Kedim Ölecek

aslihan_e

Sokaktan sahiplendiğim kedilerime bakıyorum, geçen aylarda karma aşı yaptırmak istedim ama sahte aşılar yüzünden piyasada aşı bulamadım. Sonra ailem kedilerimi istemediği için tartıştık, burda anlatamayacağım şekilde babam kedilerimi de beni de kovmaya kalkıştı. Kedilerimden biri birkaç saat dışarda kaldı. Ayağında yara ile döndü. Yaraya merhem sürdüm bayağı iyileşmeye başlamıştı ama şuan kedim hasta, işsiz olduğum için maddi durumum yok veterinere götürüp serum taktıramıyorum. Antibiyotik verdim birkaç gün bir fayda sağlamadı. Sanki midesini daha da kötü yaptı. Ne yerse geri çıkarıyor. Belediyeye versem, o yabani bir çocuk benden başka kimseye tutulmaz, orda mahvolacak hem de bakmayıp bir kenara attıklarını düşünüyorum. Adana'dayım burda hiç yardım kuruluşu desteği göremedim yıllardır. Zaten hangi kediye yetecekler. Psikolojik olarak çöküntü içindeyim, hep tekrar böyle bir hastalığın gelip çocuğumun birinin daha ölmesinden korkuyordum sonunda başıma geldi. Aileme anlatmaya çalıştım dışarı çıkarlarsa hastalık kaparlar diğer kedilerim gibi ölürler dedim ama ölürse ölsün gözüyle baktılar hep. Buraya içimi dökmek istedim, mahvolmuş durumdayım. Burda bazıları soru sorduğunda elimden geldiğince yardım etmeye çalışıyorum çünkü kimse benim gibi kedisi hasta olup üzülsün istemiyorum. Çocuğum şimdilik çok kötü durumda değil gibi ama kulakları buz gibi, sürekli su içmek istiyor, ishali gözlemleyemedim çünkü kustuğu için besin alamıyor bu yüzden tuvalete çıkmıyor. Ateşi var, koltuk altları çok sıcak. Ben biliyorum birkaç gün içinde çok kötüye gideceğini belki de fip oldu hiç bilmiyorum belki gençlik hastalığı. Suyuna vitamin döktüm. Napacağımı bilmiyorum, elimden hiçbir şey gelmiyor.

52 CEVAP

Anonymus985465

Lütfen daha fazla zaman kaybetmeden bir hemogram yaptırın. Üzüntünüzü paylaşan diğer kıymetli arkadaşlar gibi ben de size destek olurum.
O yavrucak kimbilir ne kadar acı çekiyor.
Bir saniye dahi tereddüt etmeyin. Şindi taşıma çantasına koyun ve yavrucakla beraber yola çıkın. Sonra çok vicdan azabı çekersiniz.
Biz de burdan çaresiz çok üzülüyoruz

aslihan_e

Teşekkürler cevabınız için. Burda daha önce sordum Adana'da sokak hayvanlarına indirim yapabilecek veteriner var mı diye ama kimse dönüş yapmadı. Daha önceki kedilerimde sokak hayvanları için çalışan kuruluşlara yazdım çoğu geri dönmedi, biri dönüş yaptı o da belediyeye sakın vermeyin orada salgın hastalık çok fazla dedi o kadar. Borca yazdırsam sonra ödeyemezsem sorun olacak çünkü babam destek vermiyor. İş de uzun süredir arıyorum, ben aslında Türkçe öğretmeniyim ama ücretli öğretmenlik başvurusu yaptım biraz çalıştım geri çıkardılar yeni öğretmen gelince, tekrar da ihtiyaç duyulmadı. Özel okullara başvurdum almadılar, marketlere başvurdum onlar da almadılar. Zaten geçirdiğim rahatsızlık sonucu şiddetli kaygı bozukluğu gibi sorunlarım var yani burda anlatamayacağım nedenlerle şuan işe girme gibi bir durumum yok. Elim kolum bağlanmış durumda şuan yani.

