Evcil Hayvanlarımıza Yapılan Olumsuz Eleştirilere Cevaplarınız Nelerdir?

pistan32

Tüy dökmüyormu?Tüyü zaralı değilmi?Bunu satsan para edermi?Ne işe yarıyor?Neden eve hapis ediyorsun?Gibi bilinçsizce sorulan sorulara cevaplarınız nelerdir?Ben iyi niyetle sorulan sorulara cevap verip elimden geldiğince insanları bilinçlendirmeye çalışıyorum.Ama hayatı sevgisizlik ve mutsuzluk üzerine kurulmuş insanlarla zaman kaybetmeden hemen hayatımdan def ediyorum.Sizde durumlar nasıl merak ettim.

31 CEVAP

Elifoo

Eger gercekten bilgilenmek icin soruyorlarsa sabirla cevapliyorum ama “aiyyy evde kedi mi oluur igreeenc ben korkariiim” diyenlere tepkim sadece “bak canim simdi telefonunu aciyorsun gir rehbere heh bul simdi benim adimi, sil onu, sil sil. Bidaha beni aramiyorsun karsima cikmiyorsun yoksa salarim Mico’yu uzerine. Zaten kizginliga girdi giricek, pelus oyuncak gibi atlayiverir uzerine. Hadi bakalim” oluyor. (Yasanmis bir diyalogtur hdhshsh..)

deniz_berkan

Evime misafir gelmiyor kedilerim var diye ... kapatırsan odaya geliriz diyorlar.. asla cevabını veriyorum hepsine gelen ailemi kabul etsinde gelsin diyorum..ailem ben eşim angel ve teo dur.:)biz böyle mutluyuz

titrekpasa

Benim üç yaşında oğlum bi buçuk yaşında bi TEKirim var beraber bile uyuyoruz duyduğumuz klasik laf çocuk kist olur aman saçı tüyü başka bildikleri bişey Yok halbuki onların saçından kılından daha temiz ve zararsız benim kedim

Zynpkck

Ben bizzat babam tarafında böyle söylemlere maruz kalıyorum naosam acaba bende babamımı silsem sizde kedinize bisey soylendiginde sanki size küfür ediliyomussunuz gibi hissediyomusunuz he yav he diyip geçiyorum ben defalarca bakın aile bireylerim onun tüyleri zararsız desemde anlamıyolar Allah kurtarsın onları ne diyim :D

aleyn

kediler nankör değil özgür ve karakterli varlıklardır sırf yemek verip bakıyoruz diye her dediğimizi yapacaklar diye bir şey yok. bi kediyle birlikte yaşamanın en güzel taraflarından biri bir şey yaptıgında bunu içgüdüsel olsun ya da olmasın isteyerek yaptıgını bilmek.

Elifoo

Su konuya bir aciklama getirelim; hayvanlarin tuyu kist yapmaz. Tuy uzerindeki mikrop bakteri ve parazitler kist yapar. Bundan da korunmanin cok basit bir yolu var ;ic dis parazit uygulamasini zamaninda ve duzenli olarak yaptirmak. O yuzden eger evinizde baktiginiz kedi ya da kopeginiz icin boyle bir sey diyen olursa direk bu aciklamayi yapabilirsiniz rahat rahat mincirip opebilirler veletleri.

Zynpkck

Ve ayrıca cokta sinir bozucu bi batıl inanc var kediler nankördür diye yok arkadaş desekte anlamazlar ama bakarlarki sadece bana gelip gırlıyo sesimi duyunca te evin diğer ucundan bana koşuyo o zaman anlarlar işte kedilerin bir minik huzur olduğunu

yasement

Ben kıskandıklarını düşünüyorum. Onlarda karşılıksız hayvan sevgisi ve merhamet olmadığı için neden böyleyim diye ağlıyorlar evlerinde bence.

dollfacepersian

Eve gelen misafirlerde aşırı bir tepki söz olmuyor.İleride vermeyecek misiniz, çok tüy dökmuyor mu nasıl öpüyorsun onu vs. şeklinde oluyor olduğunda. Oğlum genelde sevimliliği ile kedi fobisi olanları bile kendini sevdirmiş bir kedidir.
En büyük ve beni çileden çıkaran davranışları ise akrabalarım yaptı. Resmen tiksinti ile bakıyor, herhangi bir yerlerine tüyü gelince pislik bulaşmış gibi tiksinmis bir yüz ifadesi iyyy gibi sesler çıkararak temizleyip eşyalarına sürtünürse aynı şekilde tepki veriyorlardı. Bir akrabam evimde yemek yemeyip dışarıda yiyip öyle geliyordu. Benim kızdığımı bile bile oğlumu rahatsız edecek garip garip sesler çıkartıp sürekli oğlumu korkutmaları ayrı bir şeydi. Sürekli bana balık daha iyi,kedi pis, ölürsünüz,hasta olursunuz,dokunma vs. tarzı nutuklar çekmelerini var bir de tabi ki.
Bu davranışlarına kızarak, sevmeseniz de saygı duyun lütfen diye bağırarak ve oğlumu mümkün olduğunca onlardan uzak tutup sürekli gözetim altında tutarak tepki vermiştim.(Yaşları benden büyük olduğu için saygımı bozamadım maalesef)
Sonuç olarak kaldıkları süre boyunca hayatı bana zindan edip nefretimi kazanıp akrabalık ilişkilerini rezil bir seviyeye getirmeyi başardılar. Gerçekten yazarken sinirlendim, umarım ömrü boyunca bir daha bunu çekmek zorunda kalmam ve olabildiğince az görüşürüz

