Linç Etmeyin ?

CalicoMinos

Linç edecekseniz benim sorularıma görüş yazmayın her zaman linç iyiyorum herkesin derdi şeyi kendine kalsın.

Kedim 2 ay kızgınlıkltan çıkamadı annem 1 ay Dedin oldu 4 ay bu ne dedi her yere çiş yapıyor sadece benim odama yaptı yorgana işedi annem kesinlikle ben bu yaz evde istemiyorum evden gönder dedi benim evim kokacak istemiyorum dedi kediyi.

34 CEVAP

CalicoMinos

Ailem günah olduğunu düşünüyor ve kedi bakıyorsun kısırlaştırma yapamıyor musun, diyeceksin evet öyle

Pikapru

Herkes gerekli şeyleri demiş ama bir kez de ben söylemek istiyorum. Kısırlaştırmak günah ama size bağlı, sizi annesi olarak gören ve seven kedinizi bir başkasına vermek günah değil mi? Yetişkin kediyi sahiplendirmek zor, yavrulara bile doğru dürüst yuva bulamıyoruz. Sahiplendirirken çok titiz davranmama rağmen terk edenler oldu. Hadi çok güzel bir yuva buldunuz diyelim. Siz bu yavrunuzu sevmiyor musunuz? İkiniz de başta olumsuz etkileneceksiniz. Ayrıca günah olduğunu düşünmüyorum günah olsa bile onların yararına olduğu için umrumda da değil açıkçası yine devam ederim buna neyse hadi günah olsun bu arada hangimiz hiç günah işlemiyoruz ki herkes sütten çıkmış ak kaşık mı ailenizin karşısına çıkıp ben bunun sorumluluğunu alacağım ve kısırlaştıracağım benim yavrum benim kararım demeniz gerekiyor. Çözümü basit evet her yere işeme durumu zorlu bir süreç size o konuda hak veriyorum ama çözümü olan da bir şey. Buradaki herkes sizin kedinizden, kedinizin sizden ayrılmaması gerektiğini düşündüğü için söyleniyor emin olun. Kimsenin linç etmek istediğini sanmıyorum sadece aynı durumu kendi çocuklarımız için düşünüyoruz. Bence oturup düşünün bu konuyu kimse sizin ve çocuğunuzun kötülüğünü istemiyor aksine birlikte yaşamaya devam etmenizi istiyoruz çünkü çözümü olan bir durum

Aysenuraslan2

Kesinlikle arkadaşlara katılıyorum. Kısırlaştırmak günahta eve adapte olmuş kediyi sokağa bırakmak günah değil mi???
Bu canlılar kimsenin oyuncağı değil. Ev kedisi konforu için kısırlaştırılır . Sağlığı için kısırlaştırılır. Keza sokak kedilerini de düzenli kısırlaştırmaya çalışıyorum. Doğumda ölecek yavruları, kendine bakamazken bebeklerine bakmak zorunda olan anne kediyi kurtardığım için günaha mı giriyorum yani???
Lütfen kedinizi bilinçli bir aileye sahiplendirin. İnanın sokağa bırakırsanız daha da büyük bir vebale gireceğiniz kesin.

Gizem8822

O hayvanı sokağa atmak günah değil mi peki?

cat_expert

Günah olduğunu düşünüyorlarsa işemeye sıçmaya devam, kedinin doğal hareketlerinden şikayet ediyorlarsa onlar da günah işlemiş oluyorlar.

kediyi sahiplendirin en iyisi bu zihniyetle yaşamasın.

Ceylin_ispartali çok tatlısın! gözlerimden kalp çıkartarak okudum yazdıklarını. cesaretin ve fedakarlığın övülesi kaybetme bunu. yaşına göre sorumluluk bilincin çok güzel, maalesef kazık kadar dediklerimiz bir hayvanın ömürlük sorumluluk olduğundan bir haber. sana ve pisipisine mutlu ve sağlıklı ömürler dilerim

beyzathemoc1

O balkondaki fotoğrafını görünce içim titredi ben olacağı söyleyeyim bu hayvan kızgınlık yüzünden atlayacak ya felç kalacak ya da ölecek siz de burada yardım dileneceksiniz

beyzathemoc1

Merve bilgisiz olduğun çok belli kısırlaşmayıp çiftleşmeyen kedilerde rahim enfeksiyonu meme tümörü (ölümcül ve sinsi bunlar) çok sık görülür çiftleştirsen de viral hastalıklar tavan yavru sahiplendirme çok zor stres o bu şu bilmemek değil öğrenmemek ayıp insanları yanlış bilgilerle yönlendirmeyin lütfen

cat_expert

merve yaşın küçük belli ki olaylara dümdüz bakıyorsun.

Neymiş insanlar da doğum yaparken ölebilirmiş, insanlar bir köşede kutunun içinde kendi kendine mi doğum yapıyor? Doktor kontrolünde hastane ortamında normal doğum veya normal doğum imkanı yoksa ameliyathane'de cerrahi işlem ile doğum yapıyorlar. Doğan bebek hemen yenidoğan yoğun bakıma alınıyor müdahale ediliyor.

Kediler ise ancak sahipli kediyse ve doğum sırasında ciddi bir sorun olursa veteriner klinliğine götürülüyor o arada ölür mü kalır mı muamma, sokak kedileri zaten kaderine terk ediliyor doğarsa doğar doğmazsa ölür kimsenin umrunda olmaz.

