Kızgınlıkta İştah Kaybı ?

Öncellikle okuyan ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim şimdi biz sürekli mama değiştirmekten sıkıldık en son acana da kaldık mamayada bayıldık fakat son 2 gündür iştahının azaldığını gördüm ama bu günler öncesinde kızgınlıktaydı şuan durgunlaştı bağırma çağırma yok ama yaş mama koyduğum zaman baya iştahlıca yiyor kuru mamada öyle değil ben acaba mamayımı artık sevmediğinden mi düşündüm hocamız kızgınlıktan dolayıdır iştahı için aşı felan yaptık ama onun dışında önerisi olan varmı iştah açıcı ilaç
Felan yada damla vitamin

57 CEVAP

Minigimmm

Ciftlestirip ne yapacaksınız olacak yavruları satmak mi niyetiniz. Yada eşe dosta dağıtmak mi. Elinizdeki kedi o kizginlikla yasadigi stresle ne olacak peki. Birde bunun doğum sıkıntısı acısı var. Madem ciftlestireceksiniz neyi bekliyorsunuz o zaman, istahtan kesilmiş yavrucak. Kedinizin tüm testleri yapildi mi corona, lösemi, aids.. bunların hepsi negatif mi.. ve kan tahlilleri ne durumda ciftlestirmeyi düşünüyormuşsunuz ya. Anne kedi olacak kendisi, herhangi bir hastalik taşıyorsa direkt yavrularina da gececek ve dünyaya sagliksiz yavrular gelecek. Bunlarida düşündünüz mü önleminizi aldiniz mi. Bilinçsizce ciftlestirmeler yapılıyor yazik günah. Benim kedim de cins evde doğmuş büyümüş hic disari görmemiş ve coronasi pozitif cikti. Bu duruma cok sasirdim hekimimiz dedi ki anneden süt yoluyla geçmiştir malesef ki bu ise kalkışanlar anne kediye baktirmadan ciftlestiriyor hastaligi oldugunu bilse bile hic bir seyi önemsemeden yapıyorlar cevremizde görüyoruz boylelerini demişti, doğruydu bizim basimizada geldi. Doğan yavruların mesuliyetini alabilecek misiniz. Kediniz için işleri daha fazla zorlastirmadan iyice keyifsizlesip istahtan kesilmeden kisirlastirin lütfen. Kizginliktayken stres altinda oluyorlar buda bagisikliginin baskilanmasina neden oluyor kediniz hastaliklara acik hale gelebilir haberiniz olsun.

Minigimmm

Bilmişliğim var ki bilmişlik yapıyorum diyeyim o zaman sizin bu çirkin üslubunuza karşılık. Soru sormuşsunuz ilk yorumum yukarda ne yaparsaniz yapin ne verirseniz verin kizginligin yarattigi istahsizligi geciremezsiniz dedim cunku bu dönemden bizzat geçtik ve saglik durumu kisirlastirmaya müsait olmadigi icin aylarca bunun sıkıntısını çektik ancak kisirlastirinca kurtulduk. Sonra siz ciftlestiricem yazmışsınız kedinizin çektiği sıkıntının farkinda olan biri olarak. Ciftlestirip yasadigi sikintinin artmasına sebep olmaktan baska bir sey yapmayacaksiniz. Youtube da milaluna kanali gidin izleyin kedisini ciftlestirdi bin pisman oldu kedileri istahtan kesildi zayifladi keyifsizlesti. Kizginligin iki yolu vardır ya kisirlastirirsin ya ciftlestirirsin ki stresi sıkıntısı son bulsun ama kisirlastirmak ömru boyunca çözüm olacakken çiftleştirmek bir sonraki kizginligina kadar çözüm olacaktır. Mantıken konuşacak olursak. Sizin gibilerden çok var bu memlekette hayvani düşünmeyip kendi çıkarlarını düşünenler. Bizimde başımıza geldiği için sahiplendigim canla yaşadığım sikintilari dusununce madem ciftlestireceksiniz gerekenleri yaptiniz mi dedim haliyle. Gelip buraya kedim istahsizlasti diyorsunuz bunun neyden kaynaklandığını da cok iyi biliyorsunuz yinede çözüm yardim istiyorsunuz danışıyorsunuz sonrada ciftlestiricem diyorsunuz.Nasil ki istahsizligi icin çözümü yok kisirlastirin diyorsak ciftlestiricem dediginizde de belli başlı seyleri duyarsınız. Siz ne yapacağınızı biliyorsunuz madem soru sormanizinda bir anlami yok.

theyusra

niyeyse zaten hep sizin gibi cins kedisi olanlar çiftleştiriyor, biz sokak kedisi olanların hepsi kısır. biz enayiyiz sanırım :D yazık bu kedilere, size zerre üzülmüyorum ama onlara çok yazık ki sizler gibi insanların ellerinde geçiriyorlar hayatlarını.

