Yavru Kedimin Karnında Şişlik Var. Fıp Mi Normal Mi?

Yaklaşık 1 ay önce sokaktan kedi sahiplendim birkaç gün sonra hemen iç-dış parazitini yaptırdık. Veterinerin söylediğine göre aldığımda 1.5-2 aylıktı. İlk başlarda çok çelimsizdi. Beslenmesine özen gösterdik. İlk günlerde kuru mama yemedi, biz de tavukla destekleyerek alıştırdık. Sevdiği bir mama bulduk. İştahı, kaka kıvamı ve kaka sıklığı gayet yerinde. Hareketlerde azalma, kilo kaybı vb. şikayetlerimiz de yok fakat karnında gittikçe büyüyen bir şişlik olmaya başladı. Yavru olduğundandır diye düşündük pek üstüne düşmedik fakat gözümüze çarptıkça biraz araştırdık ve fib gibi tehlikeli bir virüsün belirtisi olan karında sıvı birikmeye çok benzediğini fark ettik. Bu durum bizi hem korkuttu hem de endişelendirdi. En kısa zamanda veterinere gideceğiz fakat gidene kadar fikir almak/endişemi gidermek istiyorum. Ciddi bir şey var mıdır yoksa çok yemekten, gaz birikmesinden vs. olabilir mi? Ne kadar net görülüyor bilmiyorum ama aşağıya fotoğraflarını bırakıyorum.

52 CEVAP

Çok teşekkür ederiz. Aslında tam bir çözüm olmasa da bahsettikleri interferon tedavisi işe yarayabilir. İnterferon normalde vücudun virüse karşı koymak ve onun hücrelerde çoğalmasını önlemek için salgılanan bir madde. İnsandaki alfa interferonu laboratuvar ortamında başarılı olmuş fakat canlı üzerinde deneme yapılmamış. Bu bahsettikleri interferonun başka bir türü. %20 olarak (teşhisin erken konmuş olmasına göre) kedilerin şansı var ama ilaçlar Amerika’dan sağlanıyor ve çok pahalı. İnternetten siparişlerde de gümrükte takılabiliyor. Ayda 6 bine denk gelen bir fiyatı var ve tedavi sırasında kullanılanlar ağır olduğundan yemeden içmeden kesilebilir,keyifsizleşebilir dedi. Murphy de yeme içme problemi hiç olmadı. Hala oyun oynama peşinde. Düzelteceğim derken hastalığın belirtilerini ortaya çıkartıyor gibi geldi, güvenemedim. Masrafları da karşılayamıyoruz. Tek çare sevgiyle ve ilgiyle bakmaya devam etmek dedik. D vitamini damlatıyoruz her gün. C iğnesine başlayacaktık fakat veteriner mamayı yiyorsa yapmayın mamanın içinde alması gerekenler zaten var dedi. 4 veterinerle konuştuk bu süre zarfında. Maalesef tanı kesin. Allahtan umut kesilmez tabii, şimdilik solunumu hızlı, ara ara ateşi çıkıyor. Bunların içinde en çok etkileyense karnındaki sıvıdan dolayı çıktığı yerlerden inemeyecek kadar hareketlerinin kısıtlanması. Buna rağmen oyun oynamaya hala meraklı. Düşündüğümden daha dayanıklı şu an için; elinden geldiğince işlerini kendi görmek istiyor. Bizse sadece bekliyoruz. Tanıdıklarımızdan da kedisi ıslak fip olan vardı. Onların gösterdiği çabayı biz biliyoruz fakat ne yaptılarsa işe yaramadı. İnşallah bir mucize olur da bu hastalık bir şekilde kendi kendine durur. Böyle zamanlarda insanın destek görmeye çok ihtiyacı oluyormuş burada anladım. Çok teşekkür ediyorum sizlere.

Elifmuzeyyen

Parazit olabilir mi acaba yaptirmissiniz ama karin sisligi parazitten de kaynaklanabiliyor sut göbeği olabilir. Bizm de bi yavrunun sisti bundan daha cok ve yumusakti boyle ici su dolu gibiydi veterinere gittik cok kucuk diye suyu cekerse idrar kesesine zarar gelebileceğini söyledi kabizligi vardi

Mayis1

Yarın veterinere gidip bizi de bilgilendirin lütfen. Bugün birisi daha kedim fibli çıktı ötenazi yapılacak yazmış. 1 saat içerisinde ne ara test yaptı sonuçlandı da ötenazi gibi zor bir karar verdi . Eğer veteriner sizi tatmin etmezse başka veterinere de gidin lütfen.

