Ağlayarak Miyavlama

batinaydogan1

Merhabalar, Lola hanım bu sabah ağlayarak beni uyandırdı. Uyandığımda ağlayarak miyavlıyordu yanıma geldiğinde gözleri yaşlıydı. Gün içerisinde de sürekli bişey anlatır gibi kesik ve kısa miyavladı. Ayrıca bu aralar her sabah ve akşam 10-15 dakika kesintisiz kendini sevdirmeye başladı. Bugün tam 5. ayımız bitti acaba kızgınlık dönemine mi giriyor.? Yoksa anlatmak istediği başka bir sıkıntısı olabilir mi.? Ya da acaba uykusunda korktu ona mı ağladı.?

35 CEVAP

doren07

Şanslıyız biz erkekler gibi ağır dönem yaşamıyor dişiler. biraz fazla sevgiyle rahatlıkla geçiriyolar dönemlerini :)

doren07

bir ihtimal.. gırtlaktan mı miyavlıyor ? kendini yerde yuvarlama gibi bir durumu var mı ?

batinaydogan1

Sevdirirken evet kendini yere bırakıyor hemen

doren07

dişleri ne durumda ona bi bakın veya tüm vucüdunu yavaş yavaş elle dokunarak kontrol edin. benimde buna yakın yaşadığım durumlar var ama kendini sevdirmek için yapıyor bizim kız. Bu arada göz akıntıları normaldir

izmir_pet

Disi kedilerde daha erken basliyo. Tam kizginlik olmasada o aralar ufak ufak basliyolar 5ayda var. Benimki de camdan bakip miyavliyodu aci acii. Bazen kapiya gidip miyavliyodu. Sevdigimde falan cok hosuna gidiyodu sakinlesiyodu. Surekli sevdirmek istiyodu. Ara ara boyle oldu kizginlik belirtisi tam olarak gormedik biz cok sukur daha:) bayagidir da o durum hic yok

batinaydogan1

Geçen gün ön uzun dişinde bi sorun yaşadık ısırırken sanki oynattı gibi. Kontrol ettiğimde hafif bir kanaması olmuştu. Sanırım 4 gün önceydi. Ama bu sevdirme olayı 15 gündür falan var.

batinaydogan1

@izmir_pet söylediğiniz mantıklı gibi. Bu aralar sürekli cam önlerinde uyumaya başladı. Dışarıyı seyrediyor ama miyavlama yok. Dediğiniz gibi sevdiğimde sakinleşiyor. Zaten önce başını sevdiriyor sonra arkasını bana dönüp sırtını ve karnını sevdiriyor

izmir_pet

Hem yavas yavas kizginlik donemi baslangicidir. Surekli ilgi sevgi isticek. Ve onun disinda da sokak hasretleri oluyo zaten. Ben hergun 10-15dk biseyle sarip balkona cikariyorum kucagimda. Kacamk istemiyo seyrediyo etrafi. Sonra giriyoruz eve ve tamamen sakinlesmis oluyo:)) kucukten alistigindan brnimkinde ihtiyac oldu artik bu durum

batinaydogan1

Demekki daha çok sevgi göstermem lazım :) Bizim balkon kapalı birazda çiçekler falan sevdiği bir oyun olanı var. Bazen çıkıyor ama bi kaç gün önce birazcık üşüttüğü için çıkarmıyorum şu an

izmir_pet

Kediden kediye de degisir ama. Benimki zaten cok yabani. Kedi gordumu tisliyo kacmak istiyo. Asla erkek kedi bile istemiyo. Birde bana asiri duskun. Suana kadd hic sorun olmadi o yuzden ama ilerde olur heralde :)

batinaydogan1

İnşallah bizde bu dönemi sorunsuz atlatırız :)

batinaydogan1

Teşekkür ederim deneyeceğim dediklerinizi :)

Cldkgkcs

Sokağa çıkarmanızı tavsiye etmem onun dşında katılıyorum izmir_pet e ama dışarıdan alacağı diğer kedi kokuları kızgınlık dönemini tetikler ve içeri girdiğinzde de dışarı çıkmak için ekstra can atar. Beni veterinerim özellikle uyarmıştı üstünden erkek kedi kokusu taşıma dışardan seslerini duymasa iyi olur diye.. Bu arada söyledikleriniz benziyor benim kızım da 6 aylık dün akşamdan beri yerde yuvarlanma yapıyor dibimden ayrılmıyor gece benimle uyudu ve hafif mırlaya miyavlaya sevdirirken arkasını kaldırıyor sanırım kızgınlık buda

izmir_pet

5aylikta disari istedigi olabilir ama sadece yogunluk erkek kediler dgl:) tabiki kedidrn kediye degisebilir onu belirttim. Ama benimki 8aylik hatta daha fazla. Ve en ufak bi kokudan etkilenme bisey olmuyo. Tamamen o kadar huzurlu oluyokacmak istemiyo falan. Eve girdigimizde sanki sakinlestirici almis gibi oluyo:) tamamen sakinlesmis oluyo. Ve ayrica ben tamamen bebek gibi sararak cikariyorum. Kesinlikle usumuyo, sadece gozleri gorunur sekilde. Tabiki bu benim fikrim kimseye yapin demem :)

ayse1310

6 aylık olduysa biraz erken de olsa kızgınlık belirtileri olabilir. Genel olarak havaların ısınmasıyla 7.aylarından itibaren kızgınlığı giriyorlar kediler. Ve artık kısırlaştırabilirsiniz 6 aylık olmuş çünkü. Yavrulamasını istiyorsanız tabi ki bu dönemlerine dayanıcaksınız. Erkek kediler ve sahipleri için daha zor bir dönem bu çünkü işaretliyorlar heryeri, koku bırakıyorlar, sevmekle sakinleşmiyorlar vs vs.
Kolay gelsin :)