Kaşıntı, Yalanma, Yaralar Ve Beyaz Kedi Sorunsalı

Mini2019

Tanısı konulmadı ama sanırım gıda alerjimiz var.
Sürekli kaşınma ve karın bölgesini sürekli yalama hali var. Tüm mamaları denedim. Bir tek zd kaşıntıyı azaltıyor. Ama o da ishal yapıyor.

Kortizonla kesiliyor fakat o da bağışıklık ve böbrekleri baskılıyormuş.

Alerji testi yaptıracağım önümüzdeki ay.

Mantar sorunumuz da var ama şu an mantar değil.

Sizin kedinizde de kaşıntı/alerji sorunu varsa nasıl başa çıkıyorsunuz?

27 CEVAP

Mini2019

Bu arada aklınızda olsun, kortizon olmayan ama kortizon gibi çalışan bir ilaç önerdi vet. Apoquel. Veterinerinize sorun isterseniz

huqi

Mini2019
Ayrıca kediniz ibd ise dediğiniz gibi kaşıntılar buna da bağlı olabilir. Burdan iki kişi başlık açmıştı kedisinde kaşıntı ve yara varmış ve hekimi gastro mama önermiş bana saçma gelmişti çünkü ibd hastalığını bilmiyordum araştırınca mantıklı geldi yani gastro mama deneyebilirsiniz.

https://sosyal.petlebi.com/soru-cevap/162721-elimde-yeni-8-kilo-advance-gastro-mama

https://sosyal.petlebi.com/soru-cevap/162289-gastroentinal-mama-yemiyor

Şu başlıklara bakabilirsiniz.

Mini2019

@huqi
Rc aldım. Onu da çok sevmedi. Henüz geçiş sürecindeyiz ama bizde kusma olmadı.
Her kedi farklı reaksiyon gösterebiliyor.

Bizim de kusmalarımız hep oluyordu. Mamayı yer yemez kusma. Mide ilacı ve kortizonla çözdük ama veteriner takibiyle yaptık. 1,5 aydır kusma yok.

@huqi Kedinizin bir sosyal medya hesabı var mı?

huqi

Umarım sonradan da kusma yapmaz, benim iki kedimide kusturunca çöpe attım sokak kedilerine de veremedim onlarıda kusturur diye 850 tl vermiştim cidden çöp oldu...
Çok can sıkıcı bir hastalık aslında pek bir çözümü olmaması insanı sinir ediyor ve maalesef ülkemizde her şeyin ateş pahası olmasıda olan tedaviyi kısıtlıyor. 2 kg mama alıyoruz her ay 800 tl gidiyor...
Kedimin sosyal medya hesabı yok ama sokaktaki kedilerimi sahiplendirmek için hesap açmıştım @sokakkedleri34 kullanıcı adım

Mini2019

Kedimin midesi çok hassas. Umarım kusmaz. Bugün tam olarak rc’ye geçtik. Mama seçen bir kedi. Hiç sevmedi ama devam edeceğim mecburen.

Mini2019

@huqi
haklıymışsınız. royal canin anallergenic 9 gün sonunda bizde de kusma yaptı. zaten sürekli üstünü kapatmaya çalışıyordu, mamayı çok az yiyordu. 2 gündür de, gün içinde yediği mamayı kusuyor. veteriner firmayla görüşecek. umarım iade alırlar.

Mini2019

Merhaba hepinize,

ben allerji testi yaptırdım. sonuçlar çıktı..
sadece bunları yiyebilir;
tavuk, domuz, hindi, tavşan, geyik içerikli, yulaf pancar havuç patates maya yumurta fıstık.

bunların dışındaki hiçbir mamayı yiyemez. Yerse de alerji ve kaşıntı sorunu devam eder..

Ben şimdi mama bakıyorum ama bulamadım. içerikler hakkında bilgisi olan, mama tavsiye edebilecek olan varsa sevinirim.

Bu yazıyı başlık olarak da açacağım. Herkese teşekkürler

huqi

@Goksusu çok geçmiş olsun, umarım bir an önce yaraları geçer.

huqi

Sizin kediniz baya seçici galiba royal canin her kedi seviyor çünkü benim alerjik olmayan kedim seçici ama yemişti bu mamayı.

huqi

Royal canin bu mamayı üretimden kaldırmalı bence baya kötü bir mama keşke biz de iletişime geçseydik ama biz kedimizle alakalı sandık çünkü bu mamadan bir ay önce de bir anda kusmuştu, diğer kedime verince mamada problem olduğunu anladım.

Ozlemcakil

Nerede yaptirdiniz acaba??

Mini2019

İstanbul Kadıköy'de Sevcan veteriner kliniği'nde yaptırdım testi. vetlab'a gitti sonuç için. Bilmeden senelerce hep alerjik maddeleri yedirmişim kızıma.. Keşke daha önce yaptırsaydım.