En İyi 5 Mama Sıralayalım

onurtemiz

Millet, mama konusunda karışıklık yaşıyoruz resmen ülkece. Çok çok iyi mamalar ama bizim ülkemiz de yok (Orijen bile uluslararası sıralamada 5.-6. çıkmış)
Herkes hem tecrübelerine hem de bilgisine göre standart bir en iyi sıralaması çıkarıp belirtse bir kullanıcı mama aradığında burada yazan sıralamaya bakabilir alabilir doğru mamayı)

48 CEVAP

zuhall

orijen-acana kullaniyorum donusumlu daha cok orijen. memnun olmasaydim instinct,n&d,naturea yi denerdim.
tabi ki en guzel mama ev yapimi olur kedinize ozel, ne yedigini bilirsiniz en azindan. ben denedim ama kesinlikle yemedi.. kucuklugunden beri hazir mamaya alismis kedileri ev yapimi mamaya alistirmak cok zor.hazir mamalarin icine ne katiyorlarsa artik ayni malzemeden mama yapsak bile yediremiyoruz.

Gul36

Benimki tavuk ve balık çok seviyor, patates vs ile karıştırınca da yiyordu küçükken. Ama yoğurt karıştırınca hemen anlıyor mesela. Az önce de tavuklu Schesir konserve açtım koydum tabağına, koklayıp koklayıp bıraktı. Sonra kendi yediğim tavuk soteden yıkayıp tabağın diğer kısmına koydum, ona saldırdı. Ne yapacakları anlaşılmıyor bu kedilerin yani. :D O yüzden pahalı bu mama, kesin yer demek tabii doğru değil. En doğrusu deneyip kedinin neyi sevdiğini, sisteminin hangisini kabul ettigini bulmak.

Derdedermanim

Orijen ve acana ilk iki diye düşünüyordum uzun süre ama içeriğini iyice bir araştırın tahıl yok evet güzel ıvır zıvır ..mantıklı gelmiyor bu, yani kediyi doğada yemediği şeylere alıştırmaya çalışmak onlarla beslemek doğrudeğil bence.Şeker pancarı küspesi olan mamalar komik gerçekten sanki sığır besliyoruz ))
Etle beslemeliyiz ama nasıl hem uygun fiyata hem temiz ,taze zor yani barfı herkes düşünüyor iyi mama açısından ama şuda bir gerçek 5-10 kedisi olan emekli ne yapsın kedileri bırakın insanlar kendi için alamıyor.Evde fare,bıldırcın çoğaltıp verecek kadar vicdanı sert olamıyacaqğımıza göre şu şartlarda bende evde yapılabilecek destek mamalar ile konserve mamalara yönelmeden gerçek et ürünü sunmalıyız şimdi burda çiğ olursa sakıncalar var pişmiş olursa etin besleyici değeri düşüyor et başkalaşıyor o var kısmen çiğ kısmen kuru mama ne derce doğru bir belenme o var.Bilmiyorum ciddi manada kafam karışık.Bende N D kitten kullanıyorum ve bir miktar yanlış yönlendirme üzerine royal canın mother and baby karışık gidiyoruz.
Temizlenmiş bıldırcın eti bana geliyorki av etine doğal besinlerine çok yakın.Ama kemikleri rahatlıkla tüketebilirlermiçiğ olarak risk varmı buda sorun.
Hazır olan her ne olursa olsun ısıya maruz kalmış rafgvta beklemişse bence içi dolu vitamin olsa boşluğu doldurmaz.Balık desek doğal balık sorun konserve olmaz çiğ balık sıkıntı zaten balık yağı tedavi maksatlı kullanımı hariç kediler doğada balık yemiyorlardı bıldırcın fare kaldı geriye arkadaşlar ))
Labratuar faresi +bıldırcın salın eve ciyak ciyak ağzında koştursun sağa sola şaka tabi bunuda ciddiye alan çıkmıcaktır heralde.

Derdedermanim

Herşeye rağmen 1.Orijen
2.Acana
3.Tahılsız N D
benim vardığım nokta

Gul36

@kedilimadam , Vaktiniz varsa Petcurean hakkındaki fikirlerinizi yazabilir misiniz? Ben biraz araştırdım ama çok detaylı okuma yapamadım henüz.

septikbaykus

Gül neden instinct denemiorsun ? son derece kaliteli hem.

zuhall

@kedilimadam
evet kendi sitesinden baktim cok fark yok.
turk sitelerine guvenmeyeceksin arkadas..

onurtemiz

@Kjw Netten araştırdım ve videolar izledim. AZ tahılın kediye zararı olmadığını ve normal bir besin olduğunu söylüyor uzmanlar. ND düşük tahıllı üretiyor ve isteyeni çok alan çok. Fiyatları 60-70 tl. Tahılsızlar ise 80-100 tl arasında değişiyor. Bence bu pazarlama taktiği kandırmaca. Evet tahılsız ürünler deniyor ama bunun nedeni birçok mama da çokça tahıl var. ND 'nin düşük tahıllı versiyonları gayet iyi içeriklerine göz atın derim

onurtemiz

@Kjw ND de fiyat belirtirken sizle alakalı belirtmedim :-) Tahıl fiyat farkını ve gereksiz fark olduğunu söylemek istemiştim :-) Siz hangi kuru mamayı kullanıyorsunuz anlayamadım yazılardan ? Yada kullanmak isterseniz önerileriniz ?

TRC

Acar'a tek geçerim çok başarılı biz çok memnunuz

Derdedermanim

Marketteki tavuklar sahte arkadaşlar mutant başkalaşmış hiç almamak lazım ama malesef kediler kuru mamaya nasıl alıştırıldıysa bizlerde sucuk salam sosis tavuk hala tüketiyoruz ama kesinlikle sağlıksız.Bir dönem gidip bir köylüden tavuk almak istedim satılık varmış gittim bana kocaman bir kümes gösterdi iki koca horoz,bana bunlar satılık deyince yaşlı kadıncağız zor ayakta durduğu için yakalamak bana düştü hikaye uzunda kısacası yakaladım kan ter içinde bahçemizde kestim birini diğeri sahabın karanlığında erken ötüp bizi uyandırınca diğerinide peki ne oldu pişirdim tadına baktım bambaşka bir görüntü koku ve tad hiç yemediiğimiz ne ağır kokuyor kapkara et bir sürü baharatla ben zorla yedim zahmetime binaen evdekiler hiç yemedi.Yani doğaya ve doğala yabancıyız.Bıldırcınmı alıp kessek ya oda çok zahmetli yahu...

Gul36

@v4pati , geçmedim çünkü bulunması çok kolay değil. Bir anda bitip de ortada kalma riski var. Ama zamanla dusunulebilir. Belki kışın.

zuhall

ev yapimi yediremedigim icin olacakti pardon.

Derdedermanim

Yabancı sitelerde barf beslenme için avlayabileceği hayvanlar en iyi besin kaynağı olarak gösteriliyor hatta dondurulmuş fare tavşan yavrusu bıldırcın civciv orjinal haliyle satılıyor buyrun sağlık mideniz kaldırırsa doğallık:)

Fiyat performans maması önerirmisiniz