30 Günde Sahiplenilmeyen Köpekler Uyutulacak'

BiciriginAnnesi

Yasa teklifine göre öncelikle başıboş hayvanlar sahiplendirilmeye çalışılacak.

Bu kapsamda belediyelerin barınaklarındaki köpeklerin fotoğrafları çekilerek, internet sitelerinde sahiplendirme ilanı yayınlanacak.

30 gün boyunca sahiplenilmeyen köpekler, iğne ile ilaç verilerek uyutulacak.

Uyutulan köpeklerden boşalan barınaklara alınacak yeni hayvanlar için de aynı süreçler işletilecek.

'Sahiplendirilen köpekler izlenecek'
Sahiplendirme ile sahiplendirilen hayvanlar ise çip takılarak Tarım Bakanlığı tarafından takip edilecek.

Sahiplenen kişinin yeniden sokağa bırakması veya hayvana karşı sorumluluklarını yerine getirmemesi halinde ise Hayvanları Koruma Kanunu’ndaki yaptırımlar uygulanacak.

Teklifin, Meclis tatile girmeden yasalaştırılması planlanıyor.

Bunun çözümü bu mu şimdi ?
Böyle bir ülkede yaşadığım için utanıyorum!Susmayın ! susmayalım!-

21 CEVAP

Ketonmanya

2 haziran pazar günü İstanbul ve İzmir'de yapılacak mitinglere mutlaka çok kalabalık bir katılım sağlamalıyız. Burayı okuyan herkesin hayvanlarla bir şekilde yolu kesişmiştir ve onların iyiliklerini önemsiyordur. Sadece İstanbul ve İzmir'de yaşayanlardan değil, bu illere yakın illerde yaşayıp imkânı olanlardan da mitinglere katılım sağlamalarını o günahsız masumlar adına rica ediyorum. Bu yasa çıkıp da katliam başladığında oturduğumuz yerden vah vah demek bir işe yaramayacak, vicdanlarımız asla rahat olamayacak.

duman2707

Köpeğe nasıl yaklaşılacağını bilmeyen cahil bi toplum var ayrıca
Nice çocuklar var köpeğin yanına usulca yaklaşıp başını okşayan
Ama neleri de var görüyoruz köpeği taciz etmeye çalışan taş atan kovalamaya çalışan önünde abuk subuk hareketler yapan
Yaşlılar deseniz bastonla vurmaya kovalamaya çalışıyor bizzat saldıran köpeklerin kamera kayıtlarında görüyoruz bunları
Köpek tehdit hissetmediği sürece bir insana saldırmaz evet yanına yaklaşır açtır bi şeyler verilsin ister
Bu yanına yaklaşmayı da saldıracak sanıp öcü görmüş gibi kaçanlar yüzünden hayvanların adı saldırgana çıktı yemin ediyorum

Ketonmanya

@Systech, düzgün bir alternatif çözüm ortaya atılmadı mı? Yoksa yıllardır bas bas bağırılan 'kısırlaştırma seferberliği' çözüm önerisi iplenmediği için mi durum kontrolden çıktı? Mitinglerin amacını sormuşsunuz. Mitinglerin amacı, tek bir köpeğin bile kılına zarar gelmesine izin vermeyecek 'gerçek' çoğunluğu yasa koyuculara göstermek. Öldürmeyi (evet uyutmayı değil, sonunda uyanılıyorsa o uykudur, diğer türlü ölümdür çünkü, eğip bükerek yumuşatmaya çalışmaya lüzum yok) bir çözüm yolu olarak gören, bunu da Batı ülkelerinin medeniyetlerine bağlayan hiç kimse hayvansever değildir, olamaz da. Bu kişilerden evlerinde hayvan besleyenler de sadece kendi hayvanını severdir. Tüm canlıların yaşam haklarına saygı göstermeyen tüm insanların evlerindeki evcil hayvanlarının vah hâllerine...

duman2707

O kadar sinirliyim ki herkese her şeye
Birde bu zihniyete sahip olanlar ısrarla her gün itinayla sokak köpeklerini yerden yere vuran paylaşımlar yapıyorlar
Akılları fikirleri sokak köpekleri olmuş yatıyorlar kalkıyorlar başıboş köpek deyip salak salak sayıklıyorlar sanki ülkede başka hiçbir sorun yokmuş gibi
Sanki sokak köpekleri gidince medeni bi ülke olacakmışız gibi
Yahu tonlarca mültecisi var tacizcisi var birde ne diyorlar sokak köpekleri gidince çocuğumu parka güvenle yollayacağım ha yolla bakalım görelim çocuğunun başına neler geliyor
En tehlikeli varlık insandır ama insanoğlu kendisini en tepede görmekten maalesef vazgeçmiyor umarım bu yasa asla yürürlülüğe giremez sesimizi duyurmamız lazım
Ve bakın görün sokak köpekleri meselesi bitsin bu seferde kedilere saracaklar yok kuş popülasyonu azalıyor yok çok çoğaldılar bilmem ne
Bu tip insanların takıntısı ve derdi asla bitmez en üzüldüğüm konu ise geniş bir kitle bu vahşeti destekliyor nasıl bi toplum haline gelmişiz ya yazıklar olsun gercekten

Nestwa

Elbette ailece yenikapi'da olacağız. Uzun zamandır troller sosyal medyada iş başındaydı, iktidar partisi önce trolleri sosyal medyaya sokup, meseleyi hergun yalan yanlış kasitip, Katliama ortam hazırladı. Bbp ve mhp de tabi is başında.

