Soru Değil. İsteyen Okuyabilir.

Veterinerden döndüm. Çılgınlar gibi oyunlar oynayan, iştahla yemek yiyen yavru kedimin fip olabileceğini düşündüğüm için bana deli gözüyle bakıldı ama ben yine de ısrarla testin yapılmasını istedim. Aksi takdirde içim rahat etmeyecekti. Bilmek isterseniz, test pozitif çıktı. Başlarda bilinçsizlikle bağırdım, çağırdım, ağladım, zırladım. Onsuz nasıl devam edebilirdi ki bu hayat? Ben hayatımı tamamen ona göre dizayn etmişken onun gitmesiyle altüst olan hayatımı nasıl toparlayabilirdim? Veya minik patilerine her dokunuşumda öleceğini bilirken nasıl zevk alabilirdim bu hayattan? Size yemin ediyorum kanser olduğumu söyleseler daha az sarsılırdım. Test pozitif çıktı cümlesini duyduğum andan sonrası yok bende. Kelimeler birbirine girdi diyin, zihnimde oluşan uğultu engel oldu diyin, bir şey diyin. Ama hayatım bu cümleden öncesi ve sonrası olarak ikiye ayrıldı birden. 18 yıllık hayatımda ilk kez çaresiz kalmış, ilk kez acıyı iliklerime kadar hissetmişim; bunu anladım. En basitinden her gece onsuz yatağa giremezken nasıl uyumaya devam edebilecektim? Kime, neye bakıp huzur bulacak ve keyiflenecektim mutsuzken? Başka kim yanıbaşımda mırıldanıp uyutacaktı beni? Kim korktuğunda bana sarılıp bana sığınacak kadar güvenecekti bana? Korktum, üzüldüm, ağladım, yıkıldım, ümidimi yitirdim, perişan oldum, mahvoldum. Ama olay şu ki şimdi tekrardan ayaktayım. Eğer ortada hala savaşılacak bir savaş varsa cepheyi terk etmek bana yakışmaz. Bunu oğlum öğretti bana. Ben çaresizlik içinde ağlayarak kendimi paralarken "virüsü kapan benim sana ne oluyor?" dermişcesine önüme atlayıp oynamaya başladığında anladım bunu. Pes etmek yok. Savaşın sonuna kadar oğlumla birlikte savaşacağız ve kazanırsak birlikte kazanıp kaybedersek birlikte kaybedeceğiz. Hala net olmayan şeyler var. Testi yapan veteriner bize FIP testi yaptığını söyledi fakat benim bildiğim FCOV testi yapıldı (gözlerimle gördüm) ve FCOV testi FIP'in değil Corona virüsünün teşhisinde kullanılır. //devamını yoruma yazdım

48 CEVAP

axmetmcl

venusunpembepatileri, bu sayfada aktif olan çok az insan var. Ben de sizi bu aktif insanlar arasında görüyorum ve venüsün ismiyle hep tanıdım. İnşallah tahmin ettiğiniz gibi Fip veya benzer tehlikeli bir hastalık ortaya çıkmaz ve pisicik en kısa zamanda iyileşir kendine gelir. Bağışıklığını güçlendirmesi için kedilerin neler yemesi gerektiğini burada paylaşırsanız, diğer kedi dostları da bilinçlenmiş olur.

dilaykablan

Öncelikle çok geçmiş olsun, kediler insanların duygu değişimini hissedebilen canlılardır. Siz güçlü olun ki patili can dostunuz da bunu hissetsin. Ancak, veterinerizin kesinlikle bir yanlışı var. FIP teşhisi testle konulabilen bir şey değil, Corona Virüs testi yapılır ve ancak Corona Pozitif çıkabilir. FIP ise yani Feline Infectious Peritonitis, Corona Virüsünün hala neden olduğu tespit edilememiş bir şekilde (araştırmaların devam ettiği bir konu) mutasyona uğramış halidir ve FIP teşhisi maalesef kedi hayatını kaybederse ancak otopsi ile konulabilir. Dolayısıyla siz gönlünüzü ferah tutun, kedilerin zaten %90'ının Corona taşıyıcısı olduğu söyleniyor ve bu virüsün FIP'e çevirme ihtimali %2 ila 8 arası. Dolayısıyla, Corona ölümcül bir virüs değildir.
FIP pozitif çıktı diyen veterineri allaha emanet ediyorum. Ne çabuk unutmuşlar meslek etiklerini. Dilerim can dostunuz uzun yıllar daha sizinle olur.

