En İyi 5 Mama Sıralayalım

onurtemiz

Millet, mama konusunda karışıklık yaşıyoruz resmen ülkece. Çok çok iyi mamalar ama bizim ülkemiz de yok (Orijen bile uluslararası sıralamada 5.-6. çıkmış)
Herkes hem tecrübelerine hem de bilgisine göre standart bir en iyi sıralaması çıkarıp belirtse bir kullanıcı mama aradığında burada yazan sıralamaya bakabilir alabilir doğru mamayı)

48 CEVAP

Kjw

Aslında en iyi diye bir şey yok,ben 6 ay boyunca Acana & Orijen dönüşümlü olarak kullandım ve o süreç boyunca kedim hep rahatsızdı,bir türlü düzelmedi ama ne zamanki o mamaları bıraktım hiçbir şeyi kalmadı...Her mama her kediye yaramıyor bizde alerji yaptı ama ne ben ne gittiğim veterinerler unu mamaya yormadı,son çare olarak belki dedim ve gerçekten mamaymış....Kağıt üzerinde evet kaliteli bir içerik ama bir daha asla tercih etmem...

Ve Petcurean konusuna gelirsek,ben Acana Orijen sonrası Petcurean Go Sensivity Shine Tahılsız Somonlu Kedi Maması kullandım....İçerik olarak sade ve güzel çok iyi geldi kedime eski hasta hallinden eser kalmadı....Sonra Petcurean Now Fresh denemek istedim ama kaliteli bir içerik olmasına rağmen kedimde alerji yaptı bıraktım....

Naturea aldım ,onuda çok severek yiyordu ama hem şuan stok sorunu var bulunmuyor malesef olanlarında SKT gelmiş yaklaşmış vs....

Kedimi 1 ay kadar önce kısırlaştırdığım için ND Balkabaklı Tahılsız Kısır Kedi maması aldım...Kedim çok iyi yiyor içerik olarakta güzel ama dışkı konusu sıkıntı oldu,hem çok yumuşak hemde fazla yapıyor önceden böyle değildi... O yüzden bitince tekrar Petcurean Go almayı düşünüyorum....Yavru kedimde ND Kitten yiyor ama tavuklu olduğu için ikisinide balıklı mama vermek adına Go ile devam edeceğim....

Birde ND kiona denemek niyetindeyim bakalım....

Ve dediğiniz gibi çok iyi mamalar var ama bize gelmiyor,gelenlerinde gelmeye devam edeceği şüpheli....Acana Orijen mamalarda da stok sıkıntısı var ve yeni ürünler temmuz sonu gelecekmiş....

ursaminor

Evet kwj, instinct sorunu sadece yaş değil kuru mamada da var. Sorunun kökü zaten distribütörde. Çünkü distribütör artık ortada yok :/

N&D Kinoa serisini 2 haftadır filan kullanıyoruz biz. (Weight Management- Kuzulu olanı) Lömçür lömçür götürüyor hanımefendi, hiç bakmıyor kilo kontrolü mamasıymış hede hödö. Bu N&D marka olarak denediğimiz 4. mama oluyor. 1. Az tahıllı portakallı morina balıklı (kilo katili) mama. Bazılarınızın bildiği gibi, aşırı kilo aldırdı Fıstığa. 2. Balkabaklı seri kısırlaştırılmış bıldırcınlı narlı mama. Bu kiloyu kontrol etti. 3. Balkabaklı tahılsız seri portakallı morina balıklı. Bu kilo aldırmaya devam :D 4. Kinoalı weight management serisi. Kilo almamız durdu. Ama her gün antrenman yapıyoruz düzenli olarak ve yaş mamayı kestik. Sadece haftada bir yiyor. Bu da etkili olmuş olabilir.

N&D konusunda genel olarak şuna dikkat ettim. Aşırı su tükettiriyor. Ve doğal olarak çok çişe neden oluyor. Bazı sitelerde böbreklerde sorun yaptığını okumuştum. Acaba mı diye içimden geçirmiyor değilim. Bu yüzden bu hafta sonu bir şeker testi yapılacak. Çünkü günde 5 kere filan çiş yapar oldu N&D mamadan sonra. Vet hiç normal değil dedi. Bakalım umarım bir şey çıkmaz bidide. :(

Acana-Orijen konusuna girmeyeceğim bile (alerji, kriz şeklinde kaşıntılar, yaralar filan)...

