Kedim Ölecek

aslihan_e

Sokaktan sahiplendiğim kedilerime bakıyorum, geçen aylarda karma aşı yaptırmak istedim ama sahte aşılar yüzünden piyasada aşı bulamadım. Sonra ailem kedilerimi istemediği için tartıştık, burda anlatamayacağım şekilde babam kedilerimi de beni de kovmaya kalkıştı. Kedilerimden biri birkaç saat dışarda kaldı. Ayağında yara ile döndü. Yaraya merhem sürdüm bayağı iyileşmeye başlamıştı ama şuan kedim hasta, işsiz olduğum için maddi durumum yok veterinere götürüp serum taktıramıyorum. Antibiyotik verdim birkaç gün bir fayda sağlamadı. Sanki midesini daha da kötü yaptı. Ne yerse geri çıkarıyor. Belediyeye versem, o yabani bir çocuk benden başka kimseye tutulmaz, orda mahvolacak hem de bakmayıp bir kenara attıklarını düşünüyorum. Adana'dayım burda hiç yardım kuruluşu desteği göremedim yıllardır. Zaten hangi kediye yetecekler. Psikolojik olarak çöküntü içindeyim, hep tekrar böyle bir hastalığın gelip çocuğumun birinin daha ölmesinden korkuyordum sonunda başıma geldi. Aileme anlatmaya çalıştım dışarı çıkarlarsa hastalık kaparlar diğer kedilerim gibi ölürler dedim ama ölürse ölsün gözüyle baktılar hep. Buraya içimi dökmek istedim, mahvolmuş durumdayım. Burda bazıları soru sorduğunda elimden geldiğince yardım etmeye çalışıyorum çünkü kimse benim gibi kedisi hasta olup üzülsün istemiyorum. Çocuğum şimdilik çok kötü durumda değil gibi ama kulakları buz gibi, sürekli su içmek istiyor, ishali gözlemleyemedim çünkü kustuğu için besin alamıyor bu yüzden tuvalete çıkmıyor. Ateşi var, koltuk altları çok sıcak. Ben biliyorum birkaç gün içinde çok kötüye gideceğini belki de fip oldu hiç bilmiyorum belki gençlik hastalığı. Suyuna vitamin döktüm. Napacağımı bilmiyorum, elimden hiçbir şey gelmiyor.

52 CEVAP

teddybal

Elinize sağlık @hamlet, İnstagram'ı da varmış, hem face hem insta'dan yazılabilir, umarım dönüş yaparlar..
https://www.instagram.com/nesrincitirik/

Anonymus985465

teddybal
Siz de sağolun. Umarım bir faydası olur.

gaiakedi

Baygın şekilde uyuması kalkmaması acil müdahale edilmesi gereken bir durum gerçekten. Muhtemelen çok ateşi var... Hepsi geçsin bitsin, yavrular sağlığına kavuşsun nolur 💗

gece18

Açar açmaz dayanamadım. Bakışları beni benden aldı. Çok halsiz açamıyor gözünü belliki. Umarım düne göre çok iyidir ve hemen toparlar.

simbakedi

benim de bir fikrim olmadigi icin yazmadim ama cok gecmis olsun, umarim yakinda iyilesir❤️

aslihan_e

@Renklipati çok teşekkürler ama ben götürürsem ayağındaki enfeksiyon için düşünülürse antibiyotik yaparlar ama kedim antibiyotik aldıktan çok daha kötüye gitmeye başladı. Şuan tam tespit etmeden bakarak yanlış bir işlem yapmalarından korkuyorum. Ben hem merhemi yalaması üzerine antibiyotik alması yüzünden karaciğeri ve böbreği zarar gördü diye düşündüm eğer ki viral enfeksiyon değilse. Bilmiyorum ayağındaki enfeksiyondan dolayı anemi gelişir mi ama böbrek yetmezliğinde anemi ve kusma oluşuyormuş bir de üzerime çişini kaçırması yine böbrekleri düşündürdü bana. Tabi ben bilemem bir ihtimal sadece. Veteriner de test yapmadan sadece muayene ile bilemeyecek, evet ayağında enfeksiyon vardı ama o açıldı itihabı aktı günler önce. Sadece ayağına bakarsa test yapmadan bu onları yanıltabilir. Ayrıca viral enfeksiyon testi yapsa korona pozitif çıkacak zaten. Benimkilerin hepsi korona taşıyıcısı, sokaktan gelmeler, anneleri koronadan ölecekti neredeyse. Gençlik de çıksa yine antibiyotik yapıyorlar. Bir de serum yaparlar ama zaten multivitamin ve demirli su içiyor bol bol. Bir de zaten antibiyotik de kullandı. Ben götürürsem hem kan testleri hem idrar testi yapmaları gerekli diye düşünüyorum. Muayene ile olacak bir şey olduğunu düşünmüyorum

Anonymus985465

Ayrıca kediye verilen her antibiyotik karaciğerine/böbreğine zarar veriyor.
Viral hastalıklarda zaten antibiyotiğin bir faydası yok. Kedinizin karaciğer sorunu olabilir. En doğru çözüm yeri uzman bir veteriner hekim.

