Tekir Kedi Neden Tercih Edilmiyor

SeldaaMehmet

Yaklaşık 1 yıldır kedilerle içiçeyim. 4 asil kadro ve sayısız misafirimiz oldu ve halen 8 yavru 3 dogum yapmıs anne kedi misafirimiz var. Bu sureçte 3 tane de cins denilen yavru misafirimiz vardı. Cins kediler( tekir cins olarak sayılmıyor

33 CEVAP

ursaminor

Tekir zekası, doğal seçilim nedeniyle çok daha üstün oluyor aslında. Yani ben şahsen kendi gözlerimle sürgülü camı açan tekir gördüm. Bizim kız da evin insan evladı gibidir. Her yerde çocuk kilidi vardır. Derdini anlatır. Daha ne demek istemediğini anlamadığım olmamıştır. Ya da benim ne dediğimi anlamadığı nadirdir (sadece canı istemez yapmayı :D)

Ama bu değildir ki cins kediler kötü tü kaka. Hepsi birbirinden güzel, tatlı, sevgi dolu canlılar. Aslında tekir daha iyi derken de ayrım yapılmış olunuyor. Burada asıl sorun olan bir canın mal gibi satılması olmalı. Bir canlıyı parayla satın alan kişilerde genelde onu mal olarak görme eğilimi oluyor. İstemese bile bilinçaltı onu değerli bir emtia olarak belliyor. Keşke herkes tekirle yaşasa demiyorum ben şahsen; keşke kimse kedi veya köpek için (hatta diğer canlılar için) para ödemese. Üstelik bir de yaşayan, nefes alan, arkadaş edinebilen, sosyal hayata sahip, oynamayı, zıplamayı seven, oldukça kıvrak zekalı inekleri de (ve koyunları da) yemek(!) için satın alan, alınmasına destek olanlara da ayrıca çok üzülüyorum...

Terranova

Tekirlerin bakımı daha zor. Aşırı meraklı, inanılmaz enerjik, fazlaca inatçı oluyorlar. Her şeyin aşırısı var tekirlerde. Bu da haliyle insanı yoruyor. İnanılmaz sabır istiyor. Bence ev de bakılacak kediler değiller. Tam sokak, çayır çimen kedisi; hoplasın, zıplasın, kudursun. Cins kedilerin bakımı nispeten daha kolay daha saftirik ve sakin oluyorlar. Genel mana da tekirin tercih edilmeme sebebinin bu olduğu düşünmüyorum fakat önemli bir husus.

ursaminor

Ben zorluk konusunda Terranova'ya katılıyorum. Zekası arttıkça bakımı daha zor oluyor. Kişiliği de işin içine girince hepten karmakarışık oluyor. 2 yaşında olan ama hala 4 aylık gibi davranan aşırı yaramaz bir kızımız var. Bizim enerjimiz yetmiyor ona. Kısırlaştırıldığı halde hala aşırı hareketli ve sürekli oyun isteyen bir kedi. Ona sürekli mesai harcamak gerekiyor. Kuru mamasını bile koridora biz tane tane atalım, o koşarak gidip tek tek yesin istiyor. İstersen atma, resmen orada "gelip atacaksın" diye emir kipiyle cümle kuruyor :D Çok şımarık biliyorum, ama mutluyuz biz öyle. Bir öpücüğü dünyalara bedel :)

Sağlık konusunda ise genler çok baskın geliyor. Cins kedilere göre daha dayanıklı ve sağlıklı oldukları kesin.

