Soru Değil. İsteyen Okuyabilir.

Veterinerden döndüm. Çılgınlar gibi oyunlar oynayan, iştahla yemek yiyen yavru kedimin fip olabileceğini düşündüğüm için bana deli gözüyle bakıldı ama ben yine de ısrarla testin yapılmasını istedim. Aksi takdirde içim rahat etmeyecekti. Bilmek isterseniz, test pozitif çıktı. Başlarda bilinçsizlikle bağırdım, çağırdım, ağladım, zırladım. Onsuz nasıl devam edebilirdi ki bu hayat? Ben hayatımı tamamen ona göre dizayn etmişken onun gitmesiyle altüst olan hayatımı nasıl toparlayabilirdim? Veya minik patilerine her dokunuşumda öleceğini bilirken nasıl zevk alabilirdim bu hayattan? Size yemin ediyorum kanser olduğumu söyleseler daha az sarsılırdım. Test pozitif çıktı cümlesini duyduğum andan sonrası yok bende. Kelimeler birbirine girdi diyin, zihnimde oluşan uğultu engel oldu diyin, bir şey diyin. Ama hayatım bu cümleden öncesi ve sonrası olarak ikiye ayrıldı birden. 18 yıllık hayatımda ilk kez çaresiz kalmış, ilk kez acıyı iliklerime kadar hissetmişim; bunu anladım. En basitinden her gece onsuz yatağa giremezken nasıl uyumaya devam edebilecektim? Kime, neye bakıp huzur bulacak ve keyiflenecektim mutsuzken? Başka kim yanıbaşımda mırıldanıp uyutacaktı beni? Kim korktuğunda bana sarılıp bana sığınacak kadar güvenecekti bana? Korktum, üzüldüm, ağladım, yıkıldım, ümidimi yitirdim, perişan oldum, mahvoldum. Ama olay şu ki şimdi tekrardan ayaktayım. Eğer ortada hala savaşılacak bir savaş varsa cepheyi terk etmek bana yakışmaz. Bunu oğlum öğretti bana. Ben çaresizlik içinde ağlayarak kendimi paralarken "virüsü kapan benim sana ne oluyor?" dermişcesine önüme atlayıp oynamaya başladığında anladım bunu. Pes etmek yok. Savaşın sonuna kadar oğlumla birlikte savaşacağız ve kazanırsak birlikte kazanıp kaybedersek birlikte kaybedeceğiz. Hala net olmayan şeyler var. Testi yapan veteriner bize FIP testi yaptığını söyledi fakat benim bildiğim FCOV testi yapıldı (gözlerimle gördüm) ve FCOV testi FIP'in değil Corona virüsünün teşhisinde kullanılır. //devamını yoruma yazdım

48 CEVAP

@axmetmcl Ben de sizi aktif olmanız sebebiyle sıklıkla görüyorum :) Venüs de ben de çok teşekkür ederiz, bugün sonuçları aldık yarın uzmanlara da gösteriyoruz gerekirse fakülteye gideceğiz. Ama veterinerin en son görüşü fip ihtimalinin çok çok az olduğu yönünde, inşallah öyledir. Tabii ki linki de bırakayım buraya, umarım yardımcı olur herkese :) https://forum.petarkadas.com/kedi-sagligi/kedilerde-fip-ve-cig-et-lysine-keten-tohumu&baslangic=30

axmetmcl

sonuçları burada paylaşırsanız, çevredeki hekim bir kaç profesyonel arkadaşla paylaşabilirim. Ben sonuçların iyi olacağını düşünüyorum, inşallahta öyle olacak :)

minnoskoss_123

Hiçbir zaman pes etmeyip ayakta durmak hem kendinizin hem de kedinizin psikolojik olarak daha cesaretli ve iyi olmanızı sağlamış. Şunu lütfen unutmayın “KEDİNİZ HAYATA GÖZLERİNİ YUMARSA MUTLU VE SİZ ONUN YANINDAYKEN YUMACAK.” Mutluluk ve sağlık dileklerimle........