Anonymus985465

Ayrıca kediye verilen her antibiyotik karaciğerine/böbreğine zarar veriyor.
Viral hastalıklarda zaten antibiyotiğin bir faydası yok. Kedinizin karaciğer sorunu olabilir. En doğru çözüm yeri uzman bir veteriner hekim.

Çok geçmiş olsun çok zor durum elimden geleni yapmak isterim ama elimden dua etmekten başka bişi gelmiyo aynısını ben yaşasam vnapardim diye düşündüğümde çıkmaza giriyorum gerçekten hayvan sever biri varsa çevrenizde ondan yardım talep etmelisiniz umarım minik patili iyilesir

huqi

Çok geçmiş olsun, biraz daha iyi olmasına sevindim. Umarım çok ciddi bir şeyi yoktur ve bir an önce toparlanır😔🙏

gaiakedi

Merhaba nasıl oldu kediniz

aslihan_e

@Gaiakedi Yoruma yazdım ama yorumların içinde karışık görünmüyor. Kedim bugün çok daha iyi ama maalesef akşam tekrar istifra etti. . Biraz kendi mamasından biraz da tavuk ciğeri vermiştim, sonradan araştırınca öğrendim ki böbrek rahatsızlığı yaşayan kedilere yüksek protein içerdiği için zararlıymış, onu yiyene kadar sorun yoktu. Kendi mamasından da vermemeliydim aslında yaramadığını biliyordum ama sanki iyileşiyor diye sorun olmayacak gibi geldi. Bir de ben görmeden diğer kedilerimin sade suyundan içmiş o da belki bulandırdı midesini. Rehidratasyon suyunu içince sorun olmuyordu. Sonra da yine kum yemeye kalkıştı. Böbrek yetmezliği yaşayan kediler için olan yaş mamadan almaya çalışacağım. Bilmiyorum sorun belki de başka bir şey ama test yaptıramadım. Ama bugün çok iyiydi akşama kadar, gözle görülür değişme vardı.

aslihan_e

@Hamlet Ateşini ölçmedim kediye uygun ateş ölçerimiz yok ama koltuk altları sıcaktı bayağı ordan ateşi varmış gibi geldi bana. Bizimki safra ya da mide sıvısı çıkarmıyor direk yediğini sindirilmemiş olarak çıkarıyor. Aslında ben istifra ediyor diye suyu kontrollü verdiğimi sanıyordum ama annem paspas kovasına su koymuş meğer arada balkona çıkınca ordan içiyormuş. Allah'tan sadece su varmış içinde. Kustuğu için su kısıtlaması yaptım önce, su veremiyordum kaçamak içmesi dışında ama kusması kesilince şimdi sürekli vitaminli demirli suyundan ılıştırıp içiriyorum. Biraz da haşlanmış tavuk suyu içti. İnternette de probiyotik öneriliyor, ayran şeklinde verip içirmeyi deneyeceğim yoksa yoğurt yemez. Mide koruyucu önerisi için çok teşekkürler bu bilgi benim için önemli artık kedilerime kullanırım, Allah muhtaç etmez inşallah da. Ben de blenderden geçirip mama yapmayı düşünüyordum, kaşıktan falan yemez, sadece çok sulu yaparsam tanecikli olmazsa kaşıktan içebilir. Gerçi dün içtiği tavuk suyunu bile çıkarmıştı. Veterinerlik fakültesi ile iletişime geçmedim, zaten bizim fakülteler şehir dışında bir yerde, ormanın içinde, çok uzak evimize. Tamamen zıt konumdayız. Dohayko dernek başkanı vardı burda bir zamanlar iletişime geçmiştim hasta kedim için onlar da veteriner önerdiler ama evimize yine çok uzaktı. İki dolmuş değiştirmem gereken yerdeler, kedilerim mahvolur yolda bağırmaktan. O kadar uzağa götüremem, götürsem bile indirim yapsalar ne kadar yapacaklar ki, yapıyorlar ama çok az.