aslihan_e

Onlar sadece antibiyotik veriyorlar ilaç olarak, belki kusma iğnesi de yaparlar ama onu ben yaptırmam çünkü daha önce kedim kusma iğnesi yüzünden kusamayıp aşırı kan dışkılayarak öldü. Bu çocuğuma sadece serum yaptırırım gidecek olursam ama şuan gidemicem maalesef. Muayene etmiyorlar ki, kan testi istiyorlar. Kusma durumunda ne kadar süre su vermemeliyim bilen var mı? Yiyor ama azıcık su içince çıkarıyor. Şuan deli gibi su istese de vermedim kusmasın diye umut ediyorum. Önce çok az su yalatıyordum. Annem patisine merhem sürecem zorlayıp bağırsaklarını mı dolaştırdın acaba diyor öyle bir şey olabilir mi bilen var mı? Ama neden ateşi olsun, kulakları buz gibi olsun ve su içmek istesin öyle durumda. Bir de günler önce merhem sürünce sargı bezini çıkarıp yalamıştı, midesi zarar görmüş olabilir mi? Ama midesi zarar görse dehidrasyon kansızlık olur mu? Dışarı çıkmış olması enfeksiyonu düşündürüyor bana. Partisinden ısırdı büyük ihtimal bi kedi. Hatta kuduz ihtimalini bile düşündüm, dün parmağımı ısırdı çünkü etini kopardı bayağı ama karnı acıktığı için yaptı. Kuduzsa günlerdir beni tırmalıyor ilaç verirken, heralde ölürdüm şimdiye. Aklım çok karışık.

aslihan_e

Aslında serum bile olmaz bu kediye, ben zor tutuyorum bir merhem sürecekken, vücudum komple yara bere, saçlarımı yoldu kafa derimi bile tırmaladı sürdürmemek için. Direk kafama çıkmaya çalışıyor. Ama normalde çok tatlıdır, usludur benim oğlum, o yüzden adı bile Odi Bebek. Kötü bir kedi sanmayın sakın. Şuan düşününce serum da taktıramam her türlü.

aslihan_e

Az az yiyor ama geri çıkarıyor ve sürekli su içmek istiyor. Bu beni korkutuyor. Ben daha önce kedilerim için burdaki veterinerleri aradım ama yardımcı olmuyorlar. Yarası bayağı iyileşti, antibiyotik de veriyordum zaten o yüzden yara enfeksiyonu kaynaklı değil bence ama emin olamam tabi ki.

aslihan_e

Merhemi yoğun şekilde yalamış sargıyı açıp, tekrar sürdüğümde ertesi gün tekrar açmış yalamış. Merhem sürmeyim dedim bu sefer patisindeki iltihap çoğaldı, patisi şişti iki katına çıktı sonra içerden tedavi edilsin diye antibiyotik verdim. Boyunluk durduracak bir kedi de değil. Yememesi gereken ilaçları yerse akut böbrek yetmezliği gelişebiliyormuş. Acaba aranızda yaşayan var mı? Araştırdığımda kusma ve su içme isteğinde artış görülüyor yazıyor. Bir de hafif baş sallama oluyormuş. Bu sabah çok hafif başını salllıyordu ama ben burnu tıkalı onu açmaya çalışıyor diye düşündüm. Acaba o yüzden mi? Araştırıp duruyorum elimden bir şey gelmiyor. Şimdi haftasonu girdi, ben daha önce barınak veterineriyle iletişime geçmiştim ama haftasonu çalışmıyoruz demişti. Demek ki haftasonu acile gelen kediler ilgisizlikten ölüyor. Kedi halsiz şuan zaten, yatıyor, iyi haber şu ki saatlerdir kusma olmadı, yemek istiyor ama önüne ne koysam ya hiç yemiyor ya tadına bakıp bırakıyor ya da çok az yiyor sonra kusuyor. Suyuna demir şurubu karıştırdım çünkü kulakları çok soğuk. Yoğun kansızlık olmalı. Ara ara ondan içiriyorum. Zaten zayıfladı, kaç gündür eridi yavrum. Kürek kemiklerine dokununca bitişik gibi çok zayıf elinize geliyor. Ben çocuğumu barınağa götüremem. Orası eğer kediyi veriyorsanız sakın aramayın diyor. Bildiğiniz kedi ölünce bizi suçlamayın demek istiyorlar. Hem oğlum başka insan görse bile durmaz ki, çırpınır, ancak bayıltmaları gerek.

aslihan_e

Yabancı cisim yuttuğunu sanmıyorum, hiç öyle bulduğunu ağzına atan bir kedi değil, zaten dişlerinde çürüklük var mamayı bile daha yeni yeni güzel yemeye başlamıştı, öncesinde ağız enfeksiyonu yüzünden zor günler geçirmiştik. Yiyecek beğenmez, et bile yemez. Önüne büyük parça bir şeyler koysanız yiyemem der, dişleri ağrır.

aslihan_e

Bir de kumunu yemek istiyor o yüzden demir şurubu verdim

aslihan_e

Evet aynen, az önce böbrek yetmezliği konularını okuyunca çok kötü oldum kalbimde çarpıntı oldu ama bir şey öğrendim böbreğinde sorun varsa düşük protein diyeti yaptırmam gerekliymiş. Onu da nasıl yedirecem bilmiyorum. Kendi istemezse parçalar beni. Sadece su içmek istediği için belki çorba verirsem içer ancak.