Herkese merhaba. Klinikten aradılar dün beni, ve asistanın bir hatası olduğunu onlar da kabul etti. Kliniğin asıl hekimi Fip olabilir de olmayabilir de dedi. Biz veterinerlik okuyan tanıdığımıza gösterince ise o uzmanlara göstermeye bile gerek yok fip değil bu dedi. Çok büyük oranda içim rahatladı ama tam olarak değil. @axmetmcl size bir şekilde sonuçları ulaştırsam dediğiniz gibi profesyonel birilerine gösterebilir misiniz? Gerçekten minnet duyarım. Bizim durumumuz şöyle, kan değerleri genel olarak normal, dışkısı corona negatif ama kandan alınan serumda corona antikorları bulundu. Şunu merak ediyorum, fip virüsü taşıyan bir kedinin dışkısında corona virüsüne rastlamak zorunlu mudur? Eğer öyleyse rahatlayacağım ancak.

Ayıptır söylemesi ama o gün bir kan testi bir de corona testi için 400 tl verip çıktık. Ben öğrenciyim babamla gitmiştim o yüzden parasını düşünmeden testleri yaptıralım diyebildim ama kimseden maddi destek almadan kedi bakan öğrenciler ve buna bu kadar bütçe ayıramayacak kişiler de var. Bu kadar pahalı olmasını ben de acımasızca buluyorum. Bu parayı karşılayamayanların kedisinin sağlık durumunu öğrenmeye hakları yok mu yani? Türkiye'de veterinerlik ticaret olarak algılanıyor birçok veteriner tarafından. Maalesef.

Sahsimuhterem

Corona testini ne kadara yapıyorlar (tl) dışkıda ve kanda tespiti için iki test yapılıyor ise neden ikisi birbiriyle örtüşmüyor okadar mevzusu döndükü herkes tedirgin oldu keşke vetler fiyatlarda uçmasada herkes kedi alıralmaz corona fev fiv testlerini yaptırsa çünküğ sokakta haline acıyıp aldığımız yavru bir kedi evdeki kedimizede bulaştıryor kaş yapıyim derken göz çıkarıyor üzüntümüze üzüntü ekliyoruz şimdi burdan başka bir man açıkarmanın gereği yok almıyalım diyende yok ama bilinçlenmek tedbir almak lazım.Satın alma sahiplen diyen arkadaşlara katılıyorum ama madem satın alma parası verilmiyor bu testlerin parasını versin herkes kedisinin testlerini yaptırsın şuan sokaktan alınıp testleri yapılan bir kedi cins satılan bir kedi kadar maliyetli bunuda düşünmeliyiz yine burdan ozaman satın alıyim mantığı çıkmıyor sadece şu var bedel ödemeden sevgi olmaz maddi yada manevi sevdiklerimiz için sürekli fedakarlık ediyoruz etmeliyiz başka çaresimi var bu işin

izmir_pet

Cok dogru. Veteriner fiyatlari cok yuksek. Herkesin butcesine gore olmayabilir. Bu durumda nasil sahip cikabiliriz minik dostlarimiza. Devlet veterinerleri olmasi gerekiyor. Durumu olan begemmeyen ozele gitsin veya makul fiyatlara indirsinler. Sokaktaki bi kediyi gotursen bile bisuru hesap cikariyilar benim oturdugum yerdekiler

Sahsimuhterem

Sinir bozmak işstemiyorum ama paranız yok ise başınıza neler gelir düşünmek istemezsiniz..
Eşimin bir arkadaşında kanser şüphesi ihtimali ortaya çıktı kadına test günü için 3 ay sonrasına randevü verebiliriz dediler devlet hastanesinden 3 ayda başlangıçsa ilerler ilerlemişse ölür zaten bu kısaca ölün demek eşi dostu ordan burdan geldilerde özele götürdüler 3 çocuk annesi gencecik kadın.

Paran yoksa öl diyen paran yoksa kedin ölsün neden demesinki!

Sahsimuhterem

Burdan yetkililere sesleniyorum nerde bu devlet :)!

izmir_pet

(Eylemcaliskan) yaa kediniz ne tatliymiss masallahh benim onceki kedime benziyo bayildimmm :))

eylemcaliskan

Çook teşekkür ederiz iltifatınız için :)

melikealgin

Öncelikle gecmiş olsun.Hangi hareketlerinden suphelenip test yaptırdınız ?

@sewdaozz Size ne kadar teşekkür etsem az. İnanın içimdeki ümidi daha da alevlendirdiniz. Kendi zorlandığı bir konuyu atlatmış olanları görmek insana dayanma gücü veriyor. Neyiniz var bilmiyorum ama umarım siz de şifa bulursunuz en kısa zamanda. Çok teşekkür ederiz, gerçekten ❤

izmir_pet

cok gecmis olsunnn, bende cok sevdigim kedimi kanserden kaybettim. Sizi cok iyi anliuorum. Umarim eski sagligina doner. Umudunuzu kaybetmeyinn. Sizden guzel kimse bakamazmis ona. Eminim sizinle oldugu icin sukrediyodur:) cok sansli kii sizin gibi bi annesi olmus. Allah sifalar versinnn

@izmir_pet Çok teşekkür ederiz. Pes etmek yok ama eğer ona mutlu olduğu bir hayat sunabildiysem o bile yeter bana :)

Çok teşekkür ederim güzel dilekleriniz için, inşallah..