Mischka

Iki tekirim var, düz duvarda, tavanlarda koșmakta birbirleriyle yarıșır durumdalar. Tek zıplamada mutfak dolaplarının tepesine çıkıp oradan evin içinde istedikleri her yere uçarak gidebilme yetisine sahipler. Büyük kızım bu uçma sevdasında findik popitasini daha yeni kırdı, iyileșmekte olan kırık bir kalçaya rağmen evde kardeși ile neredeyse patilere yere değmeden çılgınca koșabiliyor. Evde her eșya onlar için en güvenli olabilecek șekilde düzenlenmiș, bardaklar dahi tezgahta bırakılmıyor, yoksa minik kızım ilk fırsatta minik bir su bardağının dibini yalamak uğruna kafayı sıkıștırabilir. Çok meraklı, hızlı, çevik, oyuncu kediler. Her defasında onları iyiki biz sahiplendik diye șükrediyorum, çünkü herkes o kadar sabırlı değil, ya bir bașkası alip da atsaydı diye üzülmeden edemiyorum. Bazıları da daha uysal bir kedi insanıdır, görsel açıdan da cins kedileri tercih edenler az sayılmaz doğrusu fakat bence bunda uysal ve durgun yapıda bir kedinin tercih edilme durumu da büyük bir etkendir. Yine de ister tekir olsun ister farklı bir ırk, kedi kedidir her birinin farklı özellikleri, huyları olduğu gibi tipik özellikler de söz konusu, ayrım yapmamak gerek, hepsinin yeri ayrı, yeri güzel.

Kerkenez

Çoğu kişi malesef sadece cins kedi besliyo tekiri kediden saymiyolar sanirim

SeldaaMehmet

3 cins kedim aynı gün sahiplendirilirken tekirlerin cogu 5 aylik olunca salındı. Sahsen 4 tekir annesi olarak tek geçerim

Tikih

İnsanların şöyle bir algısı var ..cins olursa daha güzel olur . Oysaki bu yanlış . Her kedi kendi cinsiyle kendi güzelliğiyle sevilir. İllede sakin olması için british gibi bir cins olması mı lazım . Önemli olan kedinin cinsi değil önemli olan sizin onu sevmeniz . İster tekir olsun ister cins size karşı sevgisinde bir değişiklik olmaz. Her kedi sahibini sever ve korur . Bu kesinlikle cinse bağlı değildir . İsterse en pahalı kedi olsun . Kişiliği ve sevgisi paraya ve cinse bağlı değildi

ursaminor

İnsan sinirlenince içinden hemen gerçek kimliği çıkıyor değil mi derdedermanım? :)
Sanırım burada olmayan bazı kişilere serzenişte bulunmuşsunuz bazı kısımlarda. Ama gözlerim kanayarak okuduğum bir yerde tavuklar ve bitkiler de canlı vs. tandansında bir şey yazmışsınız. Elbette canlılar. Zaten benim en çok üzüldüğüm şey öldürülmek üzere seri üretimi yapılan, sonsuza kadar sütü alınabilmesi için, hamile kalması amacıyla tecavüz askısı ile (çiftlik sahiplerinin kendilerinin verdiği isimdir bu) suni olarak döllenen inekler; kısacık ömürleri boyunca 30'u birden küçücük kafeslerde yenilmek üzere beslenen tavuklar. Bu seri üretim çılgınlığı insan da dahil pek çok canlıya resmen işkence yapılmasına neden oluyor. Resmen kölelik devam ediyor. Bunun dışında yolda kendi halinde rüzgarda salınan bir ağacın yaprağını koparan insanları bile uyarırım ben. İhtiyacı olandan fazlasına zarar vermemeli insan; ihtiyacı olmayana ise asla zarar vermemeli. Sırf düşünebiliyor olmak, bizi hiçbir canlıdan daha üstün hale getirmez. İnsanın silahları olmasa, bir aslanın karşısında sağ kalabilir mi? Hayır. İnsanı üstün hale getiren şey, karşısındaki canlıyı öldürebilecek kompleks zekaya sahip olması. Düşünsenize, homo sapiens denen bu ırk (biz yani), ölülerini çiçekler ve boncuklarla gömen saf neandertallerin kökünü kazımışız. Ama o zeka çok daha yararlı şeyler için kullanılabilir. İnsanın üstünlüğünü vurgulayan insanlar dışında, bu kediciklerin yavrularını insanın yavrusundan ayıran hiçbir şey yok bence. Bizim dilde sevmediğim terimlerden biri sahiplenmek. Mesela İngilizce'de herhangi bir canlı eve geldiğinde adoption kullanılıyor. Yani evlat edinmek. Benim gözümde kızım, kendim doğurmuşum kadar değerli açıkçası.

