Kısırlaştırılmış Kedi Maması Gerekli Mi?

Gul36

Selamlar,

7 aylık dişi kedim geçen hafta ilk kızgınlığını yaşadı. Önümüzdeki günlerde kısırlaştırma operasyonu geçirecek.

3 aydan beri Acana Grasslands ile besleniyor. Ayda iki kez Schesir aloe veralı yaş yavru kedi maması yiyor. Bazen de tavuk ya da balık veriyorum.

Uzun süredir Acana'nın fazla protein yüklemesi olduğunu düşünerek N&D'ye geçmek istiyordum ancak N&D mamaların protein oranının daha yüksek olduğunu gördüm.

Kısırlaştırıldıktan sonra N&D'nin şu ( https://www.*******.com.tr/catalog/product/view/id/12116/#mnm-tab-description ) mamasına geçsem mi yoksa Acana ile devam mı etsem? Kedim gayet hareketli ama operasyondan sonra ne olur bilemem.

59 CEVAP

Gul36

@sutunannesi , Ben de bu hareketli kedinin mayışık bir şey olup çıkacağına inanamıyorum şimdi. İnşallah hareketli olmaya devam eder. Evin içinde bir koşturmaca olması hepimize iyi geliyor. :D

Veterinerimiz kilosunun, görünüşünün gayet iyi olduğunu söyledi. Hatta "çok iyi bakmışsınız" diye de ekleyerek çevremdeki laf edenleri de susturmuş oldu.

Bu yüzden şimdiye dek mama değiştirmeyi düşünmemiştim çünkü tüyleri vs. de yumuşacık ve pırıl pırıl. Ancak iç organlarda ne olup bittiğini bilemeyeceğimiz için endişeliyim.

Sizin kullandığınız mama nedir?

Infernus

Ben de almadan önce magnezyum değerine bakmıştım ama görememiştim. Paketin üzerinde de magnezyum şu kadardır diye bir değer yok. O yüzden hiç yok herhalde varsayımından hareket ettim çünkü az tahıllı ve kinoalı ürünlerinden %0,08-%0,09 magnezyum değeri yazıyor. Herhangi bir değeri olsa mutlaka yazılırdı diye düşünüyorum veya en kötü ihtimal yukarıdaki oranlardadır bence.

Gul36

Şimdi insta'dan Farmina'ya ulaşmaya çalışacağım.
Ayrıca Acana'dan görüştüğüm bir veteriner hekim vardı. Ona da mail atıp danışacağım.
Aldığım cevapları buradan bildiririm size de.

Gul36

Farmina'dan gelen cevaba göre ürünlerindeki magnezyum oranlari %0.09 ile %0.11 arasında değişmekteymiş.

Balkabaklı seride neden magnezyum değerlerinin yazmadığını sordum, yalnızca "Mamaların içeriklerinde Tarım Bakanlığı'nın talep ettiği analiz değerleri bulunur," diye cevap verdiler.

Infernus

Ben Türkçe içeriklere bakmıyorum zaten ama İngilizce,Almanca,Fransızca içeriklerinde de yazmıyor o değer. Firmanın o dillerdeki sayfalarında da :) Tarım bakanlığımız ile ilgili bir durum olduğunu düşünmüyorum. Diğer bütün çeşitlerde bu oran yazarken sadece bal kabaklılarda böyle bir bilgi olmamasının başka bir sebebi vardır bence.

Gul36

Bana da pek inandırıcı gelmedi açıkçası. Yani diğer serilerde yazıyor da neden balkabaklıda yazmıyor?

İtalyan bir arkadaşım var, ondan rica edeyim de direkt üreticiye mail atsın bari.
Gelişmelerden haberdar ederim.

sputi

evet gerekli

Gul36

Merhabalar,

Şadanlar Pet'in veteriner hekiminden de Acana konusunda mail geldi. Şöyle:

"Acana kedi mamalarında yaş ırk yada kısır ayrımı bulunmaz aynı mama ile devam edebilirsiniz. Çünkü grubu profesyonel mama değil BIYOLOJIK OLARAK UYGUN mama grubundadır."

Bu durumda sanırım ben önümüzdeki ay da Acana Grasslands ile devam edicem.

Zaten kısırlaştıgında iştah kaybı olabilir. Bir de mama değişimi macerasına atılmayayım diyorum.

Ne dersiniz?

zuhall

@gul36
zaten 0.1 ile 0.10 ayni seyi ifade eder. birisi 10da 1dir digeri 100de 10dur. yani oran ayni.

Gul36

Schesir, Gimcat, Naturea gibi markalar yani, değil mi? Benim içime de sinmez zaten başkasını vermek.

Gimcat'in Soft Kiss adlı ödül mamasını almıştım, içinde şeker olduğu gözümden kaçmış. Onu bile içime sinerek vermiyorum.

eltarcin

İmkan varsa hep yaş mamayla besleyin. Kuru mamadan sağlıklı kendisi. Kuru mama kediler için fast-food gibi bir şey. Ama bizim tembelliğimiz yüzünden kuru mamaya kalıyor kediler. Aslında çok daha ucuza evde yapılabilir. Evet, geçseniz iyi olur. Evet Urinary Paste. Kısırlaştırılmış kediler için ne olur ne olmaz diye kullanılabilir.

eltarcin

Evet ürünün %14'lük bir kısmı tavuktan oluşuyor. Ama içeriği kısır kedilere göre biraz daha iyi. Bu nedenle çoğunlukla kilolu ve kısır kedilere öneriyorum.

Gul36

@eltarcin , Ben de yalnızca balkabağı ve kinoa serilerinin önerildiğini okumuştum. Aynen, bir süre daha Grasslands ile devam edeyim diyorum.

Yaş mama olarak Schesir aloe veralı ton balıklı yiyordu ama artık eskisi gibi kapağın açılma sesine gelmiyor ve iştahlı yemiyor. Değiştirmeyi düşünüyorum.
Sağ olun önerileriniz için. :)

Gul36

Bu arada birazdan kısırlaştırma operasyonuna gidiyoruz.

Infernus

Her şey sorunsuz hallolur umarım. Çabucak da toparlar.Çok çok geçmiş olsun şimdiden.