Satın Alma Sahiplen, Türüne Bakma Sev...

kedipatisii

Merhaba arkadaşlar. Soru sormak maksadıyla yazmadım fakat çok rahatsız olduğum bir konuyu dile getirmek istiyorum. İlk olarak bir canlıya yuva açacak insanların pet shop gibi yerlerden sırf cins olsun diye "para karşılığı" hayvan almasına karşıyım. Ordaki hayvanlarda mutlu olsun istiyorum ama bu sektöre kazanç sağlamak hem hayvanların satılan bir varlık algısının güç kazanmasını sağlıyor. Kimse sevgi duyacağı bir hayvanın görüntüsüne takılmamalı. Sokakta binlerce yuva bekleyen, karda kışta kalan hayvanlar sırf cins değil diye öteleniyor. Gerçek hayvan severliğin bu olduğunu düşünmüyorum.

Bunun dışında kısırlaştırma konusundada hem kedinin sağlığı açısından iyi olduğunu ve sokakta binlerce evsiz kedi olduğundan bu kervana daha çok kedinin katılmasını anlamsız buluyorum. Kedinizin doğurduğu yavrucakları belki sahiplendiriyorsunuz fakat belki o kedilerin yerine sokakta muhtaç başka bir sürü kedinin sahiplenilmesini engelliyorsunuz.

Bunlar benim kendi düşüncelerim, bunu yazmamın nedenide petlebi gibi hayvanseverlerin olduğu platformda bile sırf cins kedi/köpek arayanların olduğuna şahit olmam. Çok üzücü.

39 CEVAP

izmir_pet

anliyorum belki siz iyi niyetli olabilirsiniz ama artik kimsenin sozune guven yok. Bazilari cok hayvansever gorunup isi ticarete vuruyor. Agizlari da cok guzel laf yapiyor afedersiniz ama. Bi peket cuval durumunuz neye el veriyorsa mama goturun. Ama paranin her sekli benim gozumde satmak. Canli satilmamali. Bir esya dgl. Belki o sekilde dusunmuyprsunuz tm ama yinedr bu sans mesrlesi. İcinde varsa 100dgl 1.000 tl verir. İki gun sonra sokaga ativerir. Bu isler hic belli olmaz

izmir_pet

malesef cok kotu bi durum yapacak bisey yok :(

SenanurKsl

Mayaya bişey olduğunu düşünemiyorum bile gerçekten çok zor ben atlatamazdım sanırım siz yine güçlüymüşsünğz tekrardan başınız sağolsun :((

izmir_pet

Ayrintilara girsem beni tanimayan hrrkes oturup aglar eminim. Sadece sunu spyliyim. En son artik hayati hicbiseyi kalmamisti. Sadece son nefeslerini alip veriyodu ve kalbi atiyodu. Gozlerini bilr kipirdaramiyodu. Basinda o kadar cok agladimki. Gitmemesi icin yalvardim ki. Ve bizim aramizda oyle bir iletisim vardi ki. O durumda bile bana tepki vrrmeye calisti. Gercekten gitmek istemedi o halde tepki vermek icin kuyrugunu patisini kimildatmaya calisti ama hali yok artik. Beni duyuyodu tepki veremiyodu. Gozlerimin onunde gitti yavrum. Gercektrn evlattan farklari yok. Ve o durumda tepki vermeye calistigini ben sanmiyorum annrm kardesim de gordu. Onlarda farketti hala bahsederler. Allah kimsrnin basina vermesin

SenanurKsl

İannılmaz biley ya okurken ağlıycaktım nerdeyse eminim gittiği yerde huzurludur yavrunuz bi daha böyle bişey yaşamamanızı diliyorum ömğr boyu. Rabbim diğer yavrularına sağlık uzun ömür versin inşallah tek dileğim bu :(

izmir_pet

sagolun guzel dilekleriniz icin allah razi olsun

Recai44

SenanurKsl Kazanç sağladığımı iddia ediyorsunuz . Beni tanımıyorsunuz bile . Biz o paraylan anne kedinin bakım masraflarını karşıladık . Şu ana kadar tam 19 tane yavru kedi büyüttüm. Bunların sadece ikisini sahiplendirdim . Pişman da değilim. Hâlâ o kişilerle görüşüyorum. Ücretsiz sahiplendirdiklerimdende o kadar siz almama rağmen anlattığım olaylar kedilerin başına geldi . Benim kedim van kedisi ve yavrusuda çok değerli. Eğer kazanç sağlamak gibi bi arzum olsaydı. 19 tanenin 19 unuda ücretli sahiplendirirdim .

Recai44

Kedi bakan birisi o parayı nereye harcayabilir . Tabiki de kedisine . Bana göre insanlar bir şeyi istiyorsa bedel ödemesi gerek yoksa kıymetini anlamıyorlar. Kedi ne kadar kiymetlide olsa anlamıyorlar. Ücretsiz sahiplendirdigim kediyi geri bana getirdiler . Kedi van kedisiydi . Aynı kediyi 100 tl karşılığında sahiplendirdim . Verdiğim kişi hala bakıyo. Aldığım o parada kedinin mama parasını bile karşılamıyor.

Mirmirimsi

çok tatlı yazmışsınız valla