Sahsimuhterem

şimdi tam hatırlamıyorum net olmaz diye yazmıyorudum ama yazıyim coronanın çokda etkisi netleşmemiş bir aşısı olduğunu okumuşltum ama o aşıyı olduğunda kan testi yapılırsa corona pozitif çıkıyor diye okuduğumuda hatırlıyorum üzerinden baya geçti benim aklıma ozaman şu geliyor bu bir virüs vücut bunla karşılaşınca boğpuşur antikor üretir işte bu sırada bağışıklık sistemi virüsü baskılar ama bu durumda test yapılırsa corone kanda gözükürmü bu aklıma takılıyor eğer öyleyse kediniz coronayı geçirmiş ondan kurtulmuşltur ama vet hala coronalı zannediyordur ...

Evet dışkıda bulunmayıp sadece kanda bulunması beni de öyle düşünmeye itti. Bir aralar ishaldi ve corona ile ilk tanışmada ishal yaşanabiliyormuş. Corona ile savaşıp bağışıklık kazandıysa kanında antikor olup dışkısında virüse rastlanmamasının sebebi bu olabilir.

izmir_pet

sokak hayvanlari icin ucretsiz olmasi gerekiyor belediye veterineri bile bakmiyo resmen. O zaman sokakta yarali bi hayvancik gorsek orda öl mu diyelim

izmir_pet

O kadar dogru kii. Ozele mecbur ediyolar. Ona da durumu olan gidebiliyor. Paran yoksa yasama

Kesinlikle katılıyorum, devlet hastaneleri vasat halde. Kardeşim spor yaparken ayağını burktu ve basamıyordu, devlete gitti teşhis bile koyamadılar. Şaka yapmıyorum, röntgen çekip teşhis koyamadılar. Kırık mı, doku zedelenmesi mi, kıkırdak hasarı mı buna bile cevap veremediler ki bunlar birbirinden ayrılabilecek şeyler. Muhtemelen umurlarında değildi. Alçıya alındı ama eğer doku zedelenmesi ise alçıya alsan ne yarar? Özele gittik kısa bir süre içinde ilikte hasar olduğu ortaya çıktı. Gerçekten paranız yoksa hiçbir şeye ulaşamıyorsunuz, çok üzücü.

Nefes alırken hırıltı çıkıyordu bazen. Hırıltıdan da çok burnu tıkalıymış gibi nefes alıyordu. Aklıma takıldı internetten araştırdım. Biri kedisinin sesli nefes aldığını ve bir zaman sonra fip teşhisi konulup kaybettiklerini yazmış. Ben de işkillendim. İyi ki işkillenmişim. Hep ufak şeylerin üzerinde durduğum için eleştirildim ama üzerinde durmasaydım bu test yapılıp teşhis konulduğunda belki çok geç olacaktı.

melikealgin

Normalde mi sesli nefes alıyordu yoksa sadece uyurken mi ?

