Kısırlaştırılmış Kedi Maması Gerekli Mi?

Gul36

Selamlar,

7 aylık dişi kedim geçen hafta ilk kızgınlığını yaşadı. Önümüzdeki günlerde kısırlaştırma operasyonu geçirecek.

3 aydan beri Acana Grasslands ile besleniyor. Ayda iki kez Schesir aloe veralı yaş yavru kedi maması yiyor. Bazen de tavuk ya da balık veriyorum.

Uzun süredir Acana'nın fazla protein yüklemesi olduğunu düşünerek N&D'ye geçmek istiyordum ancak N&D mamaların protein oranının daha yüksek olduğunu gördüm.

Kısırlaştırıldıktan sonra N&D'nin şu ( https://www.*******.com.tr/catalog/product/view/id/12116/#mnm-tab-description ) mamasına geçsem mi yoksa Acana ile devam mı etsem? Kedim gayet hareketli ama operasyondan sonra ne olur bilemem.

59 CEVAP

Gul36

@infernus , Yok, öyle bir algı oluşmadı bende. Sadece bir açıklamaya gitmeden, diğer ürünlerinde zaten yazan ama balkabaklı seride yazılmamıs bir şey için tarım bakanlığının uygun gördüğü gibi bir ifadeyle geçiştirilmesi benim kafama pek yatmadı, onu belirtmek istemiştim.

Ben de şimdilik en azından 1 ay daha aynı mamayla devam edip gözlemlemeyi düşünüyorum.

Gul36

@infernus, Çok teşekkür ederim. O her şeyden habersiz, bir de aç aç dolanıyor ya bana koyuyor daha çok. Şimdi uyudu öyle yavrum. Tekrar teşekkürler dilekleriniz için.

Gul36

Aynen öyle, nasıl içim gitti anlatamam bugün. Kızgınlık dönemi de sıkıntılı, ameliyat süreci de.

Balkabak serisinden mi bahsediyorsunuz?

Gul36

Bu arada, veterinerimiz karın bölgesi yağlanmamızın çok fazla olduğunu söyledi. Bayağı şaşırdım dedi. Dışardan belli olmuyor kilosu ama 3 buçuk kiloymuş ve dediğim gibi yağlıymış. Sanırım N&D'nin balkabaklı kısır kedi maması ya da Orijen Fit&Trim almak zorunda kalacağız bu gidişle.

Bizim veteriner de kendisi satmamasına rağmen Royal Canin'cilerden. Neden anlamıyorum bir türlü ya.

Gul36

Evet 8 aya yeni girdi. 3 aylikken bize geldiğinden beri sürekli hoplatip ziplatiyorum, evin içinde koşturuyoruz. Hatta kediye biraz kilo aldırın diyenler oldu. Ama demek ki yeterli gelmemiş yaptığımız spor.

Tam olarak sorunsuz giden mama diyebilir miyiz bilmiyorum. Önceden dediğim gibi, dışkımızda koyuluk, kesik kesiklik ve aşırı olmasa da koku problemimiz var. Boyun ve kafa bölgesini sık sık kaşıyor. Bir de son birkaç gündür iştahla yemiyor, elimle yedirirsem yiyor.

Konu da bayağı uzadı, ben hâlâ kararsız..

Gul36

Acana'ya ilk geçtiğimizde günde 2-3 defa yapıyordu. Şimdi her gün yapıyor, çoğunlukla 2 kez, bazen 1 kez.

Gul36

Kesik kesiklik Acana'ya geçtiğimizden beri var. Hatta ilk zamanlarda üstüne basıp da parçalıyor sanmıştık acemilikten.

Ilk mamamız Bonacibo'ydu. 1 ay kullanmıştık.

Infernus

Kabızlık gibi bir durumdan söz edemeyiz o zaman içiniz rahat olsun. Daha kaliteli bir mamaya geçtiğiniz için daha az tuvalet yapması normal. Kesik kesik olup olmadığını kabızlıkla alakalı sormuştum zaten. Çok da önemi kalmadı, günde 1 gayet normal.

Gul36

Tamamdır o halde. Çok teşekkür ederim cevaplarınız için; bayağı yordum sizi.

Gul36

Banyo çeşmesini açarsam çok içiyor. :D Su kaplarından da eskiden çok içiyordu ama son zamanlarda nedense o da azalmıştı. Daha çok dikkat edicem bundan sonra.

Bu arada, yaş mamayı kafamıza göre; mesela bir gun Schesir, bir gün Gimcat, bir gün Naturea şeklinde vermemizde bir sakınca var mıdır? Yoksa kuru mama gibi aynı mamayı vermek mi gerekir hep?

Gul36

Biraz değil, bayağı fikir edinmeme yardımcı oldunuz. Gerçekten çok teşekkür ederim değerli vaktiniz için.

Şimdi zaten iştahı yok, pek fazla yemek yediremiyorum. Umarım iyileştiğinde yeni yaş mamaları daha çok sevdirebilirim.

Tekrar teşekkürler. =)

Gul36

@Maulex Merhaba. Artık siteye sık girmediğim için mesajınızı görmemişim. Biz Bu konuyu tartıştıktan sonra pek çok kez mama değiştirdik. Acana Grasslands, Acana Pacifica, Acana Wild Prairie, Petcurean Go!, Naturea gibi mamaları dönüşümlü olarak ya da iki mama karıştırarak kullandık. Kuru mama konusu insanın çok kafasını yoran ve bitkin düşüren bir konu. Yani size net bir bilgi veremeyeceğim. Hâlâ daha gönlüm rahat kuru mama verdiğimi söyleyemem fakat güncel mamamız Alleva.

iAllMoon

Buradaki olayı herkes kilo alır diye mama değiştirilmeli sanıyor ama tek sorun kilo değil! kısır mama ile kısır olmayan arasında mineral farkı var kısır olmayan mama verirsek üzücü şeyler olabiliyor :( mama paketiniz bitene kadar 1-2 ay boyunca verebilirsiniz kısır olmayan mamayı ama sonra kısır mama alın

Gul36

@iAllMoon Sağ olun cevap için, 4 sene önceki konuydu ama sonradan soru soran birine cevap vermek için hortlatmistim.