Kıyaslamaların biraz daha tutarlı olursa iyi olur. Bir fikri körü körüne savunmak iyi bir şey değildir.

edmrcglu

kediyi kısırlaştırmayacak olan eve almasın sokakta beslesin. hayvanı eve alıp alıştırıp dışarıya çiftleşsin diye salıp sonra ağlıyorsunuz kedime araba çarptı kedim virüs kaptı cart curt tek üzüldüğüm şey o hayvan. günahmış siz kimsiniz de bu günah şu günah diye kendi kendinize çıkarım da bulunuyorsunuz. bir din kitabı da siz çıkarın ne günah ne değil öğrenmiş oluruz 🤡

Nadenge

Kedileri sokakta besledikçe üreyen yavruların yaşama şansı daha da artıyor. Doğan kediler yaşadıkça popülasyon artıyor, popülasyon arttıkça komşuların rahatsızlığı da artıyor. Hayvanın doğasını bozmak istemeyen ve komşularının baskılarından da illallah eden "hayvanseverler" hayvanları kısırlaştırmak yerine başka mahallelere, parklara ormanlara bırakmaya başlar. Doğasını bozmamıştır sonuçta... Calicominos arkadaşımızın yaşadığı süreci bilmeden konuşmayın. Ailesi kısırlaştırmaya olumlu yaklaşmadığı için geçen sene kedisi hamile kaldı. Aylarca yavrularına yuva aradı. Evde kedi sayısı arttığı için ailesi kedisini bırakması için baskı yaptı. Şu an kedisi yine kızgınlıkta ve çiftleşirse aynı şeyleri tekrar yaşayacak. Ama bu sefer ben o kedinin sokağa atılacağından eminim. Daha ne kadar sürdürülebilir ki bu durum zaten. Yılda iki kez çiftleşse ortalama 8 yavrusu olur ve arttıkça devam eder. Kimin buna gücü yetebilir ki. Tabi hayvanınız cins bir kedi değilse... Bu hayvanlar insanlarla birlikte aynı ortamlarda yaşayan canlılar. Bunların nüfus kontrolü elbette sağlanmalı. Kısırlaştırmaya karşı olan her kimse lütfen sokak hayvanı beslemesin. Kimse bu kısır döngünüzün ceremesini çekmek istemez. İnsanlar da hayvanlar da...

beyzathemoc1

Merve hanım er geç hastalık çıkar 7 yaşında bile hastalanan var bilemden yorum yapmayın

Pikapru

Ya ben gerçekten anlayamıyorum. İnsanlar nasıl bu kadar bilgisiz olup bu kadar öz güvenle dediklerinin doğruluğuna inanabilir. Birincisi bir arkadaş gayet güzel açıklamış günah kavramını. Günah diye bir şey yoktur günah dediğimiz kişinin kendi vicdanıdır. Kaldı ki ben müslüman değilim müslüman olsam da sizin dayattığınız günah kavramına uymak ya da onu benimsemek zorunda da değilim. Herkes kendi inançlarıyla ilgilensin. İkincisi çözüm dediğiniz şey daha fazla hayvanın hayata göz açıp sefil bir hayat sürmesinden başka bir şey değil. Bu sorunun sahibi zaten bir kedinin kızgın dönemiyle bile başa çıkamıyorken 4-5 kedininkine nasıl çıkacak? Bir de arada çiftleştirin demişsiniz. Ne olacak o yavrular? Güvenilir insanlara sahiplendirmenin zorluğunu hiç tatmamışsınız anlaşılan. Her çiftleştirilip de dünyaya gelen yavrular sokaktaki hayvanların hakkına girmek demektir. Basit bir mantık bunu vicdanı olan her hayvansever bilir ki bas bas bağırıyoruz bu yüzden KISIRLAŞTIRMAK YAŞATIR diye. Üçüncüsü üremek bir ihtiyaç değildir. Evet içgüdüsel olarak canlıların ortak özelliği bla bla. Ama ihtiyaç değil. İhtiyaç olsa elzem olsa bunsuz yaşayamamaları gerekir. Aksine doğalarını bozduğumuz bu hayvanları kısırlaştırırsak daha ferah bir yaşama imkanı sağlamış oluruz. Sokaktaki hayvanı kısırlaştırırsan araba altlarında ezilen, insanlar tarafından şiddete, tecavüze uğrayan hatta öldürülen, hastalıktan, açlıktan, soğuktan ölen daha az hayvan olur. Kısır hayvan sadece kendisiyle ilgilenir bu iğrenç dünyada. Ekstra çocukları için kendisini yormaz. Soğuktan kaybettiği yavrusunun başında ağlamaz. Ya bir açın şu hayvanseverlere, gönüllülere nasıl işler yapıyorlar neden yapıyorlar sorgulayın lütfen. O iğrenç barınakların hâlini görüp kısırlaştırma karşıtı nasıl olabilir içinde hayvan sevgisini taşıyan bir insan aklım almıyor. Umarım fikriniz değişir ne diyeyim biz açıklamaktan yorulduk ama bir kişinin bile fikrini değiştirebilsek kârdır bize

Warriorsans

Benim ailem de kısırlaştırmanın günah olduğuna inanıyor. Abim olmaz hayatta kısırlaştıramazsın izin vermem dedi. Ben kedimin iyiliği için bir şey yapıyorum ne hadlerine onlara karışmak? Aldım götürdüm kısırlaştırdım her şey çok güzel geçti. Kimsenin lafını dinlemek zorunda değilsin.