Gelen Zamlar

Raubeyaz

En kötü mamalar bile 300 den aşağı yok, gerçekten cepler yandı.
Reflex çok iyi bir mama değil eskiden 190 tl civarı aldığımız mama şimdi 600 küsür olmuş, proplan alsaydım keşke değseydi.
2 tane 15 kg reflex mama, 3 tane vancat kedi kumu 15 kg, 10 tane proline konserve yaş mama toplam 1820 tl tuttu.
Stok yapıp günaha girmek istemiyorum ama kedi mamaları köpek mamalarıyla yarışıyor.
5 tl olan büyük konserve mama 18 tl olur mu? Hemde 1 yıl içinde. Hayvanlar maaş mı alıyor?
Onların mamasına bile göz koyup zam yaptılar.
Gerçekten biri dur demeli. Resmen petshop dan veresiye mama aldık, şükür maaşa kadar bekliyorlar. Esnaflara da bir şey diyemiyorum, onlarda ekmek parası ile yarışıyor malum 5 tl ye ekmek yiyoruz.
Artık biri çıkıp düzeltmeli her şeyi.
2023 de insanlar gözünü açar umarım.

28 CEVAP

Warriorsans

Gerçekten çok zor bir durumdayız, geçen luis marka 5 tl ye köpek 7,5 tl ye kedi yaş mamaları düşünce 40 konserve alıp stokladım birkaç ay yeter diye düşündüm. Resmen hemen bitti o kadar çok kedi köpek geliyor ki eskisi gibi de değil kimse beslemiyor biz besliyoruz diye diğer mahallelerden geliyorlar yetemiyorum çok üzülüyorum.

KravatliKedi

Bununla ilgili bir Twitter etkinliği planlayabiliriz hayvansever dernekleri öncülük etmeli bu duruma gerçekten artık zorlaniyor insanlar

deniznergis

artık sokak canları için kimse mama alıp vermiyor ama insanlarda haklı kdv oranı %18 çok yüksek kdv oranı düşse yinede fiyatların düşecegine inanmıyorum .herşey lüks oldu .kuru mamalara martılarda dadandı artık kedi besliyorum sokakta arkamı dönüyorum martılar istila etmiş mamaları en son birkaç martıyı çevirme yapıcam patili dostlarıma

Palyaco

Cok talep var bende ayda 30 kg alıyorum 15kg luk 2 paket ve ekstra kedime 2kg alıyorum aylık baya bütçeyi sarsiyor

NorthNight

Bir kedi bir çocuk bir mutfak masrafı bir ev ihtiyacı derken en son ne zaman kendime bir şey aldım hatırlamıyorum. Keyfi hiç harcamam yok, onu yapmamak bile artık fayda etmiyor. Yine yetmiyor yani. Bi kedi bir çocuk ve mutfak masrafına kalsa mevcut asgari ücreti geçiyor.
Eskiden çalışan geliri olan hiç değilse kendi yağında kavrulurdu, şimdi anca eriyoruz. Siyasilerinde bir şey değiştireceğine inanmıyorum. Hepsi milleti uyutup günü kendi çıkarlarına kapatma derdinde.

byzkpln

Ne kadar ses duyursak boş.. Umurlarında olsa azıcık vicdanları olsa şu dilsiz hayvancağızları koruma kanunlarını devreye sokarlardı. Canlarını düşünmedikleri gibi aç tok olduklarıda umurlarında değil…!

kedibabasi66

Sebep olanlar ya sırtımızdan inecekler ya da sırtımızdan atacağız başka yolu yok.

merveyy98

Bence hepimiz bu konu hakkında CİMER'e yazsak muhakkak bir sonuç çıkar diye düşünüyorum. Çünkü ciddi anlamda bi artış söz konusu. Hadi mama fiyatlarını göz ardı etsek veteriner masraflarını ne yapıcaz?
230 tl olan aşı fiyatı bir anda 350tl nasıl olabilir aklım almıyor. Kısırlaştırma işleminin ücretini sordum geçen hafta 900tl dediler +200tl de tahlil oluyormuş. Oğlum şu an ameliyat için küçük ama vakti geldiğinde YENİ FİYATLARLA nasıl yaptırırım kara kara onu düşünüyorum.
Ben kesinlikle CİMER'e yazıcam. Ama ne kadar kalabalık olursak o kadar hızlı dönüş alırız diye düşünüyorum. Sağlıklı günler..