Öncelikle çok geçmiş olsun. Fip tanısını biriken sıvıdan örnek alıp mı koydular? Ve corona testini dışkıdan mı serumdan mı yaptılar? Bunun dışında neler yapıldı da kesin fip tanısı konuldu? Kan testiniz nasıldı kanda enfeksiyon gözlemlendi mi? Biraz fazla soru sordum üzgünüm ama gerçekten bilmem gerekiyor. Ve fip tanısı gerçekten kesin mi? Eğer öyleyse bunun başınıza geldiği için gerçekten çok üzgünüm. Keşke böyle lanet bir hastalık olmasaydı da kedilerimiz de biz de yaşamasaydık bu acıyı. Ama sizden isteğim pes etmeyin. Fipten kurtulan kedilerin sayısı az da olsa varlarmış. Ümidinizi yitirmeyin inanıyorum ki bütün petlebi ailesi olarak arkanızdayız

Ay bende 29 ekimde kedi buldum anlayamadık ilk parazit sandık fıtık çıktı karninda

Benim bildiğim de fip için bir tedavi yok. İnternetten okuduklarıma göre de bazı veterinerler sırf para koparmak için tedavisi var ama günlük şu kadar.. gibi yalanlar uydurabiliyorlarmış. Fip olmadığı halde fip diyip birkaç gün antibiyotik verip yüksek bir miktar da para alarak fipti tedavi ettim diyenler bile varmış. Siz veterinerinizin güvenilir olup olmadığını anlamışsınızdır tabii ki ama isterseniz tahlil sonuçlarını paylaşın uzmanlara ulaştırmaya çalışarak size yardımcı olmaya çalışırım. Fipte bilinmesi gereken önemli bir diğer konu ise kediyi öldürenin fip değil, kedinin vücudunun fip virüsüne verdiği tepkiymiş. Yani bağışıklık sistemini devamlı destekleyip yüksek tutarak fipli bir kediyi hayatta tutmak çok düşük bir ihtimal olsa bile mümkün. Bu zorlu süreç içinde elimden geldiğince yanınızda olup yardımcı olmaya çalışacağım, eminim ki birçok kişi de bunu yapacaktır. Tekrardan çok geçmiş olsun, ümidinizi yitirmeyin ve ihtiyacınız olduğu her an yardım istemekten çekinmeyin. Murphy'i de öpüyorum ❤

https://hizliresim.com/AzoZNL

Şu resimde daha net görülüyor sanırım büyüklüğü. Kolları, bacakları incecik ama karnı kocaman. Yürürken hafif eğilme oluyor bu yüzden.

Mayis1

Normal değil veterinere gitmek lazım ama kesin fib den kaynaklanıyor demeyin. Kabız falan değilse eğer yarın direkt veterinere gidin. Umarım başka bir sebebi vardır ve çabucak geçer.

Kabız değil. Karnının gittikçe büyümesi dışında hiçbir anormallik yok. O yüzden ilk başlarda normal sanmıştık. Umarım başka sebebi vardır :(

Yarın veterinere gideceğiz umarım söylediğiniz nedenlerden biridir. Sizin söylediğiniz yavruya bir işlem uygulanmadı mı kendiliğinden mi geçti? Murphy'nin de karnı su dolu gibi ve yumuşak. İlk geldiğinde çelimsizliğinden görünmüyor muydu bilmiyorum böyle bir problemi yoktu.

Elifmuzeyyen

Hangi yavru hatirlamaya calisiyorum o kadar cok kedi bakiyoruz ki sirf suan 17 kedimiz var. Hepsi sokaktan. Bu durum yaklasik 5 ay falan onceydi de. Karni su dolu gibiydi ama o yavruyu sonra kopek agzinda goturmeye calisirken darbe nedeniyle kaybettik o yavru o muydu hatirlayamiyorum surekli kedi getiriyorlar biz buluyoruz ya da. Kaybettiğimizi hatirliyorum ama yavruyi kurtaramadik tam nedenini hatirlayamiyorum dedigim gibi cok kedimiz var kaybettiklerimiz var kazadan araba carpmasindan hastaliklardan inanin artik karisiyo

Elifmuzeyyen

Biz de emdigi icin sut gobegi olabilir diye gittik ama yine de sis olunca ihmal etmek istememistik ama siz gidin yine de tam nedenlerini hatirlayamiyorum malesef

Şu an sadece çok endişeli ve üzgünüm. Tek düşünebildiğim bir an önce sabah olması. Fikrinizi belirttiğiniz için teşekkür ederim

Elifmuzeyyen

Ben de sizin adiniza endiselendim ama uzulmeyin bizimki ile sizinki bir degil yani oyle olacak diye bir sebep yok bizim daha ic parazitimiz bile yoktu ve baska sebepler de vardi yani bahcede yasama gibi anneden parazit veya hastalik gecmis olabilir ki yanlis hatirlamiyorsam 4 kardesen sadece biri hayatta kalabildi. Yani anneden gecen bir hastalik olabilir bizimkinin sebebi. O acidan uzulmek icin erken.. Insallah iyidir sut gobegidir

İnşallah öyledir lütfen dualarınızı eksik etmeyin