 3 tarafı var. Kısırlaştırmanın dezavantajlarında paylaşımlarınızdaki somut örnek kilo artışı ve bu bizim mudahelemizle onlenebilecek bir şey, kısır mamalar, öğünlü beslemek, kedinizle oyunlar oynamak hareket ettirmek, gerekirse yanına bir arkadas edinip aktif hareket halinde olmasına yardımcı olmak... Peki söyleyin kısırlaştırma yapılmayan kedinin başına gelebilen şeylere insan nasıl müdahale edebilir, hormonların dürtüselliği içindeki kediye buyurun yemek yedirin, buyurun uyku uyutun resmen kıvranıyor garibanlar, reva mı bu! Ki piyometri, meme kanseri, gebelik komplikasyonları, bağışıklık problemleri gibi sorunlara hiç girmiyorum bile 🙂
Her seçimin bir negatif bir pozitif tarafı vardır, gittiğimiz yolu pozitifliği ağır basan taraf belirler. Diyecek başka bir şeyim yok çünkü kendimi ispatlamak yarışı(!) içinde değilim, ama bildiğimi yazdım ki ilerde araştıran insanlar bu paylaşıma denk gelip yanlış izlenimlere kapilmasin. İyi forumlar🤗

Aliye87

@Arzbala, size aynen katılıyorum. 🙏

Aliye87

@simbakedi Konuyu kendi bağlamında da Türkiye şartlarında da ele alsak, bu konunun farklı bakış açıları var sizin iddianızın aksine. En basitinden yasal literatürdeki dili bile inceleseniz, bu meselenin bir hak ve tercih bağlamında değerlendirildiğini görebilirsiniz. Türkiye şartlarında da (bu şartlar hayvanlar için ne kadar acı olursa olsun) olsa bu tercih ve hak dili mevcut (dışarıdaki acı şartlardan bağımsız olarak)... Kimseye zorla hayvan sahiplendiremeyiz. Var mı böyle bir kudretimiz veya yaptırım gücümüz? Ben mesela yan dairemin de bir kedi sahiplenmesini istiyorum. Ne yapabilirim, kapısına mı dayanayım, tartışmaya mı gireyim? En fazla tavsiyede bulunup teşvik edebilirim... Yargılama, dalga geçme/aşağılama ya da dayatma gibi bir hakkım ve yetkim var mı? Hangi insan ya da hayvan hakkı bana böyle bir yetkiyi veriyor? Kendi yakınlarımıza bile bunu yapamayız biz. 3 yaşındaki bir çocukla bile böyle bir dille konuşamaz ve bir şeyi kabul ettiremeyiz. Öncelikle bunu o insanın kendisinin istemesi gerekir.
Burada forum açan kişilerin de durumu bu türden. Yan dairenize hatta belki aile efradınızdan bir kişiye karışamayacağınız kadar karışamayacağınız kişiler...

Kimseye "doğurtmak yerine sokaktaki hayvanı evine al" diyemeyiz. Size de kimsenin aynı şeyi diyemeyeceği gibi. İnsanların belli bir ev yaşamları var ve bir hayvan sahiplenmek için birçok şartın sağlanması gerekir, bu illa maddi olmak zorunda değil. Bazen maddi imkanlar varken de olmayabiliyor. Sizin evinize örneğin ikinci üçüncü kedi almanızı kimse dayatabilir mi şimdi? Diyene ne dersiniz mesela? Hayvanlar konusunda içimizin sızlamasıyla ve temennilerimizle (keşke filan şu hayvanı alsa gibi) bu hak ve tercih konularını neden birbirinden ayırayamıyoruz? Sokaktaki hayvanlar için bizim de yürüttüğümüz faaliyetler ve seferber ettiğimiz imkanlar var birkaç yıldır. İnsanları da sahiplenmeseler dahi en azından eziyet etmemeye, zarar vermemeye davet edebiliyoruz en fazla, en azından yapabileceği bu olsun diyerek... Ne yapabiliriz daha fazla? İçimin sızlaması, benim sevmediğim ya da tercih etmediğim bir seçeneği tercih eden insanı eleştirme hakkını da vermiyor bana yalnız. İşte ipin ucunun kaçtığı, sapla samanın karıştığı yer burası...

Türkiye'de uzun zamandır, şiddetle tatmin olan, şiddetin pornografisini yapan, gücünü zayıf varlıklar üzerinde tatmin etmeye çalışan hastalıklı ve mazoşist bir kültür türedi... Çocuğundan yaşlısına kadar herkeste bunun tezahürlerini görmek mümkün.. Önce bu kafalar düzelmeden hayvanların durumu da düzelmeyecek... Şu an hayvanlara dair tüm hak hukuk meseleleri insan sebebiyle konuşulmakta... İnsanın eğitilmesi gerekiyor her şeyden önce. Dışarıdaki canlarla kişinin kendi kedisini gerekli koşulları sağlayarak doğurtması birbiriyle ilişkilendirilmesi gereken meseleler değil. Bunu çok basit bir gözlemle de anlayabilirsiniz hayatta. Kimse filan şunu maddi imkansızlıklardan dolayı yiyemiyor diye ben de yemiyim demiyor ya da filan okullara gidememiş diye ben de gitmeyeyim demiyor, çocuk doğuracağıma bir yetim sahipleneyim de demiyor (dedirtebilir misiniz, evliliklerin bu mantıkla kurulduğunu düşünün bir...) örnekler çoğaltılabilir... O acı gerçeklere insanoğlu sebep oldu ve yine ne yazık ki insanoğlu şuurlanmadan da çözülmeyecek. İnsanoğlunun ve diğer canlıların doğması nasıl illa ki nesli tükenecek diye değilse bir zahmet bu canlılar için de bunu o şekilde düşünün. Kısırlaşınca daha sağlıklı oluyorlar demişsiniz yine:) Biraz izan gerçekten...