Deniz1741

Maaşımın büyük bir kısmı kendi kedim ve sokakta beslediğim kedilere gidiyor. Gerçekten zamlar aldı başını, her mama almaya gidişimde daha fazla para ödüyorum ve gerçekten insanların umrunda değil çoğu yerde besleme bile yapılmıyor, her geçen gün de kedi köpek popülasyonu artıyor. Umarım fiyatlara bir düzenleme gelir.

Raubeyaz

Bu kadar isyan eden insanlar varken çok şey başarırız.
Keşke telefonu alıp boş boş video çekenler takipçilerine duyurup bir plan yapsalar. Hadi bizim yediklerimizi geçtik hayvanların yediklerine göz koymayıp fiyatları eski hallerine getirseler.
Gerçekten mamaya para yetişmiyor ama sokakta kedi görünce dayanamayıp veriyorum sürekli kendi kedimin maması bitiyor. Aşılara bile götüremiyorum. En son 3 ay önce iç dış parazit oldu, veteriner fiyatlarını söylemiyorum bile.
Kedilerini en pahalı mamayla besleyenler bile artık adını bilmediği mamadan almak zorunda kalıyor. Allah kirada yaşayanlara kolaylık versin. Tek temennim bizi bu hâle getirenler huzur bulamasın.

Ben artık kendime çok birşey almıyorum maalesef. Ev masrafı +Ramses+ sokakta beslediğim ve bağış yaptığım yerler derken maaşım eriyor. En iyisini almaya çalışıyorum sokaktakiler de iyi yesin karınları doysun istiyorum ama bakıyorum ay sonu maaş bitmiş eksiye düşmüşüm. En son taksit yaptırdım Ağustos maaşına kadar. Son taksidi o zaman ödeyeceğim

Raubeyaz

Elimden geldiğince bu konu hakkında uğraşacağım. Artık sesimiz duyulsun da haberler de konuşulsun.
İnsanlar gelen zamlara eyvallah demesin.

Superisi814

Net söylüyorum tası tarağı toplayıp bu canları sevmekten istifa edesim var ama onu da beceremiyorum.
Changr.org da imza kampanyaları düzenlendi, imzaladık.Cimere yazdık.Yok bir değişiklik, olmadı.
Yahu kasaplar çöpe aticaklari parçaları bile satıyor ,son bir kaç yıldır, hani toplum olarak vicdan sahibiydik?
Lafa gelince maşallah da eylemler nerede ? Bu fahiş zamlar yüzünden kaç kişi sahiplenirdim ama çok pahalıya geliyormuş dedi .Yuvalanamadi kaç can .
Allah aklımıza mukayyet olsun..

merveyy98

Bence hepimiz bu konu hakkında CİMER'e yazsak muhakkak bir sonuç çıkar diye düşünüyorum. Çünkü ciddi anlamda bi artış söz konusu. Hadi mama fiyatlarını göz ardı etsek veteriner masraflarını ne yapıcaz?
230 tl olan aşı fiyatı bir anda 350tl nasıl olabilir aklım almıyor. Kısırlaştırma işleminin ücretini sordum geçen hafta 900tl dediler +200tl de tahlil oluyormuş. Oğlum şu an ameliyat için küçük ama vakti geldiğinde YENİ FİYATLARLA nasıl yaptırırım kara kara onu düşünüyorum.
Ben kesinlikle CİMER'e yazıcam. Ama ne kadar kalabalık olursak o kadar hızlı dönüş alırız diye düşünüyorum. Sağlıklı günler..

Anonymus683514

bir ara kdv'nin yüzde 0'a ya da 1'e çekilmesi kampanyası vardı bir şey çıkmadı. Mamaların çoğu ithal ya da yabancı firma maması, onlar da kurla doğrudan artıyor. Yerli üretim olanların da maliyetleri artıyor ya da eşdeğer mamayla aynı paraya satmak istiyorlar.

Bugün ekmek aldım 4 TL, 1 yıl olmadan yüzde yüz zamlandı beyaz, somun ekmek. geçmişte almazdım ben şimdi alıyorum :)

Sorun bence tek kedi maması değil memlekette her şey çok pahalı