Systech

bir kere bu insan ırkının evcilleştirdiği köpekler ve kediler için kullanılan "sokak hayvanı" tabiri baştan yanlış bir tabir. bakın, dünyanın bütün medeni ülkelerinde sokakta kalan köpeklere "sahipsiz köpek" denir, sokak köpeği değil. mesela bunun ingilizcesi "stray dog"dur, street dog değil.

gene dünyanın medeni ülkelerinde bu sorunun çözümü belli. sahiplendirmeye çalışıyorsun, kimse almak istemezse uyutuyorsun. kaç senedir konuşulan bir konu, buna düzgün bir alternatif çözüm önerisi bile ortaya atılamadı.

e o zaman bu mitingin amacı nedir, burada duyurulmak istenen yeni fikir nedir?

Ahudr

Systech güzel bir noktaya deyinmissiniz " Medeni Ülkeler " Biz Nas larla ýonetilen bir ülkeyiz.O sebeple hayvan katliya mı yapmak bize yakışmaz...

ssedef28

systech petshoptan cins kedi satın alacağına sokaktan bir can sahiplenseydin mesela? hayvan ticareti yapılmasa petshoplar kapatılsa insanlar hayvan sahiplenecekse sokaktan sahiplense sahiplenilmeyenler kısırlaştırılsa popülasyon bu kadar artar mıydı. ülkede hala kuduz vakaları görülüyor sokak hayvanlarına kuduz aşısı bile yapılmıyor sorumlusu hayvanlar mı? hepsini öldürmek için ilaç zehir var ama kısırlaştırıp kuduz aşısı yapmak için imkan yok mu? çocuklara insanlara saldırıyormuş köpekler bahaneleri buymuş.. biz sokakta bir sürü kedi köpek başıboş gezsin demiyoruz zaten belediyeler ilçe tarımlar adam akıllı işini yapsın sokak canlarını kısırlaştırsın. hiçbir hayvanın yaşam hakkını keyfinize göre elinden alamazsınız müslümanım diye geçinenlerin özellikle desteklemesi.. bu destekleyenlere de gram laf anlatmaya çalışmayın hepsinin kafası boş vicdan yoksunu koyun sürüsü sayacak bir ton söz var ama neyse

Ahudr

Bu durumu destekleyenlerinde olmasi ayri bi vahşet surekli bir kaç saldırgan köpeği one surerek cocuklari parçalıyor kadinlari parcaliyor öldürülsünler tabi diyerek ortalarda dolananlar var.O çok dusundugun cocuklara tecavüz ediliyor kadınları canı sıkıldı diye bir manyak kılıcla öldürüyor ? Köpeklerin hepsini öldürünce sorunun biteceğini düsünen zihniyetin de azalarak değil bir anda yok yolacağı bir dünya diliyorum

Berra88

Kesinlik katılıyorum ben de bu bir çözüm yolu olamaz. Her şeye verecek milyonlarca lira paramız varken bu hayvanları kısırlaştırıp bakabileceğimiz barınaklar yaptırması çok mu zor ya

aslihan_e

Ne zaman bir konu hakkında çalışmalar yaptıklarını söyleseler, ilgili bölümler araştırmalar yapıyor deseler, işin sonunda öyle saçma, kafaya göre karar verilmiş sonuçlar çıkıyor ki. O nedenle araştırmalar yapılıyor, çalışmalar yapılıyor lafına asla inanmıyorum. Bu insanlar araştırmalar yapabilecek, çalışmalar yürütecek bir ekibe sahip değiller. Sanki ödevini son güne bırakan çocuklar gibi anlık olarak bir karar veriyorlar o kadar. Çip uygulaması getirdiler ancak hiçbir işe yaramadı. Adamlar sokaktan hayvan sahiplenip çip çıkarmak istediğinizde kedi köpek 6 aylıktan büyükse sizi ceza ile tehdit ediyorlar. Böyle durumda kim sokaktan yetişkin hayvan sahiplenip çip taktırır ki? Kısırlaştırma merkezlerinin yenileri açılıyor, insanlar da seviniyor ama bilmiyorlar ki sen hayvanı tutup götürmediğin sürece onlar gelip alıp kısırlaştırmıyorlar ki. Çevremizde sokak köpekleri sürekli kedileri acı içinde öldürdüğü için gitmelerini istiyorum ama bunun çözümü asla öldürmek olamaz. Evet hayvanseverler isyan ediyor ama çoğu da elini taşın altına koymuyor. Ancak siteye 30 gün içinde uyutulacak ilanı konulursa belki kurtarmak için birazını sahiplenen çıkar. Aslında ben olsam göz korkutmak için böyle yapardım, 30 gün içinde uyutulacağını söyleyip uyutmazdım, ne kadarı kısırlaştırılıp sahiplenilse kârdır. Evinde bahçesi olanlar, iş yeri sahipleri vs. herkes birini kısırlaştırıp sahiplense sorun çözülürdü. Ülkemizdeki hayvanseverlerin çoğundaki cins sevdası yüzünden de bu haldeyiz. "Evet cins kedi köpeği evime aldım ama sokaktakine de mama veriyorum", üzgünüm ama bu vicdan rahatlatmaktan başka bir şey değil. Bu hayvanseverlik değil. Evine alamıyorsan en azından götürür kısırlaştırırsın. Ülkede kedi köpek yokmuş gibi habire kedi köpek ithal ediliyor ya, akıl alır gibi değil. "Rusya'dan yeni geldi, mama karşılığında (temsili) sahiplendirilecektir" ilanları dolu. Biz bu zihniyetle hiçbir şeyi çözemeyiz.

Emirrckr

Kesinlikle,
Öncelikle bu cins sevdalılarını durdurmak cins kedi/köpek üretimi,yurtdışından getirmeler yasaklanmalı.
Hadi köpeği geçtim kimisi ben köpek seviyorum ama küçük köpek bakmak istiyorum gibi bahanelere sığınıyor da kedilerde böyle bir bahaneleri de yok.
Sırf görünüşü için,birilerine hava atmak için cins sahiplenenler var ya birde bunlar kendilerini hayvansever olarak nitelendiriyorlar.Sokakta bir tekir kedi görseler ikinci sınıf gözüyle bakıyorlar.Var bu tipler çok var.
Neyse konudan biraz koptuk ama düşüncelerimi eklemek istedim bende.
Bu durumda alternatif çözüm olarak uyutmak daha doğrusu öldürmek(katletmek)değil de kısırlaştırma seferberliği şart.
Bir dişi köpek her doğumda en az 7-8 yavru dünyaya getiriyor.
Ve ısrarla başta belediyeler bu kısırlaştırma sorumluluğundan kaçıyorlar.
Yahu geçen gün parkımızdan gece yarısı köpek toplamaya gelmişler.
Gece yarısı gelmelerinin sebebi de biz görmeyelim ayaklanmayalım diye.
Sözde çok şikayet olmuş vs.
Isırılma vakası varmış ee nerde?
Neyse uzatmayayım bunlar gitmişler küpelisi,yaşlısı,en sakin hayvanları toplayıp götürmüşler.
Yeni dahil olan bir grup köpek vardı onlar duruyor ve aslında hareketli olan onlar,havlayan onlar.
Güçleri sakinlere yetmiş işte.
Hele bir tanesi o kadar yaşlı ki parkımızda yılların köpeği.
Ertesi gün barınağa gidip hepsi çıkartıldı ve geri getirildi.
Yaptıkları işin %1’ini bile beceremiyorlar zaten belediye ekipleri şehrim için konuşursam kaba saba tipler.
Barınak yetkililerinin toptan değiştirilmesi içinde merhamet barındıran insanlar olması lazım.
Köpekleri topluyoruz diye kendilerini kahraman ilan edenler var,aman ne büyük ne büyük başarı..

BiciriginAnnesi

Ankara da yapılacak olan mitinglere de katılım sağlamalıyız
Sokak hayvanlarımızı bu şekilde susturamazlar bugün bu yasa köpekler için çıkıyorsa yarın da kediler için çıkacaktır aynı şekilde tüm hayvanlara uygulanacaktır.

Bu katliama dur demeliyiz .

Ketonmanya

Ankara'da yapılacak olanın duyurusunu görmediğim için Ankara'yı yazmadım, kusura bakmayın, kötü niyetle değil, yanlış anlaşılmasın.

BiciriginAnnesi

Umarım bu acımasız ülkenin bu vahşete karşı katliam yapmalarına izin vermeyiz

Ülkede onca şey olurken durup sokak hayvanlarına göz dikmiş olmaları cidden sinir bozucu bu işin üstesinden de geliriz

Kaç kere sokak hayvanlarına mama vermişler kaç defa başlarına okşayıp sevmişler
Daha geçen gün gözümün önünde kediye araba çarpıp öldüren cani nasılda kaçtı çarptığı kişi insan olsaydı dururdu gerekli yerlere şikayet ettiğim halde hiç bir işlem yapılmadı daha bunun gibi neler var
Adaletsiz bir ülkede yaşadığımın bir kez daha farkına varmış oldum .