3.5 Aylık Kedim Bana Tıslıyor

Turkuazz

Son 2 haftadır sürekli böyle sevmek için elimi uzattığımda hemen söylenmeye başlıyor zorlarsam tıslıyor aslında fazlada sıkmıyorum genelde bahçede sokakta arada bir geliyor bu aralar diş değiştiriyor belki ondandır diyorum ama bugün yine sevmek için elimi uzattım kızdı tısladı bende işaret parmağımı uzatıp biraz bağırdım bana kızma tıslama bir daha diye elime saldırdı bi anda hayır şimdi ısırıp zarar veremiyor zaten tırnaklarını kesiyorum düzenli ama büyüdüğünde ne yapacağım ben şimdiden bana saldırıyor bu arada kedim dişi birde biraz vahşi evde benden başka yaklaşan herkese tıslıyor

4 CEVAP

Savunmaya geçmiş, güvenliğini tehdit eden bir şey mi var? Yani onun korktuğu bir obje olabilir mesela. Belirli komutlar verip sonra ödül mamasıyla ödüllendirilerek vahşi kediler hem eğitiliyor hem de uysallaştırılıyor diye izlemiştim. Aranızdaki bağ yeterince kuvvetli değilse böyle yapabilirsiniz. Normalde bir kedi evinin her üyesine alışıktır yabancı biri eve girince garipseyebilir. Ama normalde aranız çok iyiyse ve birden böyle olmuşsa sokakta bir darbe almış olabilir veya belki bir hastalığı bir sıkıntısı vardır. Bazı hastalıklar böyle semptomlar taşıyormuş. Ve bir önceki yoruma katılıyorum bence dışarıya çıkan kedinin tırnaklarını kesmeyin kendini savunamaz belki tırmanmada vs zorluk çekebilir

Cldkgkcs

Dışarda olan kedilere tırnak kesimi yapılmaması gerekiyor diye duymuştum burda , size davranış sebebi bir yarası sıkıntısı olablir mi sizin yanınız haricinde nasıl genel durumu yine saldırgan mı ? Daha yavru galiba küçüklüğünden kaynaklı savunmaya geçiyor da olabilir evden çıktıysa dışarısı onu ürkütüyor da olabilir... Çok kolay gelsin

Turkuazz

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim evet biraz saldırgan sokakta koşmasını görseniz gülmekten ölürsünüz sürekli belini kamburlaştırıp kuyruğu havada deli gibi ordan oraya koşturuyor bazen sokaktaki kedilerin üzerine koşuyor geçen gün yavru bi kediyi kovalayıp çığlık attırdı ne yaptı bilmiyorum tabi sizin dediğinizi de denedim bana tısladığında sakinleşince sevip et tavuk vermeyi denedim ara ara ama yine değişmedi geçen gün kardeşim gelmişti ona da sevince kızdı aslında aramız çok iyi beraber uyuyoruz çoğu zaman peşimden ayrılmaz gelir yanımda uyur evde onu rahatsız eden bir şey olduğunu sanmıyorum eve gelince hareketleri çok değişiyor sürekli oyun oynuyor dışarda pek oynamaz 2-3 aydır benimle sanırsam iki defa kendi isteğiyle kucağıma çıktı ama en fazla 30 saniye durmuştur ben onu böyle kabullenmiştim ama saldırınca biraz şaşırdım yarası falan yok kontrol ediyorum pek hastalığı olduğunu da sanmıyorum tırnaklarını kesiyorum çok oyuncu hatta bazen yüzüme falan atlıyor aniden zarar vermiyor yalayıp seviyor ama korkuyorum yüzümü gözümü çizer diye sadece gözlük taktığım zamanlar rahatım bu arada kendi gelir sizi yalar sever oynar gider ama siz sevemezsiniz izin vermez bazen kaçar bazende olduğu yerde söylenir tıslar tekrar cevaplarınız için teşşekür ederim sanırsam böyle kabul edip istediği gibi davranacaz.

Benim dediğim o ödül maması vererek uysallaştırma işini profesyonel bir kişi yapıyordu kedi eğitimi konusunda. Amerikada bir program yapıyor hatta adı My Cat From Hell. Tahmin edebileceğiniz en vahşi saldırgan kedileri bile uysallaştırıyor. Ama birkaç kez denemekle olmaz tabii ki dediğim programı izlerseniz belki size faydası dokunabilir youtubeda bölümleri var. Umarım işinize yarar, sakin bir kedi hem sizi daha mutlu eder hem de kendi daha mutlu olur :-)