Muhabbet Kuşum Uçmuyor.

Burak007

Merhaba arkadaşlar 3 gün önce petshoptan muhabbet kuşu aldım. Bugün bir salayım dedim ve elimden bıraktım hiç uçamıyor direk yere çakılıyor. Acaba uzun süre kafeste durduğu için mi uçamıyor ve uçması için egzersiz tavsiye edermisiniz.

Teşekkürler

22 CEVAP

nao

Türkiye'de dışarıda zaten yaşayamaz çünkü o kuşların ana vatanı Avustralya. Fakat mesele o değil zaten, arz-talep meselesi. Eğer siz bu talebi yaratırsanız birileri de bundan para kazanmak için o kuşları satar. Ama kimse evcil hayvan olarak kuş talep etmezse, petshoplar da satmak için muhabbet kuşu getirmezler, ya da üretmezler çünkü satamayacakları için para da kazanamazlar. Ben de bunları her platformda mümkün olduğunca anlatarak bu talebi kendi çapımda mümkün olduğunca azaltmış oluyorum. Yani bir kişiyi evcil hayvan olarak kuş almaktan vazgeçirirsem, bir kuşun hayatını kurtarmış oluyorum.

onurhhn

Odanız uygunsa kafesteyken kafesin kapısını açık bırakmayı deneyin

Burak007

Güzel sözlerin için teşekkürler. :) alıyorum elime havaya bırakınca kanadını çırpıyor ama direk yere çakılıyor.

nao

Artık almışsınız ama ben yine de söylemeden duramayacağım, lütfen petshoptan hayvan almayın, hele ki kuş kesinlikle almayın. Ormanlarda yaşayan, on binlerce kilometre uçan bir hayvanı doğal ortamından çok uzakta 100metrekare bir alana kapatmak, daha da kötüsü bir kafese kapatmak korkunç bir şey. Lütfen bu konuda biraz daha bilinçli olalım. Evcil hayvan edineceksek, hayvan sevgimizi tatmin etmeyi değil, o hayvanın mutluluğunu ve yaşamsal ihtiyaçlarını temin etmeyi ön planda tutalım. Minik kuşunuza da geçmiş olsun umarım önemli bir rahatsızlığı yoktur.

izmir_pet

bu arada sizi tanimadigimdan soyluyprum yanlis anlamayin sanmiyorum ama bazi kisiler hasta veya kusun biseyi cikiyo gidip degistiriyolar. Yok isiriyo yok hasta yok soule boyle. Ne olursa olsun sizde kalsin daa

Burak007

yok kesinlikle değiştirmeyeceğim. alıştım artık hayvanlara çok çabuk alışırım :D

Burak007

Odam uygun dediğinizi deniyeceğim.

izmir_pet

Super. İnsallah korktugundan biseydrndir ama keske bilsek nedenini. Ama gercekten yaa renkleri o kadar guzel kii nazar degdirmek istemem massalllahhhh :))

izmir_pet

kapali durmasiyla alakasi yok. Hic mi ucamiyor yoksa ucuyor ama saga sola mi carpiyor

izmir_pet

bu arada massallah cok da tatliymisss

izmir_pet

yeniymis zaten. Belki kanatlarinda kirik veya bi sorun vardir. Bence bi veterinere veya aldiginiz yere sorun derim. Ben cok kus besledim suan 2tane var. Birini bikac hafta oldu alali. Biyerlere carpar yeniykrn ama ucabilir. Kapali kalmasiyla ilgisi olamaz. İnsallah biseyi yoktur cok uzuldum

Burak007

Yardımınız için teşekkürler.

izmir_pet

keske elimden bisey gelse rica ederim. İnsallah sagliklidir

izmir_pet

Cok dogru fakat bu kuslar suan halen dogal ortamlarda yasayabiliyor mu. Ben disar ortamda yasayamadiklarini saniyorum da cok bilgim yok

izmir_pet

bu konuda bilgim yoktu tesekkur ederim ogrenmis oldum. Ama en azindan su konuda icim rahat. En iyi sekildr bakmaya calisiyoum. Kafesi en buyuk kafeslerdrn aldim. Bana cok aliskin zatrn uzerimden gitmiyo. Ona ragmrn erkek arkadas aldim ona. En azindan sikilmiyo bari