Teşekkür ederiz öncelikle herkese. Dün testi yapan asistan gibi biriydi, az önce telefonla asıl kliniğin veterineriyle konuştum ve kandan alınan serumda sadece antikor bulunduğunu, antijen bulunmadığını ve bundan yola çıkarak kesin fip denilemeyeceğini, sadece corona virüsünü alıp corona ile tanışmış olabileceğini söyledi. Ve daha önce de dediğim gibi sonuçları alıp İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'nin uzmanlarına da danışacağız. Şuan hiçbir şey net değil. Fip'i tespit eden bir test yok. FCoV ise coronayı tespit eden bir test ve bizim dışkı testimizde negatif, kan serumu testimizde pozitif çıktı. Yani Fip olabiliriz de, olmayabiliriz de. Fip bulaşıcı değil bu arada. Ama coronanın kedisinde olmadığını ve karşılaşırsa genetik yatkınlık veya hassasiyetten fipe dönüştürebileceğini düşünen herkese söyleyebileceğim şey şudur ki dışarıdan geldiğiniz giysi ve ayakkabılarınızla kedilerinize temas etmeyin, evi temizlerken bu virüsün dayanamadığı tek şey olan çamaşır suyunu da temizlik malzemelerinize karıştırın. Bağışıklığını da ne kadar güçlü tutarsanız o kadar kârdır, daha önceden kedileri fipe yakalanmış ve tehlikeyi atlatmış birinin yazdığı yazıyı okumak beni son derece bilgilendirdi ve rahatlattı. Bağışıklık arttırıcı bir sürü besin öğrendim, bu kişi fip belirtilerini bu besinlerle birlikte yaklaşık 2-3 haftada geçirmiş, devamında da daha düşük bir oranda vermeye devam ederek kedilerinin yaşamlarına sağlıklı bir şekilde devam etmelerini sağlayabilmiş. Hepsini temin edip belirtilen oranda kullanmaya başlayacağım, bunlar fip için değil bağışıklık arttırmak için zaten. Her türlü işimize yarayacağını düşünüyorum. Eğer bilmek isteyen olursa yazıyı sizinle de paylaşırım.

Feronia

Belirtiler son seviyeye gelmeden kuru FIP teşhisi koymak neredeyse imkansızdır çünkü patojenik olarak FCoV'dan ayrılamıyor. Neden kedinizin FIP olabileceğini düşündünüz acaba?

@feronia Evet, biliyorum. Fip konusunda bayağı bir bilgi edindim son 2 günde. Ben bu kedi kesinlikle fip demedim zaten, olmaması için dua ederek gittim veterinere. FCoV testi ve kan tahlili yaptırıp içimi rahatlatmak için gittim. Ama neden işkillendiğimi soruyorsanız bazen burnu tıkalıymış gibi sesler çıkararak sesli nefes alıyordu. Bir de kafası bana yağlı gibi gelmişti. İnternetten kedilerinin bu sorunlara sahip olduğunu söyleyen 2 kişi belirli bir süre sonra da fip tanısı konulduğunu ve kedilerini kaybettiklerini yazmışlar. Ben de tanı konulacak kadar spesifik özelliklerini göstermesini beklemek istemedim. Ama şükürler olsun ki henüz fip diye bir şey yok ortada. Hala uzmanlara göstermeyi bekliyoruz sonuçlarımızı. Gerekirse daha ayrıntılı testler yapılabilirmiş.

Sahsimuhterem

Bazı hastalıklar kanda taşınır ama vücudu etkilemez bağışıklık düşerse yada ileri yaşlarda vucudu vurabilir buna örnek insanlardaki hepatit b taşıyıcılığı
Taşıyısı bulaştırır ama hastalık belirtisi vermez çünkü hastalık aktif değildir.
En kötü ihtimalle kediniz corona taşıyıcısı fibe çevirmeyebilirde belki çevirmeme yüzdesi daha ağır basıyordur çünkü sokaktaki kediler patır patır fibden ölmüyorlar diye düşünüyorum.

Başıma geldi geçende.. Zavallı bir köpek gördüm topallıyordu ve bilinçsizce kendini anayola atıyordu sürekli. Kaç defa kucağıma alıp yolun ortasından çektim onu. Bir deri bir kemik kalmıştı, aşırı zayıftı. Ayakta öyle zor duruyordu ki elimle boynunu okşadığım anda bütün ağırlığını bana veriyordu. Günlerden pazar olduğu için belediye telefonlara bakmadı. Üniversitenin veterinerlik fakültesini aradım ve bana sokak hayvanlarına bakmadıklarını söylediler. Özel bir kliniği bile aradım neyse ücreti verecektim ama onlar da araçlarının olmadığını ve alamayacaklarını söylediler. Bu hayvan ölsün mü şimdi? O kadar acımasızca ki.