SeldaaMehmet

Reklam icin şu an evde 4 asil 15 te misafir kedim var. Sanırım reklam isini abartmışim. Sokakta yine bebek ya da muhtaç görsem yine alır büyütür iyilestiririm. Herşey reklam icin

Mischka

Bir cins kedinin endamı ile bir tekirin endamı bir olamaz demiș arkadașımız, ben buna katılmıyorum. Endam, güzellik saf kan olmakla mı mümkün yalnızca? Bir çok melez kedi gördüm, dünya güzeli.

aleyn

maine coon atanı göremezsiniz çünkü göremeyeceğiniz bi yere atılmış ve siz görene kadar da dışarıda yaşayamadıgı için ölmüştür, hayvanlar evlerini bulamasınlar diye olabildiğince uzağa bırakılır, istanbulda adalar vapurunda ellerinde kafesler insanlar görürsünüz çünkü kedi köpek adadan yüzerek evine geri dönemez, merkeze çok uzak sanayi bölgelerinde yol kıyılarında onlarca cins kedi köpek görürsünüz oralarda yiyecek bi şey bulamazlar yollarda telef olur giderler.. bunların hepsi para verilerek muhtemelen hediye ya da eğlencelik diye alınan hayvanlardır yani para verilen şey her zaman değerli olmuyor sağlık masrafıdır, mama masrafıdır, yaramazlıgıdır, koltugu yırtması, perdeyi delmesidir.. bunlar göze gelince insanlar cins mins dinlemiyor dolayısıyla bu doğru bi mantık yürütme değil. üstelik sırf para verdim diye hayvanı verdiği para yüzünden evinden tutan insan da zaten hayvansever falan olamaz, parasever olabilir.

Yorumları okuyunca üzüldüm çünkü gerçek olsaydı hayvanların vay haline. Keske tekir/smokin/sarman/bombay kedilerde satılsa sokakta olmasalar dışarda yüzlerce kedi varken insanlar bedel ödedikleri şeyi neden tercih ediyor olabilir ? Bence bedel ödemek kendilerini daha özel hissettirdiği için, burda konu aslında değer yargılarımız. Evinizde cins kedi besleyenler ’ayy çok tatlı bende istiyorum ne kadara aldın’’ gbi şeyler mutlaka duymuşsunuzdur.
1- eğer bütün hayvanlar bedava olsaydı bu hayvanları nerden alacaktınız?
2- şuanda bile sokaktakileri koruyamazken nasıl koruma sağlayacaktınız?
3-tekir/smokin/sarman/bombay ın sokakta olmasının sebebi nedir?