teddybal

Kısırlaştırma günah diye kesin hüküm vermeyiniz, öyle bir şey yok, dinde mantık da vardır ve yaşanan devrin şartlarına göre şekillenebilir bazı seyler. Günümüzde ise sokaktaki garibanların hali ortada, zaten kötü insanlar ağızlarından salyalar saçarak sokak hayvanlarının itlafını savunuyor, o garibanlardan bir tane evinize almak dururken onları bu rezil kaostan kurtarmak varken, niye o kediye verilebilecek yuva hakkını hiç doğmamış bir yavrunun dünyaya gelmesine neden olarak gasp edeceksiniz ki. Üstelik nüfus planlaması insanlarda bile var, (insanoğlu artık bir ya da iki tane evlat dünyaya getirip ona iyi bakmaya çalışıyor çünkü dünya eski dünya değil kaynaklar yetmiyor, kaynakları tüketense yine milyarlarca insan, dünya bu sayıya yetemiyor) Kedi napıyor bir doğurmaya bir yavru mu doğuruyor(!), 5 tane dogursa 5 eve kedi gönderdiniz, ama o evler sokaktan 5 can da kurtarabilirdi... Sonra da ağlıyoruz sokaklar başı boş kimsesiz canlarla dolu diye. Umarım aklı başında bir ekip kurulur hekimi, ilahiyatçısı, bilim insanı hep birlikte önce şu algıyı kırmaya çalışırlar. Herkese iyi geceler.

izmirle

Bence bir kedinin veya herhangi bir hayvanın yavrularına olan ilgi ve alakası insanın yavrusuna olan ilgi ve alakasından çok daha üstün şöyleki canı pahasına yavrularını korumaya çalışan misal bir köpeğe kafa tutan saldıran anne kedi. Doğurduğu yavrusunu mezarlığa gömen ölüme terk eden insanoğlu.

izmirle

Kızgınlık döneminde iştahsız olması son derece normal dönem bittiğinde iştahını geri kazanacaktır. Çiftleştirme dönemini ertelemeniz kedinizde çeşitli sorunlara yol açabilir haberiniz olsun. Kısırlaştırmak olayı size kalmış. Her türlü hayvan üreme hakkına sahiptir. Üremek zaten yaşamın olgusudur. Her ne hikmetse ben merak ediyorum mesela kuşlar ve diğer canlılar neden kısırlaştırılmıyor? Zaten hayvanların yaşama alanına şehirleşme modernleşme adı altında beton dökerek yaşam alanını katleten insan sonra kısırlaştırma operasyonu adı altında veteriner hekimlere para kazandıran gene insan.

Aliye87

Ben de bu tip konularda tercihin hayvan sahiplerine bırakılmasından yanayım. Bu tip yargılayıcı cümleler hiç hoş değil. Ne yazık ki forumda bu üsluba çok sık rastlıyoruz.

Kedilerde annelik-babalık şuuru yok deniyor. Olması mı gerekiyordu ki? Onlardan insandaki şuurla anne baba olmalarını yaratılışları gereği zaten kimse bekleyemez. Akıl sahibi ve insan gibi çok boyutlu ve techizatlı bir varlık değil bu sonuçta. Ancak üreme güdüsünün kendisini doğa ve fitrat dışı bir şeymiş gibi algılamaya da hiç gerek yok. Allah onlara bu güdüyü vermişse haşa hata mi etmiş? Yaratılanı onu Yaradan'dan daha mı iyi biliyoruz? Ona bu güdüyü veren O... Yaşaması icap ettiği için verilmiştir, bizim gibi annelik babalık duygusunu tatsın, bunun üzerine hesaplar yapsın diye değil... Suç, moderniteden ve sanayileşmeden beri onlara bu doğayı ve ortamı sağlamayan insanoğlunun... Bu hayvanın üreme güdüsü değil anormal olan... Ona bir yön ve yaşam biçimi tayin etmeye, yaşam alanını şehirlere hapsetme küstahlığına soyunan insanoğludur. Hiçbir zaman diğer varlıklara karşı haddini, sınırlarını bilmeyen saygısız insanoğlu!

Aliye87

Anneliğini tamamen insandaki gibi yapmıyor diye annelik yok demek, o canlının kapasaitesini tanıyamamak demek olup, kendisinden tamamen farklı bir varlık olan insanla kıyaslamaya kalkmaktır ki, oldukça saçma bir mantık ve tamamen abesle iştigal resmen...

Aliye87

@theyusra İnsanoğlu hayvanlara asırlar önce yaptığı ilk saygısızlıkla, ilk zulümle "sahip" havalarında üst perdeden konuştu, hatta hareket edip durdu hayvanlar hakkında zaten... Eleştirilecekse bu anlamdaki "sahip" eleştirilmeli kanımca... "Dünyanın sahibi insanoğlu"... Nasıl sizce?

Ben literatürdeki genel geçer bir ifadeyi kullandım. Ve evet, bu konuda hayvan " sahipleri" kararlarını verirler. Hayvani doğurturken sahip ifadesinden rahatsız oluyorsunuz, kısırlaştırdığımızdaki "sahip"liğimizden ve hayvan adına bu kararı almamızdan rahatsız olmuyorsunuz. Bu ne çelişki!

