En İyi 5 Mama Sıralayalım

onurtemiz

Millet, mama konusunda karışıklık yaşıyoruz resmen ülkece. Çok çok iyi mamalar ama bizim ülkemiz de yok (Orijen bile uluslararası sıralamada 5.-6. çıkmış)
Herkes hem tecrübelerine hem de bilgisine göre standart bir en iyi sıralaması çıkarıp belirtse bir kullanıcı mama aradığında burada yazan sıralamaya bakabilir alabilir doğru mamayı)

48 CEVAP

onurtemiz

Ah keşke ülkemizde hep çok sorun hep çok sorun. Bu kadar iyi mama varken abuk subuk şeylerin satılması aklım almıyor.

Kjw

@ursaminor Ben kinoa serisinden balıklı olanı alıp deneyeceğim çok övüyorlar bakalım...Balkabağı olanı sevdi kedim ama sizinde dediğiniz gibi gerçekten aşırı su tüketimi var o mamaya geçeli,yavru kedimde çok fazla içiyor...Doğal olarak tuvalete çıkma sıklığı fazla ve dışkıda çok fazla,tamamen sindirilen besin o kadar çok ve sık atılmaz,yanlış bişeyler var ve ben riske girmem o yüzden 1 ay bize yetti bırakıyorum ND kullanmayı:)

Bizim son dönemde pek antremana ihtiyacımız yok,bebek kedi geleli deli gibi koşuyorlar oynuyorlar...:)

Gul36

Ben kedimi ilk aldığımda pek mama konusunda bilgim yoktu. Pet shop'a gittim mama almak için, ne alayım dedim. Bilmem ki pek çok çeşit var dedi. O zaman en iyisini verin dedim. Royal Canin verdi. :D Zenginler de bu yüzden alıyordur bence. Araştırma yapmadıkları için, Pet shop en iyisini(!) verdiği için.

Friolero

İlk 5ini bilemem ama "Genesis Pure Canada" iyi bir mama. 2 aydır kullanıyoruz.

HandeHera

Benimde öyle maşallah diyelim orijeni bayılarak yiyor

kedilimadam

1-Petcurean Go! Sensitivity and Shine 2-N&D Kinoa ve Balkabaklı Serileri 3-Instinct 4-Taste of Wild 5-Matisse Matisse'i özellikle uygun bütçeli mama arayan arkadaşlar için yazdım.Fiyatına göre gayet kaliteli ve besleyici bir mama.Ben şu an N&D kitten kullanıyorum ama birkaç hafta içinde Petcurean Go!'ya geçiş yapacağım.Eğer kedilerim severlerse uzunca bir süre de onunla devam etmeyi düşünüyorum çünkü yaptığım bütün incelemelerden sonra en çok aklıma yatan mama GO!

septikbaykus

Instinct unutmayalım. bir çok saydığınızdan daha iyidir.

Ek olarak royal canin ve proplan gibi markalar balon markasıdır

Gul36

@kedilimadam , biliyosunuz benim de tereddütlerim bitmek bilmiyordu mama konusunda. :D Yavru donemi biterken mama degistirmeyi dusunuyorum, daha once konusmustuk N&D 'ye gecmeyi dusunuyodum. Ama Petcurean da ilgimi cekti. Icinde balkabagi ve diger sebzelerin de olmasi iyi geldi. Bi tek patates kafami kurcaladi. o yüzden detaylı araştırma yapmış birinden duymak istedim. Bi de hatirlarsaniz benim kizin göbek bölgesi yağlı çıkmıştı, belki yağı az mama daha iyi olur. İç yağlanmayı göremiyoruz ya, endişelerim bu yüzden. Bayağı koşup oynuyor ama su çok içmiyor. Bu da bir endişe kaynağı. Yaziniz aydınlatıcı bi yazı olmuş, sağ olun. Kullanan arkadaşlar varsa onlardan da yorum almak isterim aslında.

