Kedi Gezdirmek Doğru Mu?

Minnakpatipuki

Bu konu hakkinda çogu sitede negatif yorumlar okudum. Ama ben kedimi kopek yerine koymuyorum. Zaten kedi bakimi hakkinda tecrubesizim ve yeni yeni ogreniyorum. Bu konu hakkindaki dusuncelerinizi almak istedim. Kedimi 1.5 aylıkken sokakta buldum. Ben diş kapiyi açınca dışarıyı merak ediyor. Her seferinde zor tutuyorum. Şuan 2 aylık. Sokak kedisi olduğu icin özgürlüğünü kısıtlamışım, onu eve hapsetmişim gibi geliyor. Birde akşam üzeri saat 5 e kadar dışarıda oluyorum. Tek oda evde tek basina sıkılıyor sanirim. Eve gelince oyun oynuyorum ilgileniyorum ama yetmiyor sanirim. Ben ders çalışırken yada başka birşeyle ilgilenirken el parmaklarıma ayak parmaklarima atlıyor ısırıyor acıtıyor da bir zaman sonra. Deli gibi bir saga bir sola kosuyor evde. Enerjisini atamamiyormus gibi geliyor. bir tane gogus tasmasi aldım ama dışarı çıkartmakta kararsizim hastalanır mi bu mevsim de? Yavruyken alıştıririsam büyüyünce de gezdirebilirim diye de düşünüyorum ot yiyorlarmis sanirim arada. (Gezdirmekten kasitim da köpek gibi değil de yeşillik bir alana kadar kolumda taşıyıp tasmasi bagli sekilde serbest bırakmak eğer yürürse yürümek yürümezse onunla beklemek seklinde)

48 CEVAP

izmir_pet

Gunes de gerekli onlar icin. Biraz temiz ve gunes kesinlikle sart. He tabi evde yasamaz demiyorum. Sadece evet sokaga salin birakin demiyorum ben. Duruyosa tasma takip kucakta cikarilabilir sepetiyle cikarilabilir :)

izmir_pet

bu arada goktug61 kediniz cok guzel massallah cok tatli. Benim onceki kedime cok benziyo aynisi :))

Minnakpatipuki

Risk var ama eve kapatmak istemiyorum hayvancagizi ev küçük çünkü aşıları tamamlanınca sorun olur mu ki yine de hasta olur mu

izmir_pet

Zaten sokakta yasamicak. Hicbi sorun olmaz. Ama tabi yere basmassa daha guvenli olur. Kendi adima konusayim ben cok guvenemiyorum :)

izmir_pet

Ben aldim alali cikariyorum ornek olarak. 1bucuk ayliktan beri. Cok sabuk usumez ama yinedr dikkat etmek lazim. Sogukta kucaginizda cikarabilirsiniz:)

Minnakpatipuki

Aşıları bitince bir deniyim öyleyse bakalım napcak :)

cakil19921

Soyle sokakta tasmalı bakımlı bir kedi gore kendinizi alabilir kaybolabilir hastalık kapabilir

Minnakpatipuki

Tek başına olmicakki ama hastalıktan korkuyorum ben bir tek

Minnakpatipuki

Ben daha evde tasima kabina koyunca bile miyavlamaya basliyo. Bende taşıma kabinin içini yumuşak yastıkla kaplamıştım hoşuna gider, yuva gibi içine girer çıkar alışır diye ama hiç girmedi mama koyup deniyim bende :)

Elifmuzeyyen

Tasma ile cikartin tabi de solunum yoluyla da hastaliklar kapabiliyorlar ayni insanlardaki gibi asilari tamsa bir sorun cikmaz biraz kucuk zaten kediniz suan da disariyla tanismamali bence kontrollü olmasina rağmen. Zaten yavruyken bu tip hareketlilikler normal. Tirmanma seyleri oluyor adini bilemiyorum ama tirmanma tahtasi midir nedir oyle bi sey alsaniz. Ama asla iple oynatip ipi bırakmayın bir tanıdığım iple oynatiyor kedisini daha sonra ipi almadan gidip uyuyor kedie de bakmayi akil edemiyor sabah yavruyu boynuna ip dolanmış şekilde buluyor. Ipe cok dikkat etmeliyiz eskiden benim de cok ip kullandigim bi oyuncakti ama artik elime bile almiyorum

Minnakpatipuki

Teşekkürler :) tırmanma tahtasını denicem biraz olsun onla oyalanır umarım

izmir_pet

20-25tl ye satilanlar var en basidi ve cokk kullaniyolar. Zaten o olmadigini tirnaklari cok bakimsiz oluyo ve soyuluyo. Koltuk halilari falan mahvediyolar :)

Minnakpatipuki

Fiyatı uygunmuş baya koltugu tirmaliyo aslinda ama koltugun yuzu cok sert islemiyo :D ama halinin kenarlarini tırmalıyor baya

izmir_pet

bi sure sonra bunlar yeterli olmuyo ve tirnaklari soyuluyo kabuk atamiyo onu almayinca malesef:)

Minnakpatipuki

Ilk isim onu almak olcak benim kafama tirmanmaktan da vazgeçer belki :D