Kedi Gezdirmek Doğru Mu?

Minnakpatipuki

Bu konu hakkinda çogu sitede negatif yorumlar okudum. Ama ben kedimi kopek yerine koymuyorum. Zaten kedi bakimi hakkinda tecrubesizim ve yeni yeni ogreniyorum. Bu konu hakkindaki dusuncelerinizi almak istedim. Kedimi 1.5 aylıkken sokakta buldum. Ben diş kapiyi açınca dışarıyı merak ediyor. Her seferinde zor tutuyorum. Şuan 2 aylık. Sokak kedisi olduğu icin özgürlüğünü kısıtlamışım, onu eve hapsetmişim gibi geliyor. Birde akşam üzeri saat 5 e kadar dışarıda oluyorum. Tek oda evde tek basina sıkılıyor sanirim. Eve gelince oyun oynuyorum ilgileniyorum ama yetmiyor sanirim. Ben ders çalışırken yada başka birşeyle ilgilenirken el parmaklarıma ayak parmaklarima atlıyor ısırıyor acıtıyor da bir zaman sonra. Deli gibi bir saga bir sola kosuyor evde. Enerjisini atamamiyormus gibi geliyor. bir tane gogus tasmasi aldım ama dışarı çıkartmakta kararsizim hastalanır mi bu mevsim de? Yavruyken alıştıririsam büyüyünce de gezdirebilirim diye de düşünüyorum ot yiyorlarmis sanirim arada. (Gezdirmekten kasitim da köpek gibi değil de yeşillik bir alana kadar kolumda taşıyıp tasmasi bagli sekilde serbest bırakmak eğer yürürse yürümek yürümezse onunla beklemek seklinde)

48 CEVAP

Minnakpatipuki

Ne güzel korkmaması ben veterinere götürürken taşıma kabinin içinde dört dönuyor. Boşluklarından patisini burnunu çıkarıyor. Minibüse biniyoruz sesinden korkuyor sanirim. Oturduğum muhitte sessiz, bir anda kalabalığa girince korkuyor büyük ihtimalle. Dışarı alışırsa veteriner de sorun olmaz dediginiz gibi. Çoğu sitede kedi gezdirenlere bir küfür etmedikleri kalmış. Tabi bu gezdirmek olmuyor gerçi doğayla buluşturmak gibi birşey oluyor sanirim. Bir an kendimden şüphe ettim. Acaba zararlı bisey mi düşünüyorum diye sormak istedim. Hepinize teşekkür ederim yanıtlarınız icin :)

izmir_pet

bence imkan varsa gezdirilebilir de yani ne var bunda. Biz nasil sıkılıyorsak onlar da sıkılıyo degisiklik hava almak istiyolar. Ben de ilk veteeinere giderken minubuste surekli miyavladi susmadi. Sepetinde patilerini cikardi tirmaladi heryerimi falan. Ondan sonra anladim aalistirmak gerek. Tasima sepetini salona kpydum kapagi acik sekilde. İcine mamasini koydum alissin diye bikac gun. Evin icinde sepetiyle gezdirdim sık sık. Yakin mesafelerde cikardim dissri. Cok kolay alisti :)

izmir_pet

Suan kendisi giriyo gezmeye gitcez diye ve minibus otobus heryerde sessiz sessiz yatiyo cirpinmiyo korkmuyo

Minnakpatipuki

Biz ister istemez sık sık veterinere gidiyoruz zaten sokaktan aldigim icin kontrolleri var vitamin iğnesi falan yaptılar sonra iç dış parazit bi ara da ishal oldu gitmek zorunda kaldık. Bir yandan aşılari da tamamlamaya calisiyoruz. 2 haftada toplam 4 kere veterinere gittik yarın tekrar gitcez karma aşısı icin 5 olacak :D veterinere giderken 2 minibüs degistiriyorum o çok korkutuyo onu biraz sese de alışması lazım. Ama dediginiz mantıklı mama koyup denicem. En azindan taşıma kabına alışır daha güvende hisseder belki kendini :)

Minnakpatipuki

Aynen tırmanma tahtası alacaktım ama ilgisini çekmez diye dusunmustum. Oyalaniyorlarsa eğer alayım. Ip kullanmıyorum ben hatta oyuncak bile almadım kağıdı top yaptım onla oynuyo bi tane de yumuşak topu var. Ben evde tasma takmaya bile korkuyorum bir yere takılı kalır nefessiz kalır diye. Ara sıra fotoğraf çekerken takıyorum sadece gözümün önündeyken. Eve dikkatli baktım takılabileceği bir yer varmı diye yok ama evde olmadigim zaman aklım kalmasın diye takmıyorum yinede. Dışarısı icin gogus tasmasi aldim aşıları bitsin denicem bakalım sevecekmi.

Cldkgkcs

Tırmanma tahtası ihtiyaç aslında uyandıklarında falan bir yerleri tırmalıyorlar alırsanız sizin eiyalarınız da korunmuş olur. İyi gezmeler şimdiden :)

Duygunur

Bütçeniz uygunsa kedi ağaçları gibi eşyalar da alabilirsiniz, ya da boş kolilerden bile çok güzel tasarımlar yapılabiliyor. Güvenle tırmanabilecekleri, tırmalayabilecekleri seviyor kediler. Onun dışında duvarınıza üstlerine atlayabileceği raflar taktırabilirsiniz, yere hiç değmeden odanın içinde gezebilmek kedilerin sevdiği bir aktivite. :)

Minnakpatipuki

Düşününce çok sevimli geldi yerim ya :) şuan öğrenci olduğum icin farklı bir şehirde kirada kalıyorum o yüzden bu raf olayı biraz zor.yer de dar aslında ama tırmanma tahtası işime yarayabilir hem çok büyük değil hemde işime yarar :)

Cldkgkcs

Evet ben kutulardan kendim yaptım çok güzel oynadığı birşey oldu onu da tavsiye ederim birde birkaç tane de olsa oyuncak edinin büyüdükçe avlanma oyunları oynamanız için :)

kopek_delisi

Temiz ve mikropsuz olduğunu bildiğiniz yerlerde gezdirmeniz çok doğru olur.Çünkü onlarında egzersize ihtiyacı var.

Minnakpatipuki

Venusunpembepatileri aynen bende öyle olsun istiyorum burda parklardan başka götürebileceğim bir yer yok ama

Minnakpatipuki

Cldkgkcs edinirim yavaş yavaş ya anca 2 hafta oldu onu bulali tecrubesim de aynı zaman da tamamlamaya çalışıyorum eksikleri öğreniyorum hala :)

melikealgin

Ben gezdirme taraftarı degilim.Buyuksehirde yaşıyoruz her taraf mikrop dolu hastalık dolu :/ olsa evin icinde de olur biliyorum ama önlem almak gerek

izmir_pet

haklisiniz o yuzden alin kucaginiza sokaga bari cikarin yanii en azindan hava alsin. Biz bakkala gidiyoruz sokaga balkona hava almaya cikiyoruz. Bu kadar hava almaya ihtiyacalri oluyo

melikealgin

Her gun balkona cikiyo zaten benim kontrolümde :)