zuhall

Orijen six fish kullaniyorum. Surekli de daha iyi mama arayisi icindeyim hazir yediremedigim icin:( Petcurean go ile kiyaslama yaptim.
Petcurean go nun protein orani daha yuksek ama bitek somonlusu icin durum boyle.Yag orani da daha dusuk cok buyuk farklar yok yine de. Onun haricinde nem orani ve ek takviye olan seyler daha dusuk (taurin omega gibi) Ayrica tavuk yagi bulunuyor yaziyor ne alaka anlamadim balikli bir mamaya katmislar.Bir de muz yaziyor o da ilginc geldi.
Yani icerik kiyasladigimda acikcasi gecis yapmam icin bir sebep bulamadim.Yurtdisinda daha iyi olarak gosterilmesinin sebebi nedir acaba? sadece protein ve yag orani mi?

kedilimadam

Somonlusu dışındakileri araştırmadım.Verdiğim bilgiler Petcurean Go Sensitivity and Shine için geçerli.Ürünlerin ana sitelerinden yaptığım karşılaştırmada nem oranlarının aynı olduğunu biliyorum.Omega ise gerekli bir besin değeri olarak kabul edilmiyor AAFCO (The Association of American Feed Control Officials) tarafından.Yüksek protein ve düşük yağ oranının yanı sıra hassas sindirim sistemlerine özgü üretildiği ve alerjenik etkilere neden olmadığı için öneriliyor.Tercih sizin, bizler araştırdıklarımızı paylaşıyoruz.

onurtemiz

Tam benim düşündüğümü yazmışsınız. Ama ND tat olarak daha çok tercih edilebiliyor Acana ve Orijen e göre. Bir de Taste Of Wild, İnstinct, Naturea kuru mamaları var. Bunlar ülkemizde nadiren-bazen ya da az bulunan mamaalr. Bunların bilgisini alsam çok iyi olur.

Gul36

A evet, Instinct ve Naturea'yı unutmuşum. Zor bulunuyorlar evet, ama belki zamanla daha bulunur olur. Ben de Petcurean dışında onlar hakkında da detaylı bilgi almak isterim burada. :)

Bir de Schesir'in kuru maması var. Maalesef Türkiye'de satışı yok diye biliyorum, sadece İngiltere kaynaklı bir sitede satılıyor, onda da gümrük sorunu çıkabilir. Ama yaş maması bu kadar iyiyse kuru maması da süperdir diye düşünüyorum ben. Keşke olsaydı da deneseydik.

onurtemiz

@Kjw ağzınıza sağlık. Bilgilendirici yazı için çok teşekkür ederiz. Şöyle ki, dediğim gibi Orijen ve Acana en iyiler arasında yer alsada bazı kedilerde biraz sıkıntı olabiliyor. İçeriğindeki yararlı besinler o kedilere pek iyi gelemeyebiliyor. Ama bunlar dışında güzel mamalar duydum (içeriklieri ve genellemelerini çok bilmiyorum) Taste of wild, İnstinct, Wildfield, Petcurean, Naturea..... Bunların iyi olduğunu hissediyorum ama ülkemiz de tedarik ve fiyat bakımından sıkıntlı ne yazık ki

Kjw

@HandeHera Evet ********* satıyor ama benim istediğim balıklı içerik yok malesef tavuklu çeşitleri var o yüzden almadım...Ki onlarda uzun süredir var ve yaş mamalar gelmediği gibi kurularda gelmiyordur,muhtemelen SKT yakındır o yüzden almak doğru olmaz kanımca....

HandeHera

İşte hep aklımı kurcalayan şey ben Heraya orijen tundra ve orijen kitten karıştırıp veriyorum ve kitten mamanın tavuklu olması canımı sıkıyo bi sıkıntı yaşamadım yine ama bilmiyorum balıklı alıcaktım veterinerim kitten al dedi :(