Soru Değil. İsteyen Okuyabilir.

Veterinerden döndüm. Çılgınlar gibi oyunlar oynayan, iştahla yemek yiyen yavru kedimin fip olabileceğini düşündüğüm için bana deli gözüyle bakıldı ama ben yine de ısrarla testin yapılmasını istedim. Aksi takdirde içim rahat etmeyecekti. Bilmek isterseniz, test pozitif çıktı. Başlarda bilinçsizlikle bağırdım, çağırdım, ağladım, zırladım. Onsuz nasıl devam edebilirdi ki bu hayat? Ben hayatımı tamamen ona göre dizayn etmişken onun gitmesiyle altüst olan hayatımı nasıl toparlayabilirdim? Veya minik patilerine her dokunuşumda öleceğini bilirken nasıl zevk alabilirdim bu hayattan? Size yemin ediyorum kanser olduğumu söyleseler daha az sarsılırdım. Test pozitif çıktı cümlesini duyduğum andan sonrası yok bende. Kelimeler birbirine girdi diyin, zihnimde oluşan uğultu engel oldu diyin, bir şey diyin. Ama hayatım bu cümleden öncesi ve sonrası olarak ikiye ayrıldı birden. 18 yıllık hayatımda ilk kez çaresiz kalmış, ilk kez acıyı iliklerime kadar hissetmişim; bunu anladım. En basitinden her gece onsuz yatağa giremezken nasıl uyumaya devam edebilecektim? Kime, neye bakıp huzur bulacak ve keyiflenecektim mutsuzken? Başka kim yanıbaşımda mırıldanıp uyutacaktı beni? Kim korktuğunda bana sarılıp bana sığınacak kadar güvenecekti bana? Korktum, üzüldüm, ağladım, yıkıldım, ümidimi yitirdim, perişan oldum, mahvoldum. Ama olay şu ki şimdi tekrardan ayaktayım. Eğer ortada hala savaşılacak bir savaş varsa cepheyi terk etmek bana yakışmaz. Bunu oğlum öğretti bana. Ben çaresizlik içinde ağlayarak kendimi paralarken "virüsü kapan benim sana ne oluyor?" dermişcesine önüme atlayıp oynamaya başladığında anladım bunu. Pes etmek yok. Savaşın sonuna kadar oğlumla birlikte savaşacağız ve kazanırsak birlikte kazanıp kaybedersek birlikte kaybedeceğiz. Hala net olmayan şeyler var. Testi yapan veteriner bize FIP testi yaptığını söyledi fakat benim bildiğim FCOV testi yapıldı (gözlerimle gördüm) ve FCOV testi FIP'in değil Corona virüsünün teşhisinde kullanılır. //devamını yoruma yazdım

48 CEVAP

Yarın ilk işimiz kan tahlili ve FCOV testi sonuçlarını alıp bir tanıdığımız (sağolsun) aracılığıyla İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi uzmanlarına ulaştırmak olacak. Bu süreç içinde hastalığın karşı koyamadığı tek şey olan çamaşır suyuyla kum ve mama kapları ve ev baştan temizlenecek, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olacak besinler belirli bir program dahilinde verilecek. Kendi şehrimizin veterinerlik fakültesine de gidilecek ve Corona mı Fip mi karmaşasına bir son verilmeye çalışılacak. Eğer Corona ise, biz kazandık demektir. Eğer Fip ise elimizden gelenin en iyisini yapmak adına sonuna kadar uğraşacak ve savaşa devam edeceğiz. Kaybedersek fip utansın. Evet yeni başlıyoruz ama sana söylemem gereken birkaç söz var oğlum. Sen bana inandığını belli edercesine bir kez o güzel gözlerini kırp, ben bütün dünyayı karşıma alır bir imkansız uğruna bile seninle birlikte savaşırım. Sen benim en zayıf noktamsın, sen benim tek dayanağımsın. Senin için yapamayacağım tek bir şey dahi yok. Hani minik azı dişini düşürmüştün de onu alıp kendi bebeklik dişlerimin arasına koymuştum ya, senin bütün dertlerini de alır kendi dertlerimin arasına koyar, kendimin sayarım ben. Sana layık bir anne olmak için çabaladım bu 4 ay boyunca. Çünkü sen doğuştan bir savaşçıydın, 500 gram bile etmeyen minicik bedeninle, herkesin ölür bu diyerek baktığı o küçücük vücutla şimdi bulunduğumuz yere gelebilecek kadar da güçlüydün üstelik. Benim de sana layık bir anne olmam lazım. Bu yüzden hayatımdan imkansızı çıkarıyor ve savaşçı çocuğun savaşçı annesi olarak devam ediyorum bundan sonraki hayatıma. Ve olur da bir gün yollarımız ayrı düşerse sakın endişe etme, bu hayatın merkezinde tek kişiye yer var ve o kişi daima sen olacaksın. Yanımda oluşun her zaman fiziki olmak zorunda değil, ama ruhanî olması için önümüzde hiçbir engel yok; bunu biliyorum. Seni çok seviyorum.

