Satın Alma Sahiplen, Türüne Bakma Sev...

kedipatisii

Merhaba arkadaşlar. Soru sormak maksadıyla yazmadım fakat çok rahatsız olduğum bir konuyu dile getirmek istiyorum. İlk olarak bir canlıya yuva açacak insanların pet shop gibi yerlerden sırf cins olsun diye "para karşılığı" hayvan almasına karşıyım. Ordaki hayvanlarda mutlu olsun istiyorum ama bu sektöre kazanç sağlamak hem hayvanların satılan bir varlık algısının güç kazanmasını sağlıyor. Kimse sevgi duyacağı bir hayvanın görüntüsüne takılmamalı. Sokakta binlerce yuva bekleyen, karda kışta kalan hayvanlar sırf cins değil diye öteleniyor. Gerçek hayvan severliğin bu olduğunu düşünmüyorum.

Bunun dışında kısırlaştırma konusundada hem kedinin sağlığı açısından iyi olduğunu ve sokakta binlerce evsiz kedi olduğundan bu kervana daha çok kedinin katılmasını anlamsız buluyorum. Kedinizin doğurduğu yavrucakları belki sahiplendiriyorsunuz fakat belki o kedilerin yerine sokakta muhtaç başka bir sürü kedinin sahiplenilmesini engelliyorsunuz.

Bunlar benim kendi düşüncelerim, bunu yazmamın nedenide petlebi gibi hayvanseverlerin olduğu platformda bile sırf cins kedi/köpek arayanların olduğuna şahit olmam. Çok üzücü.

39 CEVAP

ayse1310

Evet engellileri kimse istemiyor genelde. Siyah kedileri de sevmiyorlar evet fakat ben siyah kedileri çok seviyorum ya itiraf edeyim :D Ama aaa ben siyah kedileri çok seviyorum illa siyah kedi almalıyım kafasına hiç girmedim mesela mayadan anlaşılacağı üzere. Maya'yı sahiplenmeden önce de bir kedi sahiplencektim iletişime geçtim kişiyle burda Denizlide bulunca çok sevinmiştim engelli olduğunu duyunca da daha çok almak istedim hatta. Hikayesi de şuydu bacağı kesiliyor yaşadığı bir kaza sonucu ve sahibi barınağa terkediyor kedinin psikolojisi bozuluyo bişey yemiyor içmiyor ve sürekli ilgi istiyor vesair. Duyunca çok üzüldüm ve almak istedim ama barınağın veterineri sahiplendi o çocuğu güzel yuva bulmasına alırı sevinmiştim ama ben de çok isterdim engelli bir cana bakmayı açıkcası ama onun yuva bulması da maya'yı bana getirdi :)
Herşey birşeylere vesile işte :)

izmir_pet

o kedim öldü malesef ama o kisiyle iletisimimiz halen devam ediyor. Bu sitede yine o kisinin buldugu bi yavru icin ilan acmistim ama bir tek kisi cikmadi. Ucretsiz oldugundan begenmiyolar galiba

SenanurKsl

Sizin dilinizde bile sıkıntı var bi kere sürekli kedinin cinsinin ne kadar değerli olduğunu ya da kedinizin van kedisi ve yabrusunun çok değerli olduğunu bu bilgilere bile sahip değilim çünkü algım hepsine aynı değeri veriyor benim. Burda bile ücretsiz sahiplenip kedisine öz evaldı gibi bakan 100 lerce insan vardır . Kolay elde etmek değil bi san evlat edindiğini düşünüyor insanlar. Ücretli ücretsiz sahiplenip iyi bakmayan dokağa bırakan kötğ insanalr da çok var elebtte . Fikrim sabit daha fazla burayı meşgul etmiycem iyi günler hepinize .

Çok haklısın

ayse1310

Valla gözü renkli olsun, tüyü uzun olsun, kulağı küçük olsun, beyaz olsun vs. bunlar zerre önemli değil benim için. Bir kedi bana tatlı geldiyse bitmiştir. İster cins olsun ister sokak kedisi. İlla cins olmayan hayvan sahiplenilmek diye bir algı da çok yanlış bence. Sonuçta petshoptaki hayvanların da bir suçu yok onların ticaretini yapanlar yüzünden bu hayvanlar kafese tıkılıyor. Kimse gidip sahiplenmicek diye bir şey asla olmayacak maalesef. Öyle bir dünya asla olmayacak çünkü bunlar bu üretimi, ticareti asla bitirmeyecek. Üzücü ama gerçekler bunlar. O hayvanlar da yuvaya muhtaç sokak hayvanları da. Ben evimi sokak kedisine açtım cins kediye de açarım benim için hiç problem değil. Tek problem ticaretini yapanlar maalesef.