Eğer ücretli olan şey kıymetliyse bütün hepsi ücretli olsun. Hayvanlar sokakta yaşamaya uygun olsalardı kışın araba motorlarına girerek, milletten tekme yiyerek, bacakları kesilerek, çöpteki kemiği yerken boğularak ölmezlerdi. Taş devrinde değiliz sanayileşme ve teknoloji diye birşey var. kedilerin çoğu 5 yaşını göremeden ölüyorlar, hepsinde topraktan bulaşan parazit enfeksiyon var. doğada yaşamak ve sokakta yaşamak arasında fark var, hayvanlar asfaltan eşeleyecek kum bulamayıp sokağa yapıyorlar, üstünü örtememek onlar için ne kadar rahatsz edici bi durum tahmin edin. Biri demişki ırk alanlarda atıyor sokağa, para verdi diye atmıyorsa o zaten hayvansever değildir demiş. evet bunu yapan var bintl ye kedi alınca onun gözünde değeri olmuyor kedinin. degeri olsa sokağa atmak yerince başkasına ücretli sahipledirme yapardı zaten. Sokak kedileride ücretli olsa sokakta olmazlardı insanoğlu onlara bir deger biçmediği için sokaktalar. Bu gün siyam ve sarman kediyi sokağa atsanız siyam kediyi gören %95alır götürür çünkü onun bir bedeli var ve ona ulaşmak için bunu karsılamak zorunda olduğunu bildiğinden sokakta bulunca alır götürür. Ama sarman beleş elinin altında eve alır bakamazsa sokaktan geldi zaten deyip sokaga geri atar. sokak kedisi diye birşey olmasaydı ücretli satılsaydı alıp bakamayan biri sokağa bıraksaydı o kedi insanların dikkatini çekerdi ve biri evine mutlaka alırdı. O yüzden ücretli satılmalarına asla karşı değilim eskiden karşıydım. Ha hiç bi kedi köpek ücretli satılmasın sokakta yaşasın özgür olsun diyenler var, ha o da güzel tamam…. Peki yazın sıcağında kışın soğunda nerde yatıp kalkacaklar , sokaklara kedi evleri koyalım mesela desek o da tamam… peki güvenliği nasıl sağlanacak? Adam gelip götürse tecavüz edip öldürse kimin haberi olacak? Ben bir scotish kedinin tecavüze uğradığını ayaklarının kesildiğini boğazından asıldığını görmedim hiç, bunlar hep sokak kedilerinin başına geliyor çünkü onlara herkes ulaşabiliyor sahipleri yok evleri yok güvende değiller. Toplasan 1 avuç hayvansever var ülkede nasıl güvende olacaklardı bu hayvanlar haberlerde birgün siyam birgün scotish birgün tekir cinayeti izliyor olurduk. hayvan ticaretine karşı gelenler önce sokaktakilerin can güvenliğini sağlasınlar ,ki bu imkansız…dünyada herkes hayvan sevmiyor herkes merhametli değil, merhamet doğuştan gelir. bütün hayvanların sokakta yaşayıp güvende olması için tüm insanlığın merhamet aşılanarak yeniden yaratılması gerekirdi , çünkü insan oğlu sahipsiz kimsesiz gördüğü kendisinden aciz olan canlara zarar vermeye meilli.

O yüzden keske sokak canları da satılsa sokakta olmasa , sokaga düşen tek bi tekir kediyi ücretsiz sahiplenmek için bürsürü aday olurdu.
Ve kedi fiyatları çok düşük. min fiyatı asgari ücret olmalı , 2-3 bin tl ye satılmasın. Hem belki insanlar sokak kedilerine daha çok yönelirler.

SeldaaMehmet

KediliBaba çok ateşli yazmışşınız da tek sorum var size. Sokak hayvanlarına ayırdığınız bütçeniz var mı. Örneğin ayda 40 kilo mama gidiyor bende ve de 3 doğum yapmıs sokak kedisini de emzirmesi bitince belediyeye degil kendi veterinerime kısırlastırdim. 3 cins kediyi de daha 1 haftalık olmamişken sokakta bulup enjektorle biberonla besleyip 2 aylık olunca sahiplendirdim. Bendeki tüm bebeklerin ayrı hikayesi var. Evde kedi süt tozu biberonu daima var mesela.

Nergizl

Kedi sahibi olduktan sonra yaklasık 6 aydır gözlemliyorum etrafımdakı kedı ırkları cınslerı tek soyleye bılecegım en duygulu ve sevımlı içten kedıler tekir cins kedılere bakıyorum somurtkan sankı duygusuz gıbı gelıyor bana bilemiyorum kedıler vea kopekler aslında sahıplerının kopyası halıne gelıyor zamanla iyiki tekir bir kedim var

crnasya

Tekir kedinin ben düşüncemle tercih edilmemesinin sebebi kaba bir dille hayvam seçmeye girer bir insan kedi sahiplenecekse ihtiyacı olan sokak kedisi tercih etmelidir ki bunlar da tekir kesiler oluyor sokakta cins kedi köpek görmek nerdeyse imkansız bodrum marmariste yaşamıyorsanız çünkü yazın gelen hayvanla hava atan insanla sokağa bıraktıkları hayvanlar ticaret yapan insanlar tarafından sokakta toplanıp satılıyor bir hayvanın satılması çok çok yanlış bir durum bunu gerçekten cins hayvan sahiplenip bakan önemseyen insanlara görünüşü dışında bağlanan insanlara söylemiyorum söz meclisten dışarı