Engelli Kedi Sahiplenmek/Geçici Yuva Olmak

HandeHera

Merhaba arkadaşlar bu aralar engelli bi yavruyu sahiplenmek yada geçici yuva olmak gibi bir düşüncem var maddi manevi bunu yapabilecek durumdayım fakat tek ve en büyük endişem Hera 7 aylık olmak üzere ve ben ve annemden başka kimseyle iyi anlaşamıyor gelen bebeğe zarar vermesinden korkuyorum bu durumu nasıl aşabilirim yada Hera varken sahiplenme ihtimalim olabilir mi

14 CEVAP

Tikih

Geçici olarak alcaksanız almayın lütfen.benim 3 kedi var hepside alıştılar.ilk taşıma kabında tanıstırın.bu esnada birisine çok özen gösterip diğerini dışlamayın yoksa kıskançlık olur.ikisini aynı ölçüde sevin .ve asla heranın yatağına minik yavruyu sokmayın çünkü kediler kendi mekanlarına başka bir kedinin kokusu sinince yatağına yatmaz istediğiniz kadar yıkayın yine yatmaz..ben kedilerimin birisini bir kadından diğer 2 sini sokaktan aldım.benimkiler hızlı alıştı ama her kedi hızlı alısmaz

Elifmuzeyyen

Çok guzel bir sey yapiyorsunuz yapacaksiniz eminim alisacaklardir. Bizim 15ten fazla kedimiz var yetişkin yavru hepsi ayni bahçeyi paylaşıyor yemeklerini ayri ayri yerlerde veriyoruz yoksa birbirlerine pati atiyorlar. Huyunu suyunu bilmek derler ya biliyoruz kimin ne yapacağını. O açıdan hiç sorun çıkmıyor alisana kadar sorun çıkabilir ama sonra çok iyi anlasacaklardir

Sutunannesi

İkinci bir kedi köpek sahiplenirken akıllarda hep bu soru olur ve açıkcası biraz zor bir dönemdir. İlk başlarda istemeyecek zarar vermek isteyecektir muhtemelen huyları değişebilir size ve etrafına karşı ama kısa süreli. İlk başta ayrı ayrı odalarda tutmalısınız. Zaten hera devamlı onun bulunduğu odanın kapısının önünde bekleyecek ve kapının açılması İçin miyavlayacaktır. Ancak sizin gözetiminizdeyken ilk günler çok kısa süre aynı ortamda tutup günler ilerledikçe o süreyi uzatmalısınız. Atıyorum ilk gün 15 er dakikalık zaman dilimlerinde beraber olurlar 3,4.gün daha fazla. Bu şekilde birbirlerine alışacaklar ve Emin’im ki daha sonra ayrılmaz bir ikili olacaklar. Hera haliyle evin tek kedisi anladığım kadarıyla yanı bir nevi evin sahibi görüyor kendisini ama şimdi kendisine rakip gelecek en azından o öyle görecek kıskançlık yaşaması çok normal. Bir aya kalmaz birbirlerine alışacaklarına Emin’im. Üstelik hayvanlar çok vefalıdırlar belki de engelli olduğunu hissedip bu süreci çok daha hızlı atlatacaktır hera

HandeHera

Cevabınız için çok teşekkür ederim son 1 aydır çok düşündüğüm bir konu çünkü kabullenmek gerekir ki Hera hırçın bir kedi ve ben sorumluluğu daha fazla olan engelli bir kedi sahiplenicem çok iyi düşünüp taşınmadan yapamıyorum ama bencede alışırlar alışmazlarsa fazlasıyla üzücü olur :(

HandeHera

Geçici yuvayı da Hera alışmazsa kalıcı bir yuva bulana kadar sokakta kalmasın diye düşündüm çünkü görme engelli olursa yaşayamaz. Herşey Heraya bağlı resmen :(

Tikih

alışırlar elbet merak etmeyin.bu arada engelli bir kedi sahiplenme fikrinizi çok sevdim:

HandeHera

Teşekkür ederim onların sokakta yaşama duruma çok çok daha az olduğu için önceliğim oldu :) inşallah başarabilirim

Tikih

pardon özür dilerim genel sordu sandım:)))

HandeHera

Cevabınız için çok teşekkür ederim son 1 aydır çok düşündüğüm bir konu çünkü kabullenmek gerekir ki Hera hırçın bir kedi ve ben sorumluluğu daha fazla olan engelli bir kedi sahiplenicem çok iyi düşünüp taşınmadan yapamıyorum ama bencede alışırlar alışmazlarsa fazlasıyla üzücü olur :(

Tikih

:))

HandeHera

Sizin de kedileriniz hırçın mıydı böyle bi sorun yaşadınız mı peki

Tikih

Evet hele benim oğlan paşa salep ilk geldiğinde hayvanı tekmeleyip sağa sola atıyordu.ama 1 hafta içinde alıştılar.şimdi kömür geldi.kömürede hırçın davrandı 2side ama alıştılar 4-5gün içinde

Elifmuzeyyen

@Tikih cevaplamis ama :') @HandeHera soruyu bana sormuş olabilme ihtimalinize karşılik cevap vermek gerektiğini dusundugum icin yaziyorum:') bizimkedilerimiz arasinda cok hircin olan bir kedimiz var 3 yildan fazla bizim besleyip baktigimiz bir kedi. Aramiza yeni katilan her kediyi muhakkak koklar yaklaşır tepki verecegini bildigimiz icin kotu kotu bakip saldırma pozisyonu aldiginda yani tüyleri kabartir boyle agzini acar hayır diye gozunun icine bakinca yapamaz tabiki burda onla ayni seviyede olmamanizi oneririm hemen onu baska yone yonlendirip ilgisini dagitirim. Uzun zamandir bir baska kedimizle ayni ortami paylasmasina ragmen arada durup dururken ona saldiriyor mesela kartopu gibi donduruyor hayvani ustune atlayip ben kızınca birakip ayriliyor. Ama ikisi de yetiskin kedi olduklari icin bu kadar guc gosterisi sergileyebiliyor yavrulara bunu yapmiyor mesela

Elifmuzeyyen

@Tikih estagfurullah ben belki bana sorulmustur diye yanitlamak istedim :')