Bize inandığınız için çok teşekkür ederiz. ❤

mimimomo

dilerim dilediginiz gibi olur ve saglikli mutlu uzun seneler sizinle buyur yavrucuk.. uzak/yakin, evcil/insan cok kayiplar yasamis biri olarak nasil bir iz biraktigini biliyorum, siz olabildigince gec ogrenin (hatta mumkun olsa hic ogrenmeyin) dilerim: ) sevgiler

guineapigela

Ağlayacaktım ya... Lutfen pozitif dusunun moralinizi yuksek tutun. Siz uzgun olsukca o anliyor kedi diyip gecmeyiniz bazen kopeklerden içli olabiliyorlar Cook gecmis olsun

eylemcaliskan

Hayvan sahipleri olarak dertlerimiz ortakmış meğer. Henüz bugün çenesi kırılmış kediyi veterinerden aldım. Ameliyat oldu ve 2300 lira talep ettiler. Allah razı olsun, sokak kedisi olduğu için indirim de yapmışlar :) Öğrenci olarak gurur falan dinlemeden insanlardan para dilendim, buldum buluşturdum ve tedavi ettirdim. Ama ettiremeyebilirdim de. Daha sonra çekeceğim vicdan azabı da hiç kimsenin umrunda olmazdı. Maddi sebepler iyilik yapmaya engel olmamalı. Bu arada siz harika bir annesiniz. Yazınızı okuyunca çok duygulandım. Kedinizin neden çılgınlar gibi oyun oynadığı, neden bu kadar mutlu olduğu belli oluyor :) Umarım venüs sağlıklıdır ve yine umarım ki birlikte nice mutlu yıllar geçirirsiniz. Lütfen durum kesinleştikten sonra bizi bilgilendirin. Dualarım sizinle

Siz de harika bir anne ve aynı zamanda harika bir insansınız. Sokaktaki hasta kedi ve köpeklere yardım etmeye çalışırken yanımızan geçip yüzümüze bile bakmadan ufak bir yardım etmeyi teklif bile etmeyen yüzlerce insanın arasında sizin gibilerin değeri daha da belli oluyor. Umarım siz de yavrularınızla birlikte upuzun ve mutlu bir ömür geçirirsiniz :) Dualarınız için de çok teşekkür ederim, lütfen hiç eksik etmeyin ihtiyacımız var onlara

kedipatisii

Siz çoktan bu hayati karşınıza alıp, umudunuzu kaybetmeyip, direnerek bu savaşı zaten kazanmışsınız oğlunuzla. Ben eminim ki yakında gelecektir güzel haberler. Lütfen moralinizi bozmayın, siz ne kadar iyi olursanız eminim ki oğlunuzda o kadar iyi olur. Geçmiş olsun çok.