Bizler sokaktan aldık diye, kime böyle bir şey deme hakkımız var acaba? Bu severek ve gönülle olmadı mı bizler için? Yukarıda da onu dedim, zorla olmuyor işte, mesele bir insanın sahiplenmesinden de öte, önce o şeyi istemesidir, hatta aşk duymasıdır o şeye. Bizler istedik diye herkesin istemesini bekleyemeyiz... Sizin görüşünüz kadar bu da bir görüştür, sizin tercihiniz kadar bu da bir tercihtir. Bir sokak kedim olmasına rağmen bunu söylüyorsam, iki meseleyi birbirine karıştırmadığımdandır. Hayvan sevgisini kimin kalbine zorla sokabilirsiniz, kime zorla bir sokak kedisini sahiplendirebilirsiniz? Bunu söyleyeceksek bile "tavsiye" hükmünde olur sadece... Üslubunca da söyler geçersiniz. Ne kavgalık bir şeyi var ne de başka bir şey... Çünkü şu sergilenen tavrın ne yasalarda ne de insan/ hayvan haklarında bir karşılığı yok...

Konuyu açan şahsın nezdinde bu konularda soru açan herkesi kastederek yazdım. Gözümüzle görmediğimiz şartlar hakkında bu kişilerle ilgili bir şey yazmamız da doğru değil... Burdaki birçok kişinin de yazdığı gibi, bilmeden değerlendirmeler yapmaya, yargılamaya gerek yok, hakkım ve hakkınız yok böyle bir şeye. İştah iğneleri duruma göre neden kullanılmasın, (kaldı ki bunun kızginlıktan kaynakli olduğu soylenmis) doğurtmaktan ayrı olarak soruyorum bunu?:) Multivitaminler, bağışıklık güçlendiriciler, sakinleştiriciler, türlü türlü -ci, -cı'lar kullanmak peki?

Son olarak "Maazallah" ifadesini, kedilerin annelik güdüsü duymamalarinin en sağlam (!) argümanı olarak sunulduğu icin yazdim :) (kedigillerde annelik güdüsü ile ilgili de onlarca yabancı belgesel ve genel olarak canlilarda annelik gudusunun bulunduguna dair biyolojik kanıtlar ve gercekler goz ardi edilerek, ezbere bir hüküm...) Bir sey sirf insandaki gibi yasanmiyor diye onu yok sayma garabeti iste...

Aliye87

Sevgili @metmet siz daha çok gulumsetiyorsunuz eksik olmayın:)
Meseleyi tekrar anlamadığınız ortaya cikti ikinci mesajinizla da. Bu meselede neden orta yol taraftari oldugumu, "durumlar dikkate alinmali" derken bunu kendi kedimde de uyguladigimi anlayamamissiniz... Neyi gözeterek, neyi düstur edinerek kisirlastirdigimi bile anlamayip (en basindan beri kisilerin bu konuda kedilerinin durumlarini dikkate almalarini, bu konuda da ozgür olduklarını bunu kendim de kendi kedimde uyguladigimi soyleyip duruyorum) bir de ustune "ke(n)dimi garantiye almak" olarak yorumlamissiniz bu durumu bir de.. gülsem mi aglasam mi bilemedim... Orta yol izledigim bir seyde de kisirlastirma karsiti ilan etmissiniz bir de, var olasiniz :) yer sorunumu sizin beni kategorilestirmenizle belirlemis oldum boylece:) ne iyi ettiniz:)...

Konuyu en basindan kimlerin tahammulsuzlukten farkli noktalara cektigini de (burkac kisi de tahammul uyarisi yapmasina ragmen) hala gorememissiniz, düşünceleri farkli olanlar konuyu baska tarafa cekmis size gore :) Nedense gorusler farkli olunca, ustune bir de sartlanmislik eklenince her saptirmayi karşı taraf yapıyor zannetme taassubu... Siz bana yazmayin artik zaten, rica ediyorum; benim size o cevabimda bile muhatabim Hilal Hanimdi. Siz rahat olun:)

Ben de bu konuda ilk defa gorus belirttim. Sebebi, ciftlestirenlerin de kısırlaştıranlarin da hata yapmadigini ve tercih haklarinin olduğunu, yasal anlamda da vicdani anlamda da kimselerin her iki gruba da bir soz soyleme haklarinin olmadigini gostermek icindi.
İzan ve vicdan sahibi insanlarin bu konuda haklarini ve tercihlerini bilmeleri ve mumkunse de tahkik ehli olup her seyi arastirip her seyin artilarini eksilerini birlikte gormeleri gerekiyor. Bu mesaji da bundan sonra bu konuya bakacak olanlara vermek gerekiyordu. Verebildiysem ne mutlu.🙏

beyzathemoc1

@izmirle köpekler kısırlaştırılabiliyor kuşların ve diğer minik hayvanların sistemleri çok küçük ve doğumları kolay o yüzden kısırlaştırma yapılmaz

simbakedi

@Aliye87 bu arada yavrusua ciftlesiyorlar lafini da ben mazallah falan gibi soylemedim, ciftlestiren kisilerin buyuk cogunlugu annelik/babalik ve aile duygusundan bahsediyorlar. bunlar olmadigi icin boyle bir ornek verdim. bu sey biz duygulari ve mantigi olan insanlar icin igrencken onlar icin degil, cunku icgudusel. anlatmak istedigim oydu bu arada shskahshskfkx