Kısırlaştırılmış Kedi Maması Gerekli Mi?

Gul36

Selamlar,

7 aylık dişi kedim geçen hafta ilk kızgınlığını yaşadı. Önümüzdeki günlerde kısırlaştırma operasyonu geçirecek.

3 aydan beri Acana Grasslands ile besleniyor. Ayda iki kez Schesir aloe veralı yaş yavru kedi maması yiyor. Bazen de tavuk ya da balık veriyorum.

Uzun süredir Acana'nın fazla protein yüklemesi olduğunu düşünerek N&D'ye geçmek istiyordum ancak N&D mamaların protein oranının daha yüksek olduğunu gördüm.

Kısırlaştırıldıktan sonra N&D'nin şu ( https://www.*******.com.tr/catalog/product/view/id/12116/#mnm-tab-description ) mamasına geçsem mi yoksa Acana ile devam mı etsem? Kedim gayet hareketli ama operasyondan sonra ne olur bilemem.

59 CEVAP

Maulex

3 yıl önce burda kısır mama konusunu konuşanlar mama 3 yıldır kedinize iyi geliyormu bir sorun olduğu ve mamanin adını yazarak bilgi verirmisiniz

Gul36

@zuhall , Teşekkür ederim, protein konusunda içimi rahatlattınız. Ben de ilk zamanlar ölçüsüz veriyordum ama şimdi biraz biraz azaltmaya başladım. Ne de olsa artık büyüyoruz.

Benimki de 3 aylık olduğundan beri Acana yediği için yüksek proteine alışkındır sanırım artık. Şimdilik dışarıdan bir sorun görünmüyor çok şükür.
Evde iki odada su kapları var, bir de banyodaki çeşmeden içmeyi sevdiği için sık sık açıyorum orayı da. Kuru mamasını bazen ıslatarak veriyorum ayrıca.
Uriner sistem için macunu bir sonraki siparişimde kesin alacağım, tavsiye için sağ olun.

sputi

evet gerekli

Infernus

@Gul36 Sizin için değil de; daha çok sizden sonra ''evet gerekli'' şeklinde çıkış yapan yeni üye için söylemiştim :)

Infernus

Sizi çok iyi anlıyorum. Ben de yaptırmamak için ayak sürüyorum hala. Yapılması gerekli biliyorum hatta ben tavsiye ediyorum yapılsın mutlaka diye. Ama işte canlar bizim olunca içimiz gidiyor. Bu arada bu seriler yeni çıktı sayılır. Bundan önceki ürünleri de çok öneriliyordu aynı orijen veya acana gibi.

Infernus

Kaç günde bir kakasını yapıyor? Her gün yapıyor mu yoksa daha uzun aralıklarla mı?

Gul36

Güncel

Gul36

@aleyn , Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Magnezyum oranının daha önemli olduğunu öğrenmiş oldum. Ancak bu bıldırcınlı balkabaklı N&D mamanın magnezyum değeri hiçbir yerde yazmıyor. Yarın Farmina'ya mail atıp soracağım.
N&D düşük tahıllı seriyi ben de düşünüyorum ama hâlâ o %44'lük protein değerleri kafamı kurcalıyor.

Tamam o halde, yaş mamayı artırıyorum. Zaten elimdeki yaş mama bitsin istiyordum. Benimki sıkıldı sanırım artık bu yaş mamadan.

Gul36

@Infernus , Harikasınız, mama maceranızı ayrıntılı olarak anlattığınız için çok teşekkürler. Gerçekten aydınlatıcı bir yazı olmuş.
Öncelikle şunu söylemek istiyorum, benimki de günde en az altı kez yarım saat yalanan bir temizlik hastası ve tuvaletini yaptıktan sonra kumunu kazmalara doyamıyor, demek ki kokudan dolayıymış! Koku sonradan geçse de ilk yaptığında gerçekten ağır oluyor. Rengi de bayağı koyu. Ve kesik kesik oluyor. Bizimki de gelip gidip kapalı olsa da biz oradan alıncaya kadar kapatmaya uğraşıyor.

Birazcık kaşıntımız da var sanki. Boyun ve kafa bölgesini kaşıyor sık sık. Bu da mama nedeniyle mi acaba?

Acana'ya ilk geçişimiz kolay olmuştu ama bir ara bir haftalığına mecburiyetten Royal Canin vermek zorunda kaldım, onu hapur hupur götürdü. Tabağı bile yiyecekti. Sonra Acana kargodan gelince bir süre alışma süreci yaşadık, pek isteyerek yemedi. Sonradan yine alıştı.
Son zamanlarda geğirme bizde de başladı.
Su içimi sanırım normal. Ama yine de ben önlem olsun diye arada bir kuru mamasını ıslatarak veriyorum. Şimdilerde banyo çeşmesini keşfetti. Gidip gidip başında miyavlıyor, açacakmışız oradan içecekmiş. :D

Alerji konusundan emin değilim. İlk aldığımda BonaCibo tavuklu kullandık, o zamanlar daha çok kaşınıyordu sanki. Bir de şimdi yaz olduğu için balıklı ya da tavuklu mama almasam diye düşünüyorum.

Bu mama işi deneme yanılma işi gibi sanırım. Ama sürekli sürekli değiştiremeyeceğimiz için insan yüzde yüz emin olarak adım atmak istiyor.

Bu güzel cevabınız için bir kez daha teşekkür ederim. =)

Gul36

@zuhall , Acana magnezyum oranı 0.1 değil, 0.10 .

Ben de son zamanlarda su konusunu düsünuyorum. Ama su konusunu da irdelersem bizim evdekiler beni topa tutacaklar artık. Zaten mama, vitamin vs. Çok üzerine düsüyorum diye laf ediyo herkes.

Biz suyu cesmeden veriyoruz. Zarari olur mu ki ya :(

Gul36

@eltarcin , Sağ olun, protein konusunda içim rahatladı.

Yaş mamanın da zararlı olduğu söyleniyor. Ben günde iki öğün falan kuru mamasına su ekliyorum. Bundan sonra yaş mamasına da ekleyeceğim su.

Orijen'in fiyatlari Acana'dan daha yüksek. Bütçeme dokunacak maalesef. Ama bir süre sonra ona geçebilirim. Kedimin sağlığı her şeyden önemli.

Kedi maltı derken üriner sistem maltı mı kast ediyorsunuz? Tüy için malt kullanıyorum, veterinerimiz vermişti.

Gul36

@zuhall Sag olun bilgi icin. :)

Gul36

@eltarcin, Yaş mamayı daha sık vermeye çalışacağım. En iyisi hangi marka sizce?

Kuru mama da sanırım dediğiniz gibi Trim&Fit alacağım. 5 buçk kiloluk olandan alınca bayağı gider diye düşünüyorum. Yalnız tek endişem var, Orijen'den numune istediğimde taneler kedime sert gelmişti. Bi de 6fish'i pek beğenerek yememişti. Bu da balık ağırlıklı olduğu için korkuyorum yemezse diye.

Bir de N&D 'nin kinoalı serisi çok övülüyor. Bu konudaki fikriniz nedir?

Gul36

Fit&Trim'in balık ağırlıklı olduğunu okumuştum bir yerde ama tavuk ağırlıklıymış. Bizimki küçükken BonaCibo tavuklu yedi ama o zamanlar sanki daha çok kaşınıyordu.
Emin olamadım şimdi..

Infernus

Yani tahılsız mamalardan konuşuyorum tabi yoksa tahıllı mamalarda bu magnezyum değeri tahıllardan da gelir.