Zynpks

Venüs bence çok şanslı sizin gibi güçlü şefkatli bir annesi var bence venüs ne kadar güçlü olduğunu küçükken hayata tutunarak göstermiş bu savaşın galibi baştan belli gibi he ne dersiniz :)) umudunuzu yitirmeyin!! Venüsle birlikte neşeli sağlıklı uzun yıllarınız olacak inşallah moral bozmak yok :)

Destek oluşunuz gücümüze güç katıyor, çok teşekkür ederiz hepinize ❤

sewdaozz

Bundan 9 sene önce veteriner açılmadan sabahın köründe veterinere gidip camın altından kızımın kafesine bakıyordum. Birgün yine aynısı oldu cama vurdum vurdum kafasını bile kaldırmadı. Oturdum kaldırıma ağlamaya başladım. Umudum o zaman bitmişti. Taa ki veterinerin sekreteri gelip kapıyı açana kadar. Babam içeriden ölmemiş ölmemiş diye bana doğru geldiğinde dünyalar benim oldu. Ben o zaman umuduma UMUT kattım. Ve şimdi 9 sene sonrası. Yine günlerimi ağlayarak geçirmeme sebep olan bi sorunla karşılaştık. Umut ettim dua ettim ve herşey düzeldi. Çok az zamanımız kaldı biliyorum. Yollarımız ayrılcak ama ben Rabbimden hep onun ömrüne ömür katması için dua ediyorum.. Demem o ki ne olursa olsun umudunuzu kaybetmeyin. Rabbim ona ömür verdiyse yaşayacak. Dua edin bol bol.. Ve ona sevginizle her daim yanında olduğunuzu gösterin. Bu o kadar önemli ki.. Veterinerimiz bize bu köpek size olan sevgisinden hayatta kalmaya çalışıyor. Gözlerinden size bakarken sevgi akıyor demişti. Ve gerçekten öyle. Ona en büyük desteği umut ederek, sevginizi göstererek ve her daim onun yanında olduğunuzu hissettirerek yapacaksınız. Herşey çok güzel olacak.

Sadece uyurken değil, özellikle kucağıma aldığımda ve belirli pozisyonlarda yattığında nefes alması sesli ve burnu tıkanıkmış gibi oluyordu. Ayrıca bugün dün aldığımız silica kum paketini parçalamış ve kum yiyordu, durdurduk. Kum yemek de bu hastalığın belirtisi olabiliyormuş. Bu beni çok üzdü ama belki ilk kez silica kum gördüğü için böyle bir tepki vermiştir diye kendimi teselli etmeye çalışıyorum işte. Arkadaşlar lütfen dikkatli ve şüpheci olun. Bunun acısı çekilmez.

Sahsimuhterem

geçmiş olsun ama vetiniz saçmalamış fib teşhisi ancak otopsi ile ortaya çıkar testin pozitif çıkması çok normal ev kedilerinin bile %40 ı corona taşıyıcısıyken menşei melez sokak kedileri olan kediler haydi haydi hu virüsü taşır.Taşıması sorun değil fibe çevirmedikçe standart bir kedi kadar yaşayabilir.Siz bağışıklığı sağlam tutun yeter.

Sahsimuhterem

Şuan bu sitede yazan arkadaşlar gidip kan testi yaptırsa çoğunun kedisinde corona pozitif çıkar fibin ıslak ve kuru iki çeşiti var ıslak fibde karın su topluyor şırıngayla çekilince altınsarısı olan bu su fibe işaret ediyor zaten fazla yaşamıyor bu kediler ama kuru fibse daha fazla yaşıyor ara ara tedavilerle.Siz eve başka kedi almayın şuan için onun dışında ddiğim gibi immün sitemi sağlam tutmak lazım.

Elifmuzeyyen

Ne güzel yazmışsınız okurken duygulandim bazi yerlerde gülümsedim. Ama erken bir uzulme olabilir mi bu? Insallah oyledir. Ancak ben fip hastaliginin ancak hayvan otopsilerinde anlasildigini okumuştum nekropsiydi adi herhalde -öyleymiş kontrol ettim- yani o testlerde corona virusunun pozitif olup olmadığına bakiliyormus ve her corona virusu fipe cevirmeyebiliyormus o nedenle inşallah sizin de böyledir böyle olur dua etcem..

Cldkgkcs

İnşallah bir an önce fakülteden de iyi bir haber alıp evinizde minnoşla güzel güzel bunları düşünmeden devam edersiniz.. Çünkü bu gitgeller tahliller de onu çok yıpratıcak gericektir , Allah kolaylık versin