Bu ifadeye bu kadar karşıysanız "sahiplen/dir/ilme" kavramını lugatimize sokan ve bunun bir sonucu olarak, "sahip" adı altında evcil hayvan pasaportu, mikroçip gibi "sahip"lik faaliyetlerinin tamamını bu çatı altında kümelendiren başta bu ifadeyi yasallaştırıp hatta sevimli gösteren "hayvanseverlere ve bu adla ortaya çıkan derneklere" çemkirin lütfen...

Minigimmm

Malesef ne kullanırsanız ne yaparsaniz yapin tam anlamıyla duzelmeyecektir çünkü kizginlik çok etkiliyor iştahını keyfini. Bizde de öyleydi. En kisa sürede kisirlastirilsa iyi olur onun için

Evet herşeyi göze aldık bizde allah var her yardımı her şey yapıyoruz yavrular konusundada orası sizi ilgilendirmez ben o şeyi böyle okadar şey yazın diye sormadım siz buraya yardım etmeye değil duyar kasmaya bilmişlik yapmaya gelmişsiniz

Yüsra hanım ne boş boş konuşuyorsunuz bizim gibi insanlar ne yapıyor niye genelleme yapmayın hem işiniz olmayan şeylere burnunuzu sokmayın yardımcı olmak için yorum yazın boş boş konuşmak için değil

Aliye87

Sevgili @simbakedi,
Benim burda rastladığım yorumlarda nedense hep annelik "duygusu" söyleniyor... Dolayısıyla "duygusal/romantik" değerlendirmeleri, asıl bu ifadeyi kullananlar yapmış oluyorlar. Ben de buna mukabil olarak, meselenin illaki insanlardaki gibi algılanmak istenmesine ve bu konuya insanlardaki ahlaki değerler üzerinden ("yavrusuyla çiftleşme, insanlardaki gibi annelik yapmamaları" konuları) yorum getirilmesine cevaben bunu yazıyorum. Karşımızda ahlak mefhumu olan canlılar yok. Ahlakla mukayyet olan canlılar da yok. Evlenmeleri, boşanmaları yok. Ahlak bu canlıların üzerinde cari değil. Bizde zina, ensest olarak kabul edilen şeylerin hayvanlar alemi için bağlayıcı geçerli bir hükmü ya da bir anlamı yok. İnsanın onlardaki bu durumu anlamak gibi bir vazifesi de yok. Kaldı ki anlamaya çalışsa bile kendi öznel kabulleri ve ahlaki değerleri ister istemez burda devreye girer ve her meseleyi insandaki gibi değerlendirir. Tarafsızca bir yorum yapamaz. İnsanlardaki gibi yanlış olduğunu düşünür bazı şeylerin. Tabii ki böyle düşünmekte haksız da değil. Ama söylemek istediğim de tam olarak buydu: Sorun da onlardaki bazı şeylere kendimizde olduğu gibi bakmamız... Özellikle de annelik duygusu/güdüsü yok demek. Bu söz kesinlikle kabul edilebilecek bir şey değil, hiçbir canlı için değil hem de. En küçüğünden en büyüğüne kadar hepsinde bir şekilde bu var. Sadece kendi kapasitelerince ve şuurlarınca yaşıyorlar, bizlerden farklı bir şekilde.
Anne kedinin yavrusunu babasından dahi korumasına gelince; fizyolojik ve hormonal olarak dişi kedi zaten bu yapıda yaratılmıştır. Anaçtır, koruyucudur. Erkek ve dişi kediler arasında dahi bu bakımdan özellik farkları söz konusu. Baba daha çok çiftleşme ve neslini sürdürme güdüsüyle davranıp kendi yolunan gitmeye eğilimli iken dişi kedi daha anaç ve koruyucu davranır. Sonra her erkek kedi de böyle değil. Söylediğinizin istisnaları da mevcut.

izmirle

Sahiplik kavramına karşı çıkan hanımefendi kediniz kısırlaştırılma kararını kendisi mi aldı? Belki hayvan dünya saadeti tatmak istiyordu. Neden hayvanın üreme hakkını elinden aldınız bu kararı siz almadıysanız ve sahibi değilseniz. Adamlar tabiiki kısırlaştırmanın haklı olduğunu savunurlar para kaldırıyorlar çünkü.

Aliye87

@theyusra siz insanların ne düşündüğünü nerden buluyorsunuz da bu kadar yargılayıcı ve aşağılayıcı cümleler kullanıyorsunuz acaba?

Sizin o ifadenizden sonra ne düşündüğünüzü sormaya gerek bile görmüyorum:) Sahiplik kavramına kendi cephenizden (kısırlaştırma) ve karşıtı olduğunuz görüş (doğurtma) üzerinden tavır alıyorsunuz çünkü..

Birini söylemeniz diğeri hakkındaki çelişkinizi otomatikman ortaya koyuyor zaten...