Kjw

@onurtemiz Bir ihtimal kinoalı olandan denerim belki ama uzun süre ND kullanmam...Tahıllı ya da düşük tahıllı fark etmez,ne kadar çok katkı maddesi varsa o kadar az et vardır...Ben para konusunu dert etmiyorum 3*5 fark etmez önemli olan kedimin sağlığı en ufak bir şüpheye düştüğüm anda biter herşey...Tahıllar kediler için en büyük alerjen madde nerden nasıl vuracağı belli olmuyor...Ve dikkat edin bir çok ev kedisi olması gereken kiloda değil hatta çoğu obez neden acaba.....

Açık söylemek gerekirse ben kuru mamaya karşıyım tamamen etçil olan bir hayvanın çiğ beslenmesi gerektiğini düşünüyorum...İlerde yavru kedim biraz büyüdükten sonra bu yönde ilerlemeyi düşünüyorum.Ve bununla ilgili çok araştırma yaptım...Kuru mama sektörünün ömrü ne ki,kediler asırlardır kuru mama yiyerek beslenmiyor,doğada avlanarak yaşamını sürdürüyordu....Kuru mama pratik kolay ve ucuz bir yöntem...En pahalı denilen mama bile ucuz kalıyor çoğu zaman....

Ve 6070 lira ve 80100 lira vermek arasında pek uçurum bir fark yok benim.

Şöyle düşünüyorum,kendi insan çocukları için bir dünya para harcayanlar,bir market alışverişinde 150*200 lira harcayanlar nedense ayda 100 lirayı bile evini paylaştığı kediye çok görebiliyor...Yanlış anlamayın herkesin imkanları farklı ama şöyle bişey varki gözlemledim IG üzerinde çok iyi evlerde yaşayıp çok iyi olan tiplerin çoğu dandik mama kullanıyor...Gücü yetmeyen alamayan elbette ekonomik olana yönelebilir ama varken yok sayar gibi kedi bakanlara sinir oluyorum sadece....
Neyse çok konuştum...

Gul36

Bu konuyu açmanız iyi olmuş, ben de Petcurean hakkında kullananlardan detaylı bilgi almak için konu açmayı düşünüyordum. Burada tartışabiliriz öyleyse. :)

Şimdiye dek gerek buradaki arkadaşlardan, gerek başka sitelerden edindiğim bilgilere göre benim en iyi sıralamam şöyle:

1.Orijen

  1. Acana

  2. N&D Balkabaklı ve Kinoalı Seriler

  3. Petcurean

  4. Bu pahalı mamalara maddi gücü yetmeyecek olanlar için daha uygun fiyatlı, tahılsız veya düşük tahıllı Farmina Matisse, Brit Care gibi markalar.

Reyaura

Ben hangi kedime orjin yedirdiysem yara bere içinde kaldı. Acanayi denedigimde yemediler lezzetsiz bir mama. Uzun süre N&D kullandim çok memnun kaldik. Kedi sayim 5e çıktığı için matisse kullanıyorum 1 aydır fiyatina göre içeriği iyi bir mama kedilerimde severek tüketiyor.

kedilimadam

1- Petcurean Go! Sensitivity and Shine
2- N&D Kinoa ve Balkabaklı Serileri
3- Instinct
4- Taste of Wild
5- Matisse
Matisse'i özellikle uygun bütçeli mama arayan arkadaşlar için yazdım.Fiyatına göre gayet kaliteli ve besleyici bir mama.Ben şu an N&D kitten kullanıyorum ama birkaç hafta içinde Petcurean Go!'ya geçiş yapacağım.Eğer kedilerim severlerse uzunca bir süre de onunla devam etmeyi düşünüyorum çünkü yaptığım bütün incelemelerden sonra en çok aklıma yatan mama GO!

aleyn

petcurean go somonlu kullanıyorum bi süredir nd ve acanadan geçiş yaptım, benim de en aklıma yatan go ve naturea olmuştu, ikisini de deneyecektim gonun protein oranı çok yüksek oldugu için karar veremiyordum ama bi bakalım deyip go ile başladım ve tahmin ettiğimden daha çok memnun kaldım. bu arada nd den de memnundum ama uzun süredir kullandıgım için değiştirmek istiyordum. içeriğinde mercimek olmayan mamaları tercih etmeye çalışıyorum eğer kediniz alerjik bünyeye sahipse mercimek içeriğine dikkat etmenizi tavsiye ederim.