guineapigela

evet ne yazıkkı böyle insanlar var ama çok dinlememeye çalışıyorum hayvanlarım la ilgili kimse böyle seyler söyleyemez onları da ilgilendirmez bazı insanlar beslemediği için besleyen insanlara sataşıyor maalesef .... banada sizin dediğiniz gibi soruyorlar cevaplamaya çalışıyorum vehemen o ortamdan uzaklaşmaya çalışıyorum

catloverfat

Hayvanlari dogal ortamindan koparip eve hapsediyosun fitratini dogasini bozuyosun diyenler! Bu hayvanlarin fitratini kac yuzyil once bozan zaten insanoglu kopegi alip evine bekci koyununa bekci yapmislar kediyi eve giren fareleri öldursun diye cikarlari icin kullanmislar neresi bu hayvanlarin dogalari doga mi biraktik onlara her yer asfalt bina araba.. araba altinda ezilme tehlikesiyle ordan oraya kosturmak, yanindan gecince kist host diyen insanlarin arasinda yasamak zorundalar bu mu dogalari cöplerin icinde bi lokma bulmak icin poset parcalamak mi? (Evdeki diger kedimi sokakta yarali buldum ve bi hafta sonra kustugunda ambalaj cikti nasil bi yasam savasiysa poseti yemis hayvan) bu cok fitrat dusunen vatandaslar bir kere sokak hayvaninin basini oksadi mi bir kap yemek su birakti mi konusmasi kolay tabi ben disarda elimden bisey gelmeyen hayvanlar icin uzulurken gereksiz insanlarin bos yorumlarina cevap vermekten de yoruldum

eccakir

En sinir olduğum soru (özellikle çocuklu aileler) saldırıyor mu, tırmalıyor mu ? Kolumda görüyorlar çizikleri sanıyorlar ki saldırgan. Bilmiyorlar ki benim güzel kızım onlardan korkuyor, güvenmiyor. Bıktım saldırgan olmadığını, tırmalama huyunun olmadığını, kolumdaki çiziklerin gece ısırırken ben aniden çektiğim için olduğunu anlatmaktan. Bir de her gelişlerinde baştan aynı sorular. Kızım 7 aydır bizimle ilk defa birine hırladığını gördüm o da 1.5 yaşında bir çocuğa cocuk kızımın üstüne bağıra bağıra gümbür gümbür gidince korktu. Bebeğim çocuk görmedi ki hayatında bir baktı evde bir şey çığlık atıyor :)

kedilimadam

Sevgisiz insanlar için sadece üzülüyorum.Onlara kızmıyorum, çünkü böyle bir deneyimleri olmadığı için ezberden konuştuklarını düşünüyorum. Sevmek zorunda değiller elbette. Ama sevgisizlikleri benim hayatıma, benim aileme müdahale hakkını onlara vermemeli. Abuk subuk sorular ve tepkilerle karşılaşınca genelde gülümseyip "onlarla birlikte yaşasınız bakış açınız çok farklı olabilir" demekle yetiniyorum. Sonuçta her şey sevgi üstüne kuruluyor, hastalığı, kokusu, tüyü, kisti, maması, kakası vs...çok sevdiğinde gözünden bile sakınarak bakıyorsun, sevgiyle güzelleştiriyorsun.Ve ben bu minik dostlarla hayatı paylaşmanın insanlığıma da iyi geldiğine inanıyorum. Daha tahammüllü, daha sabırlı, daha güler yüzlü ve daha anlayışlı olmamı sağlıyorlar. Yani onlar da beni güzelleştiriyorlar. O yüzden gereksiz sorulara, bilinçsizce ezberden verilen tepkilere yalnızca gülümsüyorum ve fırsat olduğunda onları minik dostlarımla tanıştırıyorum. Tanıştıklarında da genellikle fikirleri değişmiş oluyor. Acaba biz de mi sahiplensek diye düşünmeye başlıyorlar ki bu şekilde fikrini değiştirip sahiplenmesine vesile olduğum dostlarım da oldu. Sevgi üstüne kurduğumuz bir ilişkiyi savunmak için öfkemize yenik düşmektense yine sevgiyle, tahammülle karşılık vermek çok daha etkili geliyor bana.

pistan32

@zynpkckAynen öyle teyzem evimize geldiği ilk gün "Kediler nankördür"!mantığındaydı.Şimdi kedimin ben evde olmadığım zaman heryerde beni aramasını,akşamları yanıma sokulup yatmasını,bana olan sadakatini gördükçe mest oluyor.Kedilere olan önyargısı bayağı azaldı.

Mariana

Sadece kedi değil evde bizimle yaşayan tüm hayvanlara karşı olumsuz bakan zaten benim evime gelmesin :) bu yaşına kadar ayy kedi koku yapar ay nankördür ay tüyü hastalık yapar diyen cahil zaten çevremde olmasın :) hayvanlardan korkanlara yada küçükken travma yaşamış insanlara saygım var o ayrı. Ama cahilce yorum yapanlara tahammülüm yok :)