Recai44

Bu yüzden ücretli sahiplendirmeye karşı değilim. Ancak pet shoplarda hayvanların ticari olarak camların arkasında satılmasına karşıyım. O hayvanlar ticari bir şey değil. Ayrıca bi benim gördüklerinin bi çoğuda çok bakımsız.

izmir_pet

ya zaten kimse sokak kedisi sahiplendiremiyo kolay kolay. Hele engelliler ve siyah kediler. Yaa inanin siyah beyaz farketmiyor ki. Benim icin en guzeli benim kendimdir. Siyahsa siyah en guzrli beyazsa beyaz farketmrz. Ve engelliler de sahiplendirilemiyor. Ama onlar digerlerinden daha muhtaclar. Ve cok daha minnattarlar. O kadar guzel bir his ki. Kör bi kedinin gozleri olmak, sakat bi kedinin bacaklari olmak, kaza gecirmis birinin yaralrini sarmak. Bu guzel duyguyu keske herkes yasayabilse. Herkese nasip olsa keske. Ama maleseff goruntuleri yuzunden onlar dislaniyor:((

izmir_pet

@ayse1310" evt cok haklisiniz. Herseyde bir hayir vardir. Boyle guzel dusunmeniz zaten basli basina ciddi anlamda takdiri hakediyor. Suan bi kedim vardi, diger gorme engelli olanida eve aldim baska sahiplrnemiyorum. Ama internette falan goruyorum icim ciz ediuo yaa. İmkanim olsa mutlaka engelliler ilk tercihimm olur. Bazilari oluyo ki gercekten bakilmaya muhtac. Biri bakmazsa hic yasama ihtimali yok

SenanurKsl

@Recai44 bu şekilde yazmadınız yalnız direk ücretli verdiklerim dediniz bu durumda ne düşünmesini bekleyebilirsiniz insanların . Ben her türlüsüne karşıyım fakat dediğim gibi mama karşılığı Bbarınak bağışı bunlar gayet makul. Bu kadar sıkıntı yasadıysanız sözleşme şartı direk çözüm olabilir zaten. Ben burda o paranın nereye harcandığını ne olduğunu bilemem sonuç olarak bu konuda insanlara hiç güven olmuyor çünkü. Kedimi sahiplenmeden önce bi bayandan burdan ilanını gördüğüm bi kediyi sahiplenicektim . İlanda hiç yazmamasına rağmen bana barınağa 400 lira bağış şartıyla veriyorum dedi ( ve özellikle 400 lirada ısrarlıydı) peki dedim ben bi barınağa bağış yapıp size belgesini getirsem kıvırmaya başladı bizim barınağımız su kadar kediye bakıyorus vs . Peki dedim yine ben kendim yapıyım sizin barınağa belgesini veriyim yine bi kıvırmalar ben yapıyorum o parayla kör kedilere bakıyorum tedavisine harcıyorum falan . Bi anda vazgeçti nedense ve bana bi kaç gün sonra dediği şey ta diyarbakırdan hem uçak parası ödeyip hem 400 lira bağış yapan biri geldi gerçekten isteyen yapıyo falan . Sırf uçak oarası verdi400 lirayı kabul etti diye o adam daha çok istiyo daha çok hayvansever oldu gözünde . Ki belki de adam üretimini yapmak için aldı . Suan ki kedimin üzerine titiriyorum mesela kendimden çok seviyorum herşeyi yaparım onun için ama onu gözünde o adam kediye daha iyi bakacak oldu. Başka bi kedi sahibi de en az bi paket mama karşılı veriyorum gönlünüzden ne koparsa maddi durumunuz neye elveriyosa sokakta baktığım kediler için dedi. Az çok anlaşıkıyor gerçek hayvansever diğerleri arasındaki fark . Ha sizi hiç tanımıyorum ben yazdığınızdan yola çıkarak dedim diper mesajda gerisi allahla sizin aranızda benim fikirlerim derdim genel olarak insnalıkla alakalalı . Tek bi kişiyle alakalı değil

izmir_pet

bende onceki kedimi buradan sahiplendim. O kadar iyi bir insandi kii para mamayi birakin. Kediyi verirken hem sevindi hem uzuldu ayrildigi icin. Kii onun kedisiin yavrulari dgl sokaktakilere gecici guva olmus. Birde ustune bu saatte mama bulamazsiniz falan yada belki begenmrz dedi. Kendi verdigi yas yavru mamasindan bikac tane verdi birde ustune. İste gercek sahiplendirme boyle olur bence. Mama bagisi falan anlayabilirim. Ama ben o paranin nereye gidecegini bilemem. Bu devirde en yakinimiza guvenemiyoruz

SenanurKsl

Aynen öyle @izmir_pet dmeke istediğim bu zaten ne güzel birine rastlamışsınız öyle

SenanurKsl

Başın sağolsun gerçekten çok üzüldüm :((

izmir_pet

bu canlarla ilgili anlatilacak ogretilecek degistirilecek o kadar cok sey varkii. Keske sesimizi duyurabilsek keskee..

izmir_pet

cok sagolun. Hala ismi aklima gelse o saniye goz yaslarimi tutamiyorum. Bi seneyi gecti acisi gecmiyo:( o yuzden artik fazla korkuyorum bisey olcak diye

Recai44

izmir_pet kedinizin ölümüne üzüldüm . Kedim bir kere kaybolmuştu saatlerce onu aramıştım . Kedimin ölmesini düşünemiyorum bile.