go ya başladıktan sonra 1. kedim daha az mama yemeye ve su içmeye başladı su içmeyi sevdiği için bunu olumlu bi gelişme olarak görüyorum çünkü demek ki daha çok su ihtiyacı doğuruyordu diye düşünüyorum. kendini uzun süre aç bırakan bi kedi de değil bu yuzden daha az mamayla doydugunu düşünüyorum. 2. tüy dökülme sorunumuz zaten çok yoktu artık hemen hiç yok, havada uçuşan oraya buraya yapışan tüylere son, çok kudurmadığımız müddetçe üzerimizde kalan tüyler bile sayılı olmaya başladı. 3. dışkısı kesinlikle daha kokusuz ve az. 4. nd kullanırken göbek altında olan yağ birikmesi gibi birşey vardı elime geliyordu son zamanlarda o tamamen kayboldu fit bi kedim oldu. 5. mamanın magnezyum oranı kısır kedi mamalarında olağan kabul edilen oranda, kedim kısır ve kısır kedi maması kullanmadıgım için bu büyük artı.
benim için tek eksisi mama büyüklüğü, taneler küçük oldugu için ağzından dökülüyor sinir oluyor biraz başlarda bu yüzden tekrar almayacak gibiydim ama alıştı artık, natureayı denemek isteme sebebim çok sade bi içeriğe sahip olmasıydı en az 6 ay bi mamayı kullanıyorum sık değişim yapmamak adına bu yuzden 6 ay kadar go kullandıktan sonra naturea deneyeceğim. ama bugune kadar kullandıgım mamalar içinde en memnun kaldıgım go oldu diyebilirim.
ayrıca kedime her akşam 30-50 gr arası konserve mama yahut evde kendi yaptıgım mamalardan veriyorum.

Kjw

@onurtemiz En kaliteli diye geçen mamalar bile sıkıntı yaratıyor,ben hiç tahıllı mama kullanmadım,kullanmayıda düşünmüyorum...Tahılsız olan mamaların içindede bir sürü katkı maddesi kedi için gerekli olmayan,açığı öyle kapatıp dolgu olarak kullanıyorlar ... Mesela acana orijen serilerinde bolca bulunan mercimek,benim kedime dokunan oydu ve aynı içerik Now Fresh mamada da var...

Açıkçası ben sürekli kuru mama vermiyorum yaş mama ve kendi pişirdiğim şeyleride veriyorum...Taze et alıp veriyorum...Bir sürü taze et,bıldırcın ve balık çeşitlerinden alıp dondurdum...Çıkarıp onları hazırlıyorum mamaya takviye olarak iyi geliyor en azından ne yediğini biliyorum...Sürekli kuru mama ile beslemek bence yanlış ama bence dediğim gibi kedimin hasta halini bu şekilde düzelttim...
Instınc mamalar tekrar gelse keşke,özelikle yaş mamaları bekliyorum,Kuru mama olarak balıklı olanı almak isterdim ama işte ama .... Bu konularda çok mahrum bir ülkeyiz.

Ben hep iyi ve tahılsız içerik aradıkça olanlarda yok olup gidiyor...

dollfacepersian

@Kjw 'e katılıyorum. Maddi durumum yeterli olsa koşarak ya homemade,barf yada freeze dried mama ile beslemeyi düşünüyorum. Kendim yapmak konusunda ödüm patlıyor özellikle barf da hata yaparsam parazit sorunu olur diye korkuyorum.O yüzden hazır freeze dried mama almayı daha çok düşünüyorum. Bakalım umarım bir gün bu şekilde besleyebilirim. Şimdilik kuru +yaş mama ile devam ediyoruz.
Mama sıralama konusunda 1.İnsinct 2.Orijen 3.Acana 4.N&D kinoa/bal kabaklı ve Now fresh 5.N&D tahılsız ve düşük tahıllı bence. Önceden yaptığım araştırmalara göre sıraladım, değişiklik olabilir tabi.
Bende yorum yapan diğer arkadaşlar gibi İnsinct 'i umutla bekliyorum. Özellikle de ördekli yaş mamasını. Sadece 2 kutucuk yiyebildi oğlum, böyle olacağını bilsem stok yapardım:(
Bundan sonra almak istediğim ama ertelediğim her şeyi alıp stok yapasım var zaten:)

Gul36

Ya biz şanslılardanız galiba ne Orijen ne de Acana dokundu. N&D numunelerinden de bayağı verdim, onda da bi sorun olmadı. Aman maşallah diyeyim bari. :d

onurtemiz

@kediliadam ve @v4pati
Ülkemizde Insticnt ve Petcurean pek bulunmuyor biraz da pahalo mamalar. Ama tecrübeleriniz ve araştırmalarınızı paylaşırsanız çok seviniriz. Ek olarak Wildfield ve taste of wild kullanan kullanmış detaylı bilgisi olan varsa o mamaları da yazsın lütfen

kedilimadam

@Gul36 ben kişisel tercih olarak protein oranı en yüksek mamayı kullanma taraftarıyım.Petcurean GO! Sensitivity and Shine'da protein oranı %45 ve yağ oranı ise birçok mamaya göre daha düşük %18 olmalı yanlış anımsamıyorsam.Eğer bu illa ki bir kriter olmalı ise, yurtdışında tavsiye edilen mamalar arasında birçok yerde de acana ve orijenden önce geliyor.Hatta bazı yerlerde taste of wild dahi acana ve orijenin önünde.Nem oranı iyi, üstelik hassas sindirim sistemine uygun üretildiği için olası sindirim sorunlarını minimuma indiriyor.Tane büyüklüğünün buradan birkaç arkadaş bilgisi verdiğine göre yavru kediler için de uygun olması nedeniyle benim için bir artısı da bu.İçerik olarak zengin özellikle brokoli, kabak ve yaban mersini olması benim için yine bir artı.Instinct tavuklu olması nedeniyle tercih etmeyi düşünmediğim bir mama.Protein oranının o nedenli yüksek olmasında tavuklu olmasının da çok büyük etkisi var.Yeterli su tüketimi ve egzersizle kedilerin (genetik yatkınlıkları olmaması koşuluyla) üriner sistemle ilgili sıkıntı yaşayacaklarını düşünmüyorum.Benim kedilerim çok fazla su tüketiyorlar ama tuvaletlerini normal sıklıkta yapıyorlar.Oğlum 5aydır kısır ve kitten mama ile beslenmesine rağmen herhangi bir kilo sorunumuz da yok.Bu nedenle Go!ya geçmekte bir sakınca görmüyorum.

kedilimadam

@aleyn'in kullandığını biliyorum.O da tecrübelerini paylaşırsa çok güzel olur.N&D'yi uzun süredir kullanan biri olarak gönül rahatlığıyla öneriyorum.Ancak içerik olarak GO aklıma daha çok yatıyor, bu nedenle onu deneyeceğim.Ben konserve mama kullanmıyorum yaklaşık 3 aydır.Yaşmamayı kendim hazırlıyorum, sağlık sorunu ya da kilo sorunu yaşamamamızda bunun da etkisi olduğuna inanıyorum.Genellikle çorba kıvamında yaş mamalar verdiğim için normal tüketimlerinin dışında da fazlaca su takviyesi almış oluyorlar.Üstelik oğluma henüz herhangi bir urinary paste dahi kullanmadım.Kışın bolca balkabağı ve kış bitiminden itibaren de bolca yeşil kabak tüketmelerine özen gösteriyorum.Bir iki haftaya goya geçmiş olacağım, en kısa sürede tecrübelerimi paylaşırım.

Gul36

Benim de sanki GO daha çok aklıma yattı. Kullananlarin yorumundan sonra karar vericem. Ama bizim daha değişime zamanımız var. Belki siz o zamana kadar siz de başlamış olursunuz. Ben yaş mamayı daha fazla vermeye gecen açtığım konuda Infernus ve Eltarcin'in soylediklerinden sonra başladım mesela. Bayağı susuz kalmış bebeğim. :/

Aslında ben de evde hazırlayabilir, ona zaman ayırabilirim. Bunun için yeni konu açsak herkes faydalansa ne iyi olur.

HandeHera

Mama benimde kafamı çok kurcalıyo ve yeni kedi sahibi olduğum için çok bilgili değilim ama bi sıra yapsam 1- Orijen 2- Instinct 3-Acana 4-N&D 5- Wildfield olabilir tabi bu sıra benim tecrübe kazanmamla birlikte değişebilir