Gözünü Arı Soktu

Infernus

Benim çocuklardan ikisi balkonda oynarken koltuğun altına minik petek yapan arıları keşfediyor ve olanlar oluyor. Birisinin patisi diğerinin tam gözünün içini arı sokuyor. İkisinde de şu an şişme yok. Ancak gözünden sokulan o gözü kapalı korsan gibi geziyor.

Benim evde her zaman antiseptik sıvı amonyak, batikon, kortizonlu merhem ve göz damlası bulunur. Gözünün içine iyice baktım bir iğne filan bulamadım. Damla yaptım. Bir şişlik yok fakat göz kapakları ve gözünün beyaz kısımları kızardı. Başka yapabileceğim bir şey var mı? Sizin de fikrinizi alayım. 3. Göz kapağını kapatmıştı ancak şimdi kısık kısık bakmaya başladı ve yere attığım mamaların peşinden koşturuyor. Veteriner kapalı maalesef.

16 CEVAP

ursaminor

Çok geçmiş olsun :(

Bu arılar bal arısı mı eşek arısı mı? Çünkü eşek arısıysa iğnesini bırakmamış olabilir. Fakat bal arısıysa kesin bırakmıştır iğnesini. Ve mutlaka çıkarılması gerekiyor.
Her iki arının sokması için ayrı işlem yapılması gerektiği için bu sorunun cevabı önemli.
Bizim evde de sürekli eşek arısı oluyor (çünkü duvarın içine yuva yapmışlar ve kullanılmayan elektrik kapaklarının altından düzenli aralıklarla çıkıyorlar). Fıstık bunları daha delikten çıkar çıkmaz yakalıyor. Sokma olayı hiç olmadı ama çok araştırmıştım bu işleri.

Her halukârda soğuk kompres yangıyı azaltıyor.

Göze pek bir işlem yapılmaması ve bunu veterinere bırakmak daha iyi bir seçim gibi. Ama pati için eğer bal arısıysa karbonat ve su (1:1), eşek arısıysa elma sirkesi ile silebilirsiniz.

Infernus

Teşekkür ediyorum. Bu sabah daha iyiydi daha çok açılmış çok az kısarak bakıyor. Yine kızarık gözünün içindeki beyaz yerler. Zaten kardeşleri sürekli yaladılar dün akşam/gece bu çocuğun gözünü. Şifacılar çetesi :)

Infernus

Yalancı petek yapmışlardı. Eşek arısı gibi gördüm. Peteği bile sökmüş bizimkiler. Patisi sokulan Panda. O tınlamadı bile. Ben sokma anını görmesem hiç bişey olmadı diyeceğim. Bi vink etti o kadar. Kaçmadı bile hala arıyı patisiyle ezmeye çalışıyordu minik rambo. Şu an en ufak şiş bile yok.

Diğeri de Portakal. Onun da şu an gözü % 80 açıldı gibi. 3. kapağı yerine çekti. Gözleri ışığa tepki veriyor. Kızarıklık devam ediyor. Göz kapaklarında hafif bir şişlik var gibi ama yanılıyor da olabilirim. Belli belirsiz. Son durum bu şekilde.

Gul36

@aleyn , @Infernus , Acil şifalar diliyorum çocuklarınıza.

dollfacepersian

Bende acil şifalar diliyorum evlatlarınıza, çok geçmiş olsun:( @infernus @aleyn

kedilimadam

Çok geçmiş olsun.Soğuk kompres yapmaya çalışın.Var ise 4-5 damla sarı kantaron yağı damlattığınız ılık suya batırdığınız pamukla ovun 2-3saatte bir.Ama yine de ilk fırsatta veteriner görse iyi olur bence:(

Infernus

Teşekkür ederim. Gözlemliyorum. En ufak bir şişme olursa arayıp evinden alacağım. Kantaron yağım yok maalesef. Gözünün içi olunca da antiseptik ve kortizonlu damladan başka bir şey uygulamaya cesaret edemedim.

aleyn

bir şey öneremiyorum ama çok geçmiş olsun.. bugun kedilere bi şey olma günü müdür ya benimki de dışarı çıkmıştım eve bi geldim sağ ön patisini yere basmıyor üç ayak geziyor ve depresyona girmiş durumda :(

aleyn

teşekkür ederim. bakmaya çalıştım ama bir şey göremedim incinmiş gibi, bi bölgeye dokununca çok tepki verdi direkt elimi ısırdı ama tekrar dokundurtmadı, bir yerlere girdi şimdi de çıkmıyor. dururken yukarıda tutuyor yürürken hafif destek alıyordu, arada normalde yapmadıgı şekilde miyavlıyor. bizim kedinin bi huyu var canı yandıgında depresyona giriyor bizle iletişimi kesiyor dokunmaya çalışınca tıslıyor. yedik hem de ne patiler yedik. daha önce de bir kez böyle incitmişti o zamanki tepkileriyle aynı şu anda.

aleyn

sağ ön ayağın patinin bi üstündeki eklemden yukarıya doğru dokununca çok tepki verdi. bu arada sorunu sabote etmiş gibi oldum ya kusura bakma :(

Infernus

Benimkilerin durumu stabil şu an yani hiç sorun değil. Gözlemlemeye devam ediyorum zaten. Sizin durum daha ciddi. Bi röntgen çektirin isterseniz yarın. İncinmiş mi yoksa başka bir şey mi olmuş belli olsun. Eklem yerinde değil anladığım kadarıyla. Ne yapmış olabilir? Evde hiç yeri değişen kırılan, yerinden çıkan bir şey var mı? Şöyle olmuş olabilir diyebileceğiniz? Ne olduğunu kestirebilirsek sorunu daha kolay bulabiliriz.

aleyn

her yere baktım evde değişen bir şey yok, zaten tüm ev ona göre ayarlanmış durumda ama bazen çok agresif atlayışlar yapıyor mesela yerden direkt buzdolabının ya da dolapların üzerine atlamak ya da uzak iki dolabın birinden diğerine atlamak gibi uçmaya çalışıyor diyebilirim o derece. geçen sefer de gece dolabın arkasına atlamış ordan çıkamamış stres yapmıştı ayağı 1 ay kadar normale dönmedi ama dokununca bu kadar tepki vermemişti o zaman tıslamamıştı mesela hiç. o tarz bi atlayışta incitmiş olabilir diye düşünüyorum ama kesin canı daha fazla yanıyor.. en son dokundugumdan beri koltugun arkasından çıkmadıgından tekrar da bakamadım strese sokmak istemiyorum daha fazla ama yarın tekrar bi kontrol edip vet.e götürmeye uğraşacağım.

kedilimadam

Bence de doğru yapıyorsunuz.Göz içi olduğu için ben de başka bir şey öneremedim.Umuyorum ciddi bir durum oluşmaz.Güzel haberinizi bekliyorum...

Infernus

@aleyn Çok geçmiş olsun. Patisine dokunmanıza izin veriyor mu? Altına iyice baktınız mı? Bi tespit etmeye çalışın tepkilerinden acıyan yeri neresi. Biraz kendinizi sakınarak yalnız. Suratınıza pati yemeyin.

Infernus

@aleyn Sizden de iyi haberler bekliyorum. Gösterebilme şansınız oldu mu veterinere?