gaiakedi

Merhaba sizi ve çaresizliğinizi çok iyi anlıyorum.
Adana Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Bakımevi Merkezi internette yazdığına göre 1 adet gezici ameliyathane ilçelere destek amaçlı hizmet veriyor diyor.
arayarak bir bilgi alın isterseniz.

https://www.adana.bel.tr/tr/haber/buyuksehir--sokak-canlilariyla-ilgili-hizmeti-ve-destegi-artirarak-surduruyor-

aslihan_e

Merhaba, ben onlara da ulaştım önceki kedilerim hastayken, orda da yazdığı gibi onlar biz sadece kısırlaştırma yapıyoruz dediler. O yazıda aşı yapılıyor yazmışlar ama ben aşıyı da sormuştum aşı yapmıyoruz demişlerdi. Arasam barınaktan gelir kediyi alırlar eminim, bir kez felçli kedi için aramak zorunda kaldık gelmediler şikayet ettik diye geldiler sonra ama götürüp atıyorlar. Oraya gidip de iyileşen kedi görmedim. Komşularımız da gönderdi birkaç kedi hep öldü dediler.

aslihan_e

Buradaki arkadaşlar dua edin ne olur günlerdir sürekli kusan kedim maşallah sadece sabah kustu. Multivitamin ve demir şurubu vermem etkili oldu diye düşünüyorum bir de dualar. İnternette tesadüf böbrek rahatsızlığında ilk önce demir takviyesi yapılmalı ve protein diyeti yapılmalı, multivitamin verilmeli yazıyordu. Sabah mamayı kusmuştu bir daha mama vermedim. Belki mamadaki yüksek protein daha da kötüleştiriyordu bilmiyorum. Bir süre protein diyeti yaptıracağım ama çok zayıfladı. İnşallah kötü bir virüs değildir. Bir de kedim antibiyotik yutturmaya çalışırken üzerime kaçırmıştı çişini. O da böbrek yetmezliği belirtisiymiş. Ben bazılarının kedisi sinirlenince sahibinin üstüne yapıyor diye duymuştum ona bağlamıştım. Kum yeme de yine belirtilerde var. Hiçbir bilgim de yok bu konuda, iyileşir mi geçer mi, gerçekten sorun böbrekte mi ama belirtileri çok uyuyor ve ilaç yalama olayı yüzünden oluşması da uyuyor. Böbrek için idrar testi ücretleri ne acaba onu öğreneceğim. Katı gıda yemek istemiyor şuan ama sulu ne varsa içiyor. Zaten kuru mama önermiyorlarmış. Vitaminden nefret eden kedi bol vitaminli suyu bile içmeye razı oldu, aynı şekilde bol demirli suyu da. Anemi için en az 0.125 g ile 1,5 g arası demir almalıymış. Bana çok fazla geldi ama yine de kulak ısısı buzdan soğuğa döndü sanki. İnşallah tekrar kusmaz, kusması çok geriye götürüyor.

Anonymus985465

Ateşi olduğu için kusuyor olabilir mi?
Ateşini ölçtünüz mü?
Patilerinin altı sıcak mı?
Antibiyotik vermeden önce mide koruyucu verilmeli.
Antepsin şurup şeklinde. Beşeri bir ilaç. Kullanabilirsiniz. Probiyotik, yoğurt tavsiye ederim.
Acil şifalar diliyorum. Yoğun bir şekilde ve sürekli safra/mide sıvısı kustuktan sonra vefat eden yavru kedim sürekli su kanına gidiyor, ancak içmeden su kabına bakıyordu. Veteriner kusan kefiye du verilmez demişti. Ancak yaşadığım çok acı tecrübeden sonra farklı düşünüyorum. Yavrucak ihtiyacı olanı biliyormuş. Ancak içemiyormuş. Su hayattır. Şimdiki aklımla azar azar şırıngayla istediği suyu içirirdim.
Haşlanmış tavuk göğsünü blenderde öğütüp tavuk suyuyla beraber çay kafşığı ile yedirmeye çalışın.
Yıllar önce Adana'da çok aktif bir dernek başkanı olduğunu hatırlıyorum. Bilgilerine ulaşabilirsem yazarım. Orda Veyerinerlik Fakültesi ile irtibata geçtiniz mi?
Acil şifalar

Anonymus985465

Sayın Nesrin Çıtırık
Facebook sayfası vardı.

Anonymus985465

Adana Hayvanların Yaşam Hakları Federasyonu Başkanı
Sayın Nesrin Çıtırık
Size yardımcı olacağına inanıyorum