Acill Kedim Sürekli Kusuyor!!

Milovat

3 gün önce kedimin maltını değiştirdik çünkü hep aldigimiz malt kalmamıştı sonra kedim kusmaya basladı ilk baslarda sadece tüy kustu iki gün ve bir kere kusmustu o yüzden malt kalitesizmis diye dusundum. Benim kedim de kronik kalp yetmezligi var o yüzden surekli ilac kullanıyoruz üst üste iki gün kusmayı normal bulmasam da kardiyoloji doktoromuza danistim o da biraz gozlemle dedi kediyi strese sokma simdi durup dururken ki bu kalbi icin buyuk sorundu. Velhasil dün biraz cim yedi yedigi cimi kustu sonra kusmasi asla durmadı artik iyice korktugum icin veterinere goturdum anlattim o da çimdendir dedi. Bugun dursun yarin devam ederse getir ama röntgen cekmedi aksam bir daha kustu. Su iciyo kusuyo saf su kusuyordu. Ben de baska hekime daha goturdum röntgen cekildi bir sey gorunmuyor dedi midesinde ki sükür ki yabanci cisim gorunmuyor, mama suyunu önünden kaldir bu gece ben kusma önleyici ve istah acici yapacagim yarın koyarsın neyse kaldırdım, birazdan mama su verecegim ama kedim inanilmaz halsiz basina gelen var mi daha ne yapabilirim bilmiyorum cim de hic boyle kusturmamisti. Malt da yapmis olabilir dedi hekim 😭

19 CEVAP

sitedizayn

mamaların etkileri hemen ortaya çıkmıyor bazen bir kaç hafta bazen bir kaç ay belli olmuyor yani, kediye görede değişiyor, benim iki kedim var proplana başladıktan 2 hafta sonra kedilerimden biri kusmaya başladı diğerine bir şey olmadı, mamayı değiştirince düzeldi, nd az tahıllı kullanmıştım bir kaç ay sonra parça parça tüy dökmeye başladılar.
kedinizin başka bir hastalığıda olabilir ama kusma, kabızlık, ishal bunların çoğu beslenme ile ilgili oluyor. farklı bir mama denemeden bunu anlamak zor.

Willy-Wonka

Mamadan dolayı olsa mamayı kusardı diye düşünüyorum bence bir hemogram ve biyokimya tahlili yapılmasında fayda var. Kusmaların arkasında kan değerleri büyük rol oynuyor

sitedizayn

malt konusunu unutmuşum, şu anda zaten malt vermeyin marka değişikliği yaramamış olabilir.
malt zaten her zaman verilecek bir şey değil, tüy kusarsa vermek lazım tabi.

sitedizayn

kedinizin durumunu düşünürsek veterinere gitmeden önce bir mama değişikliği yapıp denemeniz daha iyi görünüyor.
herhangi bir marka öneremiyorum farklı bir mama olsun yeter ki ama proplan tavsiye edemem çünkü kedim günlerce kusmuştu.
ben petshopda royal canin bulmuştum onu almıştım başka markalarda vardı ama popüler marka ya ondan heralde.
internetden sipariş verip bir gün dahi beklemek istememiştim, çünkü görüyorsunuz sürekli kusuyor.
benim tecrübelerim bu şekilde artık karar verecek olan sizsiniz, çok geçmiş olsun umarım en yakın zamanda iyileşir.

sitedizayn

üzüldüm, yazık hayvana, bence aklınıza gelen herşeyi deneyin, yiyeceğini sanmıyorum diye düşünmeyin, belki bir parça tavuk gögsü haşlarınız yer, kimbilir.

sitedizayn

mama olarak ne veriyorsunuz, mamadan da olabilir geçen hafta benim kedim 5 gün kustu mama değişince iyileşti, bir kaç gündür kediniz gıda alamıyor halsizlik ondan olabilir.

sitedizayn

bu hafta başka bir kedide 6 gün kustu ve mama değişiminden sonra düzeldi
https://sosyal.petlebi.com/soru-cevap/192094-kedimiz-devamli-kusuyor

Milovat

Hep kullandigimiz mama nd veriyoruz birden mama yuzunden degisim olmadan kusar mı?

Milovat

Şimdi tekrar koydum suyunu mamasınĵ reddediyor yemeyi cok uzuluyorum, kedim daha önce veteriner hekimde atak gecirdi ve kalbi durdu yine ayni sey olacak diye ödüm kopuyor 😭 her hekime gidişimizde... o salak maltı attım çöpe zaten ama bu kadar sürmesi cok anormal degil mi?

Milovat

Senelerdir aynı mama degistirip deneyeyim mi bu sefer midesi daha kötü olur mu ki?

Milovat

Biyokimya baktirayım dediginiz gibi hicbir sey yemek istemiyor dün kusması sürekli hale geldi saf su kusuyor icinde hicbir sey kalmadı cocugun ve sadece azicik su icti. Tesekkur ederim cevaplariniz icin.

sitedizayn

benim kediminde içinde bir şey kalmayınca sıvı olarak çıkarmıştı.

Milovat

Yaş mama vermeyi denedim yemek istemedi yemek istemiyor hic farkli mama alip deneyim ama yiyecegini de sanmiyorum artik 😭

Milovat

Denedim yemedi hekime yazdim da cevap vermedi

sitedizayn

kedinizi şu anda benim gibi burda çok merak eden insan